نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها از کجا خودمان تشخیص دهیم که بواسیر داریم ؟+ درمان خانگی
درمان بواسیر هموروئید ، بواسیر
بیماری بواسیر (هموروئید) یک مشکلی است که افرادی که دچار آن می شوند را بسیار آزار می دهد و علائم متفاوتی دارد، برای درمان بواسیر همورئید روش های خانگی بسیار موثر هستند و کمک شایانی به درمان می کنند.

بواسیر ( هموروئید) از علائم تا راههای درمان بدون جراحی

بواسیر بیماری مزمن و دردناکی است که متاسفانه اکثر مبتلایان از ابراز آن خودداری می کنند. شما می توانید با شناخت علائم بواسیرو درمان های خانگی بواسیر( هموروئید)که در این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت در منزل اقدام کنید.

بواسیر ( هموروئید) چیست؟

بواسیر عبارت است از سیاهرگ های گشادشده ( واریسی ) در راست روده یا مقعد. بواسیر ممکن در مجرای مقعدی (بواسیر داخلی ) یا در مدخل مقعد (بواسیر خارجی ) واقع شده باشد. بواسیر ممکن است سال ها وجود داشته باشد اما تنها با وقوع خونریزی بدان پی برده شود.

علائم و نشانه های بیماری بواسیر چیست؟

  • خونریزی :ممکن است خون قرمز روش به صورت رگه هایی در اجابت مزاج دیده شود یا به دنبال اجابت مزاج ، خون به مقدار کم و به مدت کوتاهی چکه کند. 
  • التهاب و تورم
  • درد، خارش یا ترشح مخاطی پس از اجابت مزاج 
  • وجود یک برجستگی در مقعد 
  • احساس این که پس از اجابت مزاج ، راست روده به طور کامل تخلیه نشده باشد (این حالت تنها در مورد بواسیر بزرگ دیده می شود).  

 بواسیر هموروئید

علائم بیماری بواسیر و راه های درمان آن

راههای درمان بواسیر ( هموروئید) در خانه با نسخه های طب سنتی

ناحیه عفونی را به مدت 15 دقیقه، هر روز سه بار، در آب گرم خیس کنید، با حوله نرم و یا سشوار، آرام خشک کنید. 

تورم و خارش را با کیسه های یخ کاهش دهید. اگر این کار جواب نداد، شاید کیسه های آب داغ جواب بدهند.

بواسیر هموروئید

روش های درمان بواسیر هموروئید

سرکه سیب برای کاهش تورم بواسیر 

سرکه سیب تورم و خارش ناشی از بواسیر داخلی و بیرونی را کاهش می دهد، از سرکه سیب خالص و غیر پاستوریزه استفاده کنید، چرا که قوی تر هستند. در بواسیر بیرونی، ابتدا ناحیه عفونی را به آرامی تمیز کنید و مقداری از سرکه سیب را به پارچه کتان بمالید و روی ناحیه بمالید. احتمالا اول کار احساس سوزش شدیدی داشته باشید که پس از مدتی رفع می گردد؛ این روش را چند بار در روز انجام دهید تا تورم کاهش بیابد.

اما در بواسیر داخلی نسخه خوراکی است به این روش که یک قاشق چای خوری سرکه را قورت داده و روی آن یک لیوان آب بخورید. حداقل دوبار این کار را انجام دهید. حتما بعد از خوردن سرکه آب بخورید تا اسید معده متعادل شود. می توانید کمی عسل اضافه کنید تا طعم سرکه را بتوانید تحمل کنید. 

برای درمان بواسیر زیاد آب بخورید:

حداقل روزی 6 لیوان آب بخورید. الکل تاثیری منفی دارد. اگر از مکمل استفاده می کنید، حداقل 8 لیوان آب بخورید.

نوشیدن آب

تاثیر فوق العاده نوشیدن آب بر درمان بواسیر

درمان بواسیر با پوشیدن لباس مناسب:

در فصول گرم، لباس تنگ نپوشید. لباس تنگ باعث تعریق شده و خارش و التهاب را سبب می شود. پارچه های نایلونی، از آنجایی که تعریق را زیاد می کنند، برای پوست ضرر دارند. 

درمان طبیعی بواسیر و مواد غذایی مفید برای بواسیر:

درمان علل اصلی یبوست تنها راه رهایی از این مشکل میباشد. درابتدا تمام مسیر گوارشی برای چندین روز باید استراحت کنند تاروده پاک شود به این ترتیب که بیمار باید خورن میوه را حداقل تا شش روز ادامه دهد پس از آن ممکن است از غذاهای طبیعی برای راحت مدفوع کردن استفاده نماید. 

درمان بواسیر با انجیر خشک

یکی از بهترین نسخه های قدیمی :چند انجیر خشک را با آب گرم بشویید وشب آن را خیس نمایید. صبح انجیر وآبی که انجیر در آن خیس خورده را میل نمایید.خوردن انجیر هنگام عصر نیز مفید میباشد. مصرف انجیر زمانی اثر گذار است که چندین هفته خوردن آن را ادامه دهید. دانه های ریز انجیر باعث تحریک روده وحرکت مدفوع میشود.

انجیر خشک

انجیر خشک برای درمان بواسیر 

چای کیسه ای و درمان بواسیر هموروئید

برای درمان بواسیر هموروئید یک کیسه ی چای را در یک فنجان آب داغ قرار دهید، بعد از چند لحظه کیسه را از داخل آب در بیاورید و اجازه دهید خنک شود و بعد کیسه ی چای را به مدت 10 دقیقه روی رگ های متورم بگذارید. این کار را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.

درمان بواسیر با تربچه:

مخلوط صد میلی گرم از تربچه رنده شده ویک قاشق عسل ویا نوشیدن آب این سبزی دو بار درروز درحدود 60 الی 90 میلی گرم دردرمان بیماری مفید میباشد. این روش درمانی میتواند به شکل داروی خارجی نیز استعمال شود . تربچه سفید را باشیر ترکیب نمایید تابه شکل خمیر درآید استفاده آن درمحل درد باعث کاهش یافتن ورم ودرد میشود. 

 تربچه

تربچه برای درمان بواسیر

درمان بواسیر با شلغم:

آب برگ آن باید گرفته شود و 150 میلی گرم باید به بیمارداده شود و زمانیکه آب آنرا مصرف میکنیدخوردن میوه های خام و سبزیجات ضروری میباشد. برای بدست آوردن نتیجه بهتر، آب برگ شلغم را به اندازه یکسان با آب شاهی واسفناج و هویج مخلوط نمایید. 

درمان بواسیر با خوردن کدو 

سه قاشق چایخوری آب برگ کدو را با یک لیوان شیر بدون چربی مخلوط نموده وهرروز صبح مصرف نمایید وخمیر ریشه گیاه را نیز برای بدست اوردن نتیجه بهتر میتوانید استفاده کنید. 

 خوردن کدو

خوردن کدو برای درمان بواسیر (هموروئید)

درمان بواسیر هموروئید با روشی موضعی :نشستن در وان حاوی جوشانده ی پوست درخت بلوط

باید بدانید که یکی از موثرترین راه های درمان بواسیر هموروئید با روش های خانگی  نشستن در وان حاوی جوشانده ی پوست درخت بلوط است. برای آماده کردن این درمان کمی پوست درخت بلوط را در حدود 2 لیتر آب بجوشانید و سپس از روی حرارت بردارید و بگذارید حدود نیم ساعت بماند. حالا حدود 5 لیتر آب دیگر را نیز گرم کنید و با جوشانده ی پوست درخت بلوط داخل وان یا یک تشت بریزید.

بعد از آماده شدن نسخه داخل وان ، در آن بنشینید به طوری که نشیمن گاه تان به طور کامل داخل آب باشد و 30 تا 40 دقیقه در همان حالت بمانید ؛ این روش درمانی سریع نتیجه اثر خود را نشان خواهد داد. 

بواسیر هموروئید

بهترین روش های درمانی بواسیر

درمان بواسیر با زنجبیل :

نصف قاشق چایخوری از آب زنجبیل تازه را بایک قاشق چایخوری آبلیموی تازه ونعنا و یک قاشق عسل ترکیب کنید.

درمان بواسیر با پیاز:

در بواسیر خونی مصرف پیاز مفید میباشد.تقریبا 30 گرم آن را درآب رنده کنید. شش گرم شکر را به آن اضافه نماییدودوباردرروز مصرف کنید بعد ازچند روز عوارض این بیماری کاهش مییابد . همچنین پیاز دردرمان بواسیر خشک مؤثر میباشد. 

درمان بواسیر با دانه کنجد :

بیست گرم دانه کنجد را در پانصد میلی گرم آب بجوشانید تا آب آن یک سوم میزان اصلی شود یا به شکل یک شیرینی دربیاید. آن را با آب به شکل خمیر در بیاورید و برای درمان بواسیرمی توانید آن را با کره استفاده نمائید. 

 دانه کنجد

دانه کنجد برای درمان بواسیر

درمان بواسیر با هلیله کابلی :

گیاه هلیله کابلی برای درمان بواسیر و به عنوان ماده ای ملین وگس معروف است. این میوه باید درروغن سرخ شود تا به رنگ قهوه ای درآید؛ سپس آنرا پودرکرده ونگهداری نمایید. نصف قاشق چایخوری از این پودر هنگام خواب باعث حرکت معمولی مدفوع هنگام صبح میشود. گس بودن میوه باعث از بین رفتن سفتی مدفوع می شود. ترکیب خمیرمیوه در روغن برای استعمال خارجی مفید میباشد. 

سیر نسخه عالی درمان موضعی بواسیر هموروئید

برای درمان بواسیر هموروئید تعدادی سیر را خوب له کنید و داخل مقدار اندکی آب بریزید ، حالا پنبه ای را به آن آغشته کنید و مستقیما روی محل مورد نظر قرار دهید.

 سیر

رفع بواسیر با استفاده از سیر

درمان بواسیر هموروئید با بوچرز بروم (کوله خاس)

باید بگوییم این گیاه رگ ها را تقویت و تنگ می کند و به عنوان یک منقبض کننده ی طبیعی که رگ های خونی را تنگ می کند استفاده می شود. برای رفع و درمان بواسیر هموروئید عصاره ی آن را به شکل کپسول یا چایی مصرف کنید که کمی تلخ است، پس برای همین آن را با عسل شیرین کنید.  

درمان بواسیر هموروئید با آب نارگیل 

مطالعات و تحقیقات ثابت کرده است که نوشیدن روزی دو بار آب نارگیل به خصوص نارگیل نارس نارس برای درمان خونریزی های هموروئیدی بسیار موثر است. آب نارگیل عالی است حتی اگر هموروئید کهنه و سرسختی داشته باشید.مصرف آب نارگیل هیچ عارضه ی جانبی ندارد. 

 آب نارگیل

آب نارگیل برای درمان بواسیر

آب آلوئه ورا برای درمان بواسیر هموروئید

با مصرف روزانه 4 قاشق غذاخوری آب آلوئه ورای تازه  یا حداقل مصرف نوشیدنی های آماده ی آلوئه ورا برای درمان بواسیر اقدام کنید.

 برای درمان بواسیر هموروئید روغن نارگیل استفاده کنید

برای درمان بواسیر، می توانید روغن نارگیل را مستقیما بر روی ناحیه ی مورد نظر بمالید و پس از مدتی آن را آب بشویید؛ و سپس آن ناحیه را با ملایمت و به طور کامل خشک کنید.

آب لیمو درمانی قوی برای رفع بواسیر هموروئید 

1- برای رفع سریع و درمان بواسیر هموروئید آب یک لیمو را در یک لیوان شیر داغ بچکانید و آن را هر سه ساعت یک بار بنوشید.

2- تکه پنبه ای را کاملا به آب لیمو آغشته کنید و روی ناحیه ی مورد نظر بمالید ، احساس سوزش خواهید کرد ولی برای درمان باید تحمل کنید.

3-  عرق نعناع، عسل، آب زنجبیل، و آب لیمو را با یکدیگر مخلوط کنید و روزی یک بار میل کنید.

 آب لیمو

درمان بواسیر (هموروئید) با استفاده از آب لیمو

 

علائم جدی و راههای درمان طبیعی بواسیر (هموروئید)

از کجا خودمان تشخیص دهیم که بواسیر داریم ؟+ درمان خانگی
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 1046
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
این مطلب مفید بود ؟ 924 122
نظر کاربران
Abc

Abc

فقط از شیاف آنتی هموروئید استفاده کن بعد از هر بار اجابت مزاج روزی دوبار ده روزه خوب میشی خودم امتحان کردم
لیزر خوب نیست دوباره بیماری برمیگرده

پاسخ دادن 101 41
امیر

امیر

سلام پماد آنتی هموریید چطور است حل میکنه ؟

پاسخ دادن 132 52
میلاد

میلاد

به پیشنهاد های من خوب عمل کنید ، بعد از بهبودی یه دعا برام کنید. به هیچ عنوان فلفل نخورید ، به هیچ عنوان غذای تب گرم نخورید ، به هنگام خواب و قبل از صبحانه یک حبه سیر بخورید ، هر روز به حمام برید و داخل اب گرم بنشینید، از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید ، محل را هر سه ساعت یکبار با اب و صابون بشویید، به هیچ عنوان در محل یخ نگذارید

پاسخ دادن 30 15
میرزا

میرزا

باسلام عزیزان تامتوجه شدید سریع به یک دکترعمومی باتجربه مراجعه کنید وقضیه روبگیدبدن ماینه متوجه میشه خجالت نکشید بادوبرگ قرص ویک شربت ویک ژل برای مقعد وبارعایت سیستم تغذیه زود مشکل حل مشه من خودم یه هفته ای خوب شدم اصلا نگراننباشید واین دراون درنزنید

پاسخ دادن 22 15
محسن

محسن

سلام، ممنون، بنده شنیدم که روغن کوهان شتر هم برای رفع و بهبود بواسیر بسیار موثر است

پاسخ دادن 54 17
بهار

بهار

با سلام خون در اثر مصرف زیاد مواد غذایی با طبع گرم دارای حرارتی می شود که باعث بالا بردن درجه حرارت در بدن مخصوصا ناحیه مقعدی میشود که گرما وحرارت موجب سوزش ودرد این ناحیه میگردد برای کم کردن این حالت باید ابتدا یبوست را با مصرف کپسول رولاکس درمان نمود وبعد برای خنک شدن بدن دائم همزمان با مصرف کپسول ماست ودوغ چرب استفاده شود همچنین از مصرف ادویه جات و غذاها با طبع گرم در طول درمان پرهیز شود

پاسخ دادن 28 10
محمد

محمد

سلام من به بواسیر و زخم روده و خونریزی روده مبتلا بودم اما حدود یک ماه است که یک قاشق چایخوری سر صاف حنا رو با دو قاشق مربا خوری روغن زیتون مخلوط میکنم اوائل روزی دو بار ظهر و شب موقع خواب و هم اکنون شب یک اپلیکاتور مصرف می کنم بعد از دو روز خونریزی روده ام قطع شد و الان درد روده ام به طور چشمگیر کاهش پیدا کرده

پاسخ دادن 31 24
ارمان منوچهری

ارمان منوچهری

ایا با پماد بتامتازون درمان میشه؟؟؟؟؟؟

پاسخ دادن 105 56
مجيد سعدي

مجيد سعدي

با سلام من خارش دارم با كمي درد در هنگام مدفوع بدون خونريزي ازمايش انگل هم دادم كه منفي بوده چكار كنم

پاسخ دادن 102 54
بی نام

بی نام

سلام دوستتان
برای اینکه صبح ها دفع راحت داشته باشید شبها حلیم بخورین
خیلی دفع راحت میکنه امتحانش کنین حتما

پاسخ دادن 12 20
نازی

نازی

منم بواسیرخونی ازداخل دارم لطفا بگین چیکارکنم

پاسخ دادن 74 45
جراحی لیزر کن

جراحی لیزر کن

جراحی لیزر انجام دادم خوب شدم

پاسخ دادن 10 12
رضا

رضا

سلام...گفتید که سرکه سیب برای بواسیر بیرونی خوبه یه وقت ضرر نداره؟چون امشب میخواستم برای پدرم بزنم

پاسخ دادن 33 14
بنده خدا

بنده خدا

قرص سی لاکس از عطاری بگیرید برای یبوست خیلی خوبه بعد از یک هفته خیلی بهتر میشید بیشترش از یبوست مشکل ما

پاسخ دادن 21 10
Parviz

Parviz

سلام من در قسمت مقعد برامدگی بواسیر دارم خونریزی ندارم خارش هم به اون صورت ندارم الان دو شبه از اپلیکاتور مقعدی استفاده میکنم و یبوست هم گویا دارم چون دفع کم دارم غذاهای پرچرب و ادویه زیاد میخورم البته از امروز دیگه نمیخورم پیشنهاد چی میکنید؟ همین درمان خوبه؟ البته حمام روزانه مو میرم و محل رو با صابون تمییز میکنم غذا چی بخورم که بهتر باشه؟

پاسخ دادن 79 60
بی نام

بی نام

سلام داخل آب گرم وبتادین ونمک بشینید

پاسخ دادن 12 11
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف