اختلال وسواس فکری

بهترین راه درمان خانگی وسواس فکری (OCD)

کد مطلب : 39690تعداد نظرات : 29 نظرزمان مطالعه : 11 دقیقه
اشخاصی که به اختلال وسواس فکری مبتلا هستند غیرعادی بودن خود را تشخیص می دهند و فقط خودشان می توانند به خود کمک کنند.

اختلالی به نام وسواس فکری را با این علائم بیشتر بشناسید 

اختلال وسواس فکری (OCD)یک اختلال است که با افکار جدی، وسواس و اجبار مشخص می شود. این افکار وسواسی و رفتارهای تکراری می تواند تاثیر قابل توجهی بر زندگی داشته باشد، اما می تواند از طریق تعدادی از مداخلات پزشکی به شما کمک کند. اگر چه با اختلال وسواسی زندگی می کنید و یا از فردی با این شرط حمایت می کنید، در این بخش از نمناک 10 واقعیت وجود دارد که در مورد آن باید بدانید.

حقایقی مهم در مورد اختلال وسواس فکری 

1. اختلال وسواسی می تواند منجر به اضطراب شود 

اگر مبتلا به اختلال وسواسی باشید، ممکن است اضطراب شدید را به عنوان نتیجه افکار وسواسی تجربه کنید. اغلب اوقات اجبار برای کاهش اضطراب ناشی از وسواس های رفتاری مورد استفاده قرار می گیرند. این رفتارها شامل موارد زیر می شوند: 

  • مرتبا چک می کند تا مطمئن شود که درها قفل شده اند.
  • شمارش اشیا، حروف یا کلمات.
  • دوباره سامان دادن اشیا برای کسب اطمینان از یک نظم یا تقارن خاص.
  • انجام دادن چند کار مانند روشن و خاموش کردن چراغ پنج بار به این دلیل که پنج عدد "خوب" است. 

اختلال وسواسی، توسط وسواس های مشخص می شود، اما نشانه هااز شخصی به شخص دیگرمتفاوت است. اگر مبتلا به اختلال وسواسی باشید، ممکن است تیک و حرکات تکرار مانند پلک زدن و یا تیک صورت را داشته باشید. چندین زیرمجموعه از اختلال وسواسی از جمله یک وسواس به تمیزی، یک وسواس با تقارن و نظم و جمع آوری، وجود دارد. 

2. بسیاری از افراد مبتلا به OCD، بصیرت به علایم خود دارند

اگر OCD دارید، ممکن است غیرعادی بودن یا بیش از حد وسواس را تشخیص دهید. این می تواند یکی از جنبه های خسته کننده اختلال باشد.

انواع وسواس فکری

نشانه های وسواس فکری در افراد

3. OCD در حدود 2.5 درصد از عمر آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد 

هیچ تفاوتی در میزان اختلال وسواس میان مردان و زنان وجود ندارد. مردم همه فرهنگ ها و قومیت تحت تاثیر قرار می گیرند، اما چندین عامل ریسک وجود دارد که می تواند احتمال توسعه این اختلال را افزایش دهد، از جمله: 

سن:شما در خطر توسعه اختلال وسواسی در اواخر دوران نوجوانی قرار دارید. هنگامی که به بزرگسالی می رسید، خطر گسترش اختلال وسواسی رخ می دهد. 

جنسیت:مردان و زنان به همان اندازه به طور مساوی مبتلا به اختلال وسواس در پی بلوغ هستند، اما مردان بیشتر به احتمال بیشتری مبتلا به اختلال وسواس در طول دوران کودکی هستند. 

ژنتیک:داشتن اعضای خانواده مبتلا به اختلال وسواس به طور قابل توجهی ریسک را افزایش می دهد. هرچه فرد نزدیک تر به خانواده شما باشد، خطر بیشتری وجود دارد، به خصوص اگر اختلال آن ها از کودکی یا نوجوانی شروع شود. 

رویدادهای مربوط به زندگی ضربه روحی:رویدادهای آسیب زا، مانند سو استفاده جنسی یا مرگ یک فرد محبوب، ریسک را افزایش می دهد. 

ساختار مغز:اگرچه تحقیقات کاملا مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که بین علایم و اختلالات مغز یک رابطه وجود دارد. 

4. نشانه های اختلال وسواس معمولا درنوجوانی و اوایل بزرگسالی شروع می شوند 

با این حال، کودکان زیر 4 سال می توانند تحت تاثیر قرار بگیرند. اگر چه نادر است اختلال می تواند در اواخر بزرگسالی شروع شود. به طور معمول، اغلب افراد در سن 19 سالگی تشخیص داده می شوند. 

5. ژن مبتلا به اختلال وسواس شناسایی نشده 

توسعه اختلال وسواس نتیجه تعامل پیچیده بین تجربه زندگی و عوامل خطر ژنتیکی است. در حالی که هیچ ژن واحدی شناسایی نشده است، محققان می دانند که پیوند ژنتیکی از مطالعات دوقلوها وجود دارد، که نشان می دهد زمانی که یکی از دوقلوها مبتلا به اختلال وسواس باشد، دیگری بیشتر احتمال دارد که مبتلا شود. 

6. "OCD" نمی تواند با تست خون یا - xری تشخیص داده شود 

اگر فکر می کنید که مبتلا به اختلال وسواس هستید، باید یک متخصص بهداشت ذهنی آموزش دیده، مانند روان پزشک یا روان شناس را ببینید تا تشخیص دهید. علایم اختلال شبیه به بیماری های دیگر هستند، پس مهم است که به دنبال کمک حرفه ای باشید.

7. درمان های موثر موجود هستند 

اینها شامل داروهایی نظیر پروزاک(فلوکستین)، زولوفت (سرترالین )، پاکسیل (پاروکستین) هستند که بر سطوح سروتونین و همچنین داروهای روان گردان شامل درمان شناختی - رفتاری تاثیر می گذارند. داروهای روان درمانی می تواند به همان اندازه موثر باشد. محققان همچنین به درمان های دیگر نظیر تحریک عمقی مغز برای افرادی که مبتلا به اختلال وسواس مقاوم در برابر درمان هستند، نگاه می کنند.

8. استرس می تواند نشانه های اختلال را بدتر کند 

میزان استرس را کنترل کنید تا به سمت کاهش شدت و دفعات علائم حرکت کنید.

9- OCD، بیماری مزمن ذهنی است 

تمرکز باید بر روی مدیریت روزمره نشانه ها باشد، به جای اینکه وضعیت را درمان کنید.

10. این امکان وجود دارد که زندگی کامل و سازنده ای با اختلال وسواس داشته باشید 

با مکانیسم های مقابله خوب و درمان در محل، می توانید زندگی شاد و سازنده ای داشته باشید.

مقابله با وسواس

وسواس فکری چیست و چگونه رفع می شود؟

راه های مقابله با اختلال وسواس فکری: 

1. OCD بسیار مزمن است 

به این معنی است که مبتلا به آسم یا دیابت است. می توانید آن را تحت کنترل بگیرید و بهبود پیدا کنید، اما در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد. این یک پتانسیل است که همیشه در پس زمینه وجود داشته باشد، حتی اگر بر زندگی تاثیر نگذارد.

تفکر فعلی این است که احتمالا در اصل ژنتیکی است، و درمانی در دسترس نیست تا در آن سطح درمان شود. کارهایی باید انجام دهید تا آن را واقعا کنترل کنید، و اگر نمی خواهید به طور موثر از آن ها در طول زندگی خود استفاده کنید، خطر بازگشت به آن را خواهید داشت. این به این معنی است که اگر از ابزار ارائه شده در درمان / یا رفتاری استفاده نکنید و یا اگر از مصرف دارو دست بردارید (در اغلب موارد) به زودی خود را در محاصره علائم قرار خواهید داد. 

2. دو مورد از ویژگی های اصلی اختلال ، شک و احساس گناه است 

در حالیکه هنوز درک نشده است که چرا این گونه است، اینها نشانه های این اختلال تلقی می شوند. در قرن نوزدهم، اختلال وسواس به عنوان "بیماری شک" شناخته شد، که می تواند حتی چیزها را در مورد خود، دیگران، یا دنیایی که در آن زندگی می کنند، مورد تردید قرار دهد.

بیمارانی را دیده ایم که در رابطه جنسی شان، سلامت ، درک، این که آیا آن ها مسئول امنیت کامل غریبه ها هستند، یا نه، احتمال اینکه آن ها قاتل شوند یا نه بیماران در مورد اینکه آیا آن ها واقعا زنده هستند یا نه، شک دارند. شک یکی از ویژگی های اختلال وسواس می باشد. این شک در بالاترین قدرت قرار دارد. این چیزی است که باعث می شود افراد صدها بار مسائل را بررسی کنند، یا سوالات بی شماری از خود و یا دیگران بپرسند. 

3. اگر چه می توانید در برابر انجام یک وسواس مقاومت کنید، نمی توانید از فکر کردن به یک تفکر وسواسی خودداری کنید 

وسواس ها رویدادهای ذهنی تولید شده را ایجاد می کنند که به نظر می رسد شبیه افکار واقعی یک فرد هستند، اما اینطور نیستند. به عنوان رویدادهای بیوشیمیایی، آن ها نمی توانند به سادگی آن را قطع کنند. مطالعات در مورد سرکوب فکر نشان داده اند هر چه بیشتر تلاش کنید به چیزی فکر نکنید، بیشتر به آن فکر خواهید کرد.

ترفند اصلی برای مقابله با وسواس های رفتاری این است:" اگر می خواهید کم تر به آن فکر کنید، بیشتر به آن فکر کنید. ترس نیز از ذهن سرچشمه می گیرد و برای بازیابی، مهم است که قبول کنیم که هیچ راه فراری وجود ندارد. ترس باید با آن ها روبرو شود. افرادی که مبتلا به اختلال نیستند، با چیزهایی که از مدت ها قبل می ترسند، می مانند - یعنی این که ترس آن ها ناموجه است و به هر حال اضطراب بدون اجبار و یا خنثی کردن فعالیت از بین می رود. 

4. تشخیص و درمان رفتاری بهترین نوع درمان برای اختلال وسواس می باشد 

درمان رفتاری - بهترین نوع درمان برای اختلال وسواس می باشد. وسواسی ها باور دارند که یک مساله مبتنی بر ژنتیک با مولفه های رفتاری است و منشا روانی ندارد. بنابراین صحبت در مورد درمان معمولی چندان کمکی نخواهد بود. مرور رویدادهای گذشته در زندگی تان، یا تلاش برای مشخص کردن جایی که پدر و مادر شما در بزرگ کردن شما اشتباه کرده اند، هرگز به شما در روند بهبود علائم کمک نخواهد کرد. 

5. در حالی که دارو کمک کننده است، به خودی خود درمانی کامل نیست

 این طبیعت انسان است که همیشه راه حل های سریع، آسان و ساده می خواهند. در حالی که همه مبتلایان دوست دارند که دارو برای رفع بیماری وجود دااشته باشد، در این زمان واقعا چنین چیزی وجود ندارد. داروها درمان کاملی نیستند، با این حال آن ها درمانی "خوب" هستند. به طور کلی، اگر بتوانید علائم را 60 تا 70 درصد کاهش دهید، نتیجه خوبی در نظر گرفته می شود. 

اتکای صرف به دارو به احتمال زیاد به این معنی است که تمام علائم کاملا از بین نمی رود و اگر آن ها را قطع کنید، همیشه در برابر بازگشت اساسی آسیب پذیر خواهید بود. داروها درمان نیستند، بلکه کنترل گر هستند. حتی در جایی که خوب کار می کنند، وقتی دست از مصرف آن ها بردارید، معمولا در عرض چند هفته به حالت ناسالم پیشین خود باز می گردید. 

6. نمی توانید و نباید به کمک دیگران برای مدیریت اضطراب خود و یا خوب بودن وابسته باشید 

اگر برای مدیریت اضطراب خود به دیگران وابسته هستید، به سوالات پاسخ دهید، به سوالات خود پاسخ دهید، چه کار خواهید کرد؟ حدس من این است که احتمالا ساکت و ناتوان خواهید بود. این درست است هیچ کس نمی تواند بیش از تو به تو کمک کند.

اگر انگیزه شما آنقدر ضعیف است که نمی توانید به تنهایی به کار خود ادامه دهید . همان طور که در ابتدا ذکر شد، از آنجا که بیماری مزمن است، باید یاد بگیرید که آن را در طول زندگی خود مدیریت کنید. همیشه باید کاملا مستقل از مدیریت آن باشید. 

7. هدف هر درمان خوب، آموزش دادن به خودتان برای تبدیل شدن به مشاور خودتان است 

در راستای آخرین نکته، رفتار درمانی خوب شناختی و رفتاری باید به شما ابزار لازم برای مدیریت موثر علائم خود را بدهد. با پیشرفت درمان، مسئولیت هدایت درمان باید به تدریج از مشاور به خودتان تغییر کند. در حالی که مشاور ممکن است با دادن تکالیف به شما برای کمک به شما و غلبه بر ترس های خود، شروع کند، باید در نهایت وضعیت های دشوار را در مورد خودتان تشخیص دهید و تکلیف خود را به چالش بکشید.

 8. نمی توانید به حدس خودتان در تصمیم گیری درباره چگونگی مقابله با اختلال وسواس تکیه کنید 

9. بهبودی به زمان نیاز دارد 

10."بازگشت" خطری بالقوه است که باید از آن محافظت کرد

وسواس فکری چیست

بهترین روش برای درمان وسواس فکری کدام است؟

نکاتی برای موفقیت در درمان اختلال وسواس فکری: 

1. همیشه انتظار غیر منتظره ترین چیزها را داشته باشید :

می توانید هر زمان و مکانی فکر وسواسی داشته باشید. تعجب نکنید که قدیم و یا حتی جدیدا رخ داده باشد . اجازه ندهید که شما را متحیر کند. آمادگی استفاده از ابزارهای درمانی را داشته باشید همچنین، اگر افکار جدیدی ظاهر شود، مطمئن شوید و به درمانگر خود بگویید.

 2. مایل به پذیرش ریسک باشید:

خطر بخش جدایی ناپذیر از زندگی است و به همین ترتیب نمی توان از آن خلاص شد .

3. هرگز از خود یا دیگران اطمینان حاصل نکنید:

در عوض، به خودت بگو که بدترین اتفاق می افتد یا اتفاق افتاده است. اطمینان از اثرات هر نوع تکالیف درمانی که از آن استفاده می کنید را لغو و از بهبود جلوگیری می کند. اطمینان به دنبال یک محرک است، مهم نیست چطور ممکن است سعی کنید آن را توجیه کنید. 

4. همیشه سعی کنید با افکار وسواسی موافق باشید:

هرگز آنها را تجزیه و تحلیل نکنید، سؤال یا با آنها بحث نکنید. سوالاتی که مطرح می شوند، سوالات واقعی نیستند و پاسخی واقعی برای آنها وجود ندارد. سعی کنید در هنگام موافقت با جزئیات دقیق نباشد.

 5. زمان را تلف نکنید تا مانع از فکر کردن شوید:

این فقط اثر متضاد و منجر به تفکر افکار بیشتر خواهد شد. مطالعات نشان داده اند که نمی توانید به طور موثر افکار خاصی را متوقف کنید. 

6.به خاطر داشته باشید که مقابله با علائم مسئولیت خودتان است:

دیگران را در انجام تکالیف درمانی خود در نظر نگیرید یا انتظار داشته باشید که آنها به شما انگیزه دهند. آنها همیشه وقتی به آنها نیاز دارند آنجا نخواهند بود، اما خودتان همیشه برای خودتان وجود دارید.

 7.در پیشرفت خود بیش از حد بی حوصله نشوید:

یا خودتان را نسبت به شخص دیگری مقایسه نکنید. هر کسی با سرعت خود پیش می رود در عوض سعی کنید به سادگی تمرکز بر انجام تکالیف درمانی روزانه، یک روز در یک زمان داشته باشید . 

8. وقتی با دو گزینه ممکن مواجه شدید، ممکن است سخت تر را انتخاب کنید 

9. روزمرۀ تکالیف درمانی خود را بررسی کنید، حتی اگر فکر می کنید همه آنها را می دانید:

آسان است که به راحتی آنها را نادیده بگیرید - مخصوصا کسانی که به دنبال انجام آن نیستید. 

10.در ابتدای هر روز، تکالیف را بخوانید فرض نکنید همه آنها را می شناسید و آنها را فراموش نخواهید کرد

داروی وسواس فکری

اختلال وسواس فکری اینگونه درمان می شود

درمان های خانگی برای درمان اختلال وسواس فکری: 

(اختلال وسواس فکری) اختلال روانی است که بر میلیون ها نفر از مردم در سراسر جهان تأثیر می گذارد، اما راه هایی برای درمان این بیماری وجود دارد از جمله کاهش مصرف کافئین ، مدیتیشن ، ماساژ و ورزش منظم. 

درمان های خانگی برای (اختلال وسواس فکری) 

درمان های خانگی برای اختلال وسواس فکری عبارتند از: 

مصرف کافئین را کاهش دهید

بسیاری از عوامل مرتبط با استرس وجود دارد که می تواند اختلالات را تشدید کند، بنابراین کاهش دادن مواد شیمیایی ناشی از استرس مثل کافئین و ...ایده بسیار خوبی است. هنگامی که افزایش مصنوعی کافئین از بین می رود پس با خماری، و کمبود انرژی باقی می مانید. 

به طور منظم غذا بخورید

بدن هنگامی که تنش را تجربه می کند، عکس العمل منفی نشان می دهد و زمانی که ما گرسنه یا کمبود مواد مغذی داریم، می تواند منجر به یک افکار خطرناک یا غم انگیز شود. کاهش قند خون باعث ایجاد استرس در بدن می شود که می تواند علائم و روندی را ایجاد کند.

خوردن عجله و خوردن غذا نیز برای بدن بد است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که سه وعده غذای منظم در روز دارید، به طور مرتب بجوید، زیرا این می تواند منجر به اختلال وسواس مجدد شود. 

به طور منظم ورزش کنید

ترشح سالم اندورفین در بدن برای سلامتی و متابولیسم کلی بسیار مهم است. ورزش یکی از بهترین و ساده ترین راه برای تقویت این مواد شیمیایی در بدن است، بنابراین 3-5 بار در هفته انجام دهید تا میزان خون بالا بیاید.

با نگه داشتن بدن خود به شکل خوب و استفاده از انرژی اضافی که ذخیره کرده اید، احتمال بیشتری برای اجتناب از رفتارهای وسواسی دارید. ورزش همچنین برای سلامت روان و وضوح و همچنین تنش طبیعی استرس مفید است. 

الگوهای خواب منظم داشته باشید

کمبود نظم در خواب می تواند به طور جدی با وضوح ذهنی و احساس آرامش ارتباط داشته باشد . اگر زمان مشخصی برای خوابیدن و بیدار شدن بگذارید و سعی کنید انجام دهید روز پر انرژی تری خواهید داشت و کمتر احساس خستگی یا افسردگی می کنید.

 ترک کردن سیگار 

ماهیت محرک سیگار می تواند برای افراد مبتلا اختلال به بسیار مضر باشد، زیرا نیکوتین و ماهیت اعتیادآور بودن سیگار هر دو به یک وضعیت خطرناک برای افرادی که در حال حاضر سعی در رفتار وسواسی دارند، ترکیب می شوند.

احتیاط:ارتباط بین ، افسردگی و خطر بالاتری از خودکشی وجود دارد. اگر علائم را دارید، مهم است که با شخصی صحبت کنید، چه یک درمانگر، یک عضو خانواده، یک دوست یا یک پزشک باشد. بسیاری از علائم را می توان درمان کرد، اما مهم است که شما تنها با اختلال مقابله نکنید، زیرا این اختلال مرموز و خطرناک است که نیاز به مراقبت مناسب دارد.

 

حقایقی در مورد وسواس فکری و بهترین درمان اختلال او سی دی

4410
این مطلب مفید بود ؟32882
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : beyondocd / organicfacts / iocdf / verywellmind / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب :
29 نظر به ثبت رسیده است
الهام1395-12-01
با سلام. ای کاش چند تکنیک مقابله با وسواس فکری و گفتگوی درونی رو ذکر می کردین. ممنونم
19630
محمد 23ساله از قم1396-01-13
ذهنتان را با افکار مثبت پر کنید و نسبت به این افکار بی تفاوت باشید
5819
امید ۲۲ساله از فارس 1396-06-29
اصلا دست خودت نیست یعنی کنترل و تمرکز نداری
8215
سمانه،مشهد1396-07-11
ای کاش جز دکتررفتن راه حل دیگه هم گفته بودین،که خودمون میتونستیم کنترلش کنیم
6611
شمس1397-07-26
باسلام بعنوان کسی که تجربه گرانبهای حتی بلاتر از یک پروفسور روانشناس دارم وخودم 10 سال دچار وسواس فکری شدم والاخره بعد از سالها راه حل قطعی وفسر دارویی را پیدا کردم وبا چند تکنیک ساده برای همیشه از شر وسواس خلاصی پیدا میکنید یکی از تمرینها بدین صورت است که هرکاری را که انجام میدی مثلا صبح زود که از خواب بیدار میشوی میخوای جوراب بپوشی جوراب پوشیدن را درفکر خود مجسم کنید دست میشورید دست شستن را در فکر خود مجسم کنید یعنی فکر کنید دارید دست میشورید وهر کار دیگری انجام میدید به اون کار فقط فکر کنید که دارید انجام میدی یعنی آگاهی بر اعمال ویا خودکنترلی بقیه تمرینها بعدا
12531
سام1396-05-28
اصلا فکر نکنید به یک دقیقه بعد فکر کنید که میخواستید چکار کنید
159
امید ۲۲ساله از فارس 1396-06-29
مدت زمان طول دوره ی درمان چقدر است
3022
محمد 23 ساله1396-08-05
مغز انسان بالغ امکان نداره بیش از یک دقیقه به چیزی فکر نکند.
124
بهار1396-09-07
بنظر من باید به خاطرات خنده دار و خوش رجوع کنی و اونهارو مرور کنی و سعی کنی که به انجام کار وسواس رجوع نکنی چون اگه انجامشون ندی هیچ اتفاقی براتون نمیفته .. نگران نباشید . و سعی کنید توی دفتری یادداشت کنید این تجربیا تلختون رو که ازارتون میده
119
رامین 1396-09-14
هر کاری رو با نام خدا شروع کنید از قول خارجی ها مکث سه ثانیه قبل از هر کار
2119
طه1396-09-26
یه راه هست خیلی موثره و اون نماز با توجهه یعنی کلمات در نماز را هماهنگ تو ذهنتون فارسی ترجمه کنین نماز بدون توجه شاید زیاد موثر نباشه اما این که میگم فکرتون را تا حدودی آروم میکنه خودم امتحان کردم عالیه. دارو هم مصرف کنید.
4313
...1397-01-19
تو وسواس روح بیمار میشه نه جسم که با دارو شیمیائی خوب بشه دارو وقتی به کار میاد که دیگه فرد از کنترل خارج میشه تازه ۹۹ درصد افراد بعد قطع دارو باز وسواسشون بر میگرده .اولین کار برایه درمان خواستنه از صمیم وجوده چون اصلا آسون نیست بعد باید افکار منفی و محیط منفی کارایه منفی و زشت رو گذاشت کنار و ازش دوری کرد در مورد اونایی که وسواس نجاست دارن یا کثیفی اون زمان که این حس بهشون دس داد قشنگ به همه چی دست بزنن من که خودم میرفتم تو کمد لباسارو میگرفتم تو دستم میپوشیدم بعد میذاشتم سر جاش به همه چیز دست میزدم بعد میگفتم خب حالا همه چیز کثیف شد نجس شد میشه شست همه چیزو ؟نه اصلانم کثیف نیست نجس نیست گیرمم که باشه به درک از کجا معلوم یه دیقه دیگه زنده باشم که هی بخوام بشور بشور را بندازم.با دوستاتون برید بیرون از چیزی که میترسید باهاش مواجهه بشید من از کنار یه چیزی نمیتونستم بگذرم یه حیوون سعی کردم چن بار تا برام عادی شد.اگه واقعا یه قسمت از لباستون جایی کثیف شد نگید وای بدبخت شدم بگید عیب نداره میشورم همین لبخند بزنید.اتفاقایه بدو خوب تفسیر کنید.درضمن اونایی که وسواس نجاست دارن قضیه واسطه هایه نجس متنجس بهشون کمک میکنه.دنیا خیلی قشنگه ۱۰۰ ساله دیگه هیچ نشونی نیست از ما پس زندگیو به کاممون تلخ نکنیم مخصوصا خانواده و تا خوب نشدیم کامل ازدواج نکنیم یکی دیگه رو بدبخت نکنیم.امیدوارم همه سالمو سر حال باشن
7210
زینب1397-02-02
سلام وسواس فکری بعدش ب ناراحتی اعصاب میرسه وسواس فکری داشته باشی فکرای بیخودی میاد تو سر ادم
7312
سهند1397-02-16
سلام مطمئن باشید اون کارایی ک فکر میکنید مجبورید انجام بدید رو اگر انجام هم ندید هیچ اتفاقی نمیوفته میتوانید امتحان کنید . نزارید وسواس شما رو آزار بده شما اونو آزار بدین چون اگه توجه کنید بهش خودتونو نابود میکنید. جلوی موفقیتاتونو میگیره یه زمانی به خودتون میاید میبینید چقددتو زندگی جا موندید و افسوس می خورید. یه وقتی بزارید فکر کنید به این کارهای وسواس گونه مطمئنا به این نتیجه میرسید که احمقانست
462
الهام1397-02-16
یه جدول ۵ هفته ای برا خودتون تهیه کنید ،روزانه برای رفتار های مثبت خود در برابر وسواس یه تیک بزنید ،و در عوض اگر وسواس شما رو وادار به کار نادرست کرد یه ضربدر بذارید ،این راه پیشگیری شبیه یه بازی هست و به تقویت اراده هم کمک میکنه ،در ضمن درمان دارویی رو هم ادامه بدید ،این دارو ها سروتونین یا هورمون شادی رو در مغز زیاد میکنه و در درمان کمک کننده هست،بازی مقابله رو به صورت روزانه انجام بدید و اگر وسواستان برطرف نشد ،دوباره ۵ هفته رو تکرار کنید ،به نظر من وسواس یه رفتار غلط هست که ما انسان ها در شرایط سختی که داشته ایم به اشتباه یادگرفته ایم و دائما بر آن استمرار داریم ،سعی کنیم دوباره و از نوع رفتار های درست را یادبگیریم و رفتار های غیر منطقی رو کنار بگذاریم،که وسواس چیزی جز رفتار غیر منطقی نیست،دعای رفع وسواس هم در مفاتیح هست اون رو هم بخوانیم
113
مریم1397-03-14
سلام من خیلی وسواس فکریم شدیده ب طوری ک چند بار دست ب خودکشی زدم چیکارکنم
3711
ملک1397-03-19
سلام بی خیال باش و دعا کن من چند سال بدجور وسواسی بودم هرجا رفتم خوب نشدم قرآن خواندن را شروع کردم به لطف خدا حالم کم کم خوب شد توکل بر خدا کن و خودت رابی خیال کن با وسواس کاری درست نمی شه الکی آدم داغون می شه
289
مهدی1397-04-03
نگاه من خودم حدودا این مشکل رو دارم .یه راه خوب هست اونم اینه که موقعی میاد افکار سراغت خیلی خیلی اروم تو ذهنت مرورش کنی بعد رو هرکاری میکنی باید خیلی لفتش بدی این کار کم کم باعث میشه توذهنت کم رنگ بشن .بعدها که سراغت میاد بگو باشه فکر میکنم ولی اول بزار این کارو اروم وخیلی اهسته انجام بدم بعد
1410
لیلا1397-05-06
سلام مریم جان منم وسواس فکری دارم ؛یکی از راه هایی که میتونی کمی خودت رو اروم کنی اینکه هروقت افکار مزاحم اومد سراغت بگو الان حوصله ندارم بهت فک کنم بعدا ،سعی کن همش بندازی عقب واما اینکه عامل اصلی وسواس فکری این است که طبع بدن سودایی بشه سعی کن به طور کامل غذاهای با زبع سرد و خشک رو مصرف نکنی و به جاش غذاهای گرم وتر بخوری مثلا وقتی میخای برنج درس کنی بهش شوید یا زیره بزن و..... ان شاالله که حالت خوب میشه عزیزم
201
حسین1397-05-28
سلام، منم قبلا خیلی وسواس داشتم، الان خیلی بهترم! از وسواس و عواقبش نترسید، خود این ترس راه تشدید اون رو زیاد میکنه، و میتونه منجر به خودکشی بشه…، از ملامتها نگران نباشید، این نگرانیها تشدیدش میکنه، چون قهرمانی که زمین میخوره ولی و انگیزه اش قوی میشه، با انگیزه بلند بشین، به گذشته خوب و بدون وسواس خودتون فکر کنید، شما همون شخص بی وسواس گذشته اید، خودتون رو باور کنید، از وسواس ملایم و بدون ترس و نگرانی بگذرید، شخص وسواسی باید شیوه زنگیشو عوض کنه، به کارهای مورد علاقه مشغول بشه، اینقدر گرفتار اون کارها خواهد شد که دیگه به وسواس بی اعتنا میشه. وسواس مثل گربه میمونه، اگه یه کم نازش کنی میاد توی بغلت و توی جات میخوابه… اما اگه همون دفعه اول که اومد طرفت سنگش بزنی میره عقب، اگه چندین دفعه به سنگ زدن ادامه بدی دیگه میره، ولی ممکنه بازم بعد مدتها به امیدی برگرده، باید دوباره سنگش بزنی و باز تا مدت طولانی تری ازت دور میشه، شاد و خرم و امیدوار باشید
423
لطیف1397-03-14
به نظر من اگر کسی خودش را کنترل کند افسردگی هیچ غلطی نمی کند اما با همکاری روانشناس یا روان پزشک من خودم افسردگی را دارم و به دکتر رفت امد می کنم
67
اعظم1397-03-18
سلام من یه ادم وسواسی بودم ولی خداراشکرالان دیگه می تونم بگم که تقریباخوب شدم واززندگی ام لذت می برم. چون تواین زمینه زیادمطالعه کرده ام ومسائل احکام روکه قبلادرموردشون اطلاع چندانی نداشتم وخیلی ازارم می دادروالان خوب می دونم وبه اوناعمل می کنم..به خصوص ازوقتی فهمیدم که وسواس یه نوع بیماری هست واگه ادامه پیداکنه سرانجام بسیاربدی درانتظارادمه خیلی ترسیدم وواقعااراده کردم وازخداوائمه هم خیلی کمک خواستم تاهرچه زودترازاین دام شیطانی رهایی پیداکنم.توی یکی ازکتاب هایی که خوندم یه تمثیلی دیدم بسیارزیبادررابطه باهمین موضوع که درترک این عادت بدخیلی بهم کمک کرد.گفتم اینوبگم شایدبه دردیکی دیگه هم بخوره.درابتدای کتاب نوشته بود:یه روزیه شاهزاده خانم بسیارزیبایی کناریه رودخونه ای غمگین وناراحت نشسته بود ودرفکربودکه یه قورباغه ای بسیارکریه وزشت اونومی بینه وبهش میگه چرااینقدرناراحتی؟شاهزاده خانم جواب میده :من شاهزاده ی خیلی زیبایی هستم ودلم هم میخوادبایه شاهزاده ی خیلی زیبامثل خودم ازدواج کنم ولی هیچکی توی این شهرنیست که خیلی زیباباشه وبا من ازدواج کنه واین تنهاارزوی منه.قورباغه بهش میگه :من می تونم ارزوتوبراورده کنم ولی یه شرط داره!شاهزاده خیلی خوشحال میشه ومیگه چه شرطی؟قورباغه میگه تنهاشرطش اینه که منوبغل کنی!؟شاهزاده باخودش فکرمی کنه ومیگه اخه من چطورمی تونم قورباغه ی به این زشتی وکثیفی روبغل کنم؟کسی حتی حاضرنمیشه بهش نزدیک بشه چه برسه به اینکه بغلش کنه!به قورباغه میگه:نمیشه یه شرط دیگه ای بذاری؟قورباغه میگه:نه اگه میخوای به ارزوت برسی تنهاراهش همینه!خوب فکرهاتوبکن.شاهزاده خیلی باخودش فکرمی کنه وساعت هاباخودش کلنجارمیره تااینکه بالاخره شرط اونوقبول می کنه وتصمیم می گیره علیرغم میل باطنی اش قورباغه روبغل کنه چون به اون ارزوفکرمی کردومی خواست بعدازسال هابه تنهاارزوش برسه.به قورباغه میگه:شرط توروقبول می کنم توهم قول بده که همین الان منوبه ارزوم برسونی.قورباغه هم بهش میگه:باشه توهمین که منوبغل کنی به ارزوت میرسی.وقتی شاهزاده قورباغه روبغل می کنه خوداون قورباغه به یه شاهزاده ی بسیارزیباتبدیل میشه وبااون شاهزاده خانم ازدواج می کنه!!همون طوری که متوجه شدیدنتیجه ی اخلاقی این داستان اینه که ادم اگه بخوادعادت های منفی اش روبرای همیشه بذاره کناربایدبااونهاروبه روبشه نه اینکه به هرروشی ازاونافرارکنه.ادم اگه توی موقعیت گناه قرارگرفت وگناه نکردهنرکرده .به قول معروف دل روبایدیه دل کنی.ازقدیم گفتندهرکی ازاب می ترسه روبایدانداخت توی اب.البته درموردوسواسی های نجاست وپاکی ویاالودگی ومیکروب منظوراین نیست که مثلااون نجاست ومیکروب روبریزیم روسرشون.منظوراینه که مثلااگه یکی که همش فکرمی کنه هرموقع دستشویی میره لباس یاشلوارش نجس یاالوده میشه اونوبه هیچ وجه وتحت هیچ شرایطی عوض نکنه چون خودش داره میگه فکریاخیال می کنه وچون اصل هرنوع وسواسی اساساازهمین خیال یافکربی اساس واحساس بیخودی ناشی میشه بنابراین نبایداصلابهش توجه کنه وبه قول فقهاباخودش لج کنه ودائم به شیطان درونش بگه به توچه ؟دلم میخواد نجس یا الوده باشم وهمه ی عباداتم روهمین جوری انجام بدم.بعدهم نه اون روزونه روزهای دیگه تحت هیچ شرایطی وبه هیچ بهونه ای اون لباس یاهرچیزدیگه روعوض نکه وبذاره تنش باشه تااینکه واقابخوادبره حموم ومثل بقیه که حموم می رن وبعدحموم لباسهاشونوعوض می کنندعوض کنه.روزهای بعدهم اگه بازاین مساله تکرارشدبازهمین کارروبکنه چنددفعه که این کارروکرددیگه براش عادی میشه واین موضوع دیگه براش ازاردهنده نیست ومثل بقیه ی مردم عادی عمل می کنه.این که بذاره اون چیزنجس کنارش باشه یعنی بغل کردن اون قورباغه ی زشت.به دلم نچسبیدوبه دلم نمی شینه هم یعنی هوای نفس.ماکه نبایدبه حرف دلمون گوش کنیم بایدببینیم خداازماچی می خوادوتاچه حدازماتکلیف خواسته دیگه بیشترازاون میشه کفر.این معنی اش اینه که استغفرالله بااین کارهامون مامیگیم خدایاامامان ماازشمابیشترمی فهمیم!خدادرقران می فرمایددرهیچ کاری ازپیامبرواهل بیت اوپیشی نگیرید.پیامبرمیگه به شک های خوداعتنانکنیداونوقت مابیاییم بگیم نه اعوذبالله این طورکه شمامی گین نیست؟!به هرحال همه ی مامی دونیم که مبارزه بادیونفس کارراحتی نیست امااینم می دونیم که هیچ کاری نشدنداره باتوکل به خداوائمه ی اطهارویه اراده ی قوی وذهنی بازوداشتن اطلاعات درست میشه به جنگ این دیوزشت وکثیف رفت و برای همیشه نفسمون روازلوث وجودش پاک کنیم.اراده ی قوی هم یعنی خواستن ازته دل .مثل معتادهانباشیم که یه مدتی ترک می کنندودوباره برمیگردند.هیچ کی برای مانمی تونه کاری بکنه جزخودمون.اثرداروودرمان های دیگه هم موقتی هست تاخودت واقعانخوای هیچ وقت نمی تونی این صفت رذیله روازخودت دورکنی.خودخداهم توی قران میگه ماسرنوشت هیچ قومی راتغییرنمی دهیم مگراینکه خودشان بخواهند.تویه کتابی خوندم که نوشته بودوسواس بدترین صفت رذیله هست.یه کارشناسی هم بهم گفت وسواس ام الامراض هست ومادرهمه ی بیماری ها.ادم وسواسی نه توی این دنیالذتی می بره نه توی اخرت.دراخرپیشنهادمی کنم کتاب راهکارهای عملی وسواس ازایت الله مظاهری روبخونیدخیلی نکات مفیدی داره.من همیشه باخودم میگم ماخودمون به طورعادی کم مشکل توزندگیمون داریم که بادست خودمون بیاییم این مشکلات روبیشترهم بکنیم؟مگه بیکاریم؟الاموراوسطها.امیدوارم همگی خوب وشادوسلامت باشید.التماس دعا.برای یکدیگردعاکنیم که دعادرحق هم مستجاب می شود.یاعلی.
9710
حسن1397-04-27
واقعا مطلب خوبی بود مرسی اما من وسواس نجاست ندارم وسواس نگرانی از اعضا خانواده دارم یعنی مثلا فکر میکنم اگ کشف ها جفت نباش یک اتفاق خیلی بدی میوفته تا جایی ک چند بار فکر خود کشی ب سرم زده پیش روان پزشکم رفتم اصلا بهتر نشدم خواهشا یکی راهنماییم کنه موقعیت های زندگیمو دارم یکی یکی از دست می دم
228
لیلا1397-05-06
سعی کنید طبع غذاییتون رو عوض کنین یعنی تحت هیچ شرایطی غذاهای با طبع سرد و خشک نخورید چون طبعتون سودایی شده وسواستون تا اینهد شده و دومین راه هم اینکه هر وقت نگرانی اومد سراغتون ب/و الان کار مهمتری دارم بعدن فک میکنم بهش ،و خودتو مشغول کاری کن منم وسواس فکری دارم البته دارم سعی میکنم کنارش بزارم،داخل بطری ابی که ازش استفاده میکنی حتما گلاب بریز و استفاده کن امیدوارم خوب بشید
103
حسین1397-05-28
سلام، پیشنهاد میکنم در زمینه وسواس کلام(نطق) کار کنید، شما گرچه از وسواس نجاست و پاکی دور شدید ولی گرفتار وسواس کلام هستین! البته عذر میخوام، این براتون ضروریه
93
م1397-07-03
الهی امین برای من هم دعا کنیم خیلی وسواسی دارم
133
س.خ1397-03-27
دوران خیلی سختی بودخیلی فرصتا روازدست دادم،از یک موقعیتی که میتونست منو بکشه بالا تنزل کردم و یه آن به خودم اومدم دیدم با خودم چکار کردم.امید وبرگشتی در کارهست به شرط اینکه بخوای هنوزم دیرنشده .....
203
ناشناس1397-05-14
سلام من واقعا از وسواس رنج ميبرم ديگران هم منو بخاطر اين اختلال مسخره ميكنن... من واقعا رنج ميكشم خصوصا وقتي مادرم به من ميگويد رواني:( ... بعضي أوقات هم گريه ام ميگيرد... لطفا اگه واقعا كسي ميدوني چجوري يه روزه از دست اين بيماري راحت شم كمكم كنه ممنون ميشم^_^
374
سینا 1397-05-22
سلام من حدود 15 سال دچار این بیماری بودم که الان دو ماه به لطف خدا شفا پیدا کردم من دچار وسواس فکری استرس و اضطراب بسیار زیاد افسردگی بودم از درمان اگه بخام براتون بگم مشکب اصلیه من مشکل مزاجی بود من مزاجم بلغم یعنی سردوتر هستش و من سالیان از این موضوع اطلاع نداشتم و با خوردن غذاهای سرد مزاج تمام اعضای داخلی بدن و به ترتیب تمام اعصاب و مغزم رو سرد کردم که به اصطلاح طب سنتی دچار غلبه بلغم شدم که یکی از چند عوارض این سردی بدن و اعصاب دچار شدن به بیماری روحی،وسواس فکری،کند فهمی،خواب زیاد،افکار مزاحم،افسردگی و... میباشد الان به لطف خدا دو ماهی میشه شروع کردم به گرم کردن بدنم با قطع سردیها و خوردن گرمیها و واقعا الان عاالی و خوب هستم و توصیه میکنم به دوستان حتما زیر نظر یه پزشک طب سنتی خوب طبع خودشونو اصلاح کنن و سبک زندگیشونو بهتر کنن و با ورزش و نماز انشاالله تاثیر خواهد داشت.
397
وبگردی