نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها از علت تکرر ادرار تا راههای درمان آن
تکرر ادرار ، تکرر ادرار چیست
هرگاه تعداد دفعات ادرار طی روز از 5 تا 7 بار بیشتر شود فرد اصطلاحا دچار تکرر ادرار شده است که این مساله می تواند نشانه بیماری باشد. چگونه می توان با این یماری مقابله کرده و از آن رهایی یافت.متخصص مجاری ادراری راهنمایی کاملی در مورد این بیماری با شما در میان گذاشته است.
بازدید : 561,628 نفر

تمام مواردی که باید درمورد تکرر ادرار از عوامل تا راه های درمان آن بدانید.

 

چرا هنوز از توالت فاصله نگرفته، باز هم فکر دستشویی رفتن به سرتان می زند؟ مراجعه مکرر به دستشویی کلافه تان کرده؟ وقتی که قرار است برای چند ساعت از خانه فاصله بگیرید یا سفر بروید، استرس پیدا کردن توالت عمومی رهایتان نمی کند؟ در طول شب مجبورید بارها از خواب برخاسته و مثانه تان را خالی کنید؟همه اینها نشانه های ابتلای شما به تکرر ادرار است.مشکلی که می تواند جنبه های دیگر زندگی از جمله کار و فعالیت های روزانه، خواب و استراحت، سلامت روان و... را هم تحت تأثیر قرار می دهد.

تکرر ادرار با وجود همه آزاردهنده بودنش، بیماری شایعی است. به همین دلیل با دکتر حسین کرمی، متخصص مجاری ادراری و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت وگو کردیم تا با کمک او راه های رها شدن از این مشکل را بشناسیم.

 
بیماری تکرر ادرار

نکاتی که باید در مورد تکرر ادرار بدانید. 

 
تکرر ادرار یعنی چه؟
 
زمانی که فردی با مصرف کم یا متوسط مایعات، به دفعات به دستشویی مراجعه کرده، هر بار حجم کمی ادرار را تخلیه و احساس کند هنوز تخلیه کامل انجام نشده، گفته می شود مبتلا به تکرر ادرار است. در حالت طبیعی در طول 24 ساعت باید 7 تا 8 بار برای تخلیه مثانه به دستشویی مراجعه شود، به علاوه در حالت طبیعی یک فرد جوان نباید در طول شب نیازی برای تخلیه مثانه احساس کند مگر آنکه مایعات زیادی مصرف کرده باشد. بنابراین فردی که هر نیم ساعت یکبار به دستشویی مراجعه کرده و شب ها مدام برای تخلیه مثانه بیدار می شود دچار تکرر ادرار است. نشانه مهم تکرر ادرار، تعداد زیاد دفعات مراجعه به دستشویی و حجم کم ادرار است. کسی که مایعات زیادی مصرف کرده و هر بار حجم زیادی ادرار تخلیه می کند جزو مبتلایان به تکرر ادرار محسوب نمی شود.
 
وقتی خبر نمی کند
 
تکرر ادرار به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود؛ گاهی فرد به صورت ناگهانی و بدون سابقه قبلی به تکرر ادرار مبتلا می شود که این موضوع می تواند به دلیل عفونت های مثانه و مجرای ادراری باشد که بیشتر در خانم های جوان رخ می دهد. این نوع تکرر ادرار با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود. اما تکرر ادرار مزمن ماه ها یا سال ها در فرد وجود دارد و تقریباً همیشه او را تحت فشار قرار می دهد.
 
چرا در توالت مقیم شده اید؟
 
تکرر ادرار دلایل مختلفی دارد که در ادامه آنها را برایتان شرح داده ایم و راه های رها شدن از مشکلات گفته شده را هم با شما در میان گذاشته ایم.
 
کوچک بودن مثانه
 
در برخی افراد مثانه کوچک است و نمی تواند حجم طبیعی ادرار را در خود نگه دارد. چنین افرادی با کمترین میزان ادرار باید مثانه را خالی کنند. کوچکی مثانه هم دلیل تکرر ادرار است و هم یکی از عوارض آن. کسی که مجبور است حجم کم ادرار را تخلیه کند به مثانه اجازه نمی دهد حجم پیدا کند و مقدار بیشتری ادرار را در خود نگه دارد، بنابراین رفته رفته مثانه کوچک می شود و بی اختیاری ادرار به وجود می آید.
 
راه حل
 
گاهی با رفتاردرمانی می توان مثانه را بزرگ تر کرد؛ یعنی فرد هربار دقایقی ادرار را تحمل کند تا مقدار بیشتری در مثانه جمع شود. زمانی که مثانه خیلی کوچک باشد با جراحی بخشی از روده را به مثانه اضافه می کنند که این روش آخرین انتخاب برای درمان است.
 
 کشش در مثانه
 
گاهی مثانه به دلایل مختلف ازجمله ضخیم شدن آن نمی تواند کشش و افزایش حجم داشته باشد. در حقیقت مثانه نمی تواند به شکل بادکنکی بزرگ تر شده و ادرار بیشتری را نگه دارد. تا زمانی که شما از پس درمان مشکل اصلی برنیایید، نمی توانید میزان توالت رفتن ها و دفع ادرارتان را کاهش دهید.
 
راه حل

با تمرین هایی می توان مثانه را بزرگ کرده و حجم آن را افزایش داد. لازم است فرد برای خود تعیین کند که مثلاً هر بار دقایقی در برابر احساس اجبار تخلیه مثانه مقاومت کند، بعد از مدتی زمان مقاومت در برابر تخلیه مثانه را بیشتر کند؛ هرچه فرد زودتر ادرار را تخلیه کند دیرتر درمان خواهد شد. اگر در انجام این تمرین ها جدی باشید، می توانید به هرچه زودتر برطرف شدن مشکلتان امیدوار باشید.
 
 مثانه بیش فعال
 
مثانه برخی افراد لرزش های بیش از حد یا منقبض شدن های خودبه خودی دارد. در این مورد فرد به طور ناگهانی احساس نیاز به دستشویی احساس می کند و اگر سریع مراجعه نکند ممکن است لباس خود را خیس کند.
 
راه حل

برای درمان این مورد ممکن است دارودرمانی در نظر گرفته شود؛ داروهایی تجویز می شوند که لرزش ها و انقباضات خودبه خودی را مهار کرده و تکرر ادرار را درمان می کنند. درصورتی که داروهای دیگری را مصرف می کنید از پزشکتان در مورد احتمال تداخل داروهای جدید با آنچه پیش از این مصرف می کردید سؤال کنید. اگر تکرر ادرار دارید، نباید خوددرمانی کنید یا سرسری از کنار آن بگذرید؛ اول باید با کمک پزشکتان علت را پیدا کرده و بعد درمان مناسب با آن را انتخاب کنید.
 
 
 بیماری های زمینه ای مثل MS، پارکینسون، سکته یا تومور مغزی، دیسک های درمان نشده، آسیب های نخاعی و... ممکن است سبب شوند مثانه تحت فشار قرار گیرد. درواقع این بیماری ها می تواند تحریک پذیری مثانه را بالا برده و موجب تکرر ادرار شود.
 
راه حل

با درمان یا کنترل بیماری های زمینه ای می توان فشار مثانه را کم کرد. گاهی ممکن است بر اساس علت بیماری زمینه ای و بررسی نوار مثانه، تجویز دارو یا جراحی نیاز باشد.
 
 مثانه های حساس
 
به طور طبیعی پس از پر شدن مثانه تا حجم 150 سی فرد احساس ادرار را درک می کند؛ در افرادی که به علت مثانه حساس دچار تکرر ادرار هستند احساس ادرار حتی با حجم 20 سی و چند قطره هم درک می شود.
 
راه حل

همیشه درمان های تهاجمی یا دارویی نیستند که می توانند به حل مشکل شما کمک کنند، گاهی ریش و قیچی دست خودتان است و خود شما هستید که با تمرین و مقاومت می توانید اوضاع را بهتر کنید. به همین دلیل برای درمان این مشکل باز هم رفتاردرمانی درنظر گرفته می شود؛ یعنی فرد به اصطلاح حرف مثانه را گوش نکرده و در مقابل رفتن به دستشویی مقاومت کند. پس خسته نشوید و تلاش کنید هر روز یک قدم به جلو بروید.  
 
 عفونت ها
 
 عفونت های مثانه یا مجاری ادراری ممکن است سبب تکرر ادرار حاد یا مزمن شوند. اگر عفونت یکباره رخ دهد، تکرر ادرار حاد و اگر عفونت مزمن بوده و ماه ها وجود داشته باشد تکرر ادرار مزمن را ایجاد می کند.
 
راه حل

مسلماً رعایت مسائل بهداشتی از عفونت ها جلوگیری می کند، به علاوه درمان عفونت هم می تواند تکرر ادرار را درمان کند. نوشیدن آب فراوان هم می تواند در این رابطه مؤثر باشد.
 
 استرس و اضطراب
 
 مسائل روانی می توانند در ایجاد تکرر ادرار نقش داشته باشند. افرادی که مدام تحت استرس هستند نیاز بیشتری به دستشویی احساس می کنند و ممکن است به تکرر ادرار مبتلا شوند.
 
راه حل

مراجعه برای درمان و کنترل استرس می تواند مؤثر باشد. به علاوه فرد نباید بر ادرار خود تمرکز کرده و به لحاظ روانی، ذهن خود را به خاطر این مساله مغشوش کند. مشغولیت ذهنی نسبت به تکرر ادرار بیشتر این قضیه را تشدید می کند.
 
وسواس ادراری
 
 این علت هم به مسائل روانی برمی گردد و در افرادی که وسواس ادراری دارند، دیده می شود. باید بدانید هرچه به مثانه بیشتر متمرکز و حساس بوده و استرس داشته باشیم، مثانه تحریک پذیرتر خواهد بود.  پس در این مورد هم خود شما هستید که به جای استفاده از داروها می توانید برای حل شدن این مشکل قدم بردارید.
 
راه حل

شخص باید با راهنمایی متخصص، وسواس خود را حل کرده و درک کند حساسیت بیش از حد نسبت به پاکی سبب مشکلاتی نظیر تکرر ادرار خواهد شد.
 
اگر با توالت قهرید حواستان باشد
 
همیشه اشتباهاتی که در مراقبت از کلیه هایتان انجام می دهید، باعث مقیم شدنتان در توالت نمی شوند. گاهی شما چنین مشکلی که ساختار کلیه ها یا مثانه تان باعث آن شده است را به ارث می برید. اما در هر حال، نگه داشتن ادرار و قهر بودن با توالت هم نمی تواند در بیمار شدن کلیه ها و مثانه شما بی اثر باشد.
 
چندبار دستشویی می روید؟
 
تکرر ادرار و عکس آن کم ادراری هر دو به لحاظ تشخیص و درمان مهم است و باید نسبت به آنها آگاهی داشت. تکرر ادرار زمانی رخ می دهد که فرد کمتر از حد طبیعی ادرار می کند؛ یعنی در طول شبانه روز کمتر از 7 یا 8 بار و با حجم خیلی کم تخلیه مثانه دارد.
 
 چقدر مایعات می نوشید؟
 
برخی افراد هم هستند که مایعات کمی می نوشند اما حجم ادرار خیلی زیاد است و اصطلاحاً به پرادراری مبتلا هستند. این افراد حتماً باید از لحاظ عملکرد کلیه مورد بررسی قرار گرفته و چکاپ شوند زیرا ممکن است اختلالات عملکردی کلیه ازجمله کم کاری کلیه وجود داشته باشد.
 
کلیه هایتان سالم است؟
 
نارسایی های کلیوی درباره کم ادراری یا پرادراری نقش اساسی دارند. نارسایی های کلیوی در مراحل اولیه نشانه ای ندارند و فرد تا زمانی که 50 درصد یا بیشتر مورد تخریب یا نارسایی قرار نگرفته باشد علائمی ندارد. حتی گاهی عملکرد یک کلیه کاملاً از بین می رود اما فرد هنوز از آن بی اطلاع است.
 
این نشانه ها را دارید؟
 
زمانی که بیش از 50 درصد تخریب و نارسایی در کلیه به وجود می آید نشانه هایی مانند درد، زردی پوست، رنگ پریدگی، بی اشتهایی، کاهش وزن، خستگی مزمن و... خود را نشان می دهند که شاید این زمان برای درمان و پیگیری بسیار دیر باشد، بنابراین لازم است نسبت به این موضوع آگاه بود و توجه کافی داشت. 

از علت تکرر ادرار تا راههای درمان آن

از علت تکرر ادرار تا راههای درمان آن
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 1629
برگرفته از سیب سبز-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 1379 250
نظر کاربران
مریم

مریم

فک کنم بیماری دیابتو در تکرر ادرار از قلم انداختین

پاسخ دادن 35 10
مایکل

مایکل

آفرین . منم میخاستم همینو بگم. دیدم شما گفتی. در بیماری دیابت. با دفع شدن گلوکز از بدن. آب هم با اون دفع میشه. و در بعضی افراد از جمله خودم. در هنگام گرما. ادرار کردنم تحریک میشه. شاید اینم نوعی مکانیسم خنک کردن بدنه. آبی که با گرما بدن گرم شده. به دنبال دفع گردنش. گرمایی رو هم باخودش دفع میکنم. یجورایی مقل عرق کردن. تکرر ادرار خوبی هاش بیشتره. من خودم زیاد آب و مایعات میخورم. زبادم دسشویی میرم. چه اشکالی داره. لااقل بخاطر اینم شده مجبور میشیم از اینترنت دربیاییم و یه تحرک کوچیک. تا آب بدنمون گندیده نشه. کلیه و مجاری با ادرار کردن پاک میشه. دفع عفونت میشه. برا کلیه ها نیز مفید تره. نمیزاره مواد رسوب کنن و سنگ کلبه به وجود بیاد. پس تا میتونیم برید دسشویی و دنبال کم کردنش نباشیم. kord boy

پاسخ دادن 22 18
صادق

صادق

ممنون از راهنمایی خوبتان و استفاده کردم

پاسخ دادن 9 8
سیما

سیما

اشتباه نکنید تکرر ادرار تعداد زیاد احساس ادرار و رفتن به دستشویی ولی با حجم کم ادرار میباشد که خیلی ناراحت کننده میباشد و علتهای زیادی دارد ولی در مورد دیابت حجم ادرار زیاد میباشد

پاسخ دادن 57 9
مهتاب

مهتاب

من زیاد دستشویی میرم . شما چه داروییی پیشنهاد میکنید تا زودتر خوب بشم .

پاسخ دادن 105 40
سیمین

سیمین

سلام خسته نباشید دو یا سه روز هست قسمت پایین مثانه احساس درد میکنم مثلا چهار پنج ثانیه و تکرر ادرار دارم کسی میدونه مشکلم چیه؟؟؟؟در ضمن من باشگاه میرم و وزنه های سنگین و حرکات سختی انجام میدم این میتونه دلیل باشه من استرس هم این دو سه روز زیاد داشتم

پاسخ دادن 57 29
مهد ی یار

مهد ی یار

ایا امکان دارد در حین انزال اب منی خارج شده سرد باشد وهمینطوا ادرار ؟.علت سردی ادرار چیست؟ ایا از نشانه های پروستات هس یا نه؟ ممنون میشم راهنمایی کنین

پاسخ دادن 40 29
میلاد

میلاد

سلام من از مهر تا حالا ادرارم ب طور کامل تخلیه میشه و بعد ازبیرون امدن از دستشویی بی اختیاری ادرار دارم و ب صورت قطره ای از الت تناسلیم خارج میشه باید چکار کنم

پاسخ دادن 77 40
فرهاد

فرهاد

من هم کاملا مشکل شمارو دارم چند تا داروی ضد عفونت خوردم ولی خوب نشدم خیلی عذابم میده

پاسخ دادن 16 17
مرتضی

مرتضی

سلام من هم این مشکل داشتم چند سال پیش پیش دکتر رفتم دارو داد خوب شدم ولی داروش یادم نمیداد چی داد ولی بعد از چند سال دوباره برام همین اتفاق افتاد رفتم کتاب یا تو انترنت کشتم که رسیدم به کتاب رساله که اونجا نوشته بود استبرار باید کرد بعد از ادرار از اون موقعه به بعد برام دیگه قطرات ادرار بعد از دستشویی برام نیوفتاد (( استبرار کردن هم به این صورت هست = زیر بیضه سه بار فشار بدی بعد سه بار الت از بدن به جلو بکشید این توری ادرار کامل از الت خارج میشه ))

پاسخ دادن 14 4
زینب

زینب

سلام.خسته نباشید،من درشب هر بار که بخاطر صدای پسر یا دخترم بیداربشم احساس میکنم که باید حتما به دستشویی بروم وخیلی عذاب میکشم میشه بگید مشکل اصلی من چیه.باتشکر

پاسخ دادن 35 21
جهاد

جهاد

دوستانی که تکرر ادرار شبانه دارند آب زغال اخته رو فراموش نکنند

پاسخ دادن 7 7
علی نصیری

علی نصیری

سلام جدا زغال اخته مفیده من که روزها ادرار طبیعیه ولی وقتی میخوابم چه روز چه شب چنبار باید برم دستشویی

پاسخ دادن 4 1
فرهاد

فرهاد

سلام چند روزی هست تکرار ادرار دارم وفقط درحد چند قطره ادرار خارج میشه درضمن وقتی ادرار وادار به دستشویی رفتن میکنه فقط چند ثانیه فرصت میده ممنون ميشم اگه راهنمایی کنند

پاسخ دادن 20 17
سوگند

سوگند

سلام من ی سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمائید خیلی برام حیاتی. همسر من دچار تکرر ادرار و هم چنین پرادراری شده به فاصله هر ۱۰ یا ۱۵ دقیقه باید دستشویی برا و میگه حجم ادرار هم زیاده. اغلب دچار این مشکل میشه خودش میگه خود به خود بهتر میشه و حاضر به دکتر رفتن هم نیس به نظر شما مشکلش چی میتونه باشه استدعا دارم جوابش برام بفرستین خواهش میکنم

پاسخ دادن 53 28
error404

error404

شاید دیابت بی مزه دارن چنین افرادی اب زیادی از بدنشون خارج میشه و به علت بر هم خوردن تعادل طبیعی آب و یون ها در بدنشون این بیماری نیازمند توجه جدی است.چون هورمون ضد ادراری از غده زیر مغزی پسین ترشح نمیشه این اتفاق میوفته.

پاسخ دادن 9 7
پرویز

پرویز

با سلام ضمن تشکر از سایت خوب شما من 60 سال دارم و چند سال است که هراز چندگاهی دچار تکرر ادارار میشوم و وبعضی مواقع ادرار سفید رنک است و در حالت سرما این مورد بیشتر میشود شبها یک یا دوبار میروم ولی روزها شاید 10 بار که در صورتی که خود را دیر به سرویس بهداشتی برسانم ادرار با سختی و بصورت نخ انجام میشود و همه آن نیز خارج نمیشود تا یک ربع دیگر مجددا به سرویس بروم در واقع سوال اصلی من این است که پزشکی را به من معرفی نمایید که بیمورد جراحاحی پروستات را مطرح نکند با تشکر مجدد

پاسخ دادن 25 7
محمد

محمد

سایت خوب است اما کاش اسم دارو ها را می نوشتید

پاسخ دادن 5 3
مرتضی

مرتضی

من بخاطر آکنه صورت قرص داکسی سایکلین مصرف میکنم و باید بهمراه 1 عدد قرص 3-4 تا لیوان آب بخورم . مدتیه دچار تکرر ادرار هستم و روزانه 5-6 بار دستشویی میرم. به نظرتون قند دارم؟!

پاسخ دادن 9 8
سپهر

سپهر

سلام.قند فقط تو ازمایش خون مشخص میشه.و تکرر ادرار بیش از 7 بار دستشویی رفتنه. تو سه روز مقدار مایعاتی که میخوری با دفعات ادرار و مقدار ادرارت رو یادداشت کن .اون موقع میفهمی دچار تکرر ادرار شدی یا نه.

پاسخ دادن 2 1
حامد

حامد

فکر می کنم بزرگ شدن پرستاد هم با تکرر ادرار بی ارتباط نباشه؟

پاسخ دادن 5 5
قدیمی

قدیمی

مشکل من شبها است که تغریبا از نوجوانی شبها تا صبح دو الی سه بار برای دفع ادرار بیدار میشم ممنون میشم راهنمایی کنید سنم هم ۳۶ سال

پاسخ دادن 10 7
علی نصیری

علی نصیری

سلام من روزها ادرار طبیعی دارم ولی وقتی میخوابم چه روز چه شب دو بار باید برم دستشویی و ادرارم هم کامل هست لطفا راهنماییم کنید

پاسخ دادن 11 7
مهتاب

مهتاب

با سلام . من به تازگی دچار تکرر ادرار شدم.یعنی به محض اینکه از دستشویی میام بیرون حس میکنم دوباره باید برم. با توجه به اینکه آزمایش هم داده بودم و مشکلی نبوده. ممنون میشم پاسخ بدین که از چی میتونه باشه و چطوری مشکل حل میشه.

پاسخ دادن 24 13
مصطفی

مصطفی

تکرر ادرار به دلیل سردی مثانه هست مصرف روزانه عسل به همراه سیاه دانه بسیار مفید هست همچنین شربت عسل و ابلیموی تازه به دلیل رفع عفونت و نوشیدن اب فراوان

پاسخ دادن 4 1
افسانه

افسانه

سلام من تکرر ادرار شدید دارم ولی شبها شدتش زیاده ازشب تا صب ده بار دسشویی میرم ودرون دسشویی حس میکنم ادرار دارم ولی هرچی فشار میارم نمیاد و هنوز بیرون نیومده دوباره برمیگردم دسشویی لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دادن 26 11
یاسین

یاسین

سلام از کجا بفهمیم که علتش عفونته یا مصرف مایعات زیاد؟؟؟

پاسخ دادن 9 11
رضا

رضا

برا مطلع شدن از تکرار ادرار زیاد باید سونوگرافی و ازمایش خون داد تا از سالم بودن یا عفونت مجاری ادرار و کلیه مطمئن شوید

پاسخ دادن 3 6
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف