نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها زردی زبان نشانه کدام بیماری است؟
زردی زبان ، تغییر رنگ زبان
زردی زبان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما باید آن را جدی بگیرید زیرا تغییر رنگ زبان نشانه وجود یک بیماری در بدن مانند ایدز یا سرطان می باشد.

علل، عوارض و درمان خانگی زردی زبان

زردی زبان و تغییر رنگی که بر روی زبان پدیدار می شود هشداری است برای مراقبت بیشتر و توجه به وضعیت سلامتی . گاهی زرد شدن زبان نشانه بیماری های کشنده مانند ایدز و سرطان است.

ظاهر زرد یک زبان می تواند بسیار هشدار دهنده باشد و می تواند به یک نگرانی پزشکی اشاره کند. وگرنه زردی زبان موقتی است و به تنهایی التیام پیدا می کند، اما همیشه مهم است که علت زردی زبان را مشخص کنید تا مطمئن شوید که مشکلات بوجود نمی آیند.

زردی زبان می تواند در هر سنی اتفاق افتد. در زنان باردار بعلت تغییرات هورمونی، بسیار رایج است اما برای ایمنی باید به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیز جدی نیست. در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا یک فرد ممکن است زردی زبان داشته باشد و برخی درمان های خانگی که می توان برای رفع آن انجام داد ،آورده شده است:

زردی زبان

زرد شدن زبان نشانه ی چیست؟

علل زردی زبان :

تغییراتی که روی زبان اتفاق می افتند، می توانند چیزهای زیادی را در مورد سلامت کلی نشان دهند، بنابراین برخی دلایل معمول و آنچه که آن ها درباره سلامتی شما می گویند، وجود دارد.

چنانچه دراین بخش از سلامت نمناک می خوانید این بیماری از پوست مرده و انباشته شدن مواد غذایی ایجاد می شود و معمولاً زمانی رخ می دهد که برامدگی های کوچک زبان بزرگ، متورم یا خشن شوند. وقتی این انباشته با باکتری ها و یا مخمر جفت شود، می تواند باعث شود که زردی زبان بوجود آید.

علایم دیگر زردی زبان، نفس بدبو، مزه فلزی، غلغلک و یا احساس خارش و ظاهری پرزی است.

استفاده از برخی آنتی بیوتیک ها می تواند به علت عدم تعادل میکروب ها که باعث رشد باکتری ها یا مخمر می شود،زردی زبان را ایجاد کند.

رشد اضافی باکتری در دهان:

وقتی باکتری روی زبان رشد می کند، زبان زرد می شود. این وضعیت به زبان پرزی شکل نیز مربوط است.

باکتری دهان

زردی زبان به دلیل رشد باکتری های دهان

دلایل زردی زبان

محصولات مراقبتی دهان:

برخی محصولات درمانی دهانی مانند دهان شویه ها می توانند باعث زرد شدن زبان شوند.

دهان شویه ها حاوی عوامل اکسید کننده هستند که بزرگ ترین عامل این اتفاق میباشند.

یرقان:

یک اتفاق نادر، زردی زبان می تواند نشانه بیماری یرقان باشد که به یک مشکل کبد اشاره دارد. چشم ها و پوست به رنگ زرد دیده می شوند.

عفونت ادراری:

پوشش ضخیم زرد - به خصوص در پشت زبان - می تواند نشانه هشدار دهنده زودهنگامی از عفونت دستگاه ادرار باشد. اما همین پوشش زرد در جلو زبان، نشانه عفونت تنفسی فوقانی است.

عفونت ادراری

هشدار عفونت ادراری با زردی زبان

زردی زبان به چه علتی ایجاد می شود؟

پیرسینگ، کشیدن دندان، یا عمل لوزه:

زردی زبان ممکن است به دلیل عفونت برامدگی های ریز زبانی ناشی از پیرسینگ، کشیدن دندان، یا عمل لوزه باشد. مهم است که پس از این رویه ها، مراقبت دهانی مناسب را دنبال کنید، تا خطر عفونت را کاهش دهید.

ایجاد خلط بینی از عقب بینی:

ایجاد خلط بینی ازعقب بینی ممکن است باعث ایجادزردی و یا حتی سفید شدن زبان شود که می تواند باعث تنفس بدبو هم شود.

خلط بیش از حد در پشت بینی و گلو انباشته می شود و عموماً توسط آلرژی، برگشت اسید یا اختلالات بلعیدن ایجاد می شود.

تب مخملک:

تب مخملک می تواند باعث ایجاد برامدگی هایی در زبان به همراه روکشی زرد یا سفید شود.

تب مخملک

زرد یا سفید شدن زبان با تب مخملک

دلایل دیگر پوشش زردی زبان :

کم آبی بدن، خشکی دهان، تب، برگشت اسید معده، تنفس دهانی، مصرف بیش از حد تنباکو، دارو، تحریک پذیری زبان به دلیل نوشیدنی های داغ، بهداشت دهان ضعیف، غذاهای نرمی که نمی توانند زبان را بخراشند و غذاها و آب نبات هایی که رنگ زرد دارند.

علائم و نشانه های زردی زبان :

زردی زبان ممکن است خود به خود یا به عنوان نشانه ای از مشکل دیگری ظاهر شود. برخی علایم رایج زردی زبان شامل نفس بدبو، احساس سوزش به خاطر اسید و یرقان است.

علائم زردی زبان

نفس بدبو از علائم رایج زردی زبان

زردی زبان و ارتباط آن با بقیه بیماری ها:

همان طور که ذکر شد، زردی زبان می تواند نشانه هشدار بیماری دیگری باشد، مانند:

سرطان:

تجمع زردی و روکش بر روی زبان گاهی می تواند نشانه ای از سرطان باشد، اما به علائم دیگری نیز توجه کنید.

گلوی خشک:

باکتری هایی که گلو درد را ایجاد می کنند، می توانند باعث زردی زبان شوند. علایم دیگر آن شامل تب، تنگی گلو و تورم غدد لنفاوی است.

خشکی گلو

 تغییر رنگ زبان به دلیل خشکی گلو

زردی زبان نشانه چیست؟

مونونوکلئوز (مونو):

این عفونت ویروسی به عنوان بیماری بوسیدن شناخته می شود، چون از طریق بزاق منتقل می شود. علایم دیگر آن عبارتند از:خستگی، تب، خارش پوست، سردرد، ورم غدد لنفاوی و گلو درد.

زردی زیر زبان :

علل شایع زردی زیر زبان، عبارتند از:کولیک صفراوی، هپاتیت الکلی، هپاتیت A و B، مونونوکلئوز، هپاتیت ویروسی، بیماری صفرا، سنگ صفرا و ویروس اپستین - بار است.

HIV / STD:

زردی زبان نشانه نادری از بیماری ایدز و ویروس HIV است، اما گاهی می تواند سیستم ایمنی در خطر افتاده را آشکار کند. زردی زبان نیز می تواند نشانه عفونت دهانی - مخمری در دهان باشد.

ویروس HIV

زردی زبان نشانه بیماری ایدز در بدن

درمان های خانگی و درمان زردی زبان :

اگر زبان زرد دارید، می توانید از روش های خانگی و درمانی زیر استفاده کنید.

 • غرغره کردن محلول آب و هیدروژن پراکسید - 5 نسبت آب به یک نسبت از بخش آب اکسیژنه - برای کشتن باکتری ها.
 • افزایش مصرف فیبر و بهبود گوارش که به نوبه خود سلامت معده و روده را بهبود می بخشد، می تواند زردی زبان را کاهش دهد.
 • فیبر را به تدریج به رژیم غذایی خود اضافه کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است با مشکلات معد ه ای، مانند اسهال یا نفخ معده روبرو شوید. همچنین به خاطر داشته باشید که باید مقدار زیادی آب بنوشید.
 • مصرف غذاهای چرب و نشاسته ای را محدود کنید.
 • غذاهای تخمیر شده و پروبیوتیکی را مصرف کنید.
 • سیگار کشیدن را متوقف کنید.

ترک سیگار

ترک سیگار برای درمان زردی زبان

 • زردی زبان اغلب پیامد درمان با آنتی بیوتیک در زمانی است که با عفونت باکتریایی یا ویروسی سر و کار دارید.
 • پس باید پروبیوتیک را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. آن ها تعادل باکتری های خوب و بد را در ارگانیسم شما فراهم می کنند و به همین دلیل می توانند مشکل زردی زبان را کاهش دهند.
 • بهداشت دهان مناسب با مسواک زدن، نخ دندان ودهان شویه.
 • زبان خود را با مسواک دندان ها تمیز نکنید. در عوض از یک مسواک زبانی استفاده کنید، که به طور خاص برای این کار طراحی شده است.
 • از نوشیدنی های عاری از الکل استفاده کنید، چون برای زبان کم تر آزار دهنده است.
 • در طول روز بسیار آب بنوشید.

نوشیدن آب

درمان زردی زبان با نوشیدن آب زیاد

چه زمانی باید برای زردی زبان به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بعد از گذشت یک هفته زبان شما زرد باقی ماند، به دیدن پزشک یا دندان پزشک خود بروید تا ببینید چه اتفاقی افتاده ایت و یا اگر متوجه نشانه هایی همراه بازردی زبانتان شدید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

 

زردی زبان نشانه کدام بیماری خطرناک است؟

زردی زبان نشانه کدام بیماری است؟
: امتیاز : 4.8 تعداد رای : 31
منبع : belmarrahealth / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
این مطلب مفید بود ؟
30 1
نظر کاربران
مهدی

مهدی

سلام خسته نباشید من راستش واقعن همینجوریم و از بیماری ایدز بسیار هراس دارم من بعد از یکی دو روز بی دلیل ترس ایدز تو وجودم افتاد ک فرداش بابابزرگم فوت کرد بعد از ان که فهمیدم داغون شدم جوری ک بیحال شده بودم سو تغذیه داشتم فشارم بالا پایین میشد قبل از اینکه اینجوری بشم اصلن نمیدونستم علایم بیماری ایدز چیه من فرداش که بابابزرگم رو خاک کردن پارچه رو گزاشتن رو خاک که من تا امیدم دستم رو بزارم رو خاک بابازرگم یه چیز تیزی رو حس کردم ولی تو دستم نرفت و خون نیومد چیزی هم نشد ولی بعد از ان تو فکرم همش این بیماری میامد که میترسیدم بعد از چن روز حالم بدتر شد تا اینکه ترسم رو چن بار گرفتن بعد یهو تو اینه رفتم دیدم زبانم سفیده از ان بر سرچ کردم گفت سقگفیدی زبان و برفک نشانه ی این بیماری است که چن بار پیش پزشک عمومی و متخصص رفتم گفتن چی میگی ایدز ک ب همین راحتی نیست ایدز هم نگرفتی فقط دچار وسواسی شدی بعد از ان یکم بهتر شدم بعد دوباره سفیدی زبانم تو مخم رفت دوباره ترس برگشت تا الان که دارم من از ان موقعه که علایم ایدز رو تو اینترنت سرچ کردم داغونم کرده همش میگم حتمن گرفتم هی ب پام ب انگشتام نگاه میکنم ب زبانم نگاه میکنم تا الن که هنوز ترس دارم زبانم بهتر شده ولی تو گوشت دهانم یعنی دیواره دهانم ک پشت دندان عقلمه سفید شده همش هم میترسم از یک دکتر متخصص تب سنتی هم گفتم گفته همش بخاطر ترس من خلاصه زبانم سفیده یعنی از ان موقعه که از دهانشویی استفاده میکنم زبانم سفیدیش رفته ولی ته زبانم برفک داره و همین تو مخم رفته و هست الانم همش فک میکنم زرد شده زردی رو هم سرچ کردم بازم تو این موضوع هست دارم دیونه میشم من ادمی هستم فقط فقط خونه ام بیرون هم نمیرم ب منم میگن ایدز فقط از طریق خون و روابط میاد ک من اینجور ادمی نیستم نه خون بهم رفته نه روابطی داشتم و نمیخواهم داشته باشم خلاصه ب نظرتون من احتیاجی ب روان پزشک دارم چون خیلی استرس ترس دارم مخصوصن شبا دارم دیونه میشم.

پاسخ دادن 17 8
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف