نمناک بهداشت و سلامتدهان و دندان کاربرد بی نظیر لیزر در درمان های دهان و دندان
لیزر ، دندان
یکی از روش های نوین در تشخیص زودرس ضایعات پوسیدگی و جرم دندانی کاربرد لیزر در ئندان پزشکی است.

معرفی کاربرد های لیزر در درمان های دندان پزشکی

سال هاست در اخبار پزشکی و مجلات خانوادگی از کاربرد لیزر در درمان های دندان پزشکی می شنویم. این روزها در تبلیغات برخی مطب ها و کلینیک های دندان پزشکی نیز نوید استفاده از لیرز برای رهایی از صدای آزاردهنده توربین های دندان پزشکی و کاهش درد و خون ریزی را می شنویم.

اما ممکن است وقتی از دندان پزشک خود درباره کاربرد لیزر سوال کنید، بشنوید آنچه مردم از کاربرد لیزر در ذهن دارند در اصل یک اشتباه عامیانه است و چیزی که به عنوان لیزر در مطب های دندان پزشکی دیده اند، تنها نور آبی رنگ یک دستگاه مخصوص است که برای ترمیم دندان ها با ماده کامپوزیت کاربرد دارد و لیزر محسوب نمی شود. پس لیزر دندان پزشکی چیست و چه کاربردهایی در دندان پزشکی دارد.

بیماری های لثه به 2 علت به لثه، استخوان و ریشه دندان ها آسیب وارد می نمایند.

دلیل اول
ضعف بهداشت محیط دهان شخص و در نتیجه فعال شدن و نفوذ میکروب ها، عامل بیماری به داخل شیار لثه و سپس تخریب و تحلیل استخوان و نهایتا لق شدن و از دست رفتن دندان یا دندان هاست.

دلیل دوم
ابتدا شخص با اعمال فشار زیاد فکی و عضلانی روی دندان ها که به آن پارافانکشن می گویند و می تواند در خواب یا بیداری اتفاق بیفتد و خود شخص متوجه فشار و سایش شدید دندان های خود نیست، اما این فشارها که بسیار فراتر از میزان تحمل ریشه دندان هاست به استخوان اطراف منتقل شده و استخوان جهت تمرکز مقاومت در بخش زیرین خود در قسمت تیغه های دور دندان ها تحلیل می رود و با تحلیل رفتن استخوان پایه لثه ضعیف می شود و لثه از ریشه دندان جدا شده و شیار عمیقی بین لثه و دندان تولید می شود و در این زمان میکروب های بیماری زا فرصت پیدا می کنند که به عمق این شیارها نفوذ کرده و عفونت لثه یا تحلیل رفتن آن را به وجود می آورند.

لیزر در دنیای دندانپزشکی چه کاربردی دارد و چه کارهایی را می توان با آن انجام داد؟

لیزرها سال های زیادی است که در دندانپزشکی معرفی شده اند ولی هرکدام از انواع این لیزرها یک سری مضرات و نقطه ضعف هایی داشته اند که برای سلامت محیط بدن خوب نبوده اند یا جواب های خوب را برای آن روش مداوا نمی داده است. در یک ده هی اخیر لیزرهای جنریشن یا نسل جدید آمده اند که این ها می توانند پاسخگوی خواسته های درمانی باشند.

در ابتدا لیزرها به عنوان یک تیغ جراحی کار می کردند، یعنی نور لیزر می توانست بافت ها را برش دهد و این فقط مثل یک تیغ کمک کننده بود. این موضوع بیست سال در آمریکا قدمت دارد البته کارایی خیلی جدی در روش های درمانی نداشت. به طور مثال اگر جراحی می گفت که من با لیزر به جای تیغ یا اسکالپل می برم، آن کار را می کرد و بعد لیزر کنار می رفت و بعد روش های مکانیکی جراحی، عمل می کرد. اما امروزه روش های جدید لیزری علی الخصوص روش لنپ یا LANAP که خیلی در آمریکا و کشورهای اروپایی روی آن ها فعالیت می شود.

لیزر

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

در بیماری های لثه اولین اتفاقی که می افتد جدا شدن لثه از مکان یا پوزیشن نرمال خودش است و این باعث می شود که لثه مرتب رو به اضمحلال رود و وضعیت آن بدتر شود. سال ها است که آنتی بیوتیک ها به صورت ژل، نوار، روش های جرم گیری زیر لثه مرسوم هستند ولی این ها هیچکدام روش صددرصد آنتی باکتریال نمی دادند و باز هم پانزده تا بیست درصد از میکروب های بیماری زا آنجا باقی می ماند.

لیزرها می توانند یک آنتی باکتریال صددرصد باشند.

نتایج تحقیقات نشان داده است در مکان هایی که نور لیزر تابش داده شده است نور لیزر توانسته است میکروب ها را به طور کامل از آنجا دفع کند. بنابراین یک محیط ایده آل برای چسبندگی های مجدد لثه به حالت طبیعی ایجاد می شود و در این روش اصلاً جراحی وجود ندارد و از تیغ، چاقوی جراحی، روش های کنار زدن لثه، خونریزی های زیاد، بخیه زدن خبری نیست. در اغلب موارد حتی احتیاج به تزریق های بی حسی هم ندارد.

امروزه روش لپیپ LAPIP برای ایمپلنت آزاد شده از لثه استفاده می شود در این روش تابش لیزر باعث از بین رفتن کامل میکروب ها می شود و آنجا یک لثه نسبتاً نرمالی می ماند برای اینکه ایمپلنت بتواند تا مدتی که تحت نظر است باقی بماند.

لیزر و درمان لبخندهای لثه ای بدون تراش:

خیلی از افراد دارای لبخندهای لثه ای هستند که به آنها گامی سمایل می گویند. که این مورد همیشه در زیبایی افراد خیلی تأثیر داشته است و امروزه لیزرها می توانند بدون اینکه اشخاص مجبور باشند دندان ها را تغییر یا تراش دهند یا آسیبی بزنند، برای اینکه بتوانند فضایی که از لثه موجود است را برداشت کرد خیلی از این لثه های با ارتفاع بلند را به وسیله لیزر می توان کوتاه کرد و این یک روش زیبایی خیلی خوب است که امروزه استفاده می شود و خیلی آسان است.

لیزر و تغییر رنگ لثه:

امروزه چون اثر لیزرها بر روی استخوان ها خیلی امن و مطمئن هستند به وسیله لیزرها تمام رنگدانه ها یا ملانین لثه برداشته می شود و لثه به حالت صورتی رنگ و طبیعی برمی گردد که تأثیر زیادی در زیبایی دارد.

لیزر و نگهداری دندان های شکسته و افزایش طول تاج:

هنگام شکستن دندان ها به ویژه به صورت طولی بیماران دیگر نگران از دست دادن دندان خود نیستند عمل افزایش طول تاج یا کراون لنتنینگ با لیزر انجام می شود.. امروزه لیزرها در یک عمل و در سریعترین زمان ممکن این کار را برای بیمار و بدون نیاز به جراحی های متعدد انجام می دهند چون لیزرها می توانند استخوان را هم کاملاً به حالت خیلی امن تغییر دهند. روش افزایش طول تاج یکی از کارهایی است که لیزر خیلی به آن کمک کرده است.

لیزر و بر طرف کردن شکستگی:

هنگام شکستگی دندان بخش شکسته دندان را می توان از زیر لثه خارج کرد. یعنی حتی اگر کنار استخوان هم شکسته باشد در خیلی از موارد ما می توانیم مقداری از استخوان را با لیزر و با تابش نور لیزر برداریم و بعد لثه می تواند پایین تر از قطعه شکسته برود تا بتوان آنجا را ترمیم کرد.

کاربرد بی نظیر لیزر در درمان های دهان و دندان

کاربرد بی نظیر لیزر در درمان های دهان و دندان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از بی باک -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف