خواب آلودگی بعد ناهار

بهترین راه رفع خواب آلودگی بعد ناهار

کد مطلب : 40357زمان مطالعه : 2 دقیقه
خواب آلودگی بعد ناهار تقریبا مسئله ای شایع است که اکثر اوقات مانع از تمرکز و انجام با کیفیت کارهای بعدازظهر می شود . علت و راه رفع این مشکل را کارشناسان بیان کردند.

تغذیه مناسب برای جلوگیری از احساس خواب آلودگی بعد ناهار

بی حالی و خواب آلودگی بعد از ناهار چه دلیلی دارد ؟ چطور می توان مانع از کسالت ایجاد شده بعد از خوردن غذا شد ؟ راه حل تغذیه ای این مشکل چیست؟

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که پس از خوردن نهار در محل کار دچار نوعی بی حوصلگی و افت انرژی می شوید و راندمان کاری شما کاهش پیدا می کند، باید در رژیم غذایی خود تغییر ایجاد کنید.

خواب آلودگی بعد ناهار

با خواب آلودگی بعد ناهار چه کنیم؟

علت غذایی خواب آلودگی بعد ناهار

بر اساس جدیدترین پژوهش ها مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین بالا در وعده ناهار می تواند باعث افت کیفیت و راندمان کاری در افراد شود زیرا دستگاه گوارش به ویژه روده را به شدت درگیر می کند. در این هنگام به دلیل افزایش حجم خونرسانی به بافت های دستگاه گوارش و نیز جذب آب و سایر مواد غذایی توسط روده فرد دچار کاهش فشار خون به طور محسوس و کمی ضعف می شود که البته این حالت موقتی است و به زودی مواد مغذی وارد گردش خون شده و فرد انرژی بدست می آورد.
 

راه ساده جلوگیری از خواب آلودگی بعد ناهار

کارشناسان بر همین اساس به افراد توصیه می کنند چنانچه در نوبت عصر کار سنگین و یا مستلزم تمرکز ذهنی بالا دارند از خوردن وعده ناهار پروتئینی به صورت موقت خودداری کنند. 
از طرفی افراد در عوض خوردن پروتئین می توانند از سالاد و پروتئین دریایی برای وعده ناهار استفاده کنند که هم زودهضم می شود و هم انرژی مورد نیاز بدن را به سرعت تامین می کند. مصرف میوه های پرکار مثل موز و سیب هم می تواند انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند و تمرکز فرد را بالا ببرد.
 البته کارشناسان تغذیه به افراد توصیه می کنند مواد پروتئینی را به طور کامل از وعده غذایی خود به ویژه در ناهار در فصول سرد سال حذف نکنند؛ زیرا باعث کاهش مقاومت بدن در برابر عوامل بیماری زا و ابتلا به سرما خوردگی و آنفلوآنزای فصلی در آنها می شود. 
اهمیت نقش روده ها در جذب مواد غذایی به حدی بالا است که کارشناسان در نظر دارند تحقیقات بیشتری برای پی بردن به راز و رمز این عضو از بدن انجام دهند.

خواب آلودگی بعد ناهار , تغذیه رفع بی حالی بعد غذا

3.625
این مطلب مفید بود ؟187
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران /ن
برچسب : خواب آلودگی
وبگردی