دعای زلزله
زلزله یکی از بلایای طبیعی هولناک است که برای جلوگیری از خطرات و آسیب های آن دعاهایی مجرب آورده شده است که در ادامه می خوانید.

دعاهایی برای جلوگیری از خطرات و آسیب های زلزله

در روایات، برای ایمنی در برابر آثار ناشی از زلزله و خراب شدن منزل به هر دلیل، دستورالعمل هایی بیان شده است که برخی از آن ها را در ادامه یادآوری می‌کنیم. زلزله یکی از واکنش های زمین است که طبق روایات مختلف، اگر در روز و در زمانی که مردم درگیر کارهای خود هستند، به وقوع بپیوندد، نعمت الهی است. اما اگر این حادثه در شب و زمانی که مردم در خانه هستند، رخ دهد، بلای خدایی خواهد بود.

در مورد دفع و رفع بلا، برخی از عوامل معنوی وجود دارند که جنبه دفع و رفعی دارند. به عبارتی، برخی از این عوامل مانع از وقوع بلا می‌شوند و برخی دیگر مانع از آسیب رسانی و شدت یافتن بلا می‌شوند.

به عنوان نمونه، دادن صدقه و دعا کردن نیز می‌تواند به دفع و رفع بلا کمک کند. همچنین، دعا نقش بسیار مهمی دارد و توصیه‌های فراوانی برای آن شده است. اگر بیشتر مردم در راه اطاعت و بندگی خدا قدم بردارند، خداوند رحمت خود را فرو می‌ریزد و از عذاب آن‌ها جلوگیری می‌کند. یا تلاوت آیاتی مانند آیه الکرسی و چهار قل (سوره‌های ناس، کافرون، ناس و فلق) و سایر ادعیه‌ی خاصی نیز در دفع و رفع بلا تأثیر زیادی دارند.

دعای رفع زلزله

دعا برای در امان ماندن از خطرات موقع زلزله

در میان احادیث منتشر شده در این مورد، چند دعای تاکید شده از سوی امامان معصوم وجود دارد که در ادامه این بخش از دین و مذهب نمناک عنوان شده است.

امام صادق (ع) فرمودند:

«فَإِذَا خِفْتَ الْهَدْمَ عِنْدَ الزَّلْزَلَةِ فَاقْرَأْ عِنْدَ مَنَامِکَ- إِنَّ اللَّهَ یُمْسِکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَ لَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَکَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ کانَ حَلِیماً غَفُوراً» ( سوره فاطرآیه 41 )

هرگاه از ویرانی هنگام زلزله در هراس بودی، در وقت خوابت این آیه را بخوان:«إِنَّ اللَّهَ یُمْسِکُ... این تنها خداست که آسمان ها و زمین را از این که از جای خود منحرف شوند [و فرو ریزند]نگه می دارد؛ و اگر روزی از مسیر خود منحرف شوند، هیچ کس بعد از او نمی تواند نگاهشان دارد، مسلماً خدا همواره بردبار و آمرزنده است‏». (طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص. 290)

دعا و نیایش

امام علی (ع) فرمودند:

وقتی می خواهی بخوابی دست راست را زیر گونه ی راست بگذار و بگو:

«بِسْمِ اللَّهِ وَضَعْتُ جَنْبِی لِلَّهِ وَ عَلَی مِلَّةِ إِبْرَاهِیمَ وَ دِینِ مُحَمَّدٍ وَ وَلَایَةِ مَنِ افْتَرَضَ اللَّهُ طَاعَتَهُ مَا شَاءَ اللَّهُ کَانَ وَ مَا لَمْ یَشَأْ لَمْ یَکُنْ أَشْهَدُ أَنَّ اللَّهَ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ»

(به نام خدا، برای خدا و با پذیرش دین ابراهیم و دین محمّد و با پذیرش ولایت آنانی که خداوند، پیروی از آن ها را واجب کرده، در بستر آرمیدم. هر چه خدا بخواهد، رخ خواهد داد و آنچه نخواهد، اتفاق نخواهد افتاد، و گواهی می دهم که خداوند به هر کاری تواناست).

هر کس این دعا را هنگام خواب بگوید، از خطر ماندن زیر آوار در امان خواهد بود و فرشتگان‏ برایش استغفار خواهند کرد. (طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص. 289)

دعا کردن

توصیه امام صادق (ع) به تلاوت سوره زلزال

«لَا تَمَلُّوا مِنْ قِرَاءَةِ- إِذا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزالَها فَإِنَّهُ مَنْ کَانَتْ قِرَاءَتُهُ بِهَا فِی نَوَافِلِهِ لَمْ یُصِبْهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِزَلْزَلَةٍ أَبَداً وَ لَمْ یَمُتْ بِهَا وَ لَا بِصَاعِقَةٍ وَ لَا بِآفَةٍ مِنْ آفَاتِ الدُّنْیَا حَتَّی یَمُوتَ.»

از خواندن سوره‏ زلزال خسته نشوید؛ زیرا هر کس در نمازهای نافله اش آن سوره را بخواند، هرگز خدای عز و جل او را دچار آسیب ناشی از زمین لرزه نکند و در زلزله نمیرد و (نیز) با رعد و برق و آسیب های این چنینی نمیرد تا مرگش فرا رسد. ( کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج. ‏2، ص. 626 )

دعاهایی برای رفع خطرات زلزله و زیر آوار ماندن

4.8248
این مطلب مفید بود ؟2399
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/م
وبگردی