کلید خانه خدا

تاریخچه کلید خانه خدا + تصاویر

کد مطلب : 22521زمان مطالعه : 3 دقیقه
آیا تا کنون به درب و کلید خانه خدا دقت کرده اید؟اینکه چه افرادی عهده دار کلید خانه خدا هستند و تاریخچه نگهداری از کلید و خانه کعبه به چه صورت است؟

کلید خانه خدا

وقتی اسم خانه کعبه ، قبله گاه مسلمانان را بر زبان می آوریم همیشه تصویر آن بر ذهن هایمان نقش می بندد .تصویری از که بنای مکعبی شکل با چادر سیاهی که روی آن قرار داده شدهاست.اما کمتر به درب خانه خدا و کلید آن تا کنون توجه کرده ایم.

نگهداری کلید خانه کعبه به یکی از خانواده های اصیل شهر مکه به نام «بنی شیبه» سپرده شده است، این خانواده بیش از هزار و 400 سال است که کلید دار مسجدالحرام هستند.

زمانی که کعبه توسط حضرت ابراهیم(ع) بازسازی شد، پس از ایشان و حضرت اسماعیل، نگهبانی و نگهداری از این خانه مقدس، به قبیله جرهم سپرده شد که از یمن آمده بودند.

این قبیله پس از پیروزی و تسلط قبیله عربستانی «بنی خزاعه»، مجبور به ترک مکه شدند و این قبیله بت پرست که متعلق به جنوب عربستان بودند، کعبه را به محلی برای نگهداری بت هایشان تبدیل کردند، در این زمان آنها خود کلیددار کعبه بودند.

 
خانه خدا
تصویر خانه خدا
 
بعدها در اواسط قرن پنجم پنجم میلادی، خاندان قریش (خاندان پیامبر اعظم) بر مکه تسلط یافتند، «قصی بن کلاب» رئیس قبیله قریش مسئولیت نگهداری از مکه و کلیدهای این مکان مقدس را به عهده گرفتند.

«قصی بن کلاب» پیش از مرگ، وظایفش را به دو پسرش «عبد الدار» و «عبد مناف» سپرد. در این میان وظیفه نگهداری و مراقبت کعبه به «عبد الدار» رسید.

پس از پیروزی مسلمانان بر مکه به رهبری حضرت محمد (ص)، ایشان شخصاً این خدمات را به عهده گرفتند.

اگرچه بخش اعظمی از خدمات مربوط به کعبه بر عهده عموی پیامبر و حضرت علی(ع) بود ولی از آنجایی که پیامبر اکرم به دنبال ثبات در جامعه بود، تصمیم گرفت که وظیفه کلیدداری کعبه را به «عثمان بن طلحه»، شخصی از تبار عبدا لدار و همچنین عموزاده او «شیبة بن عثمان» واگذار کند.

 
 کلید خانه خدا

طرح جدید کلید خانه خدا

 از آن پس خانواده «شیبه» افتخار نگهداری از کلید کعبه را داشتند. طی قرن ها، شهر مکه تحت سلطه افراد زیادی قرار گرفت؛ از عثمانیان گرفته تا بریتانیایی ها، ولی با این حال کلیدداری کعبه همچنان در اختیار خاندان «شیبه» باقی ماند.

58 کلید مربوط به خانه خدا به ثبت رسیده و وجود دارد که در موزه های مختلف نگهداری می شوند.

حضرت ابراهیم کعبه را بدون در ساخت

بخش مهم دیگری که در تاریخچه کعبه وجود دارد، مربوط به درهای این خانه مقدس است.

زمانی که حضرت ابراهیم(ع) خانه کعبه را ساخت، هیچ دری برای آن قرار نداد. برخی منابع تاریخی بر این اعتقادند که اولین درب خانه کعبه در سال 606 سال قبل میلاد مسیح توسط قبیله قریش ساخته شد.

درب کعبه در جریان حمله اموی ها به مکه به شدت آسیب دید و به همین دلیل مورد بازسازی قرار گرفت.

پس از تسلط خاندان اموی بر کعبه، «عبدالله بن زبیر» و از مخالفان خلفای اموی، درب دیگری برای خانه کعبه ساخت که بعدها توسط حجاج بن یوسف ثقفی، والی حجاز و عراق در زمان بنی امیه با ساخت یک دیوار این در پوشانده شد.

زمانی که «سلطان یاووز سلیم»، مصر را به امپراتوری خود افزود و سعی کرد تا امپراتوری خود بر جهان اسلام را گسترش دهد، فرمانروایان مکه و مدینه نیز برای خوشایند «سلطان سلیم» کلید کعبه را برای او فرستادند و از آن پس سلطان های عثمانی خود را خدمتگزاران کعبه می نامیدند و این مسئله را جزء افتخارات خود می دانستند.

در این میان، آنها کلیدهای قدیمی کعبه را که دیگر قابل استفاده نبود، نزد خود نگاه می داشتند؛ آنچنان که امروزه این کلیدها در موزه سرای توپقاپی ترکیه نگهداری می شود و در معرض تماشای علاقمندان قرار گرفته است.

خانه خدا ، عکس و تاریخچه کلید خانه خدا در کعبه

4.436
این مطلب مفید بود ؟324
برگرفته از ایران ناز-/ف
برچسب : خانه خدا
وبگردی