نمناک بهداشت و سلامتپوست و مو درمان تیرگی و کبودی زیر چشم با طب سنتی
کبودی زیر چشم ، سیاهی دور چشم
سیاهی و کبودی زیر چشم مشکل شایعی است که در بسیاری از افراد دیده میشود, درمان آن در طب سنتی چگونه است؟

درمان کبودی زیر چشم

پوست پلکها نازک است و خون وریدی که نزدیک به سطح پوست حرکت می کند باعث می شود پوست این ناحیه تیره به نظر برسد . حالت تیرگی در مواقعیکه فرد خسته و رنگ پریده است و نیز طی دوران قاعدگی و مراحل اخر حاملگی تشدید می شود.

تمام مشکلات پوستی یک طرف، سیاهی دور چشم هم یک طرف. چشم ها همیشه اولین پل ارتباطی است و تیرگی و کبودی اطراف آن می تواند اثرات منفی زیادی به همراه داشته باشد.

کبودی زیر چشم

دلایل کبودی زیر چشم

کیفیت خواب مهم ترین عامل سرحال بودن و بیمه شدن در برابر بیماریها است . خیلی ها عادت دارند نقشه های روزمره خود را در خواب حلاجی کنند.
متن سخنرانی ها ، متن قرار دادها ، نوع برخوردها ، لوازم مورد نیاز منزل ، حساب و کتاب های بانکی و دفتری و همه مواردی که هست و نیست را در خواب حل و فصل نماید . گاه فرد ممکن است مشکلی هم نداشته باشد ولی بدلیل مصرف بعضی مواد خواب خود را مختل می کند .

تیرگی های دور چشم نه تنها چهره را خسته و سن و سال را بیشتر از آنچه هست نشان می دهد که اعتماد به نفس شما را نیز به مرور کم و کمتر می کند، به همین دلیل خیلی ها سعی می کنند با راه های مختلف خانگی و غیر خانگی روشنی را به زیر چشم های شان برگردانند.
اما آیا تا به حال نسخه های طب سنتی را امتحان کرده اید آیا می دانید با کدام روش های طبیعی اما تایید شده می توان این مشکل را برطرف کرد؟

علت سیاهی زیر چشم
سیاهی دور چشم یک بیماری خوش خیم و شایع است که دلایل مختلفی باعث به وجود آمدن این مشکل در چهره افراد می شود. عواملی مثل نازکی پوست، نبود چربی و وجود شبکه عروقی باعث می شود پلک نسبت به سایر نقاط بدن کمی تیره تر باشد.

این پلک های حساس
گاهی اوقات برخی بیماری ها باعث تغییراتی در پوست می شوند که این تغییرات در پلک زودتر و واضح تر نمایان می شوند. مثلا برخی بیماری های پوستی باعث می شوند پلک ها نسبت به سایر نقاط بدن زودتر دچار کم رنگی یا پررنگی شوند. بیماری هایی مثل درماتومیوزیت (التهاب بافت همبند، همراه تغییرات تخریبی در عضلات و پوست است) و آمیلوئیدوز (آمیلوئیدوز نام گروهی از بیماری هاست که با رسوب پروتئین های فیبریلی غیرطبیعی (آمیلوئید) در بافت ها و اعضای سراسر بدن مشخص می شود)، باعث می شوند اطراف چشم ها دچار کبودی و تیرگی آن هم به شکل حلقه سیاه و به رنگ بنفش شوند. همچنین بعد از هپاتیت ویرال (هپاتیت B)، تیفوئید (حصبه) و آبله مرغان ممکن است این عارضه یعنی تیرگی زیر چشم به طور شایع دیده شود.

کبودی زیر چشم

درمان طبیعی کبودی زیر چشم

متهم ردیف اول!
با این حال براساس مقالات متعدد و تحقیقاتی که انجام شده ارث و ژنتیک از علل شایع این بیماری محسوب می شوند. شاید خیلی از افراد از خود بپرسند اگر مسئله ژنتیکی است پس چرا در کودکی خبری از این سیاهی نبوده است؟! اما جواب این است؛ ممکن است در بدو تولد و کودکی این تیرگی وجود نداشته باشد اما معمولا بعد از سن بلوغ، جوانی و میانسالی خود را نشان می دهد. با این حال این بیماری در نژاد ما ایرانی ها و مردمان منطقه خاورمیانه (از طرف دریای مدیترانه یا کشور لبنان تا کشورهای پاکستان و هند) شایع‏تر است.
سیاهی دور چشم هم در زنان و هم در مردان دیده می شود، ولی به دلیل مسائل هورمونال در خانم ها بیشتر بروز می‏کند. البته غیر از عوامل ژنتیکی می توان به عوامل زمینه ای زیر هم اشاره کرد:

- کم خونی
- بیماری های تیروئیدی
- برخی بیماری های هورمونی
- حساسیت های پوستی (اگزمای سرشتی یا اتوپی)
- استرس
- بعد از ابتلا به بعضی عفونت های التهابی
- رسوب ملانین در لایه درم
- عادات غلط غذایی (مصرف همزمان بعضی مواد غذایی مانند ماست و ترشی، کله پاچه با حلیم، برنج و ترشی و...)
- ورم اطراف چشم (بعد ازبین رفتن ورم و شل شدن)
- عروق وریدی برجسته در اطراف چشم
- شل شدن پوست پلک
این عوامل باعث به وجود آمدن سیاهی در اطراف چشم می شوند. عواملی مثل خستگی، بی خوابی، قرار گرفتن در معرض آفتاب و تغییرات هورمونی ماهانه زنانه هم نقش چشمگیری در تشدید سیاهی دور چشم دارد.

سن و کم خوابی را دست کم نگیرید
افزایش سن هم دلیل دیگری برای بروز سیاهی دور چشم است. در مرحله سالمندی تغییر رنگ در بیشتر نقاط پوست رخ می دهد که می توان به تغییر رنگ پوست پلک و دور چشم اشاره کرد که اکثر این تغییر رنگ ها دائمی می شوند. استرس، کم خوابی و بی خوابی از دلایل شایع غیر ژنتیکی هستند. البته کمبود خواب و استرس تا حدودی با هم در ارتباط هستند. در اغلب بیماران، تیرگی از زیر چشم شروع و به پلک، پیشانی و اطراف بینی و گونه ها گسترش پیدا می کند و به دلیل ظاهر ناخوشایندی که ایجاد می کند باعث می شود فرد بیمار خسته، افسرده و مسن تر از سنش به نظر برسد، به همین دلیل درمان سیاهی زیر چشم اهمیت ویژه ای دارد.

کبودی را چطور درمان کنیم؟
تیرگی دورچشم به خصوص اگر از نوع آناتومیکی و ژنتیکی باشند، درمان خاصی ندارند. البته می توان تیرگی هایی که به دلیل ابتلا به بیماری ایجاد شده اند را با درمان بیماری برطرف کرد. فردی هم که دچار کم خوابی و استرس است اگر این دو مشکل را حل کند، به تدریج مشکل تیرگی دور چشمش برطرف خواهد شد. با این حال نسخه های طب مدرن و طب سنتی برای درمان این مشکل را بخوانید.
متخصصان طب مدرن چه توصیه ای دارند

کرم درمانی:
در طب مدرن سیاهی دور چشمدرمان قطعی و صد درصد ندارد؛ اما استفاده از کرم های ضدسیاهی دور چشم در بعضی افراد مشکل را تاحدودی کاهش می دهد. این دسته از کرم های مذکور تغییراتی را در گردش خون عروق پوست پلک به وجود می آورند، به همین دلیل تاحدودی از تجمع خون وریدی در پلک جلوگیری می کنند و باعث کاهش سیاهی دور چشم می شوند، ولی آن را ازبین نمی برند و به طور کامل درمان نمی کنند. همچنین کرم های مصرفی باید مورد تایید پزشکان طب رایج باشد و نباید از برندهای متفرقه که فاقد اعتبار هستند، استفاده شوند.

تکنیک های جدید:
تکنیک هایی مثل بعضی از انواع لیزر و لایه بردار های شیمیایی خفیف هم می تواند در کاهش سیاهی دور چشم موثر باشند؛ ولی اثر این تکنیک ها در افراد، متفاوت و غیرقابل پیش بینی است. به علاوه موردتوافق همه متخصصان نیست و می توان گفت این نوع درمان موقتی است.

مزاج تان را بررسی کنید:
از دیدگاه طب سنتی بیشتر افرادی که مزاج گرم یا خشک دارند، ممکن است دچار مشکل تیرگی پوست در اطراف چشم شان باشند. این افراد معمولا کسانی هستند که در درون شان احساس حرارت و گرمی می کنند، پوست شان خشک است، معمولا یبوست دارند و از نظر روحی و روانی پرخاشگرند و زود عصبانی می شوند. خشکی مزاج که برتمام بدن غالب شود باعث چروکیدگی پوست و تیرگی دور چشم هم می شود که با اصلاح مزاج برطرف خواهد شد.

به این نکات دقت کنید
افرادی که مزاج گرم و خشک دارند باید از خوردن غذاهایی که طبع گرم مانند فلفل، ادویه و غذاهای تند دارند، پرهیز کنند یا از شرایطی که در آنها ایجاد خشکی می کند مانند بی خوابی، عصبانیت های مکرر و کارهای پراسترس دوری کنند.
از طرفی مصرف غذاهایی با طبع سرد و غذاها و میوه های ملین مانند کاهو، آلو، لبنیات و... در ازبین بردن این حالت و تیرگی دور چشم در این افراد موثر خواهد بود. البته بعد از اصلاح مزاج، استفاده از روغن های موضعی مانند روغن بنفشه، روغن کدو و روغن بادام شیرین نیز می تواند در بهبود این حالت موثر باشد. .

انار؛ یک روز درمیان بخورید
برای رفع این حالت یعنی افزایش سودا و رسوبش، بهترین روش اصلاح تغذیه است. با توجه به فصل زمستان و زمان میوه انار، اولین پیشنهاد برای بهتر شدن رنگ رخسار و رفع تیرگی های صورت به خصوص سیاهی زیر چشم و تولید خون صالح، توصیه می شود روزانه میوه انار یا آب طبیعی آن را ( 3 لیوان در هفته) میل کنید یا بنوشید. آب اناری که ترش و شیرین باشد، بهترین انتخاب است و این میوه به تقویت کبد انسان کمک می کند.

صبحانه مربای هویج بخورید
دومین پیشنهاد برای بهتر شدن رنگ رخسار و از بین بردن این خلط سرد و خشک در بدن مصرف هویج است. می توان از هویج در صبحانه به شکل مربا و میان وعده به صورت آب هویج و در وعده های ناهار و شام به صورت هویج پلو با گوشت چرخ کرده و دارچین یا خورش هویج استفاده کرد. علاوه بر این هویج هم مقوی کبد و طحال است و به تقویت قوای جنسی افراد (به خصوص مربای هویج که با عسل پخته شده باشد) کمک می کند.

سبک زندگی تان را عوض کنید
به طور کلی افراد بالغ حداقل به 6 ساعت خواب نیاز دارند و بهترین زمان آغاز خواب از ساعت 10شب است. بوییدن سیب و خوردن فالوده ای از سیب رنده شده و کمی گلاب به همراه عسل در ساعت 8شب می تواند با کمک تقویت قلب به ایجاد خواب عمیق در فرد کمک کند. می توانید داخل بینی تان را با روغن کدو از عصر تا شب حداقل سه بار چرب کنید. این عمل باعث ایجاد خواب عمیق در افراد می شود.

به چشم ها نگاه کنید!
دور چشم بسیار حساس است و بدون تجویز پزشک نمی توان از لایه بردارهای عمیق روی این نواحی به راحتی استفاده کرد. از دیدگاه طب سنتی ایرانی چشم آینه دِماغ (مغز) است و اختلالات عصبی، اضطراب، نگرانی، ترس و بی خوابی همگی در ایجاد تیرگی و چروک دور چشم موثرند.

دور این خوراکی ها خط بکشید
مزاج افراد با توجه به شرایطی که دارند، در سنین مختلف، فصل های سال، اقلیم ها و... متغیر است، به همین دلیل و دلایل دیگری مثل شرایط روحی و روانی، مسافرت به اقلیم های مختلف و غذاهایی که فرد می خورد، ممکن است تیرگی دور چشم پررنگ یا کمرنگ شود. بعضی اوقات سیاهی دور چشم ناشی از تجمع مواد زاید در بدن مانند خلط سرد و خشک در داخل بدن یا داخل دِماغ است.
مهم ترین عواملی که باعث افزایش این خلط می شوند عبارتند از:مصرف بیش از حد غذاهای آماده، فست فودها، سس ها، گوشت های مانده، بادمجان، کلم، عدس و قهوه. با مصرف زیاد این مواد، سودا در خون افزایش پیدا کرده و در جاهایی از بدن رسوب می کند که یکی از آنها اطراف چشم است که باعث تیرگی دور چشم یا لکه هایی در پوست می شود.

استفاده از پدهای گرم و سرد به صورت متوالی برای تحریک عروق خونی زیر چشم مناسب است . البته این پدها نباید خیلی سرد و یا گرم باشند.

درمان تیرگی و کبودی زیر چشم با طب سنتی

درمان تیرگی و کبودی زیر چشم با طب سنتی
:
امتیاز : 3.7 تعداد رای : 15
برگرفته از زیباشو - نیک صالحی -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 11 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف