خواب ظهر
چرت زدن در بعد از ظهر فواید بسیار زیادی برای سلامت بدن دارد اما باید بدانید چه مدت زمانی و چه ساعتی برای خواب در روز برای شما مناسب است.

مدت زمان و ساعت مناسب خواب ظهر

اینکه بدانیم چه زمانی از روز چشمانمان را ببندیم و یاچرت بزنیم ، با این که چه زمانی استراحت کنیم کاملا متفاوت می باشد . مثلا می دانید که چرت زدن کوتاه مدت می تواند فواید بسیار زیادی را به بدنتان برساند و همچنین می تواند دوباره شما را بازیابی و ریکاوری کند ، روحیه تان را بهبود ببخشد ، استرس را کاهش دهد و فواید بی شمار دیگری را به همراه داشته باشد.

زمان مناسب برای چرت زدن چه موقع می باشد؟

بیشتر افراد در طول روز این کار را انجام می دهند اما باید هنر چرت زدن برای خواب ظهر را نیز بلد باشید . برای این که این کار را درست انجام دهید، نباید بیش از حد طولانی بخوابید . بهترین حالت این است که یک چُرت 20 الی 30 دقیقه ای داشته باشید و دقیقا این کار را در زمان صحیح از روز انجام دهید.

چرت روزانه

بهترین ساعت برای بیشتر افراد برای چرت زدن بین ساعت دو تا سه ظهر است . علت آن این است که معمولاً در این تایم ناهار خود را خورده اید، خون و سطح انرژی شما به طور طبیعی در حال افت کردن می باشد و در حقیقت ساعت بدن شما اغلب برنامه ریزی می شود که در این زمان، خواب کوتاه داشته باشید. اگر قصد دارید که زودتر از این تایم بخوابید ، بدن شما برای خواب بیشتر آماده نخواهد بود.

خواب ظهر یا همان چرت روزانه همچنین در صورت کافی بودن ، با خواب شب شما ارتباطی ندارد و در آن اختلال ایجاد نخواهد کرد. باید مطمئن شوید که هیچ وقت حداقل 3 ساعت قبل از زمان خواب خود چرت نزنید.

مثلا اگر مایل هستید که ساعت 9 و نیم شب بخوابید، آخرین تایمی که برای چرت زدن فرصت دارید تا شش و نیم بعد از ظهر می باشد. البته برنامه روزانه هرکس منحصر به فرد است اما بهتر است که این تایم ها را زیاد بالا و پایین نکنید و به سبک زندگی خود پایبند باشید . گاهی اوقات تایم کاری و یا ناهار خوردن شما به گونه ای است که باید زمان آن را دیرتر یا زودتر کنید.

خواب بعد از ظهر

یکی از بهترین راه های انتخاب زمان مناسب برای خواب ظهر این است که ساعت خواب تان را بر اساس زمانی که بیدار می شوید، تعیین کنید. مثلاً اگر ساعت 7 صبح بیدار شدید، زمان ایده آل برای خواب ظهر ساعت 2 بعد از ظهر می باشد.

اگر ساعت 6 صبح بیدار شدید، یعنی اینکه باید حدود ساعت یک و نیم ظهر چرت بزنید . اگر ساعت هفت و نیم بیدار شدید، بهتر است که خواب ظهر را حدود ساعت دو و نیم انجام دهید.

مدت زمان و ساعت مناسب خواب ظهر

4.334
این مطلب مفید بود ؟295
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : خوابیدن
وبگردی