پشت پرده مردان آهنین
چهره های محبوب مردان آهنین در رابطه با احتمال پخش دوباره مردان آهنین در سال97 مصاحبه ای را انجام دادند.

پشت پرده مردان آهنین از زبان دو قهرمان

در آستانه پخش دوباره مسابقه مردان آهنین، چهره های محبوب این برنامه نظرات متفاوتی درباره سابقه این قویترین مردان از خود ابراز کردند.

 نوروز 97 که برسد، 6 سال از تعطیلی مسابقه مردان آهنین که یکی از برنامه های پرطرفدار تلویزیون در عید نوروز به شمار می رفت، می گذرد. البته آنطور که شنیده می شود قرار است بار دیگر این مسابقه با شیوه جدیدی که برگزار شده، از تلویزیون در ایام نوروز پخش شود و جای برنامه آقای گزارشگر که در سال های اخیر روی آنتن رفته بود را بگیرد. فرامرز خودنگاه، رییس کمیته قویترین مردان از احتمال بالای پخش این برنامه در نوروز 97 خبر داد؛ اگرچه تعیین تکلیف نهایی را به روزهای آینده موکول کرد.

برنامه ای که در سال های ٧٧، ٨٠ و از ٨٣ تا ٩١ از شبکه سوم سیما پخش می شد، به یکی از برنامه های پرمخاطب سیما در طول ایام نوروز تبدیل شده بود؛ به طوری که بعد از قطع پخش آن هنوز هم خیلی از علاقه مندان به ورزش اخبار مربوط به قویترین مردان ایران را پیگیری می کنند.

مردان آهنین

پشت پرده مردان آهنین از زبان دو قهرمان

البته مسئولان صداوسیما هم دلایلی مثل حاشیه های زیاد ورزشکاران این رشته را جزو علل اصلی قطع پخش آن عنوان کردند. شرکت برخی از قهرمان های نامدار این رشته در نزاع های خیابانی که یکی از آنها به درگذشت روح الله داداشی انجامید، چهره مردان آهنین را در جامعه کمی مخدوش کرد. بعد از آن دیگر اصرار و تلاش ها هم فایده ای نداشت؛ اما همچنان قویترین مردان ایران در انتظار برگزاری مسابقه ای مشابه مردان آهنین هستند.

محراب فاطمی و رضا قرایی که محبوب ترین چهره های این مسابقه محسوب می شدند و چند دوره قهرمانی هم در کارنامه دارد، نظرات متفاوتی درباره پخش این برنامه از تلویزیون از خود ابراز کرده اند.

محراب فاطمی:دوپینگ و دعوا فراوان بود!

خیلی از علاقه مندان به مسابقه مردان آهنین با نام محراب فاطمی با قوی ترین مردان ایران آشنا شدند. مردی که در ٤٢سالگی هنوز هم مثل دوران اوج خوش اندام است، تقریبا از ورزش فاصله گرفته و ساخت وساز ملک سرش را کاملا شلوغ کرده است. در ادامه گفت وگوی شهروند با محراب فاطمی، قهرمان ٤ دوره مسابقه مردان آهنین را می خوانید.

شنیدیم از ورزش فاصله گرفتید اما ما می خواهیم با شما خاطرات مردان آهنین را مرور کنیم؟

من که نمی توانم از ورزش فاصله بگیرم چون سال های زیادی از عمرم را در این عرصه گذاشتم. بیشتر کار ساختمان می کنم و به همین دلیل شاید خیلی در فضای ورزش نباشم. متاسفانه برنامه ریزی درستی برای ورزش پرورش اندام انجام نشده و به همین خاطر من از فدراسیون هم دلخور هستم. فدراسیون واقعا هیچ کاری برای زنده نگه داشتن این رشته نکرد.

بعد از گذشت چند سال دقیقا می دانید چرا مسابقه مردان آهنین پخش نمی شود؟

پخش نشدن مسابقه به خاطر حاشیه هایی بود که رخ داد. با این حال هنوز هم مردم این برنامه و ورزشکارانش را دوست دارند. مردم وقتی مرا در خیابان می بینند، با اسم کوچک صدا می زنند و البته برایشان سوال است که چرا مسابقه دیگر پخش نمی شود. واقعا مسابقه مردان آهنین طرفداران زیادی داشت و برخلاف اعلام صداوسیما که گفته بود دومین برنامه پربیننده نوروز است، من می دانم که با فاصله پربیننده ترین برنامه نوروز محسوب می شد. با این حال قویترین مردان یک مسابقه اروپایی است و چون اندام ورزشکاران در چشم بود، ترجیح دادند که دیگر آن را پخش نکنند.

حاشیه هایی که همیشه اطراف مسابقه مردان آهنین بود، واقعیت داشت یا بزرگنمایی می شد؟

من صریح صحبت می کنم و مثل برخی از دوستان چیزی را مخفی نگه نمی دارم. حاشیه ها زیاد بود و می توانم بگویم بیش از اندازه هم بود. مرگ روح الله داداشی هم مزید بر علت شد تا تفکر منفی نسبت به ورزشکاران به وجود بیاید. من می توانم بگویم این حاشیه هایی که گفته می شد، اکثرا واقعیت داشت. از دعوا و درگیری تا دوپینگ در این رقابت ها صورت می گرفت! متاسفانه اکثر ورزشکاران استروئید مصرف می کردند و به همین خاطر نمی توانستند هیجانات خود را کنترل کنند و درگیری های زیادی به وجود می آمد. این اتفاقات هر سال رخ می داد و کسی هم نبود که جلوی آنها را بگیرد.

پس معتقدید دوپینگ بین قویترین مردان ایران زیاد بود؟

من می توانم بگویم که ٩٩ درصد بچه هایی که در قویترین مردان شرکت می کردند، از استروئید و دیگر مواد نیروزا استفاده می کردند. به همین خاطر هم بود که به جز یک عده انگشت شمار بقیه یکی، دو سال مطرح می شدند و خیلی زود کنار می رفتند. البته از دید من آنها ورزشکار نبودند و فقط آمده بودند نام خودشان را مطرح کنند و بروند. خیلی هم راحت از این فرصت سوءاستفاده کردند و با شهرت حاصل از مردان آهنین دست به کارهای زیادی زدند.

قویترین مردان

صحبت های محرب فاطمی و رضا قرایی در مورد قویترین مردان

با این وضعیتی که شما می گویید، پس خیلی نباید از تعطیلی مسابقه مردان آهنین ناراحت باشیم؟!

باور کنید من که با تعطیلی این مسابقه راحت تر از قبل هستم! تا وقتی که این رقابت ها برگزار و از تلویزیون پخش می شد، همیشه در حاشیه بودیم اما الان راحت زندگی ام را می کنم و با کسی کاری ندارم. امیدوارم که اگر قرار است این رقابت ها باز هم برگزار شود، شکل سالم تری به خودش بگیرد. البته این را بگویم که دوپینگ در این رشته آزاد است و نمی توان از این نظر ایرادی به مسئولان برگزاری مسابقات گرفت.

الان دیگر به مربیگری و آموزش جوان هایی که به این رشته علاقه مند هستند، فکر نمی کنید؟

من هنوز هم به صورت حرفه ای بدنسازی می کنم اما مربیگری را دوست ندارم. هیچ وقت در ذهنم نبوده که بخواهم دنبال مربیگری بروم. عشق من ورزش بود و آن دوران را پشت سر گذاشتم. متاسفانه کسانی که در باشگاه های بدنسازی به عنوان مربی فعالیت می کنند، اکثرا دنبال سوءاستفاده از جایگاهشان هستند و داروهای غیرمجاز تجویز می کنند.

رضا قرایی:هر کسی دعوا می کند، اسمش را می گذارند قویترین مردان!

در سال هایی که محراب فاطمی و برادرانش در مسابقه مردان آهنین بدون رقیب به نظر می رسیدند، ظهور برادران قرایی باعث شد تا جذابیت این رقابت برای بینندگان تلویزیونی دو چندان شود. رضا قرایی که سه دوره به عنوان قهرمانی این مسابقات رسید، در سال های اخیر به خاطر اتفاقاتی که در زندگی شخصی خودش و برادرش رخ داد، بارها دچار حاشیه شد. در ادامه گفت وگوی شهروند با رضا قرایی را می خوانید.

هنوز هم آمادگی دوران قهرمانی در مردان آهنین را دارید؟

ورزش می کنم اما آن طور که برای مسابقه تمرین می کردم، نیست. بالاخره حضور در مسابقه مردان آهنین انگیزه ای برای ما در طول سال بود اما دیگر دلیلی نمی بینم به خودم فشار بیاورم.

گفته می شد که مسابقه مردان آهنین به خاطر حاشیه هایی که برای برخی قهرمانانش به وجود آمد، دیگر پخش نشد؟

رشته قویترین مردان یکی از سالم ترین ورزش هاست و این صحبت ها هم فقط بزرگنمایی است. اختلاف و مشکل در هر رشته ای پیش می آید و مثلا در فوتبال بارها شاهد آن بوده ایم. ورزشکاران رشته قویترین مردان از نظر اندامی درشت هستند و به همین دلیل اخبار پیرامون آنها بزرگنمایی می شود. از اول هم برخی با پخش مسابقات مردان آهنین مخالف بودند و آخر هم جلوی پخش آن را گرفتند. حتی اوایل دهه ٨٠ که پخش این برنامه قطع شده بود، در آخر ورزشکاران و فدراسیون با نامه ای که از آیت الله هاشمی رفسنجانی گرفتند، توانستند دوباره مسابقات را روی آنتن ببرند. به هر حال این مسابقه جزو پربیننده ترین برنامه های عید نوروز بود.

پس دعوا و چاقوکشی در حاشیه مسابقات مردان آهنین را تأیید نمی کنید؟

دو برادر هم در یک خانه ممکن است با هم بحث و دعوا کنند اما چاقوکشی و قمه کشی کذب محض است. من حتی یک بار هم چنین اتفاقاتی را در ١٠ سالی که در رقابت ها شرکت می کردم، ندیدم.

قبول دارید که شما هم به اندازه خودتان از این مسابقه نفع بردید و شهرت به دست آوردید؟

این را قبول دارم اما از آن سمت هم باید بگوییم که ما اندازه خودمان زحمت کشیدیم. در طول سال سختی های زیادی می کشیدیم و بارها در مسابقات جهانی شرکت کردم.

یکی از بحث های داغ میان مردم اختلاف بین برادران فاطمی و برادران قرایی بود؟

طبیعی بود که ما با هم خیلی رابطه دوستانه ای نداشته باشیم و حتی کری خوانی کنیم. قبل از من محراب فاطمی چند بار قهرمان شده بود و وقتی من آمدم، چند سال پشت سر هم قهرمان شدم. هم ما چهار برادر بودیم که در مسابقات شرکت می کردیم و هم برادران فاطمی. این شباهت ها هم باعث این بحث ها شده بود. البته این را هم بگویم که در تاریخ مسابقات مردان آهنین تنها برادران قرایی توانستند سه نماینده همزمان در فینال داشته باشند.

دوپینگ

صحبت های محراب فاطمی در رابطه با دوپینگ ورزشکاران

در سال های اخیر شایعات زیادی درباره شما شنیدیم که گاهی اوقات بیش از حد عجیب بود؟

شایعه که متاسفانه زیاد است. وقتی مشکلی برای یک نفر پیش می آید، بزرگنمایی می شود. جالب است که فیلم اعدامم را برای خودم فرستاده بودند! بعد از برخی شایعات من دوستانم در قویترین مردان و خبرنگاران را دعوت کردم و گفتم که اینها صحت ندارد.

به نظرت هنوز هم مثل قبل در این رشته نفرات مستعد زیاد هستند؟

صددرصد همین طور است. در ایران طبق آمار رسمی ١٣ هزار باشگاه داریم که خانواده بزرگی را برای پرورش اندام رقم می زند. فقط متاسفانه قویترین مردان برخلاف نامش مظلوم واقع شده است. وقتی یک نفر در خیابان دعوا می کند و هیکل بزرگی دارد، همه می گویند آن فردی که دعوا کرد از قویترین مردان بود!

برخی از ورزشکاران هم می گفتند دوپینگ در مسابقات مردان آهنین زیاد صورت می گرفت؟

هزینه تست دوپینگ زیاد است و به همین خاطر در مسابقات قویترین مردان صورت نمی گیرد. بستگی دارد دوپینگ را چطور تعریف کنیم. حتی خوردن قرص استامینوفن هم تست دوپینگ را مثبت می کند. من توصیه می کنم ورزشکاران از مکمل های خوب استفاده کنند وگرنه شاید دو روز قهرمان و مطرح شوند اما درنهایت به مشکلات کبدی و گوارشی می خورند. در سال های اخیر عوارض ناشی از همین مکمل ها باعث شده برخی فوت کنند.

پشت پرده مردان آهنین به روایت دو قهرمان محبوب

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
برگرفته از ورزش سه/ح.ب
وبگردی