نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده عوارض روانی و جسمانی مصرف مواد مخدر حشیش
مصرف حشیش ، عوارض مصرف حشیش
ماده مخدر حشیش یکی از پرطرفدارین مواد اعتیادآور در میان مصرف کنندگان است که در روند کاری مغز تاثیر مخرب بسیاری می گذارد. این ماده اعتیادآور عوارض مختلفی بر جسم و روح بیماران می گذارد.

آثار زیانبار مصرف حشیش

شایع ترین ماده غیر قانونی در سراسر جهان از گیاهی به نام شاهدانه هندی که شبیه گزنه است به دست می آید. بخش های مختلف این گیاه حاوی مواد فعال بوده و بسته به محلی که مورد استفاده قرار می گیرد قدرتهای مختلفی دارند.

صمغ چسبنده ای که از گیاه شاهدانه بدست می آید را به صورت قالبی در می آورند که به رنگ سبز خاکستری و یا قهوه ای مایل به سبز است و به آن حشیش می گویند. از برگهای خشک شده نیز ماری جوانا حاصل می شود که ضعیف تر است. روغن حشیش قوی ترین فرم این ماده است. از جمله نام های رایج این ماده ماری جوآنا، گراس، علف، بنگ، جرس، Joint ، سیگاری و حشیش است.

چگونگی مصرف حشیش:

حشیش معمولاً به روش تدخینی استفاده می شود. معمولاً با توتون سیگار مخلوط شده و به عنوان joint یا سیگاری می کشند. خوردن حشیش روش نامعمولتری است. گاهی نیز حشیش را در غذا یا شیرینی و یا نوشابه می ریزند و می خورند.

عوارض جسمانی و روانی مصرف حشیش:

عوارض جسمانی که به دنبال مصرف حشیش ایجاد می شود عبارتند از:افزایش فشار خون، گیجی، افزایش اشتها، قرمز شدن چشم ها، تند شدن ضربان قلب، اختلال حافظه، گیجی، بی توجهی، تغییر در درک و رنگ و صدا.

علائم روانی شدید مثل شنیدن صداهای غیر واقعی، صحبت های نامربوط و رفتارهای غیر عادی، اضطراب و افسردگی در عرض چند دقیقه شروع می شود و بسته به میزان مصرف چند ساعت طول می کشد. چنانچه حشیش خورده شود علائم دیرتر شروع می شود اما مدت طولانی تری می ماند.

 

عوارض مصرف حشیش

 افزایش حالات جنون با مصرف حشیش

 

وابستگی به حشیش، روانی و غیر جسمی است. نشانه های ناشی از ترک در معتادین محدود به افزایش تحریک پذیری، بی قراری، بی خوابی، بی اشتهایی و تهوع خفیف است و همه این نشانه ها هنگامی بروز می کنند که شخص به طور ناگهانی مصرف مقادیر زیاد حشیش را قطع کند.

عوارض مصرف حشیش

حشیش اثر خواب آوری خفیفی نیز دارد. اما این اثر به شدت به وضعیت خلقی و توقع مصرف کننده مربوط می شود. یک مصرف کننده تازه کار بعد از یک بار مصرف و یک مصرف کننده سابقه دار تا روزانه 20 بار مصرف به علائم دلخواه می رسند. این علائم عبارتند از سرخوشی، احساس اعتماد به نفس، احساس عمومی خوب بودن. البته چنانچه فرد به هنگام مصرف افسرده و یا مضطرب باشد علائم ناخوشایند تشدید می شود. در مقایر بالا خطر بروز حملات اضطرابی هول و بدبینی و توهم نیز وجود دارد. با توجه به کاهشی که در میزان مهار در فرد ایجاد می شود خطر آسیب رساندن به خود بالا می رود. افرادی که از این ماده استفاده می کنند به دلیل عدم تعادل ناشی از آن نباید رانندگی کنند.در کل این عوارض به بخشهای مختلف تقسیم می شود که عبارتند از:

شایع ترین اثرات پس از مصرف حشیش عبارت اند از:

1 - اتساع عروق خونی ملتحمه چشم (قرمزی چشم)

2 - افزایش ضربان قلب (تاکی کاردی خفیف)

3 - افت فشارخون وضعیتی در دوزهای بالای مصرف

4 - افزایش اشتها که اشتهای گاوی نامیده می شود.

5 - خشکی دهان

6 - حملات حاد اضطراب

عوارض کوتاه مدت مصرف:

1 - اختلالات حافظه و یادگیری

2 - اختلال در حواس بینایی، شنوایی و لامسه

مسمومیت با حشیش، اغلب حساسیت فرد مصرف کننده را نسبت به محرک های بیرونی بالا می برد و جزئیات تازه ای را آشکار می کند. فرد رنگ ها را غنی تر و عمیق تر از گذشته حس می کند.

3 - اختلال درک زمان و مکان

4 - اختلال در قدرت تجزیه و تحلیل مغز

5 - اختلال تعادل و مهارت های حرکتی :به علت اختلال در مهارت های حرکتی، افراد مصرف کننده تا 12 ساعت پس از مصرف نباید رانندگی کنند.

اختلال خواب و فعالیت جنسی که از چند روز تا چند هفته پس از مصرف از بین می رود.

عوارض بلند مدت مصرف:

1 - آتروفی (تحلیل) بافت مغزی

2 - استعداد تشنج

3 - آسیب ژنتیکی که فرزندان فرد را مبتلا به ناهنجاری های مادرزادی می کنند.

4 - اختلال فعالیت ایمنی بدن

5 - تغییر غلظت هورمون های جنسی مردانه و زنانه ( بی نظمی قاعدگی )

6 - اختلالات اضطرابی- توهم- هذیان و دیوانگی

[در افراد با زمینه قبلی احتمال رخداد آنها بیشتر است].

7 - استعداد ابتلا به سرطان ریه که به علت وجود هیدروکربن های سرطان زا در دود سیگار می باشد.

8 - فقدان انگیزه در فرد برای استمرار کارهای روزمره به طوری که فرد مصرف کننده فاقد نیرو، بی حال و ظاهراً تنبل است.

در افرادی که حشیش مصرف می کنند، استعداد اعتیاد به سایر مواد روان گردان بیشتر است.

چگونه کمک کنیم

مصرف حشیش امکان بروز یا تشدید حالات جنون را زیاد می کند و چنانچه چنین حالتی بروز کرد حتماً باید بیمار را به بخش روانپزشکی ارجاع داد. باید مصرف کننده را مطمئن کرد که علائم تحریک پذیری، کسالت و اختلال الگوی خواب پس از خروج دارو از بدن مرتفع خواهد شد. نیازی به تجویز دارو مگر به توصیه پزشک وجود ندارد. بدلیل آنکه حشیش در چربی حل می شود تا 4 هفته پس از مصرف در ادرار قابل تشخیص است. از جمله عوارض طولانی مدت مصرف حشیش وضعیتی است که فرد دچار بی انگیزگی، عدم تمایل برای شروع هر کاری، بی احساسی، بی انرژی بودن و چاق شدن می گردد.

عوارض روانی و جسمانی مصرف مواد مخدر حشیش

عوارض روانی و جسمانی مصرف مواد مخدر حشیش
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 312
برگرفته از ایسنا-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 287 25
نظر کاربران
معین

معین

اگر شخصی بدون اطلاع، مقداری را همراه با چیز دیگه ای مثل سیگار یا قلیون مصرف کنه و پس از مصرف مقدار کمی متوجه وجود آن شود و از آن دست بکشد، باز هم اثرات مخرب را برای همان یکبار مصرف بجا میگذارد؟ این موضوع برای یکی از نزدیکانم اتفاق افتاد و خیلی ذهنش رو درگیر کرده بود

پاسخ دادن 27 13
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف