تخت خواب نوزاد
تخت خواب نوزاد باید محکم و راحت باشد و از نظر ایمنی استاندارد باشد, طوری که با غلت زدن نوزاد اتفاقی برایش نیوفتد.

تخت خواب استاندارد نوزاد

برخلاف بسیاری از وسایلی که در فهرست مایحتاج سیسمونی فهرست شده اند، خرید وسایل خواب برای نوزاد یکی از ضروریات است. برای ماه های اول تهیه یک گهواره کوچک یا تخت کنار مادر بهترین گزینه به حساب می آید و بعد که نوزاد بزرگتر شد می توانید او را به تخت کودک منتقل کنید.برای خرید گهواره باید نکاتی را در نظر بگیرید که البته بعد ها برای خرید تخت نیز به کارتان می آید. از آنجا که نوزادان در ماه های اولیه بیشتر وقت خود را در گهواره می گذرانند علاوه بر زیبایی و راحتی باید به ایمنی آن هم فکر کنید.

از آنجایی که نوزاد بیشتر وقتش را در تخت می گذاراند، لذا راحتی و امنیت تخت نوزاد بسیار مهم است. نوزاد 2 یا سه سال اول زندگی اش را روی تخت می خوابد، بنابراین باید مدل تخت خواب نوزاد محکم باشد.

تخت خواب نوزاد

مدل تخت خواب نوزاد خوشگل

اولین نکته در زمینه ایمنی گهواره سایز و اندازه آن است. گهواره نه باید آن قدر بزرگ باشد که نوزاد در آن غلت بزند یا بچرخد و نه آن قدر کوچک که جایی برای حرکت نداشته باشد بلکه اندازه آن باید به قدری باشد که نوزاد در آن احساس راحتی کند و فضای کافی برای تکان دادن دست ها و پا هایش داشته باشد. تکان های اضافی ممکن است باعث شود نوزاد بعد از غلت زدن دیگر نتواند برگردد و حادثه ای برایش اتفاق بیفتد.

معمولا تخت نوزاد را چند هفته قبل از زایمان برپا می کنند. برای یک انتخاب دقیق و مطمئن باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت.
 
سایز قاب
برای سایز قاب، سایز استاندارد تشک که معادل 4/3 51 اینچ طول و 8/3 27 عرض است را در نظر داشته باشد. بین دیواره تخت و تشک هیچ فاصله ای نباید وجود داشته باشد. در صورت وجود فاصله نوزاد ممکن است بین دیواره و تخت گیر کند و آسیب ببیند.
 
دوام
در هنگام تهیه و خرید تخت و قبل از قرار دادن نوزاد بر آن از ثبات و دوام تخت خواب مطمئن شوید.
 
تخصیص فضای کم
والدینی که فضای کمی در محیط منزل دارند بهتر است از مدل تخت خواب نوزاد کوچک و چرخ دار استفاده کنند تا امکان جا به جایی تخت خواب نوزاد برای آن ها فراهم شود.
 
تخت خواب نوزاد

تخت خواب استاندارد و شیک نوزاد 

تطبیق پذیری
اکثر تخت ها به گونه ای طراحی شده است که می توانید آن ها را برای کودکان نوپا و حتی بزرگتر تغییر دهید. لذا باید این نکته را هنگام خرید در نظر بگیرید.
 
تشک تخت خواب نوزاد
در بیشتر انواع مدل تخت نوزاد به گونه ای طراحی می شوند که به شما اجازه می دهند ارتفاع تشک را تغییر دهید. زمانی که نوزاد یاد می گیرد بنشیند، باید ارتفاع تشک را تغییر دهید.
بهتر است محلی که برای تخت خواب کودک انتخاب می کنید به دور از پنجره و پرده باشد. برای جنس تشک نیز دو نوع رایج فومی و فنر دار وجود دارد و این دو نوع تشک ضخامتی بین 3 تا 6 اینچ دارند. برای تشک های فومی، چگالی از ضخامت مهم تر است. وزن نشانه خوبی برای تشخیص یک تشک خوب است. هر چه یک تشک سنگین تر باشد، یعنی متراکم تر و بهتر طراحی شده است. این نوع تشک را برای مدل تخت خواب نوزاد ترجیح دهید.
 
راهنمای انتخاب یک تخت خواب مناسب برای نوزاد
بهتر است از تخت هایی با نرده های جانبی که به پایین باز می شوند استفاده نکنید.
برای یک طراحی ایده آل تمام موادی که تخت خواب نوزاد با آن طراحی شده است را در نظر بگیرید.
تخت خواب های قدیمی که پیش از سال 1974 ساخته شده از مدل های امروزی خطرناک ترند.
بهتر است از تخت های دست دوم استفاده نکنید. چون ممکن است دارای رنگ های حاوی سرب باشند. نرده ها نباید از 8/3 2 اینچ فاصله کمتر باشد تا از گیر کردن سر نوزاد جلوگیری شود.
حتی مدل های ساخته شده سال 1991 نیز امن نیست. بنابراین اگر یکی از این مدل ها را انتخاب کردید، مراقب نقاط تیز، فلزی، رنگ، ریل و نرده ها باشید.

بهترین و مناسب ترین تخت خواب برای نوزاد

57
این مطلب مفید بود ؟70
برگرفته از زیبایی خانه / شهرزاد -/ح
وبگردی