جشنواره فیلم فجر
جشنواره فیلم فجر امسال در حالی برگزار خواهد شد که سیامک صفری با شش فیلم رکورد پرکارترین بازیگر مرد این جشنواره را خواهد زد .

پرکارترین بازیگران مرد در جشنواره فیلم فجر امسال

پر کارترین بازیگران مرد در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند . گرچه در این بین نام افرادی همچون پرویز پرستویی و شهاب و حسینی و دیگر بزرگان سینمای ایران به چشم نمیخورد و این هنرمندان تنها با یک فیلم کاندیدای جشواره شده اند اما هنوز هم شانس اول سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر 35 هستند .

جشنوارهٔ بین المللی فیلم فجر مهمترین جشنوارهٔ سینمایی ایران است که از سال 1361 تاکنون معمولاً در میانه بهمن ماه هر سال در تهران برگزار می گردد. تاکنون 34 دوره از این جشنواره برگزار شده است که آخرین آن در سال 1394 بود. این جشنواره توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.

با ارائه فهرست اولیه متقاضیان حضور در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، آماری از بازیگران مرد حاضر در آثار متقاضی بررسی شده است. این لیست اسامی آثاری است که برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی نموده و فرم را تکمیل کرده اند، اما باید دید کدامیک از این کارگردانان تا زمان اعلام شده آثارشان را به فجر خواهند رساند.

در این میان، بازیگران مرد حاضر در این فیلم ها هر کدام به سهم خود بخشی از این جشنواره را به دوش می کشند. برخی در بازی در یک اثر اما با کارگردانی مطرح پا به عرصه گذاشته اند و برخی دیگر در تعداد زیادی از فیلم ها حضور دارند. حضور این بازیگران از سوی تولید کنندگان اعلام شده و امکان دارد هر یک از آنان با توجه به زمان باقی مانده در آثار دیگری نیز حضور پیدا کنند.

نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر

فهرستی از هنرمندان حاضر در فیلم های متقاضی حضور در فجر امسال را به شرح زیر منتشر نموده است:

جشنواره فیلم فجر

سیامک صفری با شش فیلم نامزد جشنواره فیلم فجر شد

سیامک صفری بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما که سابقه نامزدی در جشنواره فیلم فجر به حاطر بازی در فیلم "اعترافات ذهن خطرناک" را دارد، امسال در جشنواره سی و پنجم روزهای شلوغی پشت سر می گذارد. وی در این جشنواره با 6 فیلم حضور داشته و برای دریافت اولین سیمرغ بلورین خود تلاش می کند.

صفری در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با هفت فیلم، سوفی و دیوانه، کارگر ساده نیازمندیم، انزوا، نرگس مست، فراری و پشت دیوار سکوت حضور خواهد داشت و در صورت پذیرفته شدن تمامی این آثار در بخش نهایی جشنواره رکورد دار حضور خواهد شد.

جشنواره فیلم فجر

حمیدرضا آذرنگ با پنج فیلم نامزد جشنواره فیلم فجر شد

آذرنگ سال های سال در عرصه تئاتر فعالیت داشت و جوایز متونعی را در این عرصه از آن خود نمود. وی در سال 1390 با بازی در فیلم سینمایی ملکه توانست قدرت خود در بازیگری سینما را به رخ کشیده و یکسال بعد در فیلم "آسمان زرد کم عمق" به ایفای نقش بپردازد.

وی با حضور در سریال های جاده قدیم، قرعه، شاهگوش و دندون طلا اقبال مخاطب تلویزیونی را نیز از آن خود نمود و سال گذشته با فیلم "عادت نمی کنیم" به فجر پا گذاشت. اما امسال برای آذرنگ از تمامی سالها پر رنگ تر بوده و او با 5 فیلم در جشنواره حاضر خواهد بود.

آذرنگ که برای فیلم ملکه و آسمان زرد کم عمق جوایزی را از انجمن منتقدان دریافت کرده بود امسال با فیلم های دعوتنامه، قاتل اهلی، آذر، رگ خواب و بیست و یک روز بعد برای کسب سیمرغ نبرد می کند.

جشنواره فیلم فجر

پژمان بازغی با پنج فیلم نامزد جشنواره فیلم فجر شد

برخلاف دو هنرمند قبلی بازغی شروع در عرصه بازیگری را با تلویزیون آغاز کرد. همه به خاطر دارند که هنرنمایی بازغی در سریال خاطره انگیز "آژانس دوستی" بود که نوید حضور بازیگری خوش نقش و مستعد را می داد.

بازغی در سه فیلم بلند سینمایی به ایفای نقش پرداخت اما حضور او در سینما را می توان مدیون بازی در فیلم "دوئل" دانست. فیلمی که در زمان خود هم از نگاه منتقدان و هم در گیشه موفقیت بسزایی را از آن خود نمود.

وی با وجود بازی در 30 فیلم بلند هنوز نتوانسته به سیمرغ بلورین دست پیدا کرده و امسال با پنج فیلم شاخص برای کسب این جایزه تلاش می کند. بازغی در جشنواره امسال با فیلم های فصل نرگس، اسرافیل، دریاچه ماهی، چهل کچل و شاخ کرگدن حضور خواهد داشت.

جشنواره فیلم فجر

مهدی پاکدل با چهار فیلم نامزد جشنواره فیلم فجر شد 

پاکدل نیز همچون دو هنرپیشه قبلی از بستر تئاتر به سینما پا گذاشته و او نیز هنوز جای سیمرغ بلورین را در ویترین جوایزش خالی می بیند. وی در سال 1383 با بازی در فیلم "ماهی ها عاشق می شوند" به کارگردانی علی رفیعی اولین حضور جدی خود در سینما را تجربه کرد. پس از آن فیلم های مخمصه، دایره زنگی و تمشک را در کارنامه داشت تا اینکه برای بازی در فیلم "محمد (ص)" انتخاب شد.

حضور پاکدل در این نقش نقطه عطفی در کارنامه بازیگری وی بود و همین عامل باعث شد تا پیشنهادات بسیاری به این بازیگر ارائه شود که اولین آنها را می توان فیلم "گاهی" دانست که در همان سال اکران شد.

وی در جشنواره سی و پنجم چهار فیلم حضور خواهد داشت. خانه کاغذی، نرگس مست، بن بست وثوق و ماجرای نیمروز جمله آثاری هستند که پاکدل با بازی در آنها می تواند سودای سیمرغ را در ذهن بپروراند.

جشنواره فیلم فجر

رضا ناجی با چهار فیلم نامزد جشنواره فیلم فجر شد

"نهنگ عنبر 2" به کارگردانی سامان مقدم، فیلم "نیوکاسل" ساخته محسن قصابیان، "پا توی کفش من نکن" به کارگردانی رضا صفایی و فیلم "چهل کچل" کاری از صادق دقیقی، نام چهار فیلمی است که امسال رضا ناجی با آنها عازم جشنواره فیلم فجر خواهد شد.

ناجی تا به حال دو بار دیپلم افتخار جشنواره را از آن خود نموده اما تا به حال سیمرغ بلورین را به خانه نبرده است. او برای بازی در فیلم "آواز گنجشک ها" توانست جایزه خرس نقره ای جشنواره برلین را از آن خود نموده است.

بازیگرانی که با سه فیلم به فجر 35 می آیند:


بازیگرانی که با دو فیلم به فجر 35 می آیند:

پرویز پرستویی، نوید محمدزاده، امیر جعفری، داریوش ارجمند، عزت الله انتظامی، امین تارخ، شهاب حسینی از جمله بازیگرانی هستند که تنها در یک فیلم حضور دارند اما با این وجود همواره شانس های جدی برای دریافت سیمرغ بلورین محسوب می شوند.

شایان ذکر است این فهرست بر اساس لیست فیلم هایی تنظیم شده که فرم جشنواره را پر نموده و برای حضور در آن اعلام آمادگی کرده اند. لذا با توجه به زمان مقرر برای ارسال نسخه نهایی فیلم، این امکان وجود دارد که در این فهرست تغییراتی اعمال گردد. 

پرکارترین بازیگران مرد سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

53
این مطلب مفید بود ؟30
برگرفته از میزان / م.ف
وبگردی