ترون
یکی از خصوصیات گیاه “ترون” آن است که گرد و خاک صدمه زیادی به آن ها نمی رساند ولی به طور کلی نیاز به آب زیاد داشته و در زمین های نسبتاً مرطوب رشد سریع و خوبی دارد. این گیاه بایستی بلافاصله پس از گلدهی هرس شود

ترون

   نام علمی ترون Ligustrum vulgare وازجنس برگ نو یا ligustrum واز خانواده زیتون ها میباشد.گیاهی همیشه سبز-خزان پذیر است یعنی از دست دادن برگهای این گیاه بستگی به شرایط محیط دارد.در مکانهای سرد برگهایش را از دست می دهد امادر مکان های گرمتر گیاهی همیشه سبز است.رشد نسبتاسریعی دارد وحدود سه متر ارتفاع می یابددر بهار وتابستان گلهایی سفید رنگ بابویی نه چندان خوشایند دارد.برگها 2.5الی 7سانتی مترطول دارند.میوه ها سیاه رنگ هستند.این گیاه در محیط ما با نام ترون نیز معرفی می گردد.گیاه برگ نویا ترون ابلق وسبز-درختچه نیمه خزان کننده با برگهای بیضی شکل کشیده و هرس پذیر و نوک دار میباشد.

این گیاه کم توقع و مقاوم در برابر سرما و شرایط نامناسب است. شمشاد برگ نو به صورت درختچه ای است و گاهی ارتفاع و عرض آن تا 5 متر هم می رسد. شاخ و برگ ها بسیار متراکم هستند. برگ ها همیشه یبز هستند. گل های ریز و سفیدی دارد که در انتهای شاخه ها ایجاد می سشوند. میوه ها مشکی و سفید هستند و توجه پرندگان را به خود جلب می کنند. این گیاه توانایی تحمل شرایط خشکی و شوری را دارد. گل های این گیاه مورد توجه پروانه ها و زنبور های عسل قرار می گیرد.

یکی از خصوصیات این گیاه آن است که گرد و خاک صدمه زیادی به آن ها نمی رساند ولی به طور کلی نیاز به آب زیاد داشته و در زمین های نسبتاً مرطوب رشد سریع و خوبی دارد. این گیاه بایستی بلافاصله پس از گلدهی هرس شود. توانایی رشد در هر شرایط خاکی را دارد و نیاز به مراقبت خاصی ندارد. خاک آن بایستی تا حدی مرطوب باشد.

نیازهای محیطی ترون

آبیاری

گیاهان برگ نو تا حدود قابل قبولی به خشکی خاک مقاوم هستند البته گیاهان جوان را تا زمان استقرار در مکان کاشت باید به خوبی و با فواصل منظم آبیاری کرد تا بتوانند سیستم ریشه ای خود را در خاک بگسترانند. آبیاری بیش از اندازه این گیاه از جمله عوامل پوسیدگی طوقه و ریشه های این گیاه و پژمردگی برگسار آن و در نهایت از بین رفتن آن می باشد. به همین دلیل باید زمانی به این گیاه آب داد که سطح خاک تا حدودی خشک شده باشد. حتی گیاهان بالغ را زمانی می توان آب داد که سطح خاک کاملا خشک شده است.

دما

از نظر تحمل سرما این گونه ها تا حدودی با هم تفاوت دارند مثلا گونه L.lucidum تا حدود 12- درجه سانتیگراد، گونه هایL.obtusifolium و Ligustrum amurens تا حدود 37- درجه سانتیگراد، گونه های L.vulgare و Ligustrum ovalifolium تا حدود 29- درجه سانتیگراد و گونه های Ligustrum japonicum و Ligustrum sinens تا 15- درجه سانتیگراد دوام می آورد. این گیاهان به طور کل گرمای تابستانی را به خوبی تحمل می کنند البته به شرطی که در روزهای گرم تابستانی به آبیاری آنان بیشتر دقت شود و زمانی که سطح خاک تقریبا خشک شد نسبت به آبیاری آنان اقدام کرد. همچنین در مناطق که تابستانهای بسیار گرم دارند اگر بتوان این گیاهان را در مکانی کاشت که در بعد از ظهر از مقداری سایه برخوردار باشند به رشد آنان کمک می شود. از طرفی با پخش کردن لایه ای مالچ (مواد ارگانیک همانند خاک برگ) به ضخامت 10-5 سانتیمتر می توان به خنک نگهداشتن ریشه های این گیاه در زیر خاک در طی روزهای بسیار گرم کمک کرد.

ترون

نحوه تکثیر ترون

نور

گیاهان برگ بو مکانی با نور کامل آفتاب را نیاز دارند تا رشد خوبی داشته باشند البته مکانهای نیمه سایه – نیمه آفتابر را نیز تحمل کرده و با سرعت کمتری رشد می کنند. همچنین انواعی که برگهای ابلق دارند در مکانهای سایه به رنگ سبز در میآیند در مکانهایی که تابستانهای گرم دارند، نور مستقیم آفتاب در بعد از ظهر می تواند موجب سوختگی برگهای گیاه شود.

خاک

خاک لومی + قلیائی + باغچه ای + سنگین خاک این گیاهان باید به گونه ای باشد که بعد از آبیاری، آب اضافی را در خود نگه ندارد و از خود عبور دهد به بیان دیگر خاکی با زهکش متوسط الی خوب را نیاز دارد. در صورت ماندگاری آب در خاک احتمال پوسیدگی ریشه و طوقه (محل اتصال ساقه ها به ریشه) بسیار افزایش می یابد. بنابراین هنگام آماده سازی مکان کاشت این گیاهان می توان خاک معمولی را با خاک برگ و همچنین مقداری کود بسیار پوسیده دامی مخلوط کرد تا به زهکش مکان کاشت کمک شود. در مورد کوددهی نیز میتوان در طی فصول رشد یعنی بهار و تابستان دو یا سه مرتبه از کودهایی کامل همانند فرمول 20-20-20 استفاده کرد. توجه کنید که کود دهی بیش از اندازه می تواند موجب آسیب رسی به سیستم ریشه و در نتیجه کوتاهی قامت این گیاهان و حتی از بین رفتن آنان شود. از دادن کود به گیاهی که خاکی خشک دارد صرف نظر کنید و همیشه ابتدا گیاهان را آبیاری کنید و سپس محلول کودی را بکار برید.

تکثیر

این گیاهان را میتوان با استفاده از کاشت بذر و همچین قلمه تکثیر کرد. اگر میوه های تازه گیاه را در پاییز جمع کرده و قبل از اینکه پوشش آنها خشک شوند آنها را بکاریم میزان جوانه زنی نسبتا مناسب و بالا است و در چنین شرایطی بذرهای این گیاه نیاز به تیمار خاصی قبل از کاشت ندارند . اما اگر پوشش میوه ها خشک شوند قبل از کاشت بذرها می بایست ابتدا میوه را در آب خیس کرد تا پوشش آنها نرم شوند سپس این پوشش را برداشت و بعد بذرها را کاشت. بذرها را در عمق 3-2 سانیتمتری و در مکانی بکارید که حدود 6 ساعت نور مستقیم آفتاب دارشته باشد. دمای مناسب جوانه زنی بذرها 10 الی 25 درجه سانتیگراد است.

قلمه ها را می توان از چوب نرم(چوب سبز ) این گیاه در طی بهار به طول حدود 10 سانتیمتر و یا قلمه های نیمه چوبی در تابستان و یا قلمه های چوبی در طی پاییز به طول 30-20 سانتیمتر تهیه کرد. البته این ارقام نسبی است اما توجه داشته باشید که بر روی قلمه حداقل دو گره باید وجود داشته باشد. قلمه های سبز که زمان تهیه آنها در بهار است از نوک ساقه های جدید و جوان گیاه برداشته می شوند. قلمه های نیمه چوبی از ساقه هایی که کمی رسیده تر هستند (این ساقه ها خم می شوند اما در نهایت می شکنند) و قلمه های چوبی از ساقه هایی که به خوبی بالغ و رسیده هستند (این ساقه ها کمتر خم می شوند و با خم کردن زودتر از قلمه های نیمه چوبی می شکنند) تهیه می شوند.

توجه کنید که بخصوص برای تهیه قلمه های چوبی که در پاییز تهیه می شوند باید از ساقه هایی استفاده کرد که دارای گل و یا میوه نباشند. قلمه های تهیه شده از ساقه های دارای گل و میوه به میزان کمی ریشه زایی خواهند داشت. به طور کل قلمه های سبز که در بهار تهیه می شوند شانس بیشتری برای ریشه زایی در مقایسه با دو نوع دیگر قلمه (نیمه چوبی و چوبی ) دارند و به منظور افزایش شانس ریشه زایی در قلمه های نیمه چوبی و چوبی انها را به شکل پاشنه دار تهیه می کنند. یعنی در قسمت پایین قلمه ، قسمتی از ساقه مسن تر نیز وجود دارد. یعنی اگر قلمه را از ساقه حاصل از سال جاری که اکنون بالغ و چوبی است تهیه می کنیم بخشی از ساقه سال قبل را نیز در قسمت پایین قلمه در نظر می گیریم و با وجود این قسمت ، قلمه را از گیاه مادری جدا می کنیم. برش را از زیر گره یعنی ناحیه اتصال برگها به ساقه ها می زنیم و در قلمه هایی که برگ دارند، برگها را از یک دوم قسمت پایینی برگ جدا می کنیم. محیط کاشت قلمه ها را میتوان از پیت موس+ شن و یا پیت موس+ پرلایت به نستبهای مساوی تهیه کرد و حداقل تا یک سوم طول قلمه ها باید آنان را در محیط کاشت قرار داد. همچنین استفاده از پودرهای (هورمونهای )ریشه زایی به رشد ریشه های قلمه های چوبی این گیاه کمک می کند. همچنین کشیدن یک لایه پلاستیک شفاف بر روی بستر کاشت قلمه ها و قلمه ها به حفظ رطوبت هوای اطراف قلمه ها و ریشه زایی بهتر آنان کمک می کند که در این رابطه می توان از غبارپاشی روزانه نیز استفاده کرد. دمای مناسب نیز 18 درجه سانتگراد است و در طی مدت ریشه زایی قلمه ها را به دور از نور مستقیم آفتاب اما در مکانی روشن قرار دهید. مدت ریشه زایی قلمه ها 12-5 هفته است.

ترون

تکثیر ترون چگونه می باشد ؟

هرس

گیاهان برگ نو بسیار هرس پذیر هستند به طوریکه می توان آنها را کوتاه تر از قامتی که به شکل طبیعی رشد می کنند تربیت کرد. این گیاهان را در هر زمان از سال می توان هرس کرد و محدودیتی زمانی برای این کار وجود ندارد. برای عمل هرس نیز می توان با توجه به شکل و فرم اصلی گیاه، شاخه هایی را که بیش از اندازه بلند شده اند و یا خارج از شکل اصلی گیاه رشد کرده اند تا جایی که مورد نیاز است کوتاه کرد. البته سعی کنید برش را در بالای گره ها(نواحی اتصال برگ به ساقه) بزنید.

آفات

هیچ آفت و یا بیماری جدی متوجه این گیاه نیست اما می تواند به گال طوقه ای، لکه های برگی، پوسیدگی ریشه ای ، سوختگی و سفیدک پودری مبتلا شود. همچنین می تواند توسط شته ها، نماتود ها و کنه ها مورد حمله قرار بگیرد.

موارد استفاده

جهت حصار و پرچین بصورت کاشت ردیفی و توپر و بعنوان تک بوته تزئینی

ترون ، آشنایی با ترون و نحوه تکثیر آن

4.743
این مطلب مفید بود ؟403
منبع : نمناک - / ک.ک
وبگردی