استقلال

سلیمان کولیبالی کیست و چرا استقلال به آن نیاز دارد؟

تاریخ انتشار : 24 دی 1396کد مطلب : 62860زمان مطالعه : 4 دقیقه
استقلال نیاز مبرمی به یک مهاجم چارچوب شناس دارد و سلیمان کولیبالی بازیکن ساحل عاجی این مهارت را دارا می باشد.

آیا سلیمان کولی بالی مشکلات گلزنی استقلال را حل می کند؟

استقلال تهران با توجه به مشکلات تهاجمی خود به دنبال جذب یک مهاجم خارجی است و از کولی بالی به عنوان گزینه آنها یاد می شود.
آخرین بازی رسمی سلیمان کولی بالی، مربوط به 23 مه 2017 (2 خرداد 1396 ) است. یعنی این مهاجم حدود 7 ماه و 20 روز است که حتی در یک بازی رسمی هم به زمین نرفته است. استقلال در مقطع فعلی به مهاجمی نیاز دارد که بلافاصله پس از حضور در ایران برای این تیم در لیگ برتر و سپس لیگ قهرمانان آسیا بازی کند. کولی بالی اما مهاجم مورد نظر نیست و به نظر نمی تواند در کوتاه مدت مشکلات استقلال را حل کند. هر چند شنیده می شود وینفرید شفر رای به حضور او داده و مدیران باشگاه استقلال هم با درخواست سرمربی تیمشان مخالفت نکرده اند.
استقلال نیاز مبرمی به یک مهاجم چارچوب شناس دارد. مهاجمی که بیاید، قدر موقعیت های متعدد استقلال را بداند و گل بزند. در استقلال فعلی چنین مهاجمی را نمی بینیم. حسن بیت سعید توفیق ویژه ای به دست نیاورد و نیم فصل به فولاد رفت. سجاد شهباززاده هم با آن مهاجم آماده و قبراق چند فصل قبل فاصله ای از زمین تا آسمان دارد. علی قربانی هم که بیشتر از بقیه در ترکیب ثابت بازی می کند، مهاجم ششدانگی نیست که شفر بتواند روی موقعیت شناسی اش حساب باز کند.

سلیمان کولی بالی

استقلال به دنبال سلیمان کولیبالی

در لیگ برتر، مهاجمی نیست که بتواند خواسته های شفر را برآورده کند. فقط محمد قاضی بود که پدیده رضایتنامه اش را برای جدایی و حضور در استقلال صادر نکرد. استقلال هم مجبور شد تا رزومه چند مهاجم خارجی را بررسی و یکی را انتخاب کند. ابتدا صحبت از الحاجی گرو بود. هم تیمی سامان قدوس در اوسترسوند که حتی برای حضور در ایران درخواست ویزا داد اما در نهایت تصمیم گرفت بماند و برای تیم سوئدی در لیگ اروپا بازی کند. شاید برای او تقابل با آرسنال جذاب تر از بازی و کسب درآمد در لیگ ایران بود.
بعد از گرو، حالا نوبت به یک مهاجم آفریقایی دیگر از ساحل عاج رسیده. سلیمان کولی بالی که کارنامه اش قابل توجه است اما شاید به همین زودی ها نتواند مشکل خط حمله استقلال را برطرف کند. این مهاجم 23 ساله در جام جهانی زیر 17 سال که سال 2011 در مکزیک برگزار شد نامی برای خود دست و پا کرد. او در 4 بازی و 357 دقیقه حضور در زمین، 9 گل به ثمر رساند و عنوان بهترین گلزن مسابقات را به دست آورد. ساحل عاج اما در مرحله یک هشتم نهایی با نتیجه 3 بر 2 مغلوب فرانسه شد تا تعداد گل های کولی بالی روی عدد 9 متوقف شود.
بعد از پایان جام جهانی نوجوانان، سلیمان کولی بالی به ایتالیا رفت تا برای گروسه تو در سری ب بازی کند. ماحصل حضور او در این باشگاه ایتالیایی، 12 بازی، 412 دقیقه حضور در زمین و به ثمر رساندن 2 گل بود. این آمار اما نتوانست باعث پیشرفت کولی بالی و حضور او در سری آ شود. این مهاجم یک درجه پسرفت کرد و پیراهن پیستوئیسه در سری سی را پوشید و در 25 بازی 3 گل به نام خود ثبت کرد.
پتربورو که آن زمان در سطح چهارم فوتبال انگلیس حضور داشت مقصد بعدی کولی بالی بود. او در پتربورو 27 بازی انجام داد، 1236 دقیقه در زمین بود و 5 گل به ثمر رساند. کولی بالی بعد از پتربورو به نیوپورت کانتی رفت و در 6 بازی یک گل وارد دروازه حریفان کرد تا مدیران باشگاه کلیمارناک در اسکاتلند سراغ او بیایند و برای یک فصل جذب اش کنند. حاصل حضور کولی بالی در 21 بازی کلیمارناک، 8 گل زده بود تا مدیران باشگاه الاهلی در مصر به صرافت بیفتند و برای امضای قرارداد با او اقدام کنند.
کولی بالی فقط 7 بازی برای الاهلی مصر انجام داد. 5 بار در لیگ مصر به زمین رفت و 2 بار هم در لیگ قهرمانان آفریقا. کولی بالی در لیگ و در 5 بازی، 6 گل به ثمر رساند. او در لیگ قهرمانان آفریقا اما توفیقی به دست نیاورد و البته مشخص هم نشد چرا قرارداد خود را با این تیم مشهور مصری تمدید نکرد. این همان نکته سیاه کارنامه سلیمان کولی بالی است. اینکه با این میانگین گل زده، چرا الاهلی مصر با او به همکاری ادامه نداده است؟
آخرین بازی رسمی سلیمان کولی بالی، مربوط به 23 مه 2017 (2 خرداد 1396 ) است. یعنی این مهاجم حدود 7 ماه و 20 روز است که حتی در یک بازی رسمی هم به زمین نرفته و همین می تواند مانع بزرگی برای آغاز همکاری او با باشگاه استقلال باشد. استقلال در مقطع فعلی به مهاجمی نیاز دارد که بلافاصله پس از حضور در ایران برای این تیم در لیگ برتر و سپس لیگ قهرمانان آسیا بازی کند. کولی بالی اما مهاجم مورد نظر نیست و به نظر نمی تواند در کوتاه مدت مشکلات استقلال را حل کند. هر چند شنیده می شود وینفرید شفر رای به حضور او داده و مدیران باشگاه استقلال هم با درخواست سرمربی تیمشان مخالفت نکرده اند.
این البته قانون نانوشته فوتبال ایران است. وقتی یک مربی موفق است، مدیران نیز همراه او می شوند و با تمام درخواست هایش موافقت می کنند. نمونه اش استقلال در مقطع فعلی، هر چه شفر بگوید همان درست است.

سلیمان کولیبالی کیست و چرا استقلال به آن نیاز دارد؟

56
این مطلب مفید بود ؟60
برگرفته از ایلنا / ر
وبگردی