نمناک سبک زندگیکار و زندگی پرورش و نگهداری درختچه فیکوس الاستیکا در خانه
فیکوس الاستیکا ، نگهداری گیاه فیکوس الاستیکا
درختچه زیبای فیکوس الاستیکا در محیط گلخانه ای و آپارتمان ها نگهداری می شود و برگهای آن به رنگهای سبز و ابلق دیده می شود. این گیاه اغلب بخشی از زندگی خود را روی گیاهان دیگر می گذراند.

راهنمای نگهداری و پرورش گیاه فیکوس الاستیکا

برگ های ضخیم، شیک و چرمین فیکوس الاستیکا (که از نامش هم مشخص است تا چه حد براق هستند!) همان چیزی است که هر خانه شیک و مدرنی کم دارد! پس بی معطلی دست به کار شوید!
این درخت با هر نوع بی توجهی شما به رشدش ادامه می دهد. حتی اگر شرایط نوری خانه ایده آل نباشد و مرتب هم جایش تغییر کند، گیاه خم به ابرو نمی آورد و به خوبی رشد می کند.
این گیاه بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی است و زادگاه اصلی آن جنوب شرقی آسیا است. فیکوس الاستیکا در زادگاهش ارتفاعی در حدود 15 متر پیدا می کند و برگ هایی غول آسا تولید می کند. مانند اکثر فیکوس ها، این فیکوس هم ریشه هایی آویزان تولید می کند.
در درون خانه، فیکوس الاستیکا شکوهی خاص به فضا می بخشد. آن را در مکانی روشن قرار دهید، آبیاری منظم کنید و مقدار زیادی کود به آن بدهید.
نور
فیکوس الاستیکا به مکانی روشن با نور فیلتر شده نیاز دارد و می تواند نور مستقیم صبحگاهی را تحمل کند. گیاهانی که در مکان خیلی تاریک نگهداری می شوند دراز و بد شکل می شوند، برگ های پایینی خود را از دست می دهند و به جای اینکه رنگ گیاه درخشان و روشن بماند، کدر و کم رنگ می شود.

فیکوس الاستیکا

شرایط رشد فیکوس الاستیکا

آبیاری
خاک گیاه را همواره مرطوب نگه دارید چرا که گیاه به خشکی خاکش حساس است. پس سعی کنید برنامه ای برای آبیاری آن بنویسید تا نوبت های آبیاری اش را فراموش نکنید. قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید.
خاک
هر خاکی با کیفیت و زهکشی خوب، برای کاشت فیکوس الاستیکا مناسب خواهد بود.
کود دهی
گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. این گیاه وقتی سالم و سرحال است به تغذیه زیادی نیاز دارد.
تکثیر
فیکوس الاستیکا از طریق قلمه برگ تکثیر می شود. اما انجام این کار خیلی آسان نیست و بهتر است به جای تکثیر گیاه، به گلفروشی ها بروید و گیاه جدیدی تهیه کنید.
اما اگر می خواهید گیاه خودتان را پرورش دهید و این روش را امتحان کنید، در ابتدای بهار یک برگ نسبتا جوان را به وسیله چاقو و یا تیغی استریل از شاخه جدا کنید. گلدانی را پر از خاک استریل و مخصوص جوانه زنی کنید. مواظب زهکشی خاک باشید، از خاکی با زهکشی خوب برای کاشت قلمه های برگ استفاده کنید. برای کاشت قلمه ها حتما از هورمون جوانه زنی استفاده کنید و سپس برگ ها در درون خاک بکارید. حواستان به رطوبت و گرمای مکان قلمه ها هم باشد. آنها را به مکانی با رطوبت و گرمای بالا منتقل کنید و خاک شان را هم مرطوب نگه دارید. ریشه دهی و گرفتن قلمه ها طول خواهد کشید، پس اگر بعد از گذشت مدتی نشانه ای از رشد جدید در آنها ندیدید ناامید نشود. همانطور که گفتیم تکثیر این گیاه کار آسانی نیست.
تعویض گلدان
فیکوس الاستیکا در شرایط مطلوبش رشد نسبتا سریعی دارد و باید هر سال تعویض گلدان شود، تا به سایزی که می خواهید برسد. تعویض گلدان گیاهان بزرگ تر می تواند سخت باشد پس اگر نمی توانید گیاه تان را تعویض گلدان کنید، چند سانتی متر از خاک رویی گلدان را جدا کنید و آن را با خاکی تازه عوض کنید. بهتر است برای تغذیه گیاه از کودهای ضعیف استفاده کنید تا رشد گیاه خیلی سریع نشود و ریشه ها تمام گلدان را پر نکنند.

فیکوس الاستیکا

نگهداری گیاه فیکوس الاستیکا 

برای تعویض گلدان زمانی که به نظرتان رسید گلدان برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی ندارد دست به کار شوید. در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید و گیاه را از گلدان خارج کنید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدانی که گیاه را در آن می کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال مواجه خواهد شد.

آفات و بیماری های فیکوس

کنه تار عنکبوتی و شپشک از جمله افاتی است که به این گیاه حمله میکند برای مبارزه از سموم سیستمیک کمک بگیرید
از دیگر افات میتوان به نماتد گره ریشه و تریپس اشاره کرد.
تحت شرایط گرم و مرطوب هم بیماری لکه برگی قارچی ممکن است ظاهر شود. تمیز کردن برگهای بزرگ این گیاه نقش موثری در جلوگیری از فعالیت افات و همچنین شادابی و ظاهر زیبای این گیاه دارد.
وقتی برگها کثیف هستند میتوانید در یک لیتر اب به اندازه یک قاشق چای خوری اب لیمو بریزید اب را خوب تکان دهید و بعد با پارچه نخی برگها را تمیز کنید.

عوارض و درمان

1- تاخیر در ابیاری و یا نور مستقیم خورشید باعث لوله و خشک شدن برگها میشود. برگهای خشک را حذف و گلدان را برای مدت 15دقیقه درون تشت اب قرار دهید تا ریشه اب مورد نیاز را دریافت کند.
2- ابیاری بیش از اندازه، بستر دائم خیس، غرقاب کردن خاک باعث زرد شدن برگها میشود اجازه دهید بین دو ابیاری خاک گلدان خشک شود سپس ابیاری مجدد را انجام دهید.
3- در اثر حمله کنه تار عنکبوتی برگها زرد و تارهای عنکبوت زیر انها مشاهده میشود برای مقابله از سم کنه کش کمک بگیرید.
4- توقف رشد و برگهای ریزتر از حد طبیعی نشان دهنده عملکرد بد ریشه یا کوچک بودن گلدان است ریشه را بازدید و در صورت نیاز گلدان را با یک سایز بزرگتر تعویض کنید.
5- در اثر حمله شپشک ارد الود لکه های سفید پنبه ای روی برگها یا ساقه گیاه ایجاد میشود در صورت مشاهده بعد از حذف فیزیکی شپشکها اقدام به سمپاشی با سم حشره کش کنید.
6- برگهای رنگ پریده با لکه های قهوه ای روی ان علامت ابتلا گیاه به افت است با پنبه اغشته به سم حشره کش لکه ها را خیس و یا با سم حشره کش نفوذی اقدام به سمپاشی و پانزده روز بعد دوباره تکرار کنید.

پرورش و نگهداری درختچه فیکوس الاستیکا در خانه

پرورش و نگهداری درختچه فیکوس الاستیکا در خانه
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8
برگرفته از کهربا - فوت و فن/
این مطلب مفید بود ؟ 7 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف