نمناک بهداشت و سلامتتغذیه خواص شگفت انگیز سرکه برای سلامت بدن
سرکه ، فواید درمانی سرکه
در روایتها و احادیث ائمه اطهار و در منابع طب جامع ایرانی بر استفاده از سرکه بسیار تاکید شده است و کاربرد درمانی زیادی برای آن ذکر شده است .

فواید درمانی سرکه را بهتر بشناسید

سرکه از فرآورده های طبیعی است که در اکثر خانه های ایرانی یافت می شود. بیشترین کاربرد آن به عنوان چاشنی غذاها و تهیه ترشی ها و سالادها می باشد و تاریخچه تولید آن حدوداً به ده هزار سال پیش برمی گردد.
طبیعت سرکه، سرد و خشک است و مصلح آن شیرینی های طبیعی و روغن بادام شیرین می باشد و خود مصلح بسیار از مواد غذایی می باشد.

در روایتها و احادیث ائمه اطهار و در منابع طب جامع ایرانی بر استفاده از سرکه بسیار تاکید شده است و کاربرد درمانی زیادی دارد . تهیه سرکه آنقدر آسان است که هرکسی با آگاهی مختصری از روش تولید آن، با توجه به سرکه های تقلبی موجود در بازار اگر امکان خرید سرکه طبیعی را از مراکز معتبر ندارد، می تواند آن را به صورت خانگی تولید کند.

بسیاری از نسخه ها ی طب سنتی ما از سرکه و عسل و ترکیب آن دو (سرکنگبین یا سکنجبین) استفاده شده است این در حالی است که بوعلی سینا در مورد خواص سکنجبین که همان مخلوط سرکه وعسل و نعناع می باشد کتابی با عنوان "الرساله فی السکنجبین" تالیف کرده است .

خواص بی نظیر سرکه

سرکه را دوست سلامت خود بد انید . مطالعه این مطلب بیشتر شما را در جریان خواص این ماده غذایی قرار می د هد .

سرکه؛ همیار لاغری
در سال 2005 مطالعاتی در سوئد انجام گرفت که نشان می د هد اضافه کردن سرکه به مواد غذایی باعث ایجاد احساس سیری بعد از غذا می شود و به این ترتیب در طولانی مد ت جذب کالری ها را کاهش می د هد .سرکه سیب همراه با رژیم غذایی مناسب و فعالیت بد نی باعث می شود که شما د ر ماه 500 گرم وزن کم کنید . پس اگر قصد لاغر شد ن د ارید می توانید روی سرکه حساب کنید . البته مراقب میزان مصرف باشید ؛ مصرف زیاد سرکه به منظور کاهش وزن ممکن است موجب بروز مشکلاتی د ر شما شود .
میزان مصرف:یک قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک لیوان آب مخلوط کرد ه و روزانه 3 مرتبه میل کنید . این کار را 4 تا 6 ماه اد امه د هید .

 سرکه

سرکه درمان همه درد هاست اما نباید در مصرف آن زیاده روی کنیم

سرکه با کلسترول بالا مقابله می کند

سرکه سیب سرشار از پکتین است. این فیبر حلال، جذب مواد غذایی و مایعات را د ر رود ه کند کرد ه و با عبور آرام از د ستگاه گوارش کلسترول را د فع می کند .
میزان مصرف:یک قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک قاشق چای خوری عسل د ر یک لیوان آب حل کرده و به مد ت 3 ماه روزانه (قبل از غذا) 3 مرتبه میل کنید .

سرکه به هضم غذا کمک می کند

محققان ژاپنی ثابت کرده اند مصرف روزانه سرکه سیب می تواند از زخم معد ه پیشگیری کند زیرا باعث می شود معد ه ماد ه ای (شیره ای) ترشح کند که خاصیت حفاظتی د ارد . همچنین این ماد ه غذایی با باکتری هایی که منشأ مشکلات گوارشی هستند مقابله می کند و احتمال مسمومیت غذایی را کاهش می د هد .
میزان مصرف:نصف قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب ولرم حل کرد ه و روزانه 1 مرتبه میل کنید . این کار را تا زمان برطرف شد ن مشکلات گوارشی(3 تا 4 روز) اد امه د هید . اگر مشکل تان حل نشد به پزشک مراجعه کنید .

سرکه میزان قند خون را تنظیم می کند

د ر سال 2005 مطالعات محققان سوئد ی نشان داد که اضافه کردن سرکه (به میزان 15 تا 30 میلی گرم) به غذاهایی که د ارای گلوسید است باعث حفظ تعادل میزان قند خون یا همان گلیسمی می شود . این خاصیت سرکه مد یون خواص اسید استیک موجود د ر آن است. اگر د یابت نوع 2 د ارید از مصرف سرکه غافل نشوید .
میزان مصرف:یک قاشق چای خوری سرکه سیب را د ر یک لیوان آب حل کرد ه و به مد ت سه ماه روزانه 3 مرتبه (نیم ساعت قبل از غذا) میل کنید .

سرکه و عسل گلو درد را تسکین می د هد

همه سرکه ها ضد عفونی کننده اند و با باکتری ها مقابله می کنند . برای همین می توان از سرکه برای د رمان گلو د رد استفاد ه کرد .
میزان مصرف:یک قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب گرم حل کرد ه و روزانه 4 مرتبه میل کنید . این کار را تا از بین رفتن د رد و تب تکرار کنید . البته اگر مشکل تا 48 ساعت از بین نرفت حتماً به پزشک مراجعه کنید .

سرکه با گوش درد مقابله می کند

بر اساس مطالعاتی که محققان آفریقای جنوبی د ر سال 1998 انجام د اد ند ، سرکه قد رت آنتی باکتریایی د ارد . باکتری های استرپتوکوکوس و استافیلوکوکوس باعث ایجاد گوش د رد می شود . سرکه می تواند با عفونت و د رد گوش مقابله کند .
روش استفاد ه:د ر صورت بروز عفونت گوش، لاله گوش را با سرکه پُر کنید و به مد ت 1 د قیقه سرتان را به گونه ای نگه د ارید تا سرکه بیرون نریزد ، سپس مایع را تخلیه و با د ستمال تمیز خشک کنید . این کار را د و تا 4 بار د ر روز انجام د هید تا د رد و تب از بین برود . مورد منع مصرف:اگر پرد ه گوش تان پاره است هیچ مایعی د ر گوش تان نریزید .

سرکه با پوکی استخوان مقابله می کند

د ر سال 1999 محققان ژاپنی نشان د اد ند که افزود ن سرکه به مواد غذایی ( به مد ت 32 روز) قد رت حلالی و جذب کلسیم را بالا می برد . اسید استیک سرکه همچنین تغییرات سلول های استخوانی که با رسید ن یائسگی و تغییرات هورمونی خاص این د وره رخ می د هد را کاهش می د هد و از پوکی استخوان پیشگیری می کند .
میزان مصرف:یک قاشق چای خوری سرکه سیب را د ر یک لیوان آب حل کرد ه و روزانه یک مرتبه میل کنید . این کار را 4 تا 6 ماه تکرار کنید .

سرکه خواص ضد پیری د ارد

راد یکال های آزاد مسئول اصلی پیری هستند . مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی اکسید ان ها می تواند اثرات شوم راد یکال های آزاد را خنثی کند . باید بد انید که سرکه سیب نیز حاوی یکی از مؤثرترین آنتی اکسید ان هاست:بتا کاروتن طبیعی؛ این آنتی اکسید ان با پیری مقابله می کند .
میزان مصرف:یک قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک لیوان آب میوه یا آب سبزی مثل آب هویج یاآب گوجه فرنگی و ... مخلوط کرد ه و روزانه یک یا د و مرتبه میل کنید . این کار را تا هر زمانی که د ل تان خواست اد امه د هید .

آیا برای مصرف سرکه مورد منع مصرف وجود د ارد ؟

در جواب این سوال باید بگوییم اگر میزان مصرف پیشنهاد ی را رعایت کنید و دچار زخم معده شدید یا ورم معده نباشید مورد منع مصرف وجود ند ارد .

خواص شگفت انگیز سرکه برای سلامت بدن

خواص شگفت انگیز سرکه برای سلامت بدن
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 35
برگرفته از سلامت نیوز / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 30 5
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف