دیگران چه می خوانند..؟
نمناک سبک زندگیکار و زندگی ترفندهای تشویق افراد به کار گروهی
کار گروهی ، تشویق به کار گروهی
در موارد بسیاری، بهترین روش انجام یک پروژه، کار گروهی است چرا که کار گروهی موجب تقویت ارتباطات کلامی و غیرکلامی اعضای گروه می شود.
بازدید : 2,193 نفر

ترفندهای تشویق افراد به کار گروهی

ضرورت کار گروهی را می توان از جوانب گوناگون مورد مطالعه و بررسی قرار داد. زیرا انجام برخی کارها به صورت فردی امکان پذیر نیست و لازم است تا به صورت گروهی صورت بگیرد . هم چنین ما در عصر جهش های تکنولوژیک، در یک شرایط رقابتی سنگین در همه عرصه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی قرار داریم. در شرایطی که رقبا با استفاده از بهره فعالیت های جمعی، پروژه های بزرگی را اجرا می کنند و بدین وسیله سلطه خود را بر جهان می افزایند، بی تفاوتی نسبت به فواید کار گروهی می تواند موقعیت ما را در جهان تضعیف کند.

علاوه بر این که بدون فعالیت های گروهی آگاهانه و هماهنگ، ممکن است ما کار یکدیگر را خنثی، تخریب و یا تکرار کنیم.

در موارد بسیاری، بهترین روش انجام یک پروژه، کار گروهی است. اما چالشی که بسیاری از مدیران با آن مواجه اند، رهبری منسجم تیم شان است. ایجاد هماهنگی میان هر یک از کارکنان و روند حرکت گروه ممکن است باعث بی نظمی در گروه شود و توانایی های کاری و مدیریتی شما را تحت تأثیر قرار دهد. کار گروهی موجب تقویت ارتباطات کلامی و غیرکلامی اعضای گروه می شود. برای کار گروهی، افراد باید بدانند چگونه با دیگران ارتباطی شفاف داشته باشند و از ایده های همه ی اعضا برای اعتمادسازی استفاده کنند. در این مقاله با 12 نکته برای تشویق افراد به کار تیمی، آشنا می شوید.

صداقت یکی از محصولاتِ تعاملِ اعضا در کار گروهی است. اعضای یک تیم کارآمد به سرعت فرا می گیرند که برای رفع ناهماهنگی ها، ایده های شان را صادقانه ابراز کنند، آنها همیشه حقیقت را بیان می کنند، حتی اگر کار آسانی نباشد. نقدهای سازنده و بازخوردهای صادقانه و سودمند امکان ارتقاء مهارت ها را برای اعضا فراهم می کند. همچنین ارتباط مستقیم و بی واسطه ی اعضا منجر به برقراری روابطی حرفه ای و مبتنی بر اعتماد می شود.
با وجود چنین مزیت هایی، بهره گیری از تیم های قدرتمند برای پیشبرد پروژه ها سودمندتر است. اما برای تأثیرگذاری باید تیم کارآمدی داشته باشید، پس برای تشکیل و تقویت یک تیم قدرمند و کارآمد، 12 توصیه ی زیر را به کار بگیرید.

کار گروهی

کار گروهی موفقیت بیشتری را نصیب افراد میکند

ترفندهای تشویق افراد به کار گروهی :

1. به کار گرفتن افراد مناسب

ممکن است تفاوت در میزان مهارت های اعضا، کل تیم را دچار مشکل کند. بنابراین هر یک از اعضا را جداگانه ارزیابی کنید و مطمئن شوید برای پست مورد نظر مناسب هستند. اگر در حین ارزیابی متوجه شدید فردی برای موقعیت دیگری مناسب تر است، برای جابه جایی تردید نکنید. اعمال تغییرات در مراحل آغازین، از قرار گرفتن اعضا در پست های نامناسب جلوگیری می کند.

2. شناخت همه ی اعضای تیم

داشتن رابطه ی خوب با تک تکِ کارکنان، منجر به خلق پیوندی قوی در میان همه ی تیم می شود. رابطه ی شخصی با هر یک از اعضا و شناختن آنها، احترام متقابل بین شما و همه ی کارکنان را تضمین و موقعیت شما را به عنوان رهبر تیم تقویت می کند.

3. توجه به مهارت های خاص هر فرد

  هر یک از اعضا مهارت خاصی را به تیم اضافه می کند. راز تشکیل یک تیم کارآمد، یافتن روشی برای به کار گرفتن همه ی این مهارت ها در کنار هم به شکلی سازنده است. مهارت ها و توانایی های هر عضو مانند چرخ دنده های منحصر به فرد ماشین است. اگر چرخ دنده ها به درستی در جای شان قرار بگیرند، ماشین به خوبی کار می کند اما اگر با هم اصطکاک داشته باشند، ماشین از کار می افتد. به عنوان مدیر باید ماشین خود را روغن کاری کرده و به گونه ای نگهداری کنید که دچار مشکل نشود. پس در تغییر و بهبود افراد و موقعیت آنها در صورت نیاز، تردید نکنید.

4. تعیین اصول و قوانین اساسی

ساختاری خلق کنید که بر مبنای آن اعضا از نقش خود آگاه باشند و بدانند در صورت بروز مشکل باید به چه کسی گزارش دهند. باید مشخص باشد که در صورت وجود اختلاف نظر، چه کسی حرف آخر را می زند. تعیین اصول اولیه و قوانین اساسی، از بحث های غیرمعمول و خارج از کنترل در هنگام بروز تناقضات جلوگیری می کند.

5. توافق بر سر مأموریت تیم

کار را با تعریف روشن مأموریت کلی تیم آغاز کنید. توصیف هدف کلی و چشم انداز شرکت احتمال بروز بدفهمی را در هر یک از اعضا درباره ی نقش شان کاهش می دهد. هدف کلی را به نمایش بگذارید و فرصت گفت وگو را برای پاسخ به پرسش های موجود فراهم کنید.

 کار گروهی

بهترین روش انجام یک پروژه کار گروهی است

6. ترغیب اعضا به ابراز نظر

  اگر عضوی همکاری کمتری دارد، برای ترغیب او به سخن گفتن، نظرش را درباره ی موضوع خاصی بپرسید. همه ی اعضای تیم باید در بحث ها شرکت کنند. لزومی ندارد کارکنان در سخنرانی برای عموم مهارت داشته باشند، اما لازم است همه ی اعضای تیم حرف شان را به گوش دیگران برسانند تا از بروز رنجشِ ناشی از گمان به کم کاری، جلوگیری شود.

7. هدایت جریان گفت وگو

همه ی اعضا باید در جلسات طوفان مغزی (بارش فکری) برای گردآوری ایده شرکت کنند. تیم بدون ایده، تیم خوبی نیست. اگر همیشه فرد یا افراد محدودی، ایده بدهند باعث تردید اعضای دیگری می شود که مشتاق به ابراز عقیده هستند. یادتان باشد بهترین تیم ها پذیرای هر ایده ای از طرف هر عضوی هستند.
اما اگر بحث اعضا، تیم را از موضوع پروژه دور کرد، دخالت کنید و گفت وگو را به سمت درست هدایت نمایید. برای اینکه هیچ یک از اعضا آزرده نشوند، ایده های همه ی آنها را روی کاغذی یادداشت و از آن برای ارزیابی کلی استفاده کنید.

8. تعیین جدول زمانی برای اهداف

  جدول زمانی مناسب موجب می شود اعضا مطابق با زمانبندی پیش بروند. با مشخص کردن اهداف فردی، هر یک از اعضا متوجه می شوند برای پیشرفت و تحقق هدف پروژه چه وظایفی به عهده ی اوست. بدون یک برنامه ی روشن و مشخص، مسئولیت ها به فراموشی سپرده و تیم از مسیرش منحرف می شود.

9. توجه به همکاری گروهی برای ارزیابی عملکرد

در هنگام ارزیابی عملکرد کارکنان، میزان همکاری و کمک هر یک از آنها را در تحقق هدف تیم در نظر بگیرید. نقاط قوت و مواردی را که نیاز به بهبود دارند مشخص کنید. سنجش عملکرد معیاری در اختیار هر عضو قرار می دهد تا بر مبنای آن درباره ی چگونگی تقویت مهارت هایش در درازمدت تصمیم بگیرد. اگر شما نشان دهید که شرکت و کل مجموعه تان ارزش بالایی برای کار گروهی قائل است، آنگاه کارمندان نیز به کار گروهی اهمیت نشان می دهند.

10. تقویت روابطِ بیرون از محل کار

  هر از گاهی، خارج از محل کار دور هم جمع شوید تا امکان بحث درباره ی کار به شکلی غیررسمی و راحت تر فراهم شود. یک ناهار دورهمی یا گذراندن یک بعد از ظهر شاد در کنار هم، به شرط اینکه با برنامه ی اعضا در زمان غیرکاری تداخل نداشته باشد، روش خوبی برای صحبت درباره ی کار است. این کار همچنین باعث می شود اعضا یکدیگر را بهتر بشناسند و پیوند محکم تری بین آنها شکل بگیرد.

11. برقراری ارتباطات شفاف

اینکه به طور مستقیم یا غیرمستقیم ارتباط برقرار می کنید مهم نیست، اما نباید در اینکه همه ی اعضا کاملا موضوع را درک کرده اند و درباره ی آن تفاهم دارند، تردیدی وجود داشته باشد. مطمئن شوید همه ی اعضا پیام های مهم را دریافت می کنند و آنها را کاملا می فهمند. سعی کنید تا جایی که ممکن است از ایمیل و سایر روش های غیرمستقیم استفاده نکنید، زیرا معمولا لحن و میزان تاکید شما در این روش ها مشخص نمی شود.

12. رفتار منصفانه

  مدیر خوب نباید میان کارکنان فرقی قائل شود. هر انسانی ممکن است تحت تأثیر افراد و محیط قرار بگیرد، اما سعی کنید همیشه در قبال اعضای گروه رفتار و واکنشی منصفانه داشته باشید. اگر لازم بود نیازهای تیم را بر مبنای میزان کار و زمانبندی مربوط به هر عضو تعیین کنید. فاموش نکنید که عدم تقسیمِ کار منصفانه موجب رنجش و نارضایتی اعضا و سست شدن جایگاه و احترام شما در نظر آنها می شود.      

ترفندهای تشویق افراد به کار گروهی

ترفندهای تشویق افراد به کار گروهی
53
برگرفته از وب سایت چطور / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف