عوارض برنزه شدن
برنزه شدن با آفتاب یا سولاریوم هر دو دارای عوارض وحشتناکی مانند سرطان پوست هستند که ممکن است زندگی را تا پایان عمر برای شما تلخ کند.

برنزه شدن پوست با سولاریوم و عوارض جبران ناپذیر آن

سازمان بهداشت و خدمات انسانی تحقیقات در زمینه سرطان، اشعه ماورا بنفش را از خورشید و منابع مصنوعی، مانند بسترهای برنزه کننده و لامپ های خورشیدی عواملی سرطان زا شناختند و (ناشی از سرطان) اعلام کرده اند. تحقیقات نشان می دهند که نور UV سولاریم می تواند منجر به ملانوما شود و با یک خال خوب شروع می شود که در حال پیشرفت به ملانوما است را افزایش دهد.

تجهیزات برنزه کننده داخلی، که شامل همه منابع نور مصنوعی، از جمله تخت خواب، لامپ ، مهتابی، اتاقک، و غیره است، اشعه های UVA و UVB را منتشر می کند.

خطرات برنزه شدن با سولاریم

مقدار اشعه تولید شده در سولاریم شبیه به خورشید است، و در برخی موارد ممکن است قوی تر باشد.

شواهدی از مطالعات متعدد نشان داده است که قرار گرفتن در معرض اشعه UV از دستگاه های برنزه همراه با افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست است و طبق آنچه در بخش سلامت نمناک می خوانید محققان تخمین می زنند که سولاریم ممکن است باعث افزایش 400000 برابری سرطان پوست شود.

میزان بالای ملانوما در میان زنان جوان در مقایسه با مردان جوان ممکن است به دلیل استفاده گسترده از سولاریم باشد. استفاده از سولاریم قبل از سن 35 سالگی می تواند خطر سرطان پوست، مرگبارترین شکل سرطان پوست را تا 59 درصد افزایش دهد.

برنزه کردن با دستگاه

عوارض برنزه کردن با سولاریوم 

زنانی که کم تر از 30 سال دارند، شش برابر بیشتر احتمال ابتلا به سرطان پوست را دارند. تحقیقات نشان می دهد حتی افرادی که پس از سولاریم و یا در معرض نور خورشید، می سوزند در معرض خطر افزایش ملانوما هستند.

حتی یک جلسه سولاریم می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را تا 20 درصد افزایش دهد. برنزه کردن در سولاریم قبل از سن 24 سالگی خطر ابتلا به سرطان سلول کارسینوما را در سن 50 سالگی افزایش می دهد.

هزینه برآورد شده برای درمان سرطان پوست مربوط به سولاریم برابر با 343.1 میلیون دلار در سال است که منجر به از بین رفتن 127.3 میلیارد دلار در طول عمر افراد آسیب دیده است.

مطالعات نشان داده اند که قرارگیری در معرض اشعه UV در سولاریم به DNA سلول های پوست آسیب می رساند. قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه UV در دستگاه های برنزه کننده می تواند منجر به پیری زودرس، سرکوب سیستم ایمنی، و آسیب چشمی، از جمله آب مروارید و سرطان پوست شود.

بررسی های اخیر تخمین زده است که 3،234 آسیب دیدگی مربوط به سولاریم رخ داده است، از جمله سوختگی، از دست دادن آگاهی و جراحت چشم.

آسیبات چشمی در سولاریوم

عوارض برنزه شدن با سولاریوم چه هستند؟

علاوه بر ریسک های ذکر شده در بالا، قرار گرفتن مکرر در معرض نور UV ممکن است منجر به اعتیاد به برنزه شدن شود. تحقیقات نشان می دهد که بیش از یک پنجم زنان سفید پوست در سالهای 18 تا 30 سالگی وابسته به دستگاه سولاریم هستند.

از سولاریم باید اجتناب کرد و نباید برای به دست آوردن ویتامین D استفاده شود، زیرا اشعه UV سولاریم یک فاکتور ریسک برای سرطان پوست است. ویتامین D را می توان با خوردن یک رژیم غذایی سالم و با استفاده از مکمل های خوراکی به دست آورد.

اشعه uv سولاریم و یا خورشید, همچنین می تواند باعث ایجاد چروک, جوش و لکه های تیره شود. و برنزه کردن به ویژه برای جوانان خطرناک است. طبق آمار مراکز کنترل و پیش گیری بیماری ها, افرادی که برنزه کردن را در دوران نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می کنند, ریسک بالاتری از ملانوما, کشنده ترین انواع سرطان پوست را دارند.

چروک پوست

عوارض و خطرات برنزه شدن پوست با دستگاه

خطرات برنزه کردن با نور مستقیم آفتاب

آفتاب سوختگی از عوارض برنزه شدن:

آفتاب سوختگی یکی از بارزترین علائم بودن در معرض تابش UV و آسیب پوست است.آفتاب سوختگی، معمولاً با سرخ شدن و پوسته شدن (معمولا پس از چند روز) رخ می دهد،یک شکل از آسیب های پوستی کوتاه مدت است.

چرا این اتفاق می افتد:

هنگامی که اشعه ماورا بنفش به پوست شما می رسد، به سلول های روی پوستتان آسیب می رسانند. در پاسخ به این، سیستم ایمنی شما جریان خون را به مناطق متاثر افزایش می دهد. افزایش جریان خون چیزی است که باعث آفتاب سوختگی می شود و پوست را گرم می کند.

در همان زمان، سلول های آسیب دیده پوست مواد شیمیایی را آزاد می کنند که پیام هایی را از طریق بدن ارسال می کنند، تا زمانی که به عنوان یک احساس سوزش دردناک از مغز ترجمه شوند. 

گلبول های سفید خون که به حفاظت شما از عفونت و امراض، حمله و حذف سلول های آسیب دیده پوست کمک می کنند. این فرآیند از بین بردن سلول های آسیب دیده است که ممکن است باعث خارش پوست شوند.

علائم آفتاب سوختگی:

اولین نشانه های آفتاب سوختگی برافروختگی، حساسیت و یا درد پوست است و یا گرمای بیشتری نسبت به حالت عادی به دست می دهد.

متاسفانه، اگر تن پوستی شما معمولی تا تیره است، تا چند ساعت بعد متوجه هیچ علائم فیزیکی واضح نمی شوید. می تواند 6 تا 48 ساعت طول بکشد تا آفتاب سوختگی ظاهر شود.

درمان آفتاب سوختگی:

متخصصان، درمان آفتاب سوختگی ملایم را با حمام های سرد، کرم ضد آفتاب، و آسپرین برای تسکین درد و تورم توصیه می کند. 

آفتاب سوختگی شدید باید به عنوان یک وضعیت اورژانسی درمان شود و توسط یک پزشک معاینه شود. آفتاب سوختگی شدید اغلب با یک ناحیه بزرگ از پوست سرخ و تاول با سردرد، تب، یا لرز مشخص می شود.

آفتاب سوختگی می تواند یک اثر بسیار دردناک برای بودن در معرض اشعه ماورا بنفش باشد. مطالعات نشان داده اند که بین آفتاب سوختگی شدید و ملانوما، مرگبارترین شکل سرطان پوست، ارتباطی وجود دارد.

دقت کنید که از خود در برابر اشعه های ماورای بنفش محافظت کنید.

عوارض برنزه شدن با آفتاب چیست:

هیچ چیزی به عنوان برنزه کننده سالم وجود ندارد. افزایش در رنگدانه های پوستی به نام ملانین که باعث تغییر رنگ برنزه در پوست شما می شود، نشانه آسیب است.

چرا این اتفاق می افتد:

هنگامی که پوست در معرض اشعه UV قرار می گیرد، تولید رنگدانه در تلاش برای حفاظت از پوست از آسیب بیشتر افزایش می یابد. ملانین همان رنگی است که مو، چشم ها و پوست شما را رنگی می کند. افزایش تولید کننده ممکن است باعث شود که رنگ پوستتان در 48 ساعت آینده تیره و تار شود.

رنگ های پوست که قادر به تهیه یک برنزه هستند، معمولاً از طریق V شکل می گیرند، احتمالاً در عرض دو روز تیره خواهند شد.

شواهد نشان می دهند که برنزه کردن به شدت خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد و بر خلاف باور عمومی، برنزه شدن پوست شما را از آفتاب سوختگی و یا آسیب پوستی دیگر محافظت نمی کند.

ملانین اضافی در پوست برنزه شده SPF حدود 2 تا 4 دارد، که بسیار پایین تر از حداقل ترین SPF 15 است.

آفتاب سوختگی شدید

عوارض و مضرات برنزه شدن با آفتاب

پیری زودرس از عوارض برنزه شدن:

پیری زودرس باعث شکل پوست چرمی، چروکیده و خال های تیره می شود.

چرا این اتفاق می افتد:

اگرچه عوامل پیری زودرس همیشه واضح نیستند، اما قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش مضر، کاهش فیبرهای کلاژن و الاستین پوست جوان سالم را از بین می برد و باعث چین و چروک و لایه های شل می شود.

آفتاب سوختگی مکرر و یا ساعاتی که برنزه کردن را سپری می کنند، می تواند منجر به تیره شدن دائمی پوست، نقاط تاریک و یک بافت پوست چرمی شود.

علائم مربوط به آن:

_چروک

_لک های تیره

_پوست چرمی

پیری زودرس

عوارض برنزه شدن برای پوست و جوانی

درمان پیری زودرس:

یک متخصص پوست می تواند برنامه درمانی براساس نیازهای شما ایجاد کند. درمان ها می توانند شامل لایه برداری شیمیایی پوست ، درمابروژن و پر کننده های پوست باشند.

پیری زودرس یک اثر جانبی دراز مدت است و به این معنی است که پس از آفتاب سوختگی و ضد برنزه شدن، ممکن است آن را تا سال ها بعد از آفتاب سوختگی بر روی پوست شما نشان دهد.

اجتناب از نوردهی UV برای حفظ پوست سالم ضروری است.

سرطان پوست از عوارض برنزه شدن:

در بخش های قبلی سلامت نمناک گفتیم که دو نوع اصلی سرطان پوست وجود دارد:

  • ملانومادیسکلیمر
  • غیرملانوما

ملانوما یکی از رایج ترین و خطرناک ترین شکل سرطان پوست است و هر ساله بیشتر مرگ ناشی از سرطان پوست را تشکیل می دهد. ملانوما یک سرطان است که در سلول های اپیدرمی شروع می شود که رنگدانه را تولید می کند.

ملانوما اغلب در مراحل اولیه تشخیص داده می شود. در سلول های بازال و سنگفرشی که در پایه اپیدرم هستند, هر دو داخل و خارج از بدن قرار دارند. اغلب در مناطق تابشی بدن شامل صورت, گوش ها, گردن, لب ها و پشت دست ها توسعه می یابند.

آکادمی امراض پوستی آمریکا یک چک لیست برای کمک به تعیین خطر ابتلا به سرطان پوست ارائه می دهد:عوامل خطر شما چیست؟

سرطان پوست

عوارض وحشتناک برنزه شدن با آفتاب

چرا این اتفاق می افتد:

زمینه ابتلا به سر طان پوست می تواند موروثی باشد, به این معنی که نسل ها این مشکل را از طریق ژن ها منتقل می کنند. هم چنین شواهد محکمی وجود دارد مبنی بر اینکه مواجهه با اشعه uv هم می تواند باعث سرطان پوست شود.

اشعه uv ممکن است سرطان پوست را به دو روش مختلف ارتقا دهد:

  • با آسیب رساندن به DNA سلول های پوست, موجب رشد غیرطبیعی پوست و گسترش تومورهای خوش خیم و بدخیم می شود. 
  • با تضعیف سیستم ایمنی و به خطر انداختن دفاع طبیعی بدن در برابر سلول های سرطانی مهاجم.

علایم سرطان پوست:

انجام این کار برای محافظت از خود در برابر سرطان پوست راه خوبی است . در زیر نشانه هایی از سرطان پوست وجود دارد که باید توسط یک پزشک بررسی شود .

  • هرگونه تغییر در پوست, به ویژه در اندازه یا رنگ یک خال مادرزادی یا دیگر رنگدانه های سیاه
  • ترشح نامشخص, ترشح یا خونریزی در سطح پوست
  • نقطه ای روی پوست که ناگهان خارش, سوزش و یا درد دارد

علائم سرطان

عوارض جبران ناپذیر برنزه شدن

درمان سرطان پوست:

درمان سرطان پوست بسته به نوع و شدت بیماری متفاوت است . پزشک شما برنامه درمانی بر اساس نیازهای شما پیشنهاد خواهد داد . بیش از یک میلیون سرطان پوست که هر سال تشخیص داده می شود مربوط به نور خورشید است .

سرطان پوست در افرادی که رنگ های پوست روشن دارند رخ می دهد, در افراد با پوست تیره تر کم تر رایج است . ارزیابی ریسک شما با کمک پزشک , حفاظت از پوست و انجام بررسی های دقیق سرطان پوست بهترین روش های پیش گیری هستند .

آکتینیک یا کراتوز سولار از عوارض برنزه شدن:

نوع چهارم است, آکتینیک یا کراتوز سولار نگران کننده است زیرا می تواند به سرطان پیشرفت کند. این بیماری به عنوان اولین مرحله در توسعه سرطان پوست در نظر گرفته می شود. این بیماری شایع ترین بیماری پوستی پیش بدخیم است که هر ساله در بیش از 1 میلیون آمریکایی رخ می دهد.

علائم:

برخی از علائم سرطان پوست را دارند. به دنبال برآمدگی های تیز, زمخت یا فلس دار باشید که در مناطقی رخ می دهد که آفتاب سوخته و برنزه شده اند.

درمان:

اغلب به راحتی با یک متخصص پوست با حذف نیتروژن مایع یا پیلینگ پوست های شیمیایی درمان می شوند. این بیماری شایع ترین بیماری پوستی پیش بدخیم است. اگر ظاهر مشکوکی پیدا کنید با پزشک خود چک کنید.

بیماری پوستی

عوارض برنزه شدن و علائم خطر آن

آسیب چشمی - فتوکراتیت از عوارض برنزه شدن:

می توان آن را آفتاب سوختگی قرنیه دانست، که توسط ماورا بنفش c / uvb ایجاد می شود . این بیماری "برف کوری" نیز نامیده می شود، زیرا بسیاری از مردم این شرایط را در ارتفاعات بالا در یک محیط برفی ایجاد می کنند که بازتاب نور ماورا بنفش b زیاد است .

این شرایط همچنین ممکن است با قرار گرفتن در معرض منابع مصنوعی شدید uvc / uvb ایجاد شود , مانند لامپ های بخار جیوه شکسته , یا انواع خاصی از لامپ های برنزه کننده.

علائم:

_اشک ریزه

_درد

_پلک های متورم

_احساس بودن ماسه در چشم

_دید مبهم و تار

درمان :

آب مروارید را می توان با عمل جراحی خارج کرد. استفاده از لوازم حفاظتی خورشید مانند یک کلاه لبه پهن و عینک آفتابی با 100 درصد حفاظت از اشعه یو وی می تواند به کاهش خطرات آسیب چشمی کمک کند.

تاری دید

عوارض برنزه شدن برای بینایی

سرکوب سیستم ایمنی از عوارض برنزه شدن:

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، همه افراد بدون توجه به رنگ پوست، در برابر تاثیرات سرکوب ایمنی آسیب پذیر هستند.

واکنش به اشعه UV ممکن است عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن و دفاع طبیعی پوست را سرکوب کند، حساسیت به نور خورشید را افزایش دهد، اثرات ایمن سازی را کاهش دهد یا موجب واکنش به داروهای خاص شود.

در افرادی که برای عفونت ویروس تب خال درمان شده اند، نور آفتاب ممکن است سیستم ایمنی بدنشان را تضعیف کند به طوری که دیگر نمی تواند ویروس را تحت کنترل نگه دارد. این منجر به فعال شدن مجدد عفونت و عود سرماخوردگی شد. 

 

تمام عوارض و علائم خطر برنزه شدن با آفتاب و سولاریوم

3.614
این مطلب مفید بود ؟104
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : fda / aad / cancer / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی