نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها داروهای خانگی برای درمان سوزش ادرار
سوزش ادرار ، دیزوری
سوزش ادرار یا دیزوری خود یک بیماری نیست اما می تواند نشانه ی بیماری های دیگر باشد، شایع ترین علت این ناراحتی در خام ها عفونت باکتری های مجاری ادراری است و در آقایان اورتریت و شرایط خاص پروستات است.

سوزش ادرار و درمان خانگی

سوزش ادرار یا دیزوری یکی از مشکلات رایج به خصوص در بین خانم هاست. در موارد ساده این مشکل بعد از چند روز خود به خود از بین می رود و مشکل حل می شود؛ اما اگر فرد دچار عوامل خطرسازی مانند دیابت، رفلاکس ادرار به سمت کلیه ها، بارداری و سنگ باشد باید حتما به پزشک مراجعه کند چون امکان دارد مشکل ساده ی سوزش ادراری، کلیه ها را نیز درگیر کرده و تبدیل به مشکلی جدی شود. برای راحت شدن از این بیماری علاوه بر مصرف داروهای تجویزی پزشک می توانید از 10 روش خانگی برای درمان آن استفاده کنید که در این مطلب توضیح داده شده است.

 

سوزش ادرار

درمان طبیعی سوزش ادرار

 بسیاری از مردم گاهی اوقات با ناراحتی های مختصر ادراری روبرو می شوند؛ ولی هنگامی که شما در حین ادرار درد داشته باشید ممکن است مبتلا به دیزوری (سوزش ادرار) باشید.

دیزوری احساس درد، سوزش و ناراحتی در مجاری ادراری در هنگام ادرار می باشد. در برخی از موارد دیزوری ممکن است با احساس گرمای بیش از حد بدن نیز همراه باشد. 

خود دیزوری یک بیماری نیست ولی می تواند نشانه بیماری های دیگر باشد. دیزوری در سنین بین 18 تا 50 سالگی بین زنان و مردان رایج می باشد. مطالعات نشان داده که زنان بیشتر از مردان در معرض این بیماری قرار دارند.

 شایع ترین علت ناراحتی ادراری در زنان عفونت باکتریایی مجاری ادراری می باشد. در مردان اورتریت و شرایط خاص پروستات می تواند منجر به ایجاد این مشکل شود.

دلایل شایع دیگری که ممکن است باعث ناراحتی های ادراری شوند عبارتند از:سنگ کلیه، کلامیدیا، التهاب مثانه (عفونت مثانه)، تب خال تناسلی، عفونت کلیه، التهاب پروستات، بیماری های مقاربتی (STDs)، عفونت های واژن و عفونت های قارچی (واژن). بهداشت نامناسب و کم آبی نیز ممکن است از عوامل ایجاد این مشکل باشند. 

تشخیص درست به فهم علت ایجاد این مشکل و اتخاذ درمان مناسب کمک خواهد کرد. در همین حین برخی درمان های خانگی می تواند به جلوگیری و درمان درد و سوزش مرتبط با دیزوری کمک کند. 

10 داروی خانگی برای درمان دیزوری

1. افزایش مصرف آب

افزایش مصرف آب به درمان ناراحتی های ادراری شما کمک می کند. آب با دفع سموم و باکتری های عفونت زا از بدن به رفع مشکلات ادراری شما کمک خواهد کرد.

به علاوه افزایش مصرف آب از کم آب شدن بدن که می تواند شرایط شما را وخیم تر کند، جلوگیری می نماید. همچنین آب دمای اضافی بدن شما را به سطح نرمال رسانده و باعث افزایش دفعات ادرار می شود.

 

نحوه استفاده:

مقدار زیادی آب در طول روز بنوشید. همچنین شما می توانید از میوه و سبزیجات آبدار استفاده نمایید. ضمنا سوپ ها، اسموتی ها و آبمیوه ها به حفظ آب بدن تان کمک خواهد کرد.

 

سوزش ادرار

درمان طبیعی سوزش ادرار

 

2. کمپرس آب گرم

شما می توانید با استفاده از کمپرس آب گرم دردتان را کاهش دهید. گرما به کاهش فشار مثانه و کاهش درد شما کمک خواهد نمود.

 

نحوه استفاده:

کمپرس آب گرم را به مدت 5 دقیقه در پایین شکم تان قرار دهید. پس از چند دقیقه دوباره این کار را تکرار کنید.

شما همچنین می توانید پد گرم کننده برای رهایی از درد استفاده کنید.

 

3. سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی بوده و به مبارزه با عفونت های عامل ناراحتی ادراری کمک می کند. بعلاوه سرکه سیب غنی از آنزیم ها، پتاسیم و سایر مواد معدنی مفید بوده و به بازگرداندن pH بدن به حالت طبیعی کمک می کند.

 

نحوه استفاده:

1 قاشق غذاخوری سرکه سیب خام و 1 قاشق چایخوری عسل خام را به لیوان آب گرم اضافه نمایید. روزی 2 مرتبه از این ترکیب بنوشید.

همچنین 1 تا 2 فنجان سرکه سیب را به وان پر از آب اضافه نمایید و به مدت 15 تا 20 دقیقه در آن دراز بکشید. این کار را روزی یک مرتبه تا بهبودی کامل انجام دهید.

 

سوزش ادرار

درمان طبیعی سوزش ادرار

 

4. جوش شیرین

جوش شیرین نیز به کاهش دیزوری (سوزش ادرار) کمک می کند. این ترکیب قلیایی کمک می کند که اسیدیته ادرار کاهش پیدا کند و این امر به نوبه خود به کاهش احساس سوزش هنگام ادرار و همچنین کاهش دفعات ادرار کمک می کند. به علاوه جوش شیرین به حفظ تعادل pH بدن نیز کمک می کند. دیگر خواص جوش شیرین

 

نحوه استفاده:

یک قاشق چایخوری جوش شیرین را به یک لیوان آب اضافه نموده و تا حل شدن کامل هم بزنید.

این محلول را با معده خالی بنوشید.

این کار را به مدت یک هفته هر روز انجام دهید.

5. ماست ساده

ماست ساده، پروبیوتیک و بدون شکر برای درمان سوزش ادرار مفید می باشد. محیط کشت فعال (پروبیوتیک) از رشد باکتری های مضر جلوگیری کرده و رشد باکتری های مفید را افزایش می دهد. این امر به نوبه خود به مبارزه با هر گونه عفونتی که باعث ایجاد سوزش ادراری می شود، کمک کرده و تعادل pH واژن را حفظ می کند.

 

نحوه استفاده:

روزانه 2 تا 3 فنجان ماست ساده میل کنید. همچنین شما می توانید از اسموتی های ماست نیز استفاده کنید.

همچنین شما می توانید یک تامپون یا پد بهداشتی را در ماست زده و به مدت 2 ساعت درون واژن خود قرار دهید. این کار را روزانه 2 بار تا زمانی که مشکل سوزش شما برطرف شود، انجام دهید.

 

سوزش ادرار

درمان طبیعی سوزش ادرار

 

6. لیمو

لیمو نیز به خوبی به کاهش برخی از علایم مرتبط با ناراحتی های ادراری کمک می کند. لیمو علی رغم اسیدی بودن دارای اثر قلیایی کنندگی بر روی بدن است. بعلاوه سیتریک اسید و خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی قوی آن به جلوگیری از این مشکل سوزش ادرار می کند.

 

نحوه استفاده:

آب یک عدد لیمو را درون یک لیوان آب ولرم بریزید.

1 قاشق چایخوری عسل خام به آن اضافه کرده و به خوبی آن را ترکیب نمایید.

به صورت منظم هر روز صبح با معده خالی از آن بنوشید.

 

سوزش ادرار

درمان طبیعی سوزش ادرار

 

7. زنجبیل

خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی زنجبیل می تواند به مبارزه با عفونت که ممکن است باعث دفع ادرار دردناک شود،کمک کند.

 

نحوه استفاده:

1 قاشق غذاخوری خمیر (له شده) زنجبیل و 1 قاشق غذاخوری عسل خام را با هم ترکیب نمایید. روزی یکبار از این ترکیب میل نمایید.

روش دیگر اینست که یک قاشق غذاخوری آب زنجبیل را به یک لیوان شیر یا آب ولرم اضافه نموده و هر روز از آن بنوشید.

گزینه دیگر نوشیدن روزانه 1 یا 2 فنجان چای زنجبیل می باشد.

 

8. خیار

خیار به دلیل ماهیت ادرارآور بودن اش یک درمان قدیمی و مفید برای درمان سوزش ادرار می باشد. خیار دارای حدود 95 درصد آب بوده و بنابراین به حفظ آب بدن و دفع سموم مضر بدن کمک می کند. به علاوه خاصیت خنک کنندگی آن کمک می کند که دمای بدن نرمال شود.

 

نحوه استفاده:

1 فنجان آب خیار و 1 قاشق غذاخوری عسل خام و 1 قاشق غذاخوری آبلیمو را با هم ترکیب نمایید و روزی 2 بار از آن بنوشید.

همچنین روزانه 2 تا 3 خیار بخورید.

 

سوزش ادرار

درمان طبیعی سوزش ادرار

 

9. تخم گشنیز

تخم گشنیز به کاهش سوزش ادرار کمک می کند. خواص ضدباکتریایی تخم گشنیز به حفاظت از مجاری ادراری در مقابل عفونت ها کمک می کند.

تخم گشنیز سیستم گوارشی را از سموم مضر پاک کرده و به ادرار طبیعی کمک می کند. به علاوه آن به کنترل دمای اضافی بدن که می تواند این شرایط را بدتر کند، کمک می کند.

 

نحوه استفاده:

1 قاشق چایخوری تخم گشنیز را به مدت چند دقیقه در 1 فنجان آب بجوشانید. سپس اجازه دهید خنک شود و آن را صاف نموده و روزی 2 بار از آن بنوشید.

روش دیگر اضافه کردن 1 قاشق غذاخوری پودر تخم گشنیز به 3 فنجان آب می باشد. روی آن را پوشانده و بگذارید به مدت 12 ساعت خیس بخورد. سپس کمی شکر زرد به آن اضافه نموده و آن را هم بزنید. 1 فنجان این محلول را روزی 3 مرتبه بنوشید.

این درمان خانگی را تا زمانی که دردتان از بین برود ادامه دهید.

 

10. تخم شنبلیله

بر اساس طب سنتی هندی تخم شنبلیله راه حل موثری برای درمان سوزش ادرار می باشد. با توجه به اینکه تخم شنبلیله pH واژن را تنظیم می نماید، به جلوگیری از هر گونه عفونت کمک می کند.

همچنین تخم شنبلیله از تجمع سموم در بدن جلوگیری می کند.

 

نحوه استفاده:

نصف قاشق چایخوری پودر تخم شنبلیله را به یک لیوان دوغ اضافه نمایید و روزی 2 بار از آن بنوشید.

روش دیگر اینست که 1 قاشق چایخوری پودر تخم شنبلیله را با یک قاشق چایخوری عسل خام ترکیب نموده و روزی 2 تا 3 بار از آن میل کنید.

گزینه دیگر اینست که 1 قاشق چایخوری تخم شنبلیله را به مدت یک شب در آب بخیسانید. سپس آن را صاف نموده و نصف قاشق چایخوری عسل خام به آن اضافه کنید. با معده خالی آن را بنوشید.

یکی از این راه حل ها را هر روز تا زمانی که مشکل تان برطرف شود، استفاده نمایید.

داروهای خانگی برای درمان سوزش ادرار

داروهای خانگی برای درمان سوزش ادرار
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 306
برگرفته از بیتوته/ی
این مطلب مفید بود ؟ 275 31
برچسب ها :
نظر کاربران
مرادی

مرادی

خیلی مفید

پاسخ دادن 10 7
زهرا

زهرا

منم یه هفتس سوزش دارم‌دکترم نرفتم خیلی میترسم

پاسخ دادن 34 12
مبینا

مبینا

سلام من ماهی یبار همش سوزش ادرار دارم خیلی سخته خسته شدم همش دکتررر میرم خوب نمیشم داروهای تکراری حالم داره بهم میخوره نمیدونم چیکار کنم اگه اینارو انجام بدم مفید تاثیر میزاره

پاسخ دادن 52 20
شایسته

شایسته

عنبرنساء استفاده کن

پاسخ دادن 23 10
لیلی

لیلی

منم همچین مشکلی داشتم روزی یکی ترشی سیر بخور دیگه سوزش ادرار نمیگیری من متنفر بودم از سیر حتی اگه اگه داخل غذا میرختن نمیخوردم از اون غذا ولی ترشی سیر چند ساله اونقد بو نداره که هم خودتو و هم اطرافیان رو اذیت کنه بخور دیگه عفونت نمیگیری امتحانش ضرر نداره

پاسخ دادن 9 6
الهام

الهام

جوش شیرین که بالا گفته عالیه

پاسخ دادن 13 5
بی بی ناز

بی بی ناز

من دوره نقاهت بعد از یه عمل جراحی سنگین رو سپری میکنم، امروز دچار سوزش ادرار شدم، مستاصل بود که با این شرایط سخت جسمانی چطور به پزشک مراجعه کنم. درمان کامل و مناسب شما کمک بزرگی بود برام. مچکرم از راهکارهایی کامل تون

پاسخ دادن 10 7
سحر

سحر

من خیلی وقته دچار شدم اما الان تازه فهمیدم چیه دکتر برو هم نیستم یکی بگه چی کار کنم

پاسخ دادن 19 12
افسانه

افسانه

فنازومکس یا نیتروفورانتوئین استفاده کن

پاسخ دادن 2 1
الهام

الهام

دوستان واسه سوژن واژن میتونید یک قاشق چایخوری جوش شیرین تو یه نصف لیوان آب حل کنید و بخورید خیلی سخته خوردنش بعدشم برید حموم و بشینید تو آبو جوش شیرین و وقتی اومدید بیرون خودتونوخشک کنید و اپلیکاتور کلوتریمازول بزنید معجزه میکنه.تریامینسولون هم بیرون واژن بزنید عالی میشید.من عفونت قارچی داشتم وکلی دکتر رفتم و آخرش گفتن خوب شدی و ولی هر از چندگاه اینطور میشم

پاسخ دادن 9 6
...

...

بدترین درد دنیاست . من که همش دچارش میشم . آزمایش و سونوگرافی هم چیزی نمیده :(

پاسخ دادن 9 1
حامد

حامد

سلام دوستان من اين مشكل رو داشتم دكترها نتونستن درمانم كنن با جستجوي زياد خودم داروش رو پيدا كردم انتي بيوتيك كوتريموكسازول استفاده كنيد هر دوازده ساعت دو تا قرص باهم حداقل دو هفته

پاسخ دادن 7 9
مائده

مائده

وای جوش شیرین خیلی ضرر داره...بهش مرگ خاموش میگن حتی الامکان استفاده نکنین

پاسخ دادن 4 7
زلیخا

زلیخا

سلام دوستان منم اینطوری میشم پماد ان ان خیلی خوبه واگه آب زیادبخوری خیلی زودخوب میشه

پاسخ دادن 10 2
مرادی

مرادی

سلام وقت بخیر بنده حدود10روزی هست که سوزش ادراردارم علاوه برآن ازدستگاه تناسلیم عفونت خارج میشود لطفاراهنمایی بفرماییدتشکر

پاسخ دادن 15 8
پ

پ

سلا م وقت بخیر من دیروز ادرار خونی داشتم رفتم دکتر آزمایش داد گفت عفدنت ادرار شدیده لطفلا بگین من باید به چه دکتری مراجعه کنم

پاسخ دادن 4 5
محمد

محمد

منم دوروزه سوزش دارم .ایا خوردن هندوانه میتونه مفید باشه؟

پاسخ دادن 4 0
سمیه

سمیه

سلام من بیشتر ازده ساله سوزش ادرار دارم خیلی دکتر رفتم هم طب سنتی هم طب نوین ولی هیچ فایده ای نداشت چند روز خوب میشم چند روز دیگه شروع میشه جوش شیرین امتحان کردم بازم چند روزی خوب میشه خودم احساس میکنم سردی میخورم چای می خورم بدتر میشه ولی گرمی میخورم مثل زنجبیل خوب میشم

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف