نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد بهترین روش و زمان ختنه نوزاد
ختنه نوزاد ، ختنه نوزادان پسر
ختنه نوزاد به عقیده ی برخی از خانواده ها در سنین پایین و برخی دیگر در سنین بالاتر باید انجام شود. برای ختنه نوزاد روش هایی از سوی پزشکان پیشنهاد می شود تا در آینده نوزاد پسر دچار مشکلات دستگاه تناسلی نشود.
بازدید : 12,094 نفر

نکات مهم درباره زمان و روش ختنه نوزاد پسر

بهترین زمان ختنه نوزاد

برخی از خانواده های ایرانی معتقدند باید فرزندانشان را در سنین بالاتر ختنه کنند تا کودکشان بتواند راحت تر و با ذهن بازتری این مساله را بپذیرد، اما برخی خانواده ها هم هستند که ترجیح می دهند در همان بدو تولد، پسرشان را ختنه کنند.

یک متخصص داخلی در این باره می گوید:
«با وجود آن که نظرات مختلفی درباره سن ختنه پسران از سوی پزشکان مختلف وجود دارد، اما بیشتر پزشکان در این مورد اتفاق نظر دارند که سن کودک برای عمل ختنه نباید بیشتر از سه سال باشد، زیرا در غیر این صورت، ختنه می تواند عوارض سنگین روحی برای کودک به دنبال داشته باشد.»


ختنه نوزاد با بی هوشی بهتر است یا بی حسی؟

شاید به نظر ما یک پسربچه سه ساله درک درستی از دنیای اطرافش نداشته باشد و خیلی از موضوع های زندگی را نفهمد، اما موسوی بر این باور است که یک پسر بچه سه ساله کاملا به نوع جنسیتش آگاهی دارد و به همین دلیل باید در ختنه کردن پسران بالای سه سال احتیاط کرد. وی می افزاید:
«یک کودک سه ساله به راحتی فرق بین جنسیت خودش و جنس

مخالف را می فهمد و کاملا به این موضوع آگاه است، به همین دلیل هم احتمال دارد در حین عمل ختنه احساس کند به بخشی از جنسیت و هویتش تعارض شده و به همین علت نیز احساس روانی بدی به او دست بدهد.
نباید کودکان بالای سه سال را با عمل بی حسی ختنه کرد. به این دلیل که یک کودک بالای سه سال با انجام عمل بی حسی می تواند به طور کامل مراحل عمل ختنه را ببیند و این مساله بر روحیه اش تاثیر منفی شدیدی می گذارد، به همین دلیل بهتر است عمل ختنه در کودکان سنین بالاتر را با روش های بی هوشی انجام دهیم.»
باید والدین شرایطی فراهم کنند که خونریزی پس از عمل ختنه ایجاد نشود و کودک را از هر گونه ضربه یا آسیبی که منجر به خونریزی شود، بازدارند

ختنه نوزاد

روش های ختنه نوزاد و مشکلات بعد از ختنه نوزاد پسر

خونریزی، مهم ترین خطر
طبیعت کودکانه ایجاب می کند که یک پسربچه خردسال، بازیگوشی کند و حتی با وجود انجام عمل ختنه، تمایلی به استراحت و یکجانشینی نداشته باشد.
وی بزرگ ترین تهدید احتمالی در عمل ختنه را خونریزی می داند و می گوید:
«باید والدین شرایطی فراهم کنند که خونریزی پس از عمل ختنه ایجاد نشود و کودک را از هر گونه ضربه یا آسیبی که منجر به خونریزی شود، بازدارند.
بعد از عمل ختنه، بین 24 تا 48 ساعت استراحت برای کودک الزامی است و بازکردن پانسمان بعد از گذشت 24 ساعت از عمل ختنه، مانعی ندارد، اما درباره زمان دقیق بازکردن پانسمان باید نظر پزشک متخصص را جویا شد.»


تنگی مجاری ادراری
هم پزشکان متخصص اطفال و هم پزشکان عمومی، عمل جراحی ختنه را انجام می دهند و به گفته موسوی، هر دو گروه این توانایی و تبحر را دارند که این عمل جراحی را به درستی انجام دهند.
وی خاطر نشان می کند:
«درست است که اغلب پزشکان می توانند این عمل را به درستی انجام دهند، اما این موضوع اصلا به این معنا نیست که عمل ختنه بدون عوارض باشد.
خطر مسدود شدن مجاری ادرار پس از عمل ختنه وجود دارد. در صورتی که این عمل به درستی انجام نشود، احتمال دارد در ماه ها و حتی سال های آینده، مجاری ادراری تنگ تر از گذشته شده و فشار شدیدی به مثانه بیاید و در نتیجه مشکلات مجاری ادراری برای کودک به وجود آید.»


بسته شدن کامل مجاری ادراری
هم اکنون در برخی روستاهای دورافتاده، عمل ختنه از سوی یکی از اهالی که تخصصی هم در زمینه پزشکی ندارد، انجام می شود و به دلیل این که این افراد به صورت کاملا تجربی، عمل ختنه را انجام می دهند، در چنین شرایطی احتمال بروز عوارض متعدد بعد از عمل ختنه، دور از ذهن نیست.

ایشان در ادامه می گویند:
«یکی از عمده خطراتی که در عمل های غیرحرفه ای ختنه به وجود می آید، بسته شدن کامل مجاری ادراری است که معمولا در نتیجه استفاده از بخیه های بسیار درشت، ایجاد می شود.
در صورتی که مجاری ادراری پس از عمل جراحی ختنه تنگ تر شود، علائم آن معمولا به صورت درد شدید در مثانه بروز پیدا می کند و حتی احتمال دارد در سال های بعد هم این مشکل خود را نشان دهد، اما اگر مجاری ادراری بر اثر عمل های جراحی غیر تخصصی کاملا بسته شود، در همان 24 ساعت اول، عوارض واضح خود را نشان می دهد.
با وجود تمام خطرات احتمالی پس از عمل جراحی ختنه در صورتی که این عمل از سوی یک پزشک مجرب و ماهر انجام شود، به احتمال خیلی زیاد مشکلی در حین عمل پیش نمی آید، ولی حتی اگر این عمل زیر نظر پزشک متخصص نیز به درستی انجام شود، نباید خطر خونریزی در 24 ساعت اول را نادیده گرفت.»

بهترین روش و زمان ختنه نوزاد

بهترین روش و زمان ختنه نوزاد
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 15
برگرفته از تبیان /ن
این مطلب مفید بود ؟ 13 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف