طبخ استیک
طبخ استیک مثل هر غذای دیگر نیاز به رعایت فوت و فنی دارد اما گاهی در پخت آن دچار اشتباهاتی می شویم ، با این اشتباهات رایج در پخت استیک آشنا شوید.

ده اشتباهی که تقریبا همه در هنگام طبخ استیک مرتکب می شوند

استیک یکی از غذاهای محبوب به خصوص برای کودکان است ، غذایی مقوی و البته سرشار از پروتئین که طبخ ان مثل هر غذای دیگر نیاز به رعایت فوت و فنی دارد اما گاهی اشتباهاتی که خود آشپز هم متوجه آنها نیست . برای همین استیک آن جوری که باید لذیذ و ترد از آب در نمی آید ؛ اشتباهاتی که ما در این بخش از آشپزخونه نمناک به آنها می پردازیم تا با اجتناب از این اشتباهات رایج ، همیشه یک استیک عالی بپزید.

رایج ترین اشتباهات هنگام پخت استیک

اشتباه 1:استفاده نکردن از چاشنی :

ممکن است از پخت استیکی شور و یا پر از ادویه هراس داشته باشید ،ولی به ما اعتماد کنید:زمانی که نوبت استفاده کردن از چاشنی ها است ،هیچ احتیاطی لازم نیست.تا زمانی که نتوانید یک استیک را از درون مزه دار کنید، پخت آن به طور خیلی ساده شما را از یک مزه ی قوی محروم می کنید.

بنابراین چه کار کنیم:گوشت را از درون و از هر دوطرف به مدت 35 تا 40 دقیقه قبل از پخت، چاشنی بزنید.

پخت استیک

نکات مهم هنگام پخت استیک

اشتباه 2:پخت استیک در حالت سرد :

وقتی نوبت به استیک می رسد، صبر کردن خیلی سخت می شود، ولی شما هرگز نمی خواهید که استیک را مستقیما از فریزر درآورده و روی گریل قرار دهید.از قبل برنامه ریزی کنید، و اجازه دهید گوشت به دمای اتاق برسد. استیک سرد به یک میزان پخته نمی شود و باعث می شود که قسمت بیرونی بسوزد، در حالی که داخل نپخته مانده است.

بنابراین چه کار کنیم:بسته به اندازه استیک ،اجازه دهید بین نیم تا دو ساعت گوشت در محیط اتاق بماند ، زمانی که منتظر هستید، با خوردن یک پیش غذا گرسنگی خود را کاهش دهید.

برش استیک

روش تهیه و برش استیک

اشتباه 3:تکه های اشتباه

انتخاب یک استیک به راحتی برداشتن آن از محفظه خنک کننده و قرار دادن آن در مقابل صندوق پرداخت پول نیست. انواع گوناگونی از استیک وجود دارد و همه آن ها به یک روش پخته نمی شوند.برای مثال؛ استیک تی_بن باید بر روی گریل پخته شود، ولی استیک بدون استخوان دنده بهتر است بر روی ماهی تابه پخته شود (این به دلیل چربی است که از میان گوشت خارج می شود).پخت همه استیک ها به یک روش، شما را از بهترین طعم ممکن محروم می کند.

بنابراین چه کار کنیم:این که چه طرز پختی را ترجیح می دهید، را انتخاب کنید ، اگر این نکات را فراموش کردید، به یاد داشته باشید که بیشترین قیمت مربوط به گوشتی می شود که بهتر است سرخ شود ، بنابراین انتخاب گوشت استیک از موارد مهم می باشد.

پانواع استیک

طرز پخت انواع استیک

بیشترین اشتباهات که در طبخ استیک مرتکب می شوید

اشتباه 4:انتخاب تکه های کم چرب:

استفاده از تکه های کم چرب، زمان خودشان را دارند ولی برای پخت استیک مناسب نیستند. تکه های کم چرب معمولا ،سفت و خشک می شوند.در حالی که چربی ،بیشترین طعم و مزه را فراهم می کند( اگر به دنبال پخت غذای سبک تری هستید، توانایی های باربکیوی خود را افزایش دهید و جوجه کبابی عسل و لیمو را امتحان کنید.)

بنابراین چه کار کنیم: استیکی را انتخاب کنید که به میزان کافی چربی داشته باشد ، ممکن است کمی گران تر باشد، ولی نرمی و آب دار بودن ارزشش را دارد.

طبخ استیک

در طبخ استیک چه اشتباهاتی مرتکب می شوید

اشتباه5 :برگرداندن استیک فقط برای یک بار:

یک تصور غلط وجود دارد که، می گوید برای داشتن یک استیک لذیذ و آبدار باید یک بار استیک را برگردانید اگر چه ممکن است استیکی داشته باشید که از نظر ظاهری قشنگ است ولی به هیچ وجه خوش مزه نیست ؛ در حقیقت با این روش، بیرون استیک را خشک می کنید.

بنابراین چه کار کنیم:عادت کنید، در زمان پخت استیک چندین بار استیک را برگردانید، مخصوصا وقتی دما خیلی زیاد است.برگرداندن های بیشتر باعث می شود که استیک خیلی سریع تر پخته شود ( تا 30 % سریع تر از زمانی که فقط یک بار برمی گردانید)، با این روش یک استیک آبدار خواهیم داشت و گوشت به طور یکنواخت تری پخته می شود ،بدون این که لبه هایش زیاد سرخ شود.

استفاده از انواع استیک سوپر مارکتی بزرگترین اشتباه در پخت استیک

اشتباه 6:استفاده از انواع استیک سوپر مارکتی :

منطقی است که گوشت را با سایر خرید های خود از سوپر مارکت بخرید، ولی اگر استیک عالی می خواهید، برای خرید آن مسیر بیشتری را طی نمایید ، اگر می خواهید مثل یک حرفه ای پخت و پز کنید، به یک حرفه ای برای شروع کار اعتماد کنید.

بنابراین چه کار کنیم:به قصاب محلی بروید ،آنها می توانند به شما کمک کنند تا بهترین برش را بشناسید و انتخاب های ناشناخته تر را به شما پیشنهاد می دهند ، یک قصاب، می تواند به سوالات شما پاسخ دهد و شیوه های جدیدی را پیشنهاد کند.

خوشمزه شدن استیک

نکاتی برای لذیذ و خوشمزه شدن استیک

اشتباه 7:برش زدن خیلی زود استیک :

استیک تازه پخته شده خیلی هوس برانگیز است ،ولی در مقابل وسوسه خوردن آن ایستادگی کنید ، درست مثل خیلی دیگر از غذا ها ؟استیک نیاز به زمانی برای استراحت دارد ، در حالی که گوشت می پزد، بافت آن جمع می شود و رطوبت خود را پس می دهد و باعث آبدار شدن استیک می شود.اگر سریعا بعد از پخت ،استیک را برش بزنید این رطوبت روی بشقاب می ریزد و باعث خشک و بی مزه شدن استیک می شود.

بنابراین چه کار کنیم:گوشت را داخل فویل بپیچید و به تکه های باریک تر 5 دقیقه و به تکه های زخیم تر 15 دقیقه استراحت دهید ، بافت گوشت دوباره منبسط خواهد شد و آب گوشت را جذب می کند.

10 اشتباه رایج در پخت استیک

استیک

رعایت این نکات در پخت استیک ضروری است

اشتباه 8:استفاده نکردن از دماسنج گوشت:

مهم نیست که چه قدر در گریل کردن تجربه دارید، شما نمی توانید دقیقا با یک نگاه ساده به استیک، تشخیص دهید که آماده است.ممکن است که سطح بیرونی امید وار کننده به نظر برسد در حالی که از داخل ،خیلی خام است. اگر به وسیله ضربه زدن با چنگال، بخواهید از میزان پخت استیک مطلع شوید مقداری از مزه و آب گوشت که باعث خوشمزگی آن می شود، از گوشت خارج می گردد.

بنابراین چه کنیم: به کار بردن یک دماسنج خوب برای دمای داخلی 135 درجه برای استیک نیمه پخته، 140 درجه برای استیک مدیوم و 145 درجه برای استیکی که خوب پخته، ضروری است ( اگر این دماها از دمایی که شما استفاده می کنید کمتر هستند، به این دلیل است که ما از فرایندی به نام باقی ماندن بعد از پخت صحبت می کنیم. زمانی که استیک از روی گریل برداشته می شود و در حال استراحت است دمای درونی اش بیشتر می شود).

نکاتی ضروری برای طبخ استیک

 تهیه استیک

استفاده از روغن با نقطه دود بالا در تهیه استیک

اشتباه 9:استفاده از روغن با نقطه دود پایین :

روغن زیتون به دلیل فوایدی که بر سلامتی دارد و مزه ای که به سس ها می دهد، خیلی مورد توجه است ، ولی وقتی که، زمان پخت با دمای بالا است ظرف این روغن را داخل کابینت بگذارید.نقطه دود این روغن، نسبتا کمتر از 320 درجه است و وقتی که از این نقطه می گذرد مزه ای بد و سموم شیمیایی منتشر می کند و به دلیل این که استیک ها در دمایی تا 500 درجه پخته می شود، باعث می شود که اشپزخانه پر از دود شود و استیک بد مزه شود.کره نیز ،به دلیل نقطه دود پایین مناسب نیست.

بنابراین چه کار کنیم:معمولا روغن های سبک تر ،نقطه ی دود بالاتری دارند ، شما می توانید از روغن بادام زمینی و کانولا استفاده کنید.

طبخ استیک

چگونه یک استیک عالی بپزیم

اشتباه 10:تمیز نکردن گریل :

هیچ چیزی بد تر از تمیز کردن گریل نیست ، باقی مانده غذا روی توری گریل، آن را چسبنده می کند و باعث می شود که گوشت به آن بچسبد و پاره شود.

بنابراین چه کار کنیم : هر بار بعد از استفاده ،گریل را تمیز کنید ؛ زمانی که ذغال ها هنوز داغ هستند، از یک قلمو ی سیمی استفاده کنید و باقی مانده ی غذا را از روی توری گریل پاک کنید. مقدار کمی روغن روی آن بمالید و با این روش گریل برای استفاده بعدی آماده است.

اشتباهات رایج هنگام طبخ استیک

4.733
این مطلب مفید بود ؟312
منبع : بخش آشپزی نمناک / ن/ ف
نظرات
وبگردی