نمناک سبک زندگیکار و زندگی دلیل عصبانیت هنگام رانندگی کشف شد
عصبانیت ، رفتارهای پرخطر
مطمئنا شما هم افرادی را اطراف خود دیده اید که هنگام رانندگی عصبانی شده و رفتار خشونت آمیز از خود نشان میدهند اما دلیل آن چیست؟
بازدید : 2,975 نفر

عصبانیت هنگام رانندگی

هر قدر هم که در زندگی روزمره فرد آرام و ساکتی باشید، رانندگی کردن می تواند هیولای وحشتناکی را در وجودتان بیدار کند که با عصبانیت معمولی فرق می کند.

علت بروز رفتارهای خشونت آمیز و پرخاشگرایانه از افراد معمولی هنگام رانندگی توسط محققان دانشگاهی در استرالیا کشف شد.

محققان دانشگاه کویینزلند با بررسی طولانی مدت فاکتورهای موثر در ایجاد خشونت، علت اصلی بروز رفتارهای خشونت آمیز توسط افراد آرام و معمولی در رانندگی را کشف کردند.

یکی از دلایل شدیدتر بودن عصبانیت هنگام رانندگی نسبت به دیگر مواقع این است که وقتی در ماشینمان نشسته ایم احساس ناشناس بودن می کنیم و این حس می تواند موجب بروز رفتارهای خشن شود. وقتی رانندگی می کنیم میان بسیاری از خودروهای دیگر احاطه شده ایم و در جعبه ی فولادی مان احساس امنیت بیشتری می کنیم.

عصبانیت

عصبانیت پشت رل

بر اساس گزارش ایندیپندنت، متخصصان روانشناسی اجتماعی دانشگاه «کویینزلند» استرالیا نظریه جالبی را با در نظرگرفتن فاکتورهای فردی همچون سن، جنسیت و روحیات اجتماعی ارائه کرده و سعی کرده دلیل عصبانیت و پرخاشگری افراد را توضیح دهد.

دکتر «استن استیندل» که سرپرستی این تحقیقات را برعهده دارد می گوید که عوامل متعددی در تغییر روحیات افراد در حین رانندگی دخیل هستند، اما در این مطالعه مشخص شد که علت اصلی تغییر روحیه و افزایش خشونت افراد در رانندگی در واقع همان حس «ناشناس ماندن» و «تنهایی» در داخل خودرو است.

عصبانیت

عصبانیت هنگام رانندگی

به گفته محققان، بیشتر مردم هنگام نشستن پشت رُل به نوعی احساس امنیت می کنند و خود را «ناشناس» تصور می کنند و به همین دلیل هنگام رانندگی از آنها رفتارهای توام با عصبانیت و سرشار از توهین سر می زند.

«ناتوانی رانندگان در ایجاد ارتباط با روشهای رایج» از دیگر دلایل موثر در رانندگی خشونت آمیز است.

به عنوان نمونه در حین رانندگی چون نمی توانیم با سخن گفتن به طرز رانندگی خودروی مقابل اعتراض کنیم از روش های جایگزین مثل بوق ممتد، حرکات مارپیچ و حرکات اعتراض آمیز با دست استفاده می کنیم که در بعضی از موارد به درگیری لفظی و فیزیکی منتهی می شود.

در این مطالعه همچنین مشخص شد افرادی که همیشه خود را از نظر رانندگی بهتر از سایرین می دانند در اکثر موارد باعث ایجاد شرایط خطرساز و حتی رفتارهای خشونت آمیز می شوند.

دلیل عصبانیت هنگام رانندگی کشف شد

دلیل عصبانیت هنگام رانندگی کشف شد
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8
برگرفته از تسنیم -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 7 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف