تولد
آرنج تنیس بازان
بازی های راکتی یا پرتابی باعث بوجود آمدن بیماری آرنج تنیس بازان یا تنیس البو می شوند این بیماری با سوزش لرزش و ناتوانی در نگه داشتن چیزی خود را نشان می دهد.

بررسی علل ، علائم و راههای درمان بیماری آرنج تنیس بازان 

ورم کردن تاندون های متصل به قسمت بیرونی استخوان های دارای برجستگی در آرنج می تواند باعث بیماری آرنج تنیس بازان شود مثلا افرادی که گلف بازی می کنند، به احتمال خیلی کمی به بیماری آرنج تنیس مبتلا می شوند مگر اینکه استفاده آن ها از آرنج شان بسیار شدید باشد و بیش از حد دست خود را پایین بیاورند یا حرکات ضربه ای داشته باشد. چنانچه بخش

ورزش و تناسب اندام نمناک اشاره کرده است اپیکوندیلیتیس جانبی یکی دیگر از نام های آرنج تنیس است و این نوع نام، چهره دقیق تری از آسیب دیدگی در تاندون خارجی آرنج را در فعالیت های غیر از تنیس نشان می دهد. 

علت های بیماری آرنج تنیس بازان یا تنیس البو چیست؟

حرکت های تکرار شونده در مچ شامل بازی تنیس، قفل کردن، استفاده بیش از حد از چکش یا پیچ گوشتی، نقاشی کردن یا هر فعالیتی که به حرکت زیاد آرنج و باز و بسته کردن آن نیاز دارد، می تواند باعث آرنج تنیس شود. 

در بازی تنیس، حرکت های زیر ممکن است باعث ایجاد این بیماری شود:

 •  فشار شدید آوردن روی مچ یا استفاده از پشت دست
 •  چرخش انگشتان دست
 •  باز و بسته شدن شدید مچ با قدرت کامل

بیماری آرنج تنیس

فعالیت هایی که باعث آرنج تنیس می شود:

 •  بازی های راکتی مثل تنیس، بدمینتون یا اسکواش
 •  بازی های پرتابی مثل پرتاب نیزه یا پرتاب دیسک
 •  استفاده از قیچی های باغبانی
 •  استفاده از قلموی رنگ یا رولر برای طراحی منزل
 •  کارهای دستی مثل لوله کشی یا آجر چینی
 •  فعالیت هایی که حرکت دست را به شدت درگیر می کند، مثل کار هایی که با قیچی سرکار دارند یا تایپ کردن
 •  فعالیت هایی که به طور مکرر آرنج را خم می کنند، مثل ویولن زدن 
 •  خرد کردن مواد غذایی مخصوصا گوشت 
 •  استفاده مکرر از موس کامپیوتر 

علائم و نشانه های آرنج تنیس چیست؟

 •  احساس درد در قسمت بیرونی ساعد و دقیقاً در زیر آرنج
 •  احساس درد هنگام بلند کردن یا خم کردن بازو
 •  احساس درد هنگام چرخاندن ساعد، مثلاً زمانی که می خواهید دستگیره در را بچرخانید یا شیشه مربا را باز کنید.
 •  احساس درد هنگام کش آوردن بازو
 •  شکستگی در قسمت بیرون آرنج
 •  بیدار شدن از خواب با درد شدید در قسمت آرنج
 •  سوزش عضلات ساعد
 •  درد آرنج هنگام بلند کردن یا نگه داشتن یک جسم
 •  لرزش دست هنگام نگه داشتن یک بسته
 •  ناتوانی در نگه داشتن یک فنجان قهوه 

چه زمانی برای آرنج تنیس باید به پزشک مراجعه کنید؟

ارنج تنیس معمولا باعث مشکلات جدی نخواهد شد و اگر این شرایط ادامه پیدا کرد و درمان را برای آن پیش نگرفتید، ممکن است در انجام حرکت ها محدودیت داشته باشید یا این که آرنج و ساعد شما نتواند به خوبی وظایف خودش را انجام دهد.

اگر وضعیت های زیر را مشاهده کردید، حتما با متخصص تماس بگیرید و اگر درد به قدری زیاد شد که فعالیت های روزانه شما را محدود کرد که حتی با استراحت کردن، یخ گذاشتن یا خوردن قرص های آرامبخش پایان پیدا نکرد یا هرگونه ضعف و بی حسی در دست است که می تواند نشانه از آسیب به آرنج یا مچ باشد.

پزشکان چگونه بیماری آرنج تنیس را تشخیص می دهند؟

پزشک شما یکی از روش های زیر را برای تشخیص این بیماری استفاده می کند.

اول اینکه سابقه پزشکی و دارویی شما را سوال می کند و سپس سوال هایی در مورد فعالیت های روزانه شما، شغل تا، فعالیت های اخیر ورزشی و دیگر مشکلات پزشکی می کند.

در طول تست فیزیکی، پزشک ممکن است احساس کند که مفصل شما دچار آسیب شده است و به همین دلیل عصب ماهیچه ها، استخوان ها و پوست شما را مورد آزمایش قرار می دهد.

اگر در مفصل آرنج احتمال وجود مشکلی باشد، باید از عکس های با اشعه ایکس استفاده کنید.

ممکن است که پزشک از شما بخواهد که آزمایش خون، سی تی اسکن یا ام آر آی بدهید تا از تشخیص خود مطمئن شوید. معمولا دکتر این کار را زمانی از شما می خواهد که به بیماری دیگری شک کرده باشد. 

عوامل خطر در آرنج تنیس بازان

عوامل ریسک پذیر عواملی هستند که ممکن است ریسک ابتلا به آرنج تنیس را افزایش دهد که شامل موارد زیر می باشد:

در حالی که بیماری آرنج تنیس در تمام سنین تأثیرگذار است اما معمولاً بین افراد بین 30 تا 50 سال رایج تر می باشد.

افرادی که شغلشان ایجاب می کند که حرکات مکرر در مچ و بازو داشته باشند، بیشتر در معرض این بیماری هستند، مثل لوله کش ها، نقاش ها، نجار ها، قصاب ها و آشپزها.

ورزش های خاص مثل بوکس، یا ورزش های همراه با راکت می تواند ریسک ابتلا به این بیماری افزایش دهد. مخصوصاً اگر ضربه ها و تکنیک های شما غلط باشد. 

این بیماری اغلب خودش می تواند بهبود پیدا کند اما بهتر است که از داروهای تجویز شده پزشک استفاده کنید و احتمالاً او فیزیک درمانی را به شما پیشنهاد دهد و در موارد شدید تر به شما اعلام می کند که نیاز به جراحی دارید. 

اگر نشانه ها به آرنج تنیس نزدیک بود، احتمالاً پزشک به شما پیشنهاد دهد که دوباره تکنیک های تنیس خود را مورد ارزیابی قرار دهید یا اینکه شغل خود را کمی سبک کنید تا فشار از روی بافت آسیب دیده برداشته شود.

در پاسخ به سوال برخی از شما کاربران از ورزش و تناسب اندام نمناک باید گفت فیزیک درمانی می تواند تمرین هایی را به شما آموزش دهد که از طریق آن به تدریج بتوانید عضلات خود را کشش دهید و قدرت ببخشید، مخصوصاً عضلات قسمت ساعد.

این تمرین ها می تواند قسمت پایین مچ را درگیر کند و بسیار کمک کننده است و استفاده از مچ بند یا ساعد بند می تواند فشار روی بافت آسیب دیده را کاهش دهد.

درمان تنیس البو

راه های درمانی برای آرنج تنیس بازان یا اپیکوندیلیتیس جانبی 

تزریق

در دیگر پروسه های درمانی، ممکن است پزشک به شما تزریق پلاکت را پیشنهاد دهد یا اینکه از شما بخواهد بوتاکس انجام دهید و گاهی اوقات طب سوزنی نیز می تواند با فرو کردن سوزن ها در قسمت های آسیب دیده مشکل شما را حل کند. 

امواج فراصوت

در این پروسه معمولاً شما تحت اشعه های فراصوت قرار می گیرید و پزشک یک صفحه را روی پوست شما در محل آسیب دیده قرار می دهد و انرژی فراصوت می تواند باعث شود که بافت آسیب دیده کم کم ترمیم پیدا کند و جراحت های آن به بیرون بریزد. 

جراحی

اگر نشانه های شما بعد از 6 تا 12 هفته از شدتش کاسته نشد و درمان غیر جراحی روی آن جواب نداد، ممکن است شما کاندیدای خوبی برای جراحی باشید تا بتوانند بافت آسیب دیده را خارج کنند. جراحی معمولاً در این نوع بیماری ها شکاف بزرگی را برمی دارد و بعد از جراحی نیز تمرین های موثری برای شما تجویز می شود تا زودتر بهبودی خود را به دست بیاورید. 

تزریق پی آر پی

پی ار پی پلاسمای خون است که حاوی پلاکت می باشد و بدن شما برای بافت آسیب دیده از آن ها استفاده می کند. تزریق پی آر پی می تواند پروسه شفابخشی بافت آسیب دیده را سرعت ببخشد مخصوصاً در افرادی که علت آسیب دیدگی آن ها نامعلوم است.

شوک درمانی

امواج شوک دهنده یکی دیگر از این درمان ها می باشد و این امواج با انرژی بالا از پوست شما گذر می کنند و به کاهش درد کمک بسیار زیادی می کند و می تواند حرکت شما را در محل خاص بهبود ببخشد. 

تزریق استروئید

استروئیدها یکی از انواع داروها هستند که شامل هورمون کورتیزول می باشند و گاهی اوقات نیز مشخصا برای درمان مشکلات اسکلتی ماهیچه ای یا درد ناک به کار می روند. 

8 تمرین برای آرنج تنیس بازان

تمرین های زیر می تواند بیماری شما را بهبود بخشد: 

1. چرخش مچ

ابتدا آرنج را در زاویه راست خم کنید و مچ دست را به بیرون بدهید و کف دست تان مقابل صورت شما باشد و مچ را ارام به اطراف بچرخانید تا کف دست تان به سمت زمین باشد و به مدت 5 ثانیه در این پوزیشن بمانید و این حرکت را سه بار تکرار کنید. 

2. چرخش مچ با وزنه

این تمرین مانند تمرین قبلی می باشد اما در این نوع شخص وزنه بسیار سبک مثل دمبل های بسیار کوچک یا قوطی غذای سبک را نیز در دست می گیرد. 

3. لیفت

ابتدا کف دستتان به سمت بالا باشد، یک وزنه سبک مثل یک دمبل کوچک یا یک قوطی غذای سبک را در دست بگیرید و آرنج را در زاویه راست خم کنید و مچ را به سمت بیرون بدهید تا دستتان روبه روی صورتتان باشد و به مدت 5 ثانیه در این پوزیشن بمانید و سپس به آرامی آن را رها کنید و این حرکت را سه بار انجام دهید و بعد از 10 بار تکرار، دو ست به آن اضافه کنید. 

4. خم کردن آرنج

صاف بایستید و بازوهایتان را به یک طرف بالا بیاورید و به آرامی آن را به سمت بالا خم کنید تا دستان شما شانه هایتان را لمس کند و به مدت 15 تا 30 ثانیه در این پوزیشن بمانید و 9 بار حرکت را تکرار کنید. 

5. کشش مچ

باید بازوها را به حالت صاف به سمت بالا با زاویه بیرون از بدن بیاورید و کف دست شما باید رو به زمین باشد و مچ را به آرامی به سمت پایین خم کنید و با استفاده از دست دیگر، بازوهایتان را به سمت بدنتان هل دهید و این پوزیشن را به مدت 15 تا 30 ثانیه نگه دارید و دوباره دست تان را صاف کنید.

این حرکت را دو بار تکرار کنید و بعد از هر سه بار تکرار، دو ست دیگر به آن اضافه کنید. 

6. پیچ دادن

برای انجام این حرکت بازو را به طور مستقیم در جلوی بدنتان بالا بیاورید و کف دست شما باید رو به زمین باشد و به آرامی آن را به سمت بالا خم کنید و از دست دیگر استفاده کنید و انگشت ها را به سمت بدن هول بدهید و به مدت 15 تا 30 ثانیه در این پوزیشن بمانید و دوباره مچ را صاف کنید و این حرکت را دو بار تکرار کنید و بعد از هر سه بار تکرار، دو ست دیگر به آن اضافه کنید.

ورزش تنیس البو

7. فشار دادن مچ

از یک حوله یا جوراب رول شده یا توپ تنیس استفاده کنید و آن را روی کف دست قرار دهید و توپ را با قدرت بگیرید و فقط باید دست و انگشتان تان حالت مشت داشته باشند و برای 10 ثانیه مشت تان را سفت کنید و این حرکت را 9 بار تکرار کنید. 

8. پیچ دادن حوله

باید یک حوله رول شده را در دست بگیرید و دست دیگرتان روی آن یکی سمت حوله باشد و شانه هایتان را ریلکس و آزاد کنید و با دست دیگر حوله را در جهت مخالف بچرخانید و 3 بار این حرکت را تکرار کنید.

درمان های خانگی آرنج تنیس بازان

بعد از بررسی درمان های تجویز شده توسط پزشک و فیزیوتراپ ورزش و تناسب اندام نمناک به بررسی درمان های خانگی می پردازد که شامل : 

یخ

این درمان یکی از ساده ترین و راحت ترین روش ها برای کاهش درد و ورم در این قسمت می باشد و می تواند کمک کند که از پیشرفت این وضعیت جلوگیری کنید و به جای یخ می توانید از یک کیسه یخ زده استفاده کنید.

مقداری قالب یخ را درون یک حوله نازک قرار دهید و آرنج تان را روی یک بالش بگذارید و سپس یخ را به آرامی روی محل آسیب دیده قرار دهید و اجازه دهید که 10 تا 15 دقیقه در این حالت بمانید و این حرکت را چند بار در روز تکرار کنید تا درد شما از بین برود و فقط توجه کنید که هرگز نباید یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار دهید. 

گرما

دوره جایگزین هیدروتراپی به معنی این است که گرما را جایگزین کمپرس یخ کنید و اینکه یکی دیگر از درمان های خانگی برای کاهش درد در آرنج تنیس می باشد و از آن جایی که گرما می تواند جریان خون را افزایش دهد و درد را آرام کند، سرما نیز می تواند ورم را کاهش دهد .

در یک بطری آب گرم بریزید و یک لایه نازک را از اطراف آن قرار دهید و سپس قالب یخ را در حوله بریزید و کمپرس داغ را روی ناحیه آسیب دیده به مدت 3 ثانیه بگذارید و سپس آن را بردارید و به سرعت با کمپرس یخ تعویض کنید و یک دقیقه کمپرس یخ را روی آن نگه دارید و این حرکت را 10 تا 15 بار انجام دهید تا زمانی که درد شما کاهش پیدا کند. 

زردچوبه

زردچوبه حاوی ویتامین می باشد که به عنوان یک داروی ضد التهاب و از بین برنده طبیعی درد عمل می کند و علاوه بر آن زردچوبه حاوی آنتی اکسیدان می باشد که می تواند رادیکال های آزاد را از بین ببرد و دوره شفابخشی را سرعت ببخشد.

یک قاشق چای خوری از پودر زردچوبه را در یک فنجان شیر حل کنید و سپس آن را با حرارت کم داغ کنید و مقداری عسل به آن اضافه کنید و دو بار در روز این نوشیدنی را میل کنید و تا چند هفته این کار را انجام دهید و یکی دیگر از اقدامات این است که حدود 250 تا 500 میلی گرم کپسول زردچوبه را سه بار در روز مصرف کنید اما بهتر است قبل از هر چیزی با پزشکتان مشورت کنید. 

زنجبیل

زنجبیل قدرت ضد التهابی بسیار بالایی دارد و می تواند به تسکین درد و نشانه های آرنج تنیس کمک کند. یک تکه از ریشه زنجبیل را برش دهید و آن را در دو فنجان بریزید و به مدت 10 دقیقه آن را بجوشانید و سپس مقداری عسل به آن اضافه کنید و 3 بار در روز برای کاهش درد آن را بنوشید.

همچنین می توانید از ضماد زردچوبه در محل آسیب دیده استفاده کنید و آن را با یک پارچه نخی بپوشانید و باید این پارچه را در آب داغ قرار دهید و یک دقیقه آن را بیرون بکشید تا کمی خنک شود و سپس آن را به مدت 15 دقیقه در ناحیه آسیب دیده قرار دهید و این پروسه را چند بار در روز تکرار کنید تا کاهش درد را حس کنید. 

ماساژ

ماساژ در محل آسیب دیده با روغن گل همیشه بهار یا آووکادو می تواند یکی دیگر از درمان های موثر برای آرنج تنیس باشد.

روغن گل همیشه بهار یا اووکادو می تواند ورم و درد را از بین ببرد و علاوه بر آن، ماساژ دادن جریان خون را افزایش خواهد داد و سوزش عضلات را بهبود می بخشد و روغن را در محل آسیب دیده بزنید و آن را با دست تان به آرامی ماساژ دهید و 2 تا 3 بار در روز ماساژ را انجام دهید تا درد شما کاملا از بین برود. 

شنبلیله

شنبلیله خاصیت ضد التهابی دارد که می تواند به کاهش ورم و التهاب کمک کند و همچنین می تواند سرعت ریکاوری این محل آسیب دیده را افزایش دهد.

دو تا یک قاشق غذاخوری از دانه شنبلیله را با مقداری شیر مخلوط کنید و سپس آن را به محل آسیب دیده بزنید و به مدت یک تا دو دقیقه در همان حالت نگه دارید و با آب ولرم شستشو دهید و همچنین می توانید یک قاشق چایخوری از دانه شنبلیله را با یک لیوان آب ولرم هنگام صبح بنوشید و باید این کار را به صورت روزانه انجام دهید. 

سیر

سیر در درمان آرنج تنیس بسیار موثر است و همچنین می تواند درد و التهاب را به راحتی از بین ببرد. سیر را تکه تکه کنید و آن را درون یک قاشق چای خوری بریزید و آن را با روغن خردل مخلوط کنید. تا جایی که رنگ آن به قهوه ای تیره متمایل شود.

اجازه دهید که روغن از حالت داغی خارج شود. روغن را به محل آسیب دیده بزنید. چند دقیقه صبر کنید. دوباره این روش را پیاده کنید. همچنین می توانید یک یا دو حبه سیر خام را در روز مصرف کنید. اگر از بوی آن متنفر هستید، می توانید از مکمل های سیر استفاده کنید. اما قبل از هر چیزی با پزشک مشورت کنید.

درمان تنیس البو

برگ های سنفیتون

در برگ های سنفیتون مواد شیمیایی خاصی وجود دارند و می توانند قسمت های آسیب دیده بدن را شفا ببخشد. این برگ ها به عنوان مسکن درد استفاده می شود.

برگ های سنفیتون را در آب گرم قرار دهید تا کاملا نرم شوند. بعد از اینکه گرم شدند، برگ ها را در قسمت آسیب دیده مفصل بگذارید. یک پارچه در اطراف آن قرار دهید تا برگ ها از جای خود تکان نخورد.

در سراسر شب اجازه دهید که برگ ها در محل بمانند و این کار را تا زمانی انجام دهید که التهاب و ورم از بین برود و بعد از آن برگ سنفیتون را با روغن دو بار در روز به محل آسیب دیده بزنید.

راه کارهای اضافی برای آرنج تنیس بازان

معمولاً جلوگیری از آرنج تنیس سخت می باشد البته چنانچه ورزش و تناسب اندام نمناک اشاره کرده ایم اگر چه راهکارهای زیادی وجود دارد که می تواند به بهبود این وضعیت کمک کنند و از بدتر شدن علائم آن جلوگیری کنند.

بهتر است که تا جایی که می توانید محل آسیب دیده را به مدت دو هفته استراحت دهید. در زیر بازو و آرنج خود بالش قرار دهید و اجازه دهید که این قسمت بالاتر از قلبتان قرار بگیرد. 

 •  کمربند های مخصوص آرنج می تواند در تسکین درد به شما کمک کند.
 •  از تمرین های کششی استفاده کنید.
 •  طیفی از تمرین ها را روی این قسمت پیاده کنید تا سفتی آن از بین برود و انعطاف آن افزایش پیدا کند.
 •  اسید چرب امگا 3 را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. قبل از ورزش کردن، بدن را کامل گرم کنید و به آرامی عضلات را بکشید تا از آسیب دیدگی جلوگیری شود.

چقدر طول می کشد تا آرنج تنیس بازان کاملا شفا پیدا کند؟

یکی از مشکلات اصلی آرنج تنیس، طول زمان بهبودی آن می باشد و این پروسه بسیار آرام است و چند ماه زمان می برد و فقط بهتر است که هر چه سریعتر درمان را شروع کنید تا بتوانید در مدت کوتاه تری از بدتر شدن علائم آن پیش گیری کنید. 

آیا آسیب های آرنج تنیس می توانند دایمی باشند؟

بله. این بیماری می تواند آسیب های دائمی را در موارد نادر باقی بگذارد و التهاب در قسمت تاندون ها می تواند به پارگی منجر شود که اغلب نادر است و این پارگی می تواند باعث آسیب دیدگی به عضلات شود و خوشبختانه این وضعیت بسیار کم اتفاق می افتد. 

علائم بیماری آرنج تنیس بازان چیست؟+ درمان طب سنتی و ورزشی

4.433
این مطلب مفید بود ؟294
منبع : medicalnewstoday / webmd / nhs / nhs / mayoclinic / mayoclinic / emedicinehealth / top10homeremedies / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک /ن /آ
وبگردی