خرید گوشی دست دوم
گوشی دست دوم که پیشرفته و هوشمند هم باشد از نظر برخی دوستداران موبایل بهتر است از خرید گوشی نو ولی با امکانات کمتر.اما خرید گوشی کارکرده هم ریسک هایی دارد که باید به آن توجه کرد.

هنگام خرید گوشی دست دوم توجه کنید

این روزها شاهد نوسانات بسیار زیادی در بازار موبایل در راستای نوسانات ارز هستیم که لیست قیمت ها ممکن است در هر روز چندین بار تغییر کنند. از این رو اغلب خریداران به خرید گوشی های دست دوم روی آورده اند تا بتوانند گوشی اسمارت فون خود را بنابر علاقه و سلایق خود خریداری نمایند.

از طرف دیگر برخی اشخاص نیز از این موضوع نهایت استفاده را می کنند تا بتوانند از خریداران سودجویی نمایند و بجای عرضه گوشی اورجینال دست دوم، سعی بر فروش گوشی های فیک و کارکرده را دارند. بنابراین باید در این زمینه مهارت خاصی داشته باشید تا بتوانید گوشی کارکرده ولی سالمی را خریداری نمایید.

گوشی دست دوم

نکات خرید گوشی دست دوم

اگر شما نیز قصد خرید گوشی دست دوم را دارید، می توانید در ادامه این مطلب از بخش تکنولوژی نمناک با تعدادی نکات کلیدی در خرید گوشی دست دوم آشنا شوید.

نکات کلیدی و راهبردی برای خرید گوشی دست دوم

 1- خرید از اشخاص معتبر ؛

امروزه تعداد سایت ها و برنامه هایی که می توان در آن تبلیغات کرد، زیاد می باشند و از این رو هر چه میزان بیشتر شود، به مرور بررسی جزئیات مربروط به افراد کلاهبردار کمتر و کمتر می شود. از این رو شاید هزاران نفر برای فروختن گوشی دست دوم کارکرده و تعمیر شده با بالاترین قیمت بازار اقدام نمایند.

اما منظور از اشخاص معتبر چیست؟ چرا نباید به اشخاص دیگر اعتماد کنیم؟ بطور کلی اگر شما با استفاده از هر طریقی با فرد فروشنده آشنا شوید دو مرحله وجود دارد که عبارتند از ؛

  1. شما با فرد فروشنده آشنا می شوید و برای بازدید و خرید گوشی قرار می گذارید. پس از آنکه شما از گوشی رضایت داشتید شروع به خرید آن می کنید. فرد فروشنده بابت تضمین ممکن است 50% قیمت گوشی را بگیرد و به شما مدتی را برای مهلت تست تعریف نماید تا شما از گوشی استفاده کنید و اگر مشکلی نداشتید ، 50% دوم را واریز نمایید که این مورد کاملا محال است.
  2. با فروشنده آشنا می شوید و برای بازدید و خرید گوشی دست دوم قرار می گذارید. پس از آنکه شما از گوشی رضایت داشتید، اقدام به خرید آن می کنید. البته این بار شما 100% مبلغ را می پردازید و سپس از شخص فروشنده مهلت تست می گیرید. از این رو اگر شخص فروشنده کلاهبردار باشد، می تواند به سادگی تنها با یک شماره فیک که شما از آنها دارید مبلغ زیادی را بابت گوشی خراب و یا تعمیر شده دریافت نماید که این مورد نیز توصیه نمی شود.

از این رو ما به شما خرید از فروشگاه ها و اشخاص معتبر را پیشنهاد می کنیم تا دیگر چنین مشکلاتی برای شما رخ ندهد.

 

موبایل دست دوم 

راهنمای خرید گوشی دست دوم

 2- چک کردن ظاهر و سلامت گوشی ؛

از اولین و مهم ترین ملزومات برای خرید گوشی دست دوم، سلامت تلفن همراه و ظاهر آن می باشد که از طریق آن می توانیم به اهمیت فروشنده نسبت به تلفن همراه و نحوه استفاده وی از گوشی را متوجه شد. از این رو ابتدا به ظاهر و سلامت گوشی توجه کنید و سپس با آن به میزانی کار نمایید. اگر شما قصد دارید گوشی های امروزی پرچم دار را خریداری نمایید، می توانید وارد منو کاربری شوید و سرعت باز شدن برنامه ها را امتحان کنید تا از فیک یا اصلی بودن آن آشنا شوید.
 
گوشی دست دوم

نکات خرید گوشی دست دوم

3- چک کردن اثر انگشت و یا Face ID در مقابل فروشنده ؛

یکی از شاخصه های گوشی امروزه فناوری اثر انگشت و یا Face ID است که کاربر می تواند با استفاده از این روش ها امنیت گوشی را دو چندان نماید. از این رو اگر گوشی سالم باشد، باید این فناوری ها نیز در آن سالم باشند و در لحظه عمل نمایند.

با این وجود توصیه می شود این آپشن ها را امتحان کنید و هر چه سریع باز شد، نشان دهنده سالم بودن گوشی می باشد و در غیر این صورت نشان دهنده فیک بودن گوشی می باشد.

4- وارد کردن سیم کارت به داخل گوشی و تست کردن آن ؛

 اگر گوشی سالم باشد، با وارد کردن سیم کارت به داخل گوشی می توانید آنتن را مشاهده نمایید. از این رو گاها ممکن است گوشی بنابه هر دلایلی از دست فروشنده افتاده باشد و دیگر شاهد آنتن دهی موبایل نباشیم و پس از خرید و خداحافظی از فروشنده باید هزینه زیادی را متحمل شویم تا این مشکل را بر طرف کنیم. بنابراین یکی از شاخصه های اصلی گوشی سالم، آنتن دهی آن می باشد.
 
گوشی دست دوم

نکات خرید گوشی دست دوم

5- بررسی کد IMEI گوشی و جعبه گوشی ؛

برای اطلاع از IMEI هر گوشی می توانید کد دستوری # 06 #* را وارد سازید تا کد را با کد قرار گرفته شده در کارتون گوشی را تطبیق دهید که در صورت تطبیق نشان دهنده اصل بودن گوشی می باشد.

 6- نحوه انتقال مالکیت گوشی دست دوم ؛

طرح رجیستری یکی از مهم ترین و اصلی ترین طرح هایی که اخیرا در کشور عزیزمان برای مبارزه با قاچاق و واردات غیر قانونی گوشی ها حدودا از اوایل مهر ماه 96 اجرا شد و امروزه بصورت جدی در حال اجرا می باشد و در مالکیت اسمارتفون ها تاثیرگذار بوده است و برخلاف گذشته، تمام برندهای مختلف را تحت پوشش خود قرار داده است.

با این حال اگر شما قصد خرید گوشی دست دوم را دارید، ابتدا می بایست مراحلی را در قالب " انتقال مالکیت " توسط مالک اصلی گوشی بگذرانید تا مالک اصلی گوشی شوید و بتوانید سیم کارت خود را درون آن قرار داده و به راحتی از قابلیت های گوشی خود استفاده نمایید. در غیر اینصورت گوشی شما هیچ اهمیت و ارزشی نخواهد داشت.

به همین دلیل هنگام خرید گوشی دست دوم می بایست این فرایند را انجام دهید که در ادامه شما را با این فرایند بصورت کامل و قدم به قدم آشنا خواهیم نمود. همراه ما باشید.

توجه : تمام فرایند های زیر می بایست زمانیکه سیم کارت مالک دستگاه، در دستگاه قرار دارد انجام شود.

1-وارد قسمت شماره گیری " phone " شوید و سپس کد دستوری #7777* ( ستاره هفت هزار و هفتصد و هفتادو هفت ) را وارد کنید و گزینه تماس را بفشارید.

گوشی دست دوم

 آموزش انتقال مالکیت گوشی دست دوم

2- اینک پنجره جدیدی برای شما باز خواهد شد که برای انتقال مالکیت اسمارت فون باید گزینه 3 را تایپ کرده و سپس ارسال را بفشارید.

انتقال مالکیت گوشی

 نحوه انتقال مالکیت گوشی

3- اینک شناسه یا شناسه های IMEI هایی که تحت پوشش نام شما ( مالک سیم کارت ) می باشد، نمایش داده می شود که در این مرحله می بایست شناسه " IMEI " مخصوص گوشی خود را که بر روی کارتن گوشی درج شده است را انتخاب نمایید و سپس گزینه ارسال را بفشارید.

سامانه همتا

چگونگی انتقال مالکیت گوشی

4- در این مرحله شماره سیم کارت شخص خریدار گوشی دست دوم را که قصد خرید گوشی شما را دارد، وارد نمائید تا انتقال مالکیت انجام شود.

انتقال مالکیت و طرح رجیستری

مراحل انتقال مالکیت گوشی

5- اینک مشخصاتی که تا این مرحله را که وارد نموده اید، اعم از شناسه " IMEI " گوشی و شماره شخص خریدار گوشی به نمایش در می آیند و می بایست مجددا امتحان کنید تا از مشکلی در فرایند انتقال رخ ندهد!

انتقال مالکیت

چگونه مراحل انتقال نالکیت گوشی را انجام دهیم؟

6- در نهایت پیغامی در قالب موفقیت شما در 5 مرحله بالا را دریافت خواهید نمود که کد فعال سازی به سیم کارت فرد خریدار ارسال خواهد شد.

روش استفاده از سامانه همتا

انتقال مالکیت اسمارت فون

7- اینک فرد خریدار می تواند شاهد پیغام دریافتی HAMTA باشد که در این پیامک شاهد " IMEI " و کد فعال سازی خواهد بود که می بایست از مرحله دوم انتقال مالکیت، شروع به فعال سازی سیم کارت خود نماید.

چگونگی انتقال مالکیت

مراحل انتقال مالکیت گوشی دست دوم

نکات مهم در خرید گوشی دست دوم + انتقال مالکیت

4.5193
این مطلب مفید بود ؟17320
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
وبگردی