نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها “هیدروسل” یا مایع اطراف بیضه در کودکان باعث ناباروری می شود؟
هیدروسل ، هیدروسل در کودکان
بسیاری از والدین درباره بیماری های شایع پسرانه چیز زیادی نمی دانند و هنگام مواجه شدن با یکی از این مشکلات دچار ترس و اضطراب می شوند.“هیدروسل” در کودکان یکی از مشکلاتی است که برخی از آنها از بدو تولد با آن مواجه می باشند.

بیماری هیدروسل در کودکان

هیدروسل بیماری نسبتا شایعی در نوزادان پسر است که در آن مایعی اطراف بیضه را احاطه می کند و موجب تورم کیسه بیضه می شود.تقریباً از هر 10 نوزاد پسر یک نوزاد به طور مادرزادی در بدو تولد دجار هیدروسل می باشد،اما اغلب آنها در طی یک ماه اول،بدون درمان بهبودی می یابند.علاوه بر آن،مردان نیز (اغلب بالای 40 سال) به علت التهاب یا صدمه به کیسه بیضه،ممکن است به هیدروسل مبتلا شوند.التهاب ممکن است ناشی از عفونت اپیدیدیم(اپیدیدمیت) یا عفونت بافت بیضه (ارکیت) باشد. 

معمولا پزشکان و متخصصان با معاینه نوزادان می توانند این بیماری را در آنها تشخیص دهند. به این صورت که با یک چراغ قوه بیضه ها را معاینه و بررسی می کنند که به این روش ترانس ایلومینیشن می گویند.

درمان هیدروسل در کودکان

علت هیدروسل

عامل به وجود آمدن هیدروسل مادرزادی است و چون در دوره جنینی در سراسر بدن مایعات مختلف وجود دارند قسمتی از آن در بیضه ها جمع می شود که بعد از مدتی جذب بدن می شود. البته هیدورسل بیشتر در نوزادانی دیده می شود که به موقع به دنیا نمی آیند و یا 7 ماهه به دنیا می آیند در صورتی در نوزادانی که پس از 9 ماه و به موقع به دنیا می آیند این بیماری بسیار کم دیده می شود.»

علام بالینی هیدروسل

تورم بدون درد بیضه که نرم بوده و کم کم زیاد می شود.

کودک نباید درد داشته باشد، وجود درد نشان از یک بیماری زمینه ای دیگر مثل عفونت و یا سرطان بیضه است.

بیضه را معمولا می توان در کودکان لمس کرد، ولی اگر میزان مایع اطراف بیضه زیاد باشد، بیضه غیر قابل لمس خواهد بود.

اگر در یک اطاق تاریک نور چراغ قوه را در کیسه بیضه بتابانیم، در صورت وجود هیدروسل از کیسه بیضه عبور می کند.

در کودکان باید هیدروسل را از سایر بیماریهای خطرناک بیضه افتراق داد، مهمترین آنها پیچش بیضه و فتق بدام افتاده است. پیچش بیضه اگر تا شش ساعت درمان نشود، سبب از بین رفتن بیضه شده و فتق بدام افتاده اگر بدرستی تشخیص داده نشده و اورژانس عمل جراحی نشود سبب سیاه شدن روده ها می شود.

هیدروسل ممکن است با فتق های ناحیه آلت تناسلی اشتباه گرفته شود. برای تشخیص دقیق تر باید سونوگرافی ناحیه بیضه ها انجام شود. اگر مایع دور بیضه زیاد نباشد، جای نگرانی نیست چون این آب بعد از یک سالگی کودک جذب بدن می شود. اما اگر بعد از یک سالگی جذب بدن نشد، باید با جراحی آن را از بیضه ها خارج کنند. هیدروسل تأثیری بر باروری و زایایی کودک ندارد و والدین نباید از این جهت نگران شود. تنها بیماری هایی مانند بیضه نزول نکرده یا بالا ماندن بیضه (UTC) باروری کودک را تحت تأثیر قرار می دهند و اگر به آن اهمیت داده نشود باعث عقیم شدن و نازایی کودک در آینده می گردد.»

بیضه ها در دوران جنینی داخل شکم جنین تکامل می یابند و با افزایش سن، از مسیر مشخص پایین می آیند و داخل کیسه بیضه قرار می گیرند و در این محل دمای مناسب برای رشد و تولید اسپرم ها فراهم می شود. بنابر این اگر در دوران کودکی بیضه ها در جای خود قرار نگیرند، کودک دچار بیماری بیضه نزول نکرده یا بالا ماندن بیضه می شود.

درمان هیدروسل در کودکان

بسیاری از موارد هیدروسل در کودکان بخودی خود با گذشت زمان برطرف می شوند و نیازی به جراحی ندارند.

اگر مطمئن شدیم که بیماری زمینه ای خاصی وجود ندارد و هیدروسل نیز از نوع ارتباطی نیست و رزو بروز بر اندازه آن افزوده می شود، باید کودک جراحی شود.

بعضی ها آب کیسه بیضه را با سرنگ می کشند، آن به هیچ وجه توصیه نمی شود چون اولا بدون تاثیر است و ظرف چند روز دوباره مایع دور بیضه جمع می شود و ثانیا اگر علت سرطان بیضه بوده باشد، درمان را به مخاطره می اندازد.

بهترین درمان هیدروسل جراحی است که در آن پرده ایکه سبب ترشح مایع می شود با جراحی برداشته می شود.

اگر کودکی مبتلا به هیدروسل است و لازم است جراحی شود، باید در اولین فرصت اینکار صورت گیرد، چون با گذشت زمان مایع اطراف بیضه زیادتر شده و کیسه بیضه بزرگتر می شود و وقتی اندازه کیسه بیضه خیلی بزرگ شد، بعد از عمل جراحی خود را بخوبی نمی تواند جمع کند و برای همیشه از کیسه طبیعی طرف مقابل بزرگتر باقی می ماند.

آیا هیدروسل باعث ناباروری می شود؟

سوالی که اغلب افراد در صورت ابتلا به هیدروسل از پزشک خود می پرسند این است که آیا هیدروسل باعث ناباروری می شود؟ هیدروسل به خودی خود عامل ناباروری نیست اما ممکن است همراه با عوامل زمینه ای در بیضه مثل عفونت یا توده باشد که این عوامل، تولید یا عملکرد اسپرم ها را دچار اختلال می کنند، هیدروسل را با واریکوسل اشتباه نگیرید، واریکوسل باعث ناباروری می شود که البته هنوز علت آن معلوم نیست. برخی از کارشناسان معتقدند که وریدهای بیضه، خون را در شریان بیضه سرد می کنند و به این ترتیب به حفظ درجه حرارت مناسب برای تولید مناسب اسپرم کمک می کنند. واریکوسل با مسدود کردن جریان عادی خون، ممکن است باعث شود درجه حرارت بیضه ها بیش از حد بالا رود و به این ترتیب بر تولید اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد.

هیدروسل یا مایع اطراف بیضه در کودکان باعث ناباروری می شود؟

“هیدروسل” یا مایع اطراف بیضه در کودکان باعث ناباروری می شود؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 10
برگرفته از نی نی سایت-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 10 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف