نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد عوارض کمبود پلاکت خون در دوران بارداری
پلاکت خون ، پلاکت خون زنان باردار
اگر پلاکت خون مادر پایین بیاید موجب پایین آمدن پلاکت خون جنین نیز می شود و در این موارد ممکن است جنین خونریزی مغزی کند.

خطر پایین بودن پلاکت خون در زنان باردار

پایین بودن پلاکت خون در زنان باردار دلایل مختلفی دارد که خطر خونریزی مغزی را در مادر و جنین افزایش می دهد. ساغرصالح پور متخصص زنان پلاکت یکی از بخش های تشکیل دهنده خون است که موجب انعقاد آن می شود.

در حالت طبیعی تعداد پلاکت های خون باید بین ١٥٠ هزار تا ٤٥٠ هزار باشد و اگر پایین بیاید ممکن است انعقاد خون مختل شود. در حاملگی به ویژه در سه ماهه سوم به دلیل تغییراتی که بارداری در بدن ایجاد می کند ممکن است پلاکت خون پایین بیاید ولی معمولاً کمتر از صد هزار نمی شود.

همچنین گاهی سیستم ایمنی بدن بر هم می خورد و گاهی نیز به دلیل بیماری های خونی پلاکت خون پایین می آید.

یکی دیگر از دلایل پایین بودن پلاکت خون در زنان باردار مسمومیت و دیابت حاملگی است که موجب پایین آمدن پلاکت خون می شود. کاهش پلاکت که بر اثر حاملگی ایجادشده باشد کمتر از صد هزار نمی شود و عارضه ای نیز ایجاد نمی کند اما اگر به هر دلیلی کمتر شود باید پیگیری شود.

در مشکلات ایمنی پلاکت ها به هم می چسبند و تعدادشان در جریان خون کم می شود همچنین در بیماری های خونی پلاکت در مغز استخوان کمتر از افراد عادی تولید می شود و در برخی عفونت ها نیز پلاکت ها به یکدیگر چسبیده و تخریب می شوند.

پایین بودن پلاکت خون ممکن است خطرات خونریزی داخل جمجمه، دستگاه گوارشی و ادراری را ایجاد کند در برخی موارد به دلیل کاهش پلاکت یا عاملی که موجب کاهش آن شده است ختم حاملگی داده می شود. 

پلاکت خون زنان باردار

کاهش پلاکت خون مادر چه خطراتی دارد؟

 اگر پلاکت مادر پایین باشد پلاکت جنین نیز پایین می آید، درواقع آنتی بادی که باعث می شود پلاکت پایین بیاید از جفت عبور می کند و موجب پایین آمدن پلاکت خون جنین نیز می شود و در این موارد ممکن است جنین خونریزی مغزی کند، همچنین چنانچه پلاکت مادر زیر ٨٠ هزار تا باشد، به ویژه در سزارین نگران کننده است.
چنانچه فردی خونریزی لثه، خونمردگی خودبه خودی در اندام ها و خونریزی بینی مشاهده کند قبل از حاملگی به پزشک مراجعه و آ زمایش خون دهد. تنها شیوه تشخیص پایین بودن پلاکت از طریق آزمایش خون است بنابراین زنان بهتر است پیش از بارداری با بررسی وضع خونی خود به پیشگیری و مراقبت در این زمینه بپردازند.

عوارض کمبود پلاکت خون در دوران بارداری

عوارض کمبود پلاکت خون در دوران بارداری
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 18
برگرفته از سلامت نیوز/ی
این مطلب مفید بود ؟ 14 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف