بینی
براساس آخرین مطالعاتی که در مجله آمریکایی انسان شناسی فیزیکی به چاپ رسیده است، بینی مردان در مقایسه با زنان 10 درصد بزرگ تر است.

بینی مردان از زنان 10 درصد بزرگتر است

آمار نشان می دهد که انسان های امروزی، نسبت به اجداد خود از ماهیچه های باریک کمتری برخوردار هستند و درنتیجه به اکسیژن کمتری احتیاج دارند. اما سؤال اینجاست که:تا چه حد، میزان نیاز به اکسیژن در شکل گیری بینی مؤثر است؟
برای یافتن پاسخ این سؤال، دکتر ناتان هولتون به کمک گروهش، سایز و روند رشد بینی 38 مرد و زن را به مدت 20 سال و از سن 3 سالگی شان مورد بررسی قرار داد. در واقع در پایان تحقیق، افراد در سنین 20 سالگی به سر می بردند. نتایج نشان داد که مردان و زنان تا سن بلوغ دارای نسبت بینی یکسانی هستند .

تفاوت در ساختار جنسیتی و نیاز به انرژی بیشتر، علل اصلی بزرگتر بودن بینی مردان در مقایسه با زنان است. بطور کلی میزان توده عضلانی در بدن مردان بسیار بیشتر بوده و همین مسأله باعث افزایش نیاز به اکسیژن بیشتر برای رشد و نگهداری از بافت عضلات می شود. بینی بزرگتر به معنای افزایش سطح اکسیژن دریافتی است که پس از ورود به جریان خون، نیاز عضلات را تأمین می کنند. «ناتان هولتون» از محققان دانشگاه آیوا تأکید می کند:طی فرآیند رشد، اندازه بدن زنان و مردان افزایش پیدا می کند، اما مردان شاهد رشد متناسب اندازه بینی هستند.

چرا بینی مردان از زنان بزرگتر است

تفاوت در اندازه بینی در زنان و مردان از سن حدود 11 سالگی و همزمان با تغییرات بلوغ آغاز می شود. از این زمان رشد توده عضلانی در مردان سرعت بیشتری پیدا کرده و در زنان نیز شاخص توده چربی با افزایش مواجه می شود. این روند رشد از الگوی متغیرهای انرژی مانند میزان مصرف اکسیژن، نیاز رورانه انرژی برای رشد و نرخ متابویسم پایه پیروی می کند. «هولتون» خاطرنشان می کند:اجداد انسان از جمله نئاندرتال ها با دارا بودن توده عضلانی بیشتر، به اکسیژن بیشتری نیز نیاز داشتند و به همین دلیل دارای بینی بزرگتری بودند؛ اما انسان مدرن بدلیل نیاز کمتر به اکسیژن دارای بینی کوچکتری است.

دلیل بزرگ بودن بینی مردها نسبت به زنان

349
این مطلب مفید بود ؟2920
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت نیوز-/ر
وبگردی