خواب
نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد، بیش از 60 درصد جوانان چینی متولدشده در دهه 1990 خواب کافی ندارند و رکورد بی خوابی را شکستند؛ علاوه بر اینکه این افراد بی خواب ترین مردم جهان نیز به شمار می آیند.

جوانان چینی رکورد بی خوابی را شکستند

بی خوابی، هر چند که آزار دهنده است، اما مشکلی شایع در سراسر جهان محسوب می شود. به گفته انجمن خواب آمریکا، از هر سه بزرگسال، یک نفر از آنها در برهه ای از زندگی خود با بی خوابی دست و پنجه نرم می کند چنانچه به عنوان نمونه بارز جوانان چینی بی خواب ترین مردم جهان شناخته شده اند.

نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد، بیش از 60 درصد جوانان چینی متولدشده در دهه 1990 خواب کافی ندارند؛ علاوه بر اینکه این افراد بی خواب ترین مردم جهان نیز به شمار می آیند.

بر اساس نتایج به دست آمده از یک پژوهش ، بیش از 60 درصد افرادی که بعد از سال 1990 متولد شده اند، میانگین ساعت خوابشان از 7 ساعت کمتر است؛ علاوه بر این، بالغ بر 60 درصد آنها در به خواب رفتن مشکل دارند و حدود 13 درصد نیز کاملاً دچار بی خوابی هستند.

جوانان چینی

رکورد بی خوابی در چین

این پژوهش ها همچنین نشان داده است، نیم ساعت طول می کشد تا حدود 31 درصد مردم جوان چین به خواب بروند؛ همچنین 9 درصد از جوانان این کشور برای خوابیدن به قرص های خواب آور نیاز دارند.

نتیجه تحقیقات پیرامون نحوه خوابیدن مردم چین بیانگر آنست که حدود 31 درصد آنها بعد از نیمه شب می خوابند و صبح زود بیدار می شوند.

علاوه بر این، 17.5 درصد از مردم جوان این کشور زود می خوابند و زود هم بیدار می شوند.

محققان باور دارند، اختلالات خواب از جمله عوامل مهم در ابتلا به افسردگی و آلزایمر است؛ خواب به اندازه کافی می تواند از مغز محافظت کند و خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

کارشناسان بهداشتی باور دارند، یکی از نکات اصلی که باید برای خواب خوب رعایت شود، این است که هیچ اقدام دیگری مثل مطالعه، موسیقی، گوش دادن به رادیو، تماشای تلویزیون، استفاده از لپ تاپ، موبایل و ... در اتاق خواب انجام نشود.

ترفندهایی عجیب برای غلبه به بی خوابی

به نقل از "مدیکال دیلی"، اگر ترفند کلاسیک شمارش گوسفندان تاثیری در به خواب رفتن شما ندارد و تمایلی به استفاده از قرص های خواب نیز ندارید، در ادامه چند روش علمی که می توانند در به خواب رفتن راحت تر کمک حال شما باشند را ارائه می کنیم.

تلاش کنید بیدار بمانید!

در نگاه نخست این توصیه ای مخالف آن چیزی که باید انجام دهید به نظر می رسد، اما برخی پژوهش ها نشان داده اند افرادی که به عمد تلاش می کنند بیدار بمانند، نسبت به آنهایی که فعالانه تلاش می کنند تا بخوابند، سریع تر به خواب می روند.

به گفته جولی هرست، روان درمانگر، شما می توانید چشمان خود را باز نگه داشته و جمله "من نمی خوابم" را با خود تکرار کنید. مغز موارد منفی را خوب پردازش نمی کند و این شرایط را به عنوان دستورالعملی برای خواب ترجمه کرده و عضلات چشم به سرعت خسته می شوند و احساس خواب شما را فرا می گیرد.

جوراب به پا کنید

یک بار دیگر، این مورد نیز در نگاه نخست عجیب به نظر می رسد، به ویژه این که پژوهش ها دماهای پایین و خنک را برای کمک در به خواب رفتن توصیه می کنند، اما مطالعه ای که در سال 1999 توسط دانشمندان سوئیسی انجام شد، نشان داد که دست ها و پاهای گرم بهترین پیش بینی کننده برای این است که فرد با چه سرعتی به خواب می رود. این شرایط در نتیجه تغییر گردش خون از قسمت مرکزی بدن به سمت اندام های انتهایی و کاهش دمای بدن رخ می دهد که به مغز اعلام می کند در حالت خواب قرار بگیرد.

حباب بترکانید

حباب سازها تنها یک اسباب بازی برای سرگرمی کودکان نیستند، بلکه حباب ها از یک ویژگی هیپنوتیزم کننده نیز سود می برند که می تواند در به خواب رفتن افراد کمک کند. به گفته دکتر راشل ماری سلز، استاد مغز و اعصاب در دانشگاه جانز هاپکینز، حباب درست کردن هم تمرینی تنفسی است که به آرامش شما و کاهش ضربان قلب کمک می کند و هم ذهن را از افکاری که ممکن است شما را بیدار نگه دارند، دور می سازد.

بی خوابی

انجام تمرین 4-7-8

برای انجام این تکنیک نوک زبان را در برابر برآمدگی بافت پشت دندان های بالایی خود قرار دهید و طی کل تمرین زیان خود را در همین قسمت نگه دارید. سپس آن چه در ادامه ذکر می شود را انجام دهید:

بازدم را به طور کامل از طریق دهان انجام دهید.

دهان خود را ببندید و به آرامی از طریق بینی عمل دم را انجام دهید و تا چهار بشمرید. در شرایطی که چهار شمارش انجام می دهید.

نفس خود را به مدت هفت شمارش نگه دارید.

عمل بازدم را به طور کامل از طریق دهان انجام دهید و هشت شمارش انجام دهید.

بار دیگر عمل دم را انجام دهید و این چرخه را سه بار دیگر تکرار کنید.

شمع اسطوخودوس

شمع های اسطوخودوس نه تنها می توانند به زیبایی دکور خانه شما اضافه کنند، بلکه پژوهش های صورت گرفته نشان داده اند که رایحه این گیاه بسیار آرامش بخش است و می تواند آن چه برای به خواب رفتن راحت نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهد.

نتایج مطالعه ای در سال 2005 نشان داد که رایحه اسطوخودوس می تواند اثر ویژه ای بر کیفیت خواب افراد داشته باشد و همچنین به این نکته اشاره داشت افرادی که پیش از خواب رایحه این گیاه را استشمام کرده بودند، نه تنها تجربه خواب بهتر داشتند، بلکه صبح روز بعد احساس انرژی بیشتری نسبت به آنهایی که این کار را انجام نداده بودند، گزارش کردند.

چرخش بالش

اگر هیچ راهکاری در به خواب رفتن شما موثر واقع نشد، ترفند ساده چرخاندن بالش را امتحان کنید. پوشش خنک و تازه سمت دیگر بالش در برخورد با صورت گرم می تواند اثر شگفت انگیزی داشته باشد.

جوانان چینی بی خواب ترین مردم جهان!

3.88
این مطلب مفید بود ؟62
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - عصر ایران - / ل
وبگردی