سیپروترون کامپاند
سیپروترون کامپاند برای درمان آکنه حاد در زنان و برای درمان رشد موهای زائد استفاده می شود و اثر ضد بارداری دارد.

سیپروترون کامپاند به چه علت مصرف می شود؟

سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) از جمله دارو های ضد بارداری به شمار می آید که علاوه بر اثر پیشگیرانه برای باردای با داشتن خاصیت ضد باکتریایی و همچنین درمان آکنه های مقاوم به آنتی بیوتیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر موارد مصرف سیپرترون کامپاند می توان به کاهش و درمان پر مویی نیز اشاره کرد. در ادامه به تشریح و بررسی عملکرد این دارو می پردازیم. با ما همراه باشید.
سیپروترون به همراه استروژن، اثر ضدبارداری دارد. این دارو به دلیل آثار آنتی آندروژنی‍ک در مردان در درمان سرطان پروستات استفاده می شود.

ترکیبات:
یک جزء استروژنی + یک جزء آنتی آندروژن
Cyproterone Acetate 2 mg +Ethinylestradiol 35 mcg
طبقه بندی فارماکولوژیک:ترکیب استروژن و پروژستین
طبقه بندی درمانی:ضد آندروژن، جلوگیری کننده از بارداری.
طبقه بندی مصرف در بارداری:رده X

 

 سیپروترون کامپاند

سیپروترون کامپاند برای درمان آکنه و ریزش مو

 

نحوه و مقدار مصرف:

الف) درمان آکنه شدید و مقاوم به درمان طولانی مدت با آنتی بیوتیکهای خوراکی،درمان پرمویی خفیف تا متوسط بدون علت مشخص.
در اولین دوره درمان، از روز پنجم قاعدگی روزی یک قرص به مدت 21 روز مصرف می شود. دوره های بعدی درمان بعد از گذشت هفت روز بدون مصرف قرص، به همان ترتیب شروع می شود.

ب) جلوگیری از بارداری
از روز پنجم قاعدگی روزانه یک قرص به مدت 21 روز مصرف می شود. سپس، به مدت یک هفته مصرف دارو قطع، و بعد از آن، دوباره همین برنامه مصرف دنبال می شود. در صورت بروز وقفه در قاعدگی، ابتدا باید احتمال بارداری را رد کرد و سپس دوره بعدی درمان را شروع نمود.
توجه:اگر چه این فرآورده اثری شبیه داروهای خوراکی جلوگیری کننده از بارداری دارد ، ولی استفاده از آن صرفاً برای این منظور توصیه نمی شود. مصرف آن در این مورد تنها برای زنانی توصیه می شود که به درمان بیماریهای پوستی وابسته به آندروژن نیاز دارند.

نحوه مصرف سیپروترون کامپاند برای پیشگیری از بارداری
سیپروترون کامپاند از جمله دارو هایی است که برای پیشگیری از بارداری و در دوره های معین مورد مصرف قرار می گیرد. البته توصیه پزشکان بیشتر بر این است که بجای استفاده از قرص ها و دارو های ضد بارداری از ابزاری مانند کاندوم استفاده شود زیرا مصرف این نوع دارو ها عوارض مختلفی را برای فرد مصرف کننده در پی خواهد داشت.

اصول مصرف قرص diane یا همان cyproterone compound به این ترتیب است که یک قرص در روز به مدت 21 روز تجویز میشود. در مان را باید از روز 5 ام قائدگی شروع کرد. در دوره های بعد..7 روز پس از قطع دارو .. درمان باید مجددا شروع شود.

طریقه اثر گذاری
این ترکیب دارای یک جزءآنتی آندروژنی (سیپروترون ) و یک جزءاستروژنی (اتینیل استرادیول ) می باشد.ضدیت با آثار آندروژنها موجب کاهش ترشح سبوم و یا کاهش رشد موهامی گردد. فعالیت پروژستینی سیپروترون و اثر استروژنی اتینیل استرادیول نیز درجلوگیری از بارداری موثر واقع می شود.

دلایل مصرف سیپروترون کامپاند و اثرات آن دلایل مصرف سیپروترون کامپاند و اثرات آن دلایل مصرف سیپروترون کامپاند و اثرات آن
توجه:این دارو از تولید اسپرم می کاهد و مردها را عقیم می کند که بعد از ترک دارو معمولا بخودی خود برطرف می شود.

نکاتی که باید در هنگام مصرف به آنها توجه نمود
1- در طول درمان با این دارو، معاینه پستانها و اعضای لگنی و اندازه گیری فشار خون بیماران به طور منظم توصیه می شود.

2- درمان را تا بهبود کامل آکنه یا پرمویی بدن باید ادامه داد، و در صورت عود مجدد بیماری، دوره درمان باید تکرار شود.

3- در صورت مصرف این دارو به عنوان ضد بارداری، طی دو هفته اول مصرف، باید از روشهای دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.

4- عواملی مانند چاقی، سیگار کشیدن، بیماریهای قلبی- عروقی، دیابت و میگرن ممکن است خطر ترومبوز را افزایش دهند. افزایش سن،خطر ترومبوز شریانی ناشی از مصرف داروهای خوراکی ترکیبی جلوگیری کننده از بارداری را افزایش می دهد و سیگار کشیدن این وضعیت را وخیم تر می کند.

5- مصرف این دارو ممکن است بعضی از بیماریهای مزمن را تشدید کند.

6- اگر بعد از قطع مصرف دارو خونروی اتفاق نیفتد، باید قبل از شروع دوره جدید مصرف دارو، احتمال بارداری را رد کرد.

7- در صورت بروز اسهال یا استفراغ، ممکن است اثربخشی دارو در جلوگیری از بارداری کاهش یابد. بنابراین ، استفاده از سایر روشهای جلوگیری از بارداری در زمان باقیمانده از دوره مصرف دارو توصیه می شود.

8- در افراد چاق و فشار خون بالا با احتیاط تجویز می شود.

موارد منع مصرف قرص سیپروترون کامپاند
این ترکیب در صورت وجود اختلالات ترومبولیک یا سابقه آن ویا وجود هر نوع بیماری و حالات مرضی که خطر بروز ترومبوز را افزایش می دهد،میگرن حاد، حملات گذرای ایسکمیک مغزی ، بیماری های کبدی و از جمله سندرم دوبین ـ جانسون و سندرم روتور، هپاتیت ،پورفیری ، آدنوم کبد، سنگهای صفراوی ،متعاقب تخلیه مول هیدراتی فرم ، سابقه کهیر، یرقان انسدادی ، کارسینوم پستان یادستگاه تناسلی و خونریزی های مهبل باعلت نامشخص نباید مصرف شود.

سایر نکات
طبقه بندی فارماکولوژیک:ترکیب استروژن و پروژستین.
طبقه بندی درمانی:ضد آندروژن، جلوگیری کننده از بارداری.
طبقه بندی مصرف در بارداری:رده X
دلایل مصرف سیپروترون کامپاند و اثرات آن دلایل مصرف سیپروترون کامپاند و اثرات آن دلایل مصرف سیپروترون کامپاند و اثرات آن دلایل مصرف سیپروترون کامپاند و اثرات آن
1- بر اساس یک نظریه عمومی مبتنی بر مشاهدات آماری، مصرف کنندگان داروهای خوراکی ترکیبی ضد بارداری بیش از افراد دیگر در معرض خطر ترومبوآمبولی وریدی ، ترومبوز شریانی (از جمله انفارکتوس مغزی و قلبی) و خونریزی زیر عنکبوتیه قرار دارند. بهبود کامل این عوارض همیشه ممکن نیست و در بعضی موارد ممکن است کشنده باشند.

2- در طول درمان با این دارو، معاینه پستانها و اعضای لگنی و اندازه گیری فشار خون بیماران به طور منظم توصیه می شود.

3- درمان را تا بهبود کامل آکنه یا پرمویی بدن باید ادامه داد، و در صورت عود مجدد بیماری، دوره درمان باید تکرار شود.

4- در صورت مصرف این دارو به عنوان ضد بارداری، طی دو هفته اول مصرف، باید از روشهای دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.

5- عواملی مانند چاقی، سیگار کشیدن، بیماریهای قلبی- عروقی، دیابت و میگرن ممکن است خطر ترومبوز را افزایش دهند. افزایش سن،خطر ترومبوز شریانی ناشی از مصرف داروهای خوراکی ترکیبی جلوگیری کننده از بارداری را افزایش می دهد و سیگار کشیدن این وضعیت را وخیم تر می کند.

6- مصرف این دارو ممکن است بعضی از بیماریهای مزمن را تشدید کند.

7- اگر بعد از قطع مصرف دارو خونروی اتفاق نیفتد، باید قبل از شروع دوره جدید مصرف دارو، احتمال بارداری را رد کرد.

8- در صورت بروز اسهال یا استفراغ، ممکن است اثربخشی دارو در جلوگیری از بارداری کاهش یابد. بنابراین ، استفاده از سایر روشهای جلوگیری از بارداری در زمان باقیمانده از دوره مصرف دارو توصیه می شود.

 

 سیپروترون کامپاند

سیپروترون کامپاند برای درمان آکنه و ریزش مو

 
در این موارد از مصرف این دارو جلوگیری شود
مصرف این دارو توسط زنان سیگاری، بویژه افراد بالاتر از 35 سال، خطر بروز بیماری های شریانی را افزایش می دهد.
در مبتلایان به زیادی فشار خون و یا افراد چاق با احتیاط تجویز گردد.
در صورت سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های شریانی در بستگان درجه یک زیر سن 45 سالگی و یا ابتلا به وریدهای واریسی، افسردگی شدید، بی حرکت ماندن به مدت طولانی، کم خونی داسی شکل و بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون با احتیاط تجویز شود.
تداخل های دارویی
مصرف همزمان این دارو با ترکیبات القا کننده فعالیت آنزیم های کبدی مانند کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال، پیریمیدون، گریزئوفولوین و ریفامپین موجب تسریع متابولیسم این دارو و در نتیجه کاهش کارآیی درمانی آن می گردد.
مصرف همزمان با برخی از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف مانند آمپی سیلین باعث کاهش جذب مجدد اتینیل استرادیول از روده بزرگ و کاهش اثرات درمانی این دارو می گردد.
نکات تکمیلی
در صورت فراموش کردن مصرف دارو باید به محض بخاطر آوردن مصرف شود. در صورتی که تاخیر در مصرف دارو بیش از 12 ساعت باشد، بهتر است از مصرف آن نوبت خودداری شود و ضمن ادامه مصرف بقیه قرص ها به روال قبلی، از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.

عده ای بر این باورند که قرص های ضد بارداری اثر لاغری دارند و موجب ایجاد کاهش وزن و لاغری می شوند؛ یه همین سبب رو به مصرف این نوع دارو ها می آورند؛ اما عوارض مصرف این دارو ها چند برابر عوارض قرص های لاغری است و حتی ممکن است منجر از دست رفتن توانایی باروری و نازایی شود. به همین سبب تا حد ممکن می بایست از مصرف این نوع دارو ها پرهیز شود.

موارد مصرف سیپروترون کامپاند و اثرات آن

4.564
این مطلب مفید بود ؟577
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از بی باک/ی
وبگردی