تشخیص بیماری ها
شاید برایتان جالب باشد بدانید شکل پاهای شما از راز درونی تان خبر میدهند و میگویند چه بیماری دارید.

10نشانه نامحسوس بیماری هایی که پاهای شما میتوانند آشکار کنند!

می داند که هر یک از اعضای بدن می تواند به نوعی خبر از سلامت یا بیماری های پنهان داخل جسم را نشان دهد ، یکی از این اعضای فشا کننده بیماری ها پاها هستند پس بیایید به پا هایمان اندکی بیشتر ارزش بدهیم چگونه پاها بیمارهایی جدی ، مانند :دیابت، تیروئد و بیماری قلبی را قبل از اینکه حتی به مطب دکتر بروید نشان میدهند .

تغییر شکل پاها با 10 بیماری

1- پاهای خشک و پوسته پوسته شده :مشکل تیروئید
یعنی اینکه ممکن است مشکل تیروئید داشته باشید مخصوصا اگر مرطوب کردن پاها به برطرف شدن خشکی کمک نکند و نمیتواندبه خوبی هورمون تیروئید که برای کنترل سوخت و ساز ,فشار خون, رشد بافت و بهبود سیستم اعصاب و اسکلتی لازم است را ترشح کند. مارلن رید متخصص طب پا در شهرناپرویلِ ایلینوز میگوید:"وقتی ما ترکهایی در پاهامیبینیم و مرطوب سازی هم خشکی را در چند روز بهتر نمیکند،معمولا بیمار را برای تست اولیه تیروئید به پزشک متخصص ارجاع میدهیم تا مطمئن شویم که تیروید بیمار سالم هست یا خیر" . شکنندگی ناخن های پا نیز میتواند نشانه هایی از مشکلات تیروئید باشد.
 
تغییر ظاهر پا با این بیماری ها
انواع بیماری های پا
 
2 - پنجه ها و انگشتان بدون مو :بیمار های شریانی عروقی
برای هر چیزی که تفاوت و یا تغییر در پای شما ایجاد میکند سریعا به پزشک پا و متخصص مراجعه کنید اگر موهای روی انگشتان پا شما به طور ناگهانی ازبین رفتند میتواند نشان دهنده، چرخش ضعیف خون بر اثر بیماری شریان محیطی (PAD) و بیمار های شریانی عروقی باشد ، در این وضعت حتما به پزشک مراجعه شود. نشانه های بیماری PAD، کاهش در رشد موهادر انگشتان و مچ پا ,انگشتان کبود رنگ ، پوست نازک و براق را شامل می شود.علائم نامحسوس هستند,اما پزشکان می توانند پالس سالم را در پاها یا نقطه PAD در عکس اشعه ایکس بررسی کنند ، اگردر یک عکس اشعه ایکس از یک پای شکسته ، یک سخت شدگی در سرخرگها دیده شود، در 99 درصد اوقات همین امر در رگ های خونی قلب اتفاق می افتد .
 

بیماری های پا

3-ناخنهای پا دارای حفره و سوراخ می شوند:پسوریازیس
اگر سوراخ های کوچک ، شیارها یا خط ها یی را در ناخن های پا پیدا کردید ،ممکن است پسورازیس داشته باشید اگرچه بسیاری از افرادی که پسوریازیس ناخن را تجربه می کنند ،پسوریازیس پوست ، نیز دارند. (یک بیماری خودایمنی ایجاد می کند که پوست را تکه تکه و تحریک می کند)، 5 درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس ناخن در جای دیگر تحت تاثیر قرار نمی گیرند. پیچنی میگوید"اگر هرگز تشخیص داده نشده که شما پسوریازیس دارید ، اما در انگشتان پای خود کمی سوراخ و حفره مشاهده میکنید، شما بایدآنها را چک کنید" علائم دیگر شامل تکه های سفید و خطوط افقی در ناخن است. برای درمان پسوریازیس، پزشک ممکن است کرم موضعی دهد و یا استروئیدها رادر ناخن تزریق کند.
 
 تغییر شکل پا
علت قاشقی شدن ناخن پا
4 -ناخن های قاشقی:کم خونی یا لوپوس
آیا شما در ناخن پا گودی به اندازه ای عمیق که برای نگه داشتن یک قطره آب کافی باشد دارید؟ بیماری ای معروف به نام کایولونیچیا وجود دارد که ناخن ها قاشقی شکل می شوند که می تواند با کمبود آهن یا تولید بیش از حد آهن همراه باشد، ویا بیماری رینود (که بر خون رسانی به انگشتان دست و پا وارد می شود) و یا لوپوس (بیماری خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول ها، بافت ها و اندام ها حمله می کند) باشد.
بیماری ناخن قاشقی گاها در نوزادان ظاهر می شوند، و به طور طبیعی در چند سال اول زندگی ایجاد می شونداگر متوجه این بیماری شدید، با پزشک خود مشورت کنید، تا آزمایش خون را برای شناسایی علت دقیق انجام دهد.
 

تشخیص بیماری از روی شکل پا

5 -یک خط مستقیم زیر ناخن پا :سرطان پوست
یک خط تیره و عمودی در زیر یک ناخن پا می تواند ملانوم آتلانتیس آکروال یا ملانوم مخفی باشد - یک نوع از سرطان پوست که در قسمت های بدن نامرئی ظاهر می شود. (سایر ملانوم های پنهان شامل :ملانوم چشم و ملانوم دهان است.) این یک خط سیاه از پایه ناخن شما تا انتهای ناخن است که باید توسط یک متخصص طب سوزنی یا متخصص پوستی بررسی شود. شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که این قارچ نیست، که معمولا در همه ناخن ها قهوه ای مایل به زرد و پراکنده است ، اگر چه تنها 5 درصد از همه موارد تشخیص داده شده، نوع پنهان است، ملانوم پنهان شایع ترین نوع در افراد با پوست تیره است.
 
6 -قوس زیاد ناگهانی :آسیب عصبی
اکثر پاها با قوس زیاد در معرض شرایط خاصی از عصب-عضلانی قرار دارند.اگر کسی عضلات قوسی شکل در پا پیدا کند، می تواند نشانه ای از وضعیت عصبی به نام دندان شارکوت ماری (CMT) باشد. یک اختلال ارثی که به اعصاب محیطی آسیب می رساند (آن دسته که خارج از مغز و نخاع هستند) ،و یاCMT همچنین می تواند باعث تغییرات در راه رفتن، بی حسی در پا، تعادل دشواری، از دست دادن عضلات در پایین پا و بعدا علائم مشابه در بازوها و دست ها شود اگر ناهنجاری ها را متوجه شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید .
 
انواع بیماری های پا
 بیماری هایی که باعث تغییر شکل پا میشوند
 
7 -زخم هایی که درمان نمی شوند :دیابت
سطح گلوکز کنترل نشده میتواند، به عصبها صدمه بزند و باعث چرخه ضعیف خون در بدن شود بنابراین خون به پاها نمیرسد.وقتی که خون به زخمهای ایجاد شده توسط کفشهای تحریک کننده و نامناسب نمیرسد،پوست نمیتواند به خوبی درمان شود. رید میگوید" بسیاری از مردمی که دیابت دارند اولین بار به دلیل مشکلات پاها تشخیص داده میشوند باقی نشانه های دیابت شامل سوزن سوزن شدن و بی حسی در پاها ست در این صورت از پزشک خود درخواست گرفتن تست میزان قند خون کنید.
 
8 -انگشت پای بزرگ شده ، همراه با درد شدید:علت آنچه خورده اید است
.پرخوری در استیک و ...؟ درد بعد از آن می تواند ناشی از نقرس باشد،( نوعی از آرتریت که معمولا بر مفصل انگشت پا تاثیر می گذارد.) و بعضی از داروهای طبیعی برای درد و تورم وجود دارند. مواد غذایی با پوریین بالا، یک ترکیب شیمیایی در گوشت قرمز، ماهی و الکل خاص، می تواند باعث افزایش سطح اسید اوریک در بدن شود. اسید اوریک به طور معمول از طریق ادرار دفع می شود، اما در بعضی افراد بیش از حد تولید شده یا کمتر دفع می شود.
 
تغیرات ظاهری پا
 تغییر ظاهر پا با این بیماری ها
 
9 -خطوط قرمز زیر ناخن پا :میتواند بدلیل عفونت قلبی باشد
رگهای قرمز زیر ناخن های پا یا انگشتان دست میتواند رگهای خونی پاره شده معروف به خونریزیهای شکسته باشد.این اتفاق زمانی می افتد که لخته های کوچک خون به مویرگ های کوچک زیر ناخن آسیب میزنند. می توانند اندوکاردیت، عفونت داخلی پوشش قلب رانشان دهد. افرادی که سیستم ایمنی بدنشان به طور مداوم سرکوب می شود (مانند بیماران مبتلا به سرطان که از شیمی درمانی استفاده میکنند، بیماران مبتلا به اچ آی وی ویا بیماران دیابتی ) در معرض خطر ابتلا به اندوکاردیت هستند. عفونت ممکن است در صورت عدم درمان، به نارسایی قلبی منجر شود اگر این نوع خونریزی ها را روی ناخن های پا یا ناخنهای دست مشاهده می کنید و اخیرا هیچ آسیبی به ناخن شما وارد نشده است، به پزشک خود مراجعه کنید تا قلب و گردش خون خود را بررسی کنید.
 
10 -زخیم و پهن شدن انگشتان پا:سرطان ریه یا بیماری های قلبی.
علامت دیگری که در انگشتان پا و انگشتان دستان ظاهر می شود، کلابینگ یا ضخیم و پهن شدن است که اغلب با سرطان ریه، عفونت مزمن ریه، بیماری قلبی یا بیماری روده همراه است ، سرطان ریه و بیماری قلبی باعث کاهش مقاومت عروقی می شوند که به این معنی است که جریان خون به عروق کوچک در انگشتهای پا و نوک انگشتان دست افزایش می یابد. بافت پوست متورم می شود و منجر به ظاهر شدن "کلوب" می شود (گرد تر شدن ،پهن تر شدن انگشتان دست و پا).

تشخیص بسیاری از بیماری ها با شکل پا

4.540
این مطلب مفید بود ؟364
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بهداشت و سلامت نمناک / ن /ک
برچسب : فرم پاها
وبگردی