آبمیوه
یکی از سوالات تغذیه ای کودکان درباره مصرف آبمیوه ها است, مادران زیادی میخواهند بدانند که مصرف آبمیوه باعث چاقی کودکشان میشود یا نه ؟

مصرف آبمیوه باعث افزایش وزن کودکان است؟

بسیاری از والدین در مورد این که آیا نوشیدن آبمیوه سلامت کودکانشان را به خطر می اندازد یا خیر، دچار سر درگمی شده اند.اگر می خواهید برای کودک تان آب میوه انتخاب کنید، از آب میوه های صددرصد طبیعی به جای آب میوه های شیرین شده یا مخلوط آب میوه با نوشیدنی های دیگر استفاده کنید.

پیش از این تصور می شد مصرف آبمیوه ممکن است موجب بروز چاقی در کودکان شود، اما در مطالعه جدید مشخص شده که مصرف متعادل آن بی ضرر است.

آبمیوه

آبمیوه اضافه وزن نمی آورد

محققان دانشگاه واشنگتن سیاتل در مطالعه خود به بررسی نتایج هشت مطالعه منتشر شده شامل بیش از 34 هزار کودک پرداختند و مصرف آبمیوه و تأثیر آن بر وزن کودکان را مورد بررسی قرار دادند.

دکتر براندون آئورباخ، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید:«براساس یافته های کنونی، ما هیچ ارتباطی بین مصرف یک وعده آبمیوه 100 درصد طبیعی در روز و نقش آن بر اضافه وزن در کودکان نیافتیم.»

یافته ها نشان داد کودکان زیر 6 سال که روزی یک وعده آبمیوه می نوشند دچار اضافه وزن کمی می شوند که البته به لحاظ بالینی چشمگیر نیست.

به گفته محققان، کودکان 7 تا 18 سال هم که در روز یک وعده آبمیوه می نوشیدند، شاهد هیچ نوع اضافه وزنی نبودند.

همچنین محققان توضیح می دهند آب پرتقال دارای شاخص گلوکزی کمتری بوده و با اضافه وزن کمتر مرتبط است. از طرفی کودکان سنین پایین بیشتر طرفدار آب سیب و کودکان سنین بالاتر بیشتر طرفدار آب پرتقال هستند.

محققان تأکید می کنند این گزارش مبتنی بر مصرف آبمیوه های 100 درصد طبیعی بوده و ارتباطی با نوشیدنی های با طعم میوه یا نوشابه های میوه ای ندارد.

محققان مصرف 120 تا 180 میلی لیتر آبمیوه طبیعی در روز برای کودکان 6 سال و پایین تر و 240 تا 350 میلی لیتر برای بچه های 7 تا 18 سال را توصیه می کنند.

آبمیوه میتواند باعث چاقی کودکان شود ؟

2.54
این مطلب مفید بود ؟22
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام نیوز -/ح
وبگردی