نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت فواید نیکوتین برای مغز و آلزایمر
نیکوتین ، نیکوتین چیست
نیکوتین جدا از فرآورده های مضر تنباکو می تواند مزایای محافظتی برای مغزهای در حال پیر شدن داشته و حتی از بیماری آلزایمر یا پارکینسون نیز جلوگیری کند.

نیکوتین برای مغز مفید است

نتایج تحقیقات نشان داد که نیکوتین علاوه بر فراورده های مضر تنباکو میتواند برای مغز مفید باشد. نیکوتین یک ترکیب آلی نیتروژن دار است که بیشتر در گیاهانی مانند تنباکو یافت میشود و در اندازه های کمتر در گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، بادمجان و فلفل سبز یافت می شود. 0٫3 تا 5 درصد گیاه خشک تنباکو را نیکوتین می سازد و یک زهر اثرگذار بر سامانه عصبی است که در بسیاری از حشره کشها به کار می رود. نیکوتین در اندازه های کمتر یک انگیزندههای زیستی (محرک های زیستی) است و سبب اعتیاد و بسیاری از ویژگی های روانی دود تنباکو است.

نیکوتین جدا از فرآورده های مضر تنباکو می تواند مزایای محافظتی برای مغزهای در حال پیر شدن داشته و حتی از بیماری آلزایمر یا پارکینسون نیز جلوگیری کند.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه A&M تگزاس در پژوهشی که در مجله Toxicology منتشر شده، خبر دادند که قابلیت حفاظت نورونی نیکوتین ممکن است تا حدی به دلیل توانایی سرکوب اشتهای این ماده باشد.

آن ها از مدل های حیوانی برای بررسی آثار نیکوتین بر مغزهای در حال پیری استفاده کرده و آن ها را به سه گروه تقسیم کردند. هر گروه در آب نوشیدنی شان سطوح متفاوتی از این ماده را مطابق با تناوب سیگار کشیدن دریافت می کردند. یک گروه دیگر نیز به عنوان گروه کنترل در این آزمایش حضور داشت.

 نیکوتین

نیکوتین برای مغز مفید است و از آلزایمر جلوگیری میکند

نتایج نشان داد، گروهی که دوزهای پائین یا متوسطی از نیکوتین را دریافت کرده بودند، رد کمتری از آن را در خون خود نشان دادند. علاوه بر آن، هیچ تغییری در غذای مصرفی این حیوانات دیده نشد و همچنین تفاوتی در تعداد گیرنده مغزی آن حیوانی که به نیکوتین واکنش نشان می داد، مشاهده نشد.

در سوی دیگر، گروهی که دوزهای بالای نیکوتین را دریافت کرده بودند، نه تنها مقدار کمتری غذا مصرف کرده و وزن کم کرده بودند، بلکه گیرنده های مغزی مرتبط با نیکوتین بیشتری نیز داشتند. این ماده می تواند در دوزهای بالا وارد مغز شود و مزایای محافظتی برای مغزهای در حال پیر شدن داشته باشد.

نیکوتین حتی در دوزهای بالا عوارض جانبی رفتاری نامطلوب مانند افزایش اضطراب را نشان نداد. محققان بطور خاص نگران بودند که عوارض جانبی رفتاری ممکن است در زمان ارائه دوزهای بالا از این ماده ایجاد شود.

البته هنوز به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز بوده و محققان در مورد مصرف این ماده هشدار داده و گفتند که منظور آن ها از مصرف نیکوتین، به شکل سیگار و سایر دخانیات نبوده بلکه قصد دارند از آن به اشکال دیگر در حالت دارویی استفاده کنند.

فواید نیکوتین برای مغز و آلزایمر

فواید نیکوتین برای مغز و آلزایمر
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 22
برگرفته از ایسنا / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 20 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف