اعتیاد مواد مخدر
اعتیاد به مواد مخدر روز به روز در حال گسترش است. جوانانی را می بینید که بدون اطلاع مواد و قرص هایی را مصرف می کنند که دیگر نمی توان از شرشان خلاص شد. مواد مخدری که غیرقابل ترک هستند.حتما نامشان را بدانید!

اعتیاد مواد مخدر و قرص های روانگردانی که غیرقابل ترک هستند

ترکیبات شیمیایی جدیدی که در اشکال مختلف در دست خیلی از جوانان و نوجوانان داد و ستد می شود تا چند سال دیگر جای هر ماده مخدر و محرکی را که تاکنون وجود داشته است، می گیرد. مخدرهای جدید نه به آزمایشگاهی نیاز دارد تا در آن ساخته شود و نه اساسا ساختنی است. بدون رنگ و بو در شکل گرد و قرص مثل نقل و نبات در دست نه فقط پسرهای نوجوان، بلکه بین دخترها هم جابه جا می شود.
 پارک نه چندان بزرگی در یکی از محلات غرب تهران مسیری داشت که هر روز باید از آن می گذشتم. سال ها بود هر روز از این پارک به دلیل اینکه نزدیک محل زندگی ام بود عبور می کردم و همیشه در همه ساعات شبانه روز، جوانان که نه نوجوانانی در آن دور هم جمع می شدند که به خیال پدر و مادرهایشان در پارک بازی و تفریح می کردند و من همیشه تنها چیزی که در این میان نمی دیدم بازی یا تحرک بدنی بود. اوایل مهر پارسال بود که برای نخستین بار این صحنه را دیدم. پسر بچه ای یک پک کوچک به یک سیگار زد و دود سیگار آن قدر زیاد بود که کل هیکل او و دوستش از این یک پک او در دود محو شدند و البته این دود هیچ بویی نمی داد. دیگر یک سالی می شود که همه آن بچه هایی که در پارک دور هم می نشستند و سیگاری را که معلوم نبود محتویات داخلش چیست با هم دست به دست می کردند و بعد صدای خنده های بلندشان گوش محله را سیلی می زد، سیگارهای جدیدی پیدا کرده اند. چهره هایی که قبلا هم با وجود سن کم رد خلافکاری و مصرف مواد رویشان نشسته بود دیگر از چند ماه پیش فقط خلافکار نیستند بلکه ترسناک هم شده اند. چشم های بیرون آمده و بی نهایت قرمز با چهره های برافروخته و چهره هایی شبیه خون آشام ها در فیلم ها توجهم را جلب کرد تا این ماده مخدر جدید را شناسایی کنم.


مگاسوئیت، بنزای، بیگ بنگ و...
اینها یک ماده نیستند بلکه چند ترکیب شیمیایی هستند که بر اساس یک قاعده ریاضی شما می توانید آنها را با دوز و اندازه های مختلف با هم ترکیب کرده و صدها یا حتی هزاران ماده دیگر از آن بسازید. این را پسری که این مواد را یک سال است مصرف می کند می گوید و ادامه می دهد:یعنی شما دیگر حتی به فروشنده این جنس هم نیاز ندارید. ترکیبات شیمیایی هم در داخل تولید شده و هم از خارج وارد کشور می شود و ما آن را در اندازه خیلی کم و مولکولی می خریم و بعد آن را با هر ماده دیگری برای مثال سیگار یا علف مخلوط کرده و مصرف می کنیم. کسرا نام این ترکیبات را MA و MD عنوان کرده و می گوید:MA به شکل مایع و گرد با عنوان شیمیایی مواد مخدر تحت عنوان سوئیت، بنزای، مگاسوئیت و بیگ بنگ را می سازد و این اسم ها بستگی به میزان و موادی دارد که با این ماده ترکیب می شود در حالی که ماده اصلی این مخدر همان MA است. کسرا می گوید:MD همان آمفتامین ها هستند که در شیشه هم وجود دارد و این ترکیبات را به شکل مایع در آب حل کردنی مصرف می کنند اما در کل با این دو ماده مخدر شیمیایی می توان صدها نوع ماده مخدر ساخت که اثر هرکدام با دیگری فرق دارد. کسرا ادعا می کند:من در دست دوستانم به کرات ترکیبات شیمیایی دست سازی را می بینم که شاید هیچ کدامشان شبیه دیگری نیست.

اعتیاد

خطرناک ترین نوع اعتیاد به مواد مخدر و قرص های روانگردان

هیچ کدامشان در این دنیا نیستند
پنج پسر نوجوان به ردیف کنار هم روی چمن های پارک نشسته اند و چرت می زنند. صحنه عجیبی است. این همه پسر بچه که معلوم است همه شان زیر 20 سال سن دارند این ساعت روز زیر آفتابی که هر کسی بیشتر از سه دقیقه زیر آن بماند داغ می کند بی کمترین ناراحتی زیر آفتاب دراز کشیده اند در حالی که هیچ کدامشان در این دنیا نیستند. کسرا به این صحنه می خندد و با صدای بلند یکی از پسرها را خطاب قرار داده و می گوید:ما همگی بچه مدرسه ای هستیم. در یک مدرسه و در یک کلاس درس می خوانیم. چند سالی بود که تفریحی گل و حشیش می کشیدیم اما امسال با این مواد جدید دست سازآشنا شدیم و با هزینه کم خودمان آنها را می سازیم و مصرف می کنیم. کسرا درباره قیمت شیمیایی ها می گوید:یک گرم از آن ترکیبات خالصی که در بالا گفتم را با دویست هزار تومان می توانی بخری. اما این مواد بیشتر از آنکه تحرک داشته باشند باعث خواب آلودگی و فرو رفتن فرد به عالم هپروت می شود. از پارک خارج می شوم در حالی که به این فکر می کنم که اینها از این دنیا چه فهمیده اند که برای چند ساعت بی خیالی یا دور شدن از آن حاضرند بهای به این سنگینی بپردازند.


هیچ تفاوتی با هروئین ندارد
یکی از کارکنان ستاد مبارزه با مواد مخدردرباره مواد شیمیایی جدید می گوید:بنزای، بیگ بنگ و این اسم هایی که این روزها می شنویم و با تازگی حتی ستاد مبارزه با مواد مخدر هم درباره شان هشدار داده، همه داخل کشور تولید می شوند. محمد طاهرخانی ادامه می دهد:دو ماده شیمیایی با نام های تجاری MD و MA اساس ساخت این مواد هستند که چون کاربردهای مختلفی دارند به صورت خام ماده مخدر محسوب نشده و کاربری تجاری و دارویی دارند. از طرف دیگر، برای اینکه این مواد را بسازند نه به لابراتور نیازی هست و نه ترکیب خاصی لازم است. به راحتی و در دست فرد مصرف کننده این ماده به روی سیگار یا هر ترکیبی به اندازه خیلی کم هم اگر ریخته شود کافی است و آن جوان و نوجوان تا روزها و حتی ساعت ها در حالت نشئگی به سر خواهد برد. طاهرخانی درباره عوارض این مواد می گوید:هیچ تفاوتی با هروئین ندارد و از نظر درصد تخریب و میزان وابستگی فرد، با این مواد برابری می کند حتی بعضا خطرناک تر است. این کارشناس عنوان می کند:با یک بار مصرف این ماده فرد اعتیاد پیدا می کند و اگر بیش از پنج ماه مصرف کند دیگر محال است بتواند ترک کند. طاهرخانی می گوید:ظرف یکی دو سال گذشته این ترکیبات بین نوجوانان به ویژه بسیار رایج است و معلوم نیست چرا مخدر به این خطرناکی که با هروئین و سایر مواد مخدر خطرناک برابری می کند باید در دست افرادی باشد که برای نخستین بار شاید تجربه مصرف مواد مخدر را دارند. متاسفانه علاوه بر پسران جوان، دختران نوجوان زیادی هم از سر تفنن حتی کمتر از پنج بار این مواد را مصرف کرده و برای همیشه سر از کلینیک ترک اعتیاد درآورده اند. شیوع این مواد بین نوجوانان و در سنین مدرسه در همه جای دنیا رایج است.


حتی یک بار مصرف هم اعتیادزاست
رئیس سابق پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی درباره این مواد جدید به «آرمان» می گوید:متاسفانه در سال های اخیر ما شاهد این بودیم که الگوی مصرف مواد دائما تغییر می کند و به تازگی حتی الگوی تولید مواد هم عوض شده است. فرید براتی سده می افزاید:مواد مخدر جدید که هم مخدر و هم محرکند دیگر از ترکیبات آشنا و البته ممنوعه ای که همه می دانیم و می شناسیم تهیه نمی شوند. این مواد به تازگی وارد بازار نشده اند بلکه علم و آگاهی درباره نحوه و ترکیبات آن در جوانان ایجاد شده و به همین واسطه اقبال عمومی به آن هم بیشتر شده است. او عنوان می کند:چند ماده شیمیایی که در بازار عرضه محصولات شیمیایی و دارویی یافت می شود و ممنوعیت فروش هم ندارد ماده اصلی سازنده این ترکیبات است در حالی که آن را با هر چیز افزودنی دیگری ترکیب می کنند یا خام به مصرف می رسانند. براتی درباره این مواد به جوانان هشدار می دهد:در محل هایی که نوجوانان و جوانان حضور دارند و به اصطلاح پاتوق آنهاست این مواد به تازگی زیاد دست به دست می شود در حالی که یک پک به این مواد هم اعتیادآور است و اصلا قابل مقایسه با سیگار یا حتی حشیش و علف هم نیست. جوانان از سر کنجکاوی یا حتی برای اینکه دست دوستان خود را رد نکرده و حتی یک بار این ماده را امتحان کنند وارد گرداب می شوند چون بر اساس گزارش ها حتی یک بار مصرف این ترکیبات شیمیایی هم اعتیادزاست. براتی به خانواده ها توصیه کرد:فرزندان و نوجوانان خود را در این مورد به شدت کنترل کنید، زیرا مواد جدید رنگ و بویی نداشته و به راحتی مصرف می شوند. هر رفتار و برخورد مشکوک فرزندان خود را زیرنظر داشته باشید. او افزود:برافروختگی صورت، قرمزی چشم، پرحرفی، رفتارهای غیرقابل کنترل و بی پروا همه و همه نشانه استفاده از مواد مخدر شیمیایی است و خانواده ها نباید سرسری از کنارتغییر رفتار فرزندشان بگذرند.

اعتیاد به این مواد مخدر ترک ندارد!

4.2103
این مطلب مفید بود ؟8716
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از روزنامه آرمان /ن
وبگردی