سیب

تغذیه بهاری با 20 عادت خوب غذایی

کد مطلب : 2511زمان مطالعه : 4 دقیقه
با تغذیه ای بهاری سالی همراه با طراوت بهار را تجربه کنید. در این مطلب ما به شما 20 عادت خوب غذایی را پیشنهاد می کنیم و امیدواریم با انجام آنها یک گام به سلامت جسم خود نزدیکتر شوید.

پیشنهاد ما برای تغییر عادات نامناسب در سال جدید و بهار نو و جایگزین کردن تغذیه خوب عبارت است از:

 

میوه ها

فواید میوه در اول صبح

روز را با میوه شروع کنیم
صبحانه وعده مناسبی برای گنجاندن یک یا دو میوه در کنار نان و پنیر است تا نیاز ما به بخشی از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و فیبر تأمین شود.

چای

چای داغ و مضرات آن برای حنجره

بگذاریم چای مان اندکی خنک شود
چای داغ هم برای حنجره خوب نیست و هم سبب می شود ما قند زیادی با هر فنجان یا استکان یا لیوان چای بخوریم.

با نوشابه ها قهر کنیم
گرچه آغاز سال، زمان آشتی ما است، اما بهتر است با مزاحمان سلامتی مان قهر کنیم. نوشابه های گاز دار به دلیل داشتن قند زیاد، ممانعت در جذب کلسیم و وابستگی که ایجاد می کنند زیان آورند و مزاحم.

ماهی بخوریم
اگر شب عید سبزی پلو با ماهی دارید نوش جان تان، ولی ماهی را نباید سالی یک بار خورد باید هفته ای یک تا دو بار در برنامه غذایی مان بگنجانیم. ماهی ها سرشار از پروتئین، چربی های مفید، ید و حتی کلسیم به خاطر استخوان های ریزی هستند که حین طبخ ذوب می شوند.

نمک

دور نمکدان را خط بکشیم

 

نمکدان ها را در ویترین بگذاریم
نمک به خاطر بالا بردن فشارخون و افزایش احتمال ایجاد بیماری های مزمن باید تا حد ممکن محدود شود. می توانیم عادت کنیم که به خیار نمک نزنیم و غذای سفره را کم نمک بخوریم. استفاده از آبلیمو و چاشنی های مفید دیگر در این زمینه به ما کمک می کند.

برنج مان را آبکش نکنیم
آبکش کردن برنج به تصور آنکه نشاسته آن از بین می رود اشتباه است، چون بیش از 80 درصد برنج را نشاسته تشکیل می دهد و با آبکش کردن چیزی از آن از دست نمی رود. در این میان فقط ویتامین های برنج هدر می روند.

نان سفید استفاده نکنیم
نان ها اگر سبوس دار باشند هم بهتر ما را سیر می کنند و هم اینکه تا حدودی مانع جذب کلسترول می شوند. نان های سفید قند خون را سریع بالا می برند و زمینه ابتلا به بیماری دیابت را مهیا می کنند.

خداحافظی با روغن جامد
روغن های جامد سرشار از اسیدهای چرب اشباع هستند که برای قلب و عروق ما زیانبارند. عروق را تنگ می کنند و خطر حمله های قلبی را افزایش می دهند.

سیر و پیاز بخوریم
گرچه سیر و پیاز ممکن است به ظاهر بد بو باشند، اما اتفاقاً خاصیت آنها به خاطر همان ترکیبات گوگردی است که بوی ناخوشایندی دارند. مزمزه کردن کمی چای خشک، یا جویدن چند برگ جعفری می تواند از بوی بد دهان ناشی از خوردن سیر و پیاز جلوگیری کند.

آب زیاد بخوریم
آب مفید ترین نوشیدنی است و یک لیوان آن حتی یک کالری هم ندارد. آب سموم بدن را دفع می کند و برای تنظیم سوخت و ساز بدن مفید است.

قندهایمان را ریز کنیم
حبه های قند امروزی که به صورت آماده و قالبی خریداری می کنیم، قابلیت آن را دارند که به چهار حبه کوچک تر تقسیم شوند تا تعداد قندی که در طول روز می خوریم کاهش یابد. بعضی ها در طول روز ناخودآگاه 10 فنجان چای می خورند و بی توجه به آن، تعداد قند دریافتی شان به رقم سرسام آوری می رسد.

چیپس نخوریم
چیپس حتی یک فایده تغذیه ای هم ندارد که به آن دل خوش کنیم. نشاسته، چربی نامناسب و نمک، ارمغان نامیمون چیپس برای بدن است.

کالباس و سوسیس کم بخوریم
کالباس و سوسیس حاوی مواد افزودنی به ویژه ترکیبات نیترات هستند که در بدن تبدیل به ماده سرطان زای نیتروزآمین می شوند. سعی کنیم از آنها به ندرت استفاده کنیم.

وعده غذایی را حذف نکنیم
با حذف یک وعده غذایی تمایل ما به وعده بعدی بیشتر می شود، ضمن این که با خوردن هله هوله ها، جای وعده نخورده را با مواد غیر مفید پر می کنیم.

غذایمان را خوب بجویم
جویدن غذا سبب می شود که هم از مزه غذا لذت بیشتری ببریم و هم با غذایی کمتر احساس سیری بیشتری داشته باشیم و هم اینکه لثه ها و دندان هایمان سالم تر باشند.

زیاد تعارف نکنیم
در پذیرایی ها به مهمانان خود زیاد اصرار به خوردن نکنید. خودتان هم مغلوب و مقهور و تسلیم میزبان نشوید و به شدت در برابر خوردنی های مضر از خودتان دفاع کنید!

از ماست کم چرب غافل نشویم
ماست می تواند علاوه بر تأمین کلسیم، پروتئین و برخی ویتامین ها به بهبود شرایط میکروبی معده و روده کمک کند. ماست گاهی از شیر هم برای بدن مفیدتر است.

گوجه فرنگی خور باشیم
گوجه فرنگی ضمن این که خواص بسیاری از میوه ها را در خود جا داده، کالری کمی نیز دارد. گنجاندن آن در هر سه وعده غذایی مفید است چون سبب افزایش جذب آهن از غذاهای گیاهی می شود.

دیر شام نخوریم
فاصله بین شام تا هنگام خواب بهتر است نزدیک به دو ساعت باشد. این توصیه نه بخاطر آن است که خیال کنیم ناهار چاق نمی کند و شام چاق می کند. این توصیه برای آن است که خواب راحت و آسوده ای داشته باشیم.

شیرینی های کوچک بخریم
هرچه شیرینی ها کوچک تر باشند طبیعتاً ضرر آنها نیز کمتر است. اصولاً شیرینی های بزرگ در پذیرایی نباید جایگاهی داشته باشند.
 

نکته پایانی: توجه به تغذیه سالم و متناسب با نیاز بدن می تواند کم شایانی در روند جلوگیری از ابتلا به بیماریهای رایج و دردناک داشته باشد. پس بیایید با رعایت برخی نکات هرچند کوچک در تغذیه و خوراکی های مورد استفاده سلامت خود را تا آخر عمر بیمه کنیم.

تغذیه بهاری با 20 عادت خوب غذایی

515
این مطلب مفید بود ؟150
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از salamatnews.com
وبگردی