مشکلات خواب کودک
خواب در فرآیند رشد کودک و کنترل گرسنگی نقش دارد و به حفظ وزن کودک کمک می کند پس چه بهتر که بتوانیم به آرام خوابیدن کودک کمک کنیم.

مشکلات رایج در مورد خواب کودک و راه حل این مشکلات

به کودک خود یاد دهید در طول شبانه روز بخوابد. این طبیعی است که کودک در ماهای اول تولد خواب نسبتا آرامی داشته باشد اگرچه، چند کار، برای خواب بهتر کودک میتوانید انجام دهید. با خواندن این بخش از نمناک به آنها پی خواهید برد و بهترین آن را برای آموزش به کودک خود انتخاب خواهید کرد.

این واقع گرایانه نیست، اگر انتظار داشته باشید کودکتان تمام شب را بخوابد، خیلی طبیعی است که کودک در طول شب از خواب بیدار شود. خیلی از والدین علاقه مند هستند تا کودکشان تمام شب را بخوابد، این در حالی است که این اتفاق برای بزرگسالان هم نمی افتد.

چرخه خواب بزرگسالان این اجازه را نمیدهد، که کل طول شب را بخوابند، البته بعد از بیدار شدن دوباره به خواب میروند.

والدین باید روی خواب کودک دقت کنند، زیرا تعداد ساعتی که کودک می خوابد، بر سلامت او تأثیرگذار است ، کمبود یک ساعت خواب روی هوشیاری و عملکرد مغز کودک تأثیر می گذارد و خستگی مفرط را افزایش می دهد پس، متوجه زمان خوابیدن و مدت زمان خواب کودک خود باشید.

زمان خواب نیز، تأثیر زیادی روی خلق و خوی کودک خواهد گذاشت. خوب است بدانید زمان بیداری نوزاد خیلی کوتاه است و به مرور این زمان افزایش پیدا می کند.کودکان در طول روز ،17 ساعت میخوابند،

مشکلات خواب کودکان

حل مشکل بد خوابی کودکان

چیز زیادی برای آموزش بهتر خوابیدن وجود ندارد؟ آنها تو خوابیدن عالی هستند! اما چه مواردی را در مورد خواب کودک باید بدانید؟

زمانی که کودک در رحم مادر است، زمان زیادی را صرف خوابیدن میکند، آن ها از بند ناف تغذیه میکنند، وقتی بیدار میشوند صدای مادر و تپش قلب او را میشنوند و دوباره به خواب میروند.

در هنگام تولد بیدار هستند ؛ کودکان تازه متولد شده، بیدار میشوند، گریه میکنند، غذا میخورند و دوباره میخوابند ، روز آن ها به این شکل میگذرد.

زمانی که از شیر مادر تغذیه میکنند، در حدود 20 دقیقه زمان میبرد تا شیر هضم شود، اگر از شیر خشک استفاده میکنید، حدود 2 ساعت زمان برای هضم غذا صرف میشود پس از آن، دوباره بیدار میشوند و چرخه تکرار میشود.

مشکل خواب کودک

تنظیم خواب کودکان

کودک من عادت به خواب داشت، اما دیگر نه؛

در دو ماه اولیه زندگی کودک، خواب به نظر آرام بخش می آید، اما بعد از 3 یا 4 ماهگی، خواب کودک سبک تر میشود ؛ این زمانی است، که کودک در طول شب بارها بیدار میشود.خیلی از مادران، خود را بابت این مسئله سرزنش میکنند، که چرا کودکشان نمی خوابد، در واقع این الگو خواب در همه کودکان مشابه است.

در 8 ماهگی خواب کودک وارد مرحله جدیدی میشود و در 3 سالگی مانند بزرگسالان میخوابد ولی در 5 یا 6 سالگی کودک با مشکل خواب در طول شب مواجه میشود.

کودک در طول شبانه روز به چه میزان خواب نیاز دارد؟

میزان خواب کافی با توجه به سن فرزندتان متغیر است. کودکان نوپا به 11 تا 14 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. در کودکان سه تا پنج سال این میزان کاهش می یابد و به 11 تا 13 ساعت می رسد. کودکان 6 تا 13 ساله باید 9 تا 11 ساعت در شبانه روز بخوابند و 8 تا10 ساعت خواب برای نوجوانان کافی است.

خواب نیمروزی در کودک چند ساعت مناسبه؟

خواب نیمروزی کودک به میزان خواب شبانه ی او بستگی دارد. همانطور که گفته شد کودک نوپا تقریبا به 14 ساعت خواب نیاز دارد و اگر خواب شبانه ی او 8 ساعت است، با چرت در میانه ی روز می تواند این مقدار را تامین کند.

چرت نیمروزی در سن 5 سالگی متوقف می شود. و اگر کودک شما در این سن همچنان به خواب نیمروزی نیاز دارد، باید ساعت خواب شبانه ی او بیشتر شود و زودتر به رختخواب برود. همچنین خواب نیمروزی نوجوانان نیز، نشانه ی کمبود خواب شبانه ی آنها است.

مشکل خواب کودکان

خواب نیمروزی کودکان

چگونه آنها را در طول شب بخوابانیم؟

خیلی از والدین، در مورد عملکرد خود سوال میپرسند، اینکه روش آنها درست است یا مشکلی وجود دارد که کودک به جای خوابیدن گریه میکند.اگرچه، فضای مملو از استرس، تنش، و اضطرابمحیطی ناسالم برای خواب کودک است و کودک را به بیدار ماندن تشویق میکند ؛

دو روش feber و estivill پیشنهاد میکنند، که اجازه دهید کودک تا زمانی که بخواب برود، گریه کند در نتیجه، گریه طولانی در انتظار کشیدن مادر، از خستگی زیاد به خواب میرود، خودتان باید تصمیم بگیرید این روش مناسب شما و کودکتان هست یا خیر.

طبق گفته دکتر روزا جاو، نویسنده کتاب خواب بدون گریه، گریه کردن کودک او را دچار شوک احساسی میکند چون هورمون هایی که روی احساسات کودک تاثیر میگذارند به او اخطار میدهند، که مادرش به صدای او پاسخ نمیدهد.

متخصص اطفال و نویسنده کتاب، مرا زیاد ببوس، کارلوس گونز، چگونه کودک خود را با عشق بزرگ کنیم؟ او توضیح میدهد، زمانی که کودک بیدار میشود و گریه میکند، امیدوار است تا مادرش او را در آغوش بگیرد با این روش ،متوجه میشود برای هر نیازش جوابی وجود دارد.

با این اوصاف، او به والدین میگوید میتوانند ارتباط خود را با کودک کم کنند و به نیازهای او پاسخ ندهند اگر این کار خود آنها را آزار نمیدهد ،این یک امر طبیعی است، که کودک در طول شب بیدار شود و بخواهد در آغوش گرفته شود و دوباره به خواب رود.

چگونه به کودکتان کمک کنید:

با بیدار شدن چند باره در طول شب، احساس خستگی میکنید و به دنبال راهی برای کمک به خود و کودکتان هستید،میدانیم کار راحتی نیست، اما صبور و آرام باشید، اگر با اخلاق گرایی موافقید، پس میدانید که بی توجهی به گریه کودک یک راه حل نیست.

بهترین راه حل، این است که بگذارید چرخه خواب کودک کامل شود. شاید روش های خاصی برای کودکان خاص پیشنهاد شود ،اما همه کودکان یکسان نیستند زندگی روزانه با کودکتان به شما روش های مناسب را آموزش خواهد داد.

آرام خوابیدن کودک

آرامش کودکان در خوابیدن

بعضی از روش هایی، که موجب آرامش قبل از خواب میشود؛
  • کودک خود را قبل از خواب ،حمام کنید.
  • زمانی که کودک در تخت خود است، از آکردن گوشی و اسباب بازی خودداری کنید.
  • اگر کودک شما بالای 2 سال سن دارد، و تلوزیون نگاه میکند یا با تبلت بازی میکند، نباید بیش از یک ساعت طول بکشد.
  • اگر کودک، از تاریکی میترسد یک چراغ کم نور را روشن بگذارید.
  • از ناراحت کردن و تنبیه کردن کودک برای خواب پرهیز کنید، روش مناسبی برای خوابیدن نیست.
  • اگر ریتم خاصی برای خواب دارد، برایش آواز یا کتاب بخوانید یا کمی با او صحبت کنید.

انتخاب یک روش مناسب مربوط به مادر است.

با این اوصاف، ما مصمم هستیم که نیازی نیست به چرخه خواب و ایدئوسکوپیک هر کودک احترام بگذارید، بهترین روش خواب را انتخاب کنید حتی اگر مشابه به روش دیگران نبود.

کودک شما همیشه یک کودک باقی نمیماند تمام این خستگی های شبانه والدین، با دیدن رشد کودک از بین میرود پس صبور باشید، خیلی زود بزرگ میشوند ، چیزی که امروز مشکل به نظر می آید، فردا وجود نخواهد داشت و در آینده زمان بیشتری برای استراحت خواهید داشت.

 

خواب کودک و راه حلی برای حل مشکل نخوابیدن کودکان

4.345
این مطلب مفید بود ؟396
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی