افتخارات رئال مادرید
باشگاه رئال مادرید اسپانیا در سال 1902 تاسیس شد و بازیکنان این تیم به کهکشانی ها معروف هستند. در این گزارش تاریخچه و افتخارات باشگاه رئال مادرید اسپانیا را به همراه تصاویر مشاهده می فرمائید.

از تاسیس تا به امروز باشگاه رئال مادرید

 • نام رسمی:رئال مادرید
 • لقب:ققنوس ها -کهکشانی ها -قوهای سفید
 • سال تاسیس:1902
 • رئیس باشگاه:فلورنتینوپرس
 • نایب رئیس باشگاه :امیلیو بوتراگوئنو
 • رئیس افتخاری:آلفردو دی استفانو
 • استادیوم:سانتیاگو برنابئو (78 هزار نفری)
 • زمین تمرین:سینداد دپورتیوا
 • حامی مالی:زیمنس
 • طراح لباس:آدیداس
 • لباس اصلی:سراسر سفید با خطوط آبی و سرشانه
 • اسامی مستعار:سپیدها، ققنوس ها، وایکینگ ها و کهکشانی ها
 • اسطوره همیشگی:آلفردو دی استفانو
 • هوادارن ویژه:ژنرال فرانکو (دیکتاتور اسبق اسپانیا) خوان کارلوس (پادشاه فعلی اسپانیا)

هواداران رئال

تیم پر افتخار رئال مادرید اسپانیا

رئال مادرید به چه معناست؟

کلمهٔ رئال در زبان اسپانیایی، به معنی «سلطنتی» است، این لقب را شاه آلفونسو سیزدهم در سال 1920 بر این تیم نهاد. همچنین در همان سال، شکل یک تاج نیز بر روی آرم این باشگاه قرار گرفت. Real Madrid Club de Fútbol عبارتی است به زبان اسپانیایی که به معنای باشگاه فوتبال مادرید پادشاهی می باشد.

رئالی ها در طی تاریخ خود، حتی یک بار هم از لیگ اول اسپانیا (لا لیگا) خارج نشدند و همیشه در این لیگ حضور داشتند. آن ها از دهه 50 بود که خود را به عنوان یکی از قدرت های فوتبال اسپانیا و اروپا به همگان معرفی کردند.

در دههٔ 80 یکی از بهترین دوران های خود را داشتند و یکی از بهترین تیم ها معروف به «تیم کرکس ها» بودند که موفق به کسب دو جام یوفا، 5 قهرمانی متوالی اسپانیا، 1 قهرمانی جام اسپانیا و 3 قهرمانی سوپرکاپ اسپانیا شدند.رئال مادرید سال هاست که در لالیگا، از تیم های قدرتمند محسوب می شود و رقیب اصلی این تیم نیز، بارسلونا است.

کاپ رئال مادرید

بهترین دوران های تیم رئال مادرید

تاریخچه و تاسیس باشگاه رئال مادرید :

گروهی از دانشجویان و دانشگاهیان، فوتبال را به شهر مادرید آوردند. تعدادی از این افراد در همان سالی که باشگاهی را با نام باشگاه فوتبال آسمان به وجود آوردند و صبح های دوشنبه به فوتبال می پرداختند. 3 سال بعد و در سال 1900، این باشگاه به دو باشگاه مجزا تبدیل شد.

سپس دو سال بعد و در 6 مارس سال 1902، مجدداً باشگاه نام خود را به باشگاه فوتبال رئال مادرید تغییر داد 3 سال بعد، این تیم موفق شد اولین جام خود را با شکست تیم اتلتیک بیلبائو در جام اسپانیا به دست بیاورد.

رئال مادرید 1902

رئال مادرید در سال 1902

در 4 ژانویه 1909 بود که «آدولفو ملندز»، مدیر وقت رئال در آن زمان، اساسنامه جام اسپانیا را امضا و تأیید کرد تا باشگاه به یکی از اعضای فدراسیون سلطنتی فوتبال اسپانیا تبدیل شود. در سال 1920 باشگاه نام خود را بازهم تغییر داد و این بار به «رئال مادرید» که اینکار پس از اهدای عنوان رئال توسط شاه آلفونسو سیزدهم اتفاق افتاد.

در سال 1929، اولین لیگ فوتبال اسپانیا راه اندازی شد. رئالی ها تا هفته پایانی در صدر جدول حضور داشتند تا اینکه باخت هفته پایانیشان به اتلتیک بیلبائو، باعث قهرمانی بارسلونا در لالیگا و نایب قهرمانی آنها شد.

رئالی ها اولین لیگ خود را در فصل 31-1932 کسب کردند و سال بعد نیز این عنوان را کسب کردند تا اولین تیمی باشند که این جام را دو سال پیاپی کسب می کنند.

رئال مادرید1931

عکس تاریخی تیم رئال مادرید

آرم های باشگاه رئال از ابتدا تاکنون

طراحی ابتدایی آرم باشگاه، بسیار ساده بود. این آرم متشکل از سه حرف MCF بود که 3 حرف ابتدای نام باشگاه (Madrid Club de Fútbol) بود که در زمینه ای آبی طراحی شده بود و بر روی لباس سفید تیم قرار داشت.

در سال 1908 بود که اولین تغییر در آرم باشگاه رخ داد و برای زیباتر شدن آرم، نوشته ها درون یک دایره قرار گرفتند. تغییرات بعدی، تغییرات جزئی بودند تا اینکه در سال 1921، شاه آلفونسو سیزدهم، به عنوان هدیه، عنوان رئال (رویال که تقریباً معنی سلطنتی می دهد) را به تیم اهدا کرد و بدین منظور در آرم باشگاه تغییراتی ایجاد شد و شکل یک تاج بر روی آرم باشگاه قرار گرفت.

اما در سال 1931 که آلفونسو از حکومت کنار رفت، هم کلمه رئال از نام باشگاه حذف شد و هم شکل تاج از روی آرم باشگاه برداشته شد و به جای آن، خطی تیره بر روی آرم باشگاه قرار گرفت.

در سال 1941 و دو سال بعد از جنگ های داخلی، مجدداً کلمه رئال به نام باشگاه اضافه شد و تاج پادشاهی نیز به بالای آرم باشگاه افزوده شد.

این آرم تا سال 1997 تغییری نکرد تا اینکه در این سال تغییر جزئی داشت و برای آخرین بار در سال 2001بود که باشگاه برای مدرن کردن آرم و بروزرسانی آن، آرم را تغییر داد که البته تغییراتی جزئی بودند از جمله خطی که از وسط آن می گذشت، به رنگ آبی متمایل شد.

آرم رئال مادرید

لوگوی تیم محبوب رئال مادرید

لباس تیم رئال مادرید

از همان ابتدا، لباس خانگی رئالی ها، یکدست سفید بود هرچند که یک خط تیره از وسط آن می گذشت (این خط بعدها از لباس حذف شد اما در آرم باشگاه باقی ماند). البته در آن زمان جوراب های بازیکنان، رنگ آبی داشت در حالی که اکنون به رنگ سفید است.

در سال 1902 بود که لباس های راه راه، یکدست سفید شدند و جوراب های آبی رنگ، سیاه شدند. در سال 1947 بود که مدیر باشگاه، تصمیم گرفت تا به پیراهن های بازیکنان، دکمه اضافه کند و آرم باشگاه را، روی سینه سمت چپ بازیکنان اضافه کرد (چیزی که تاکنون نیز تغییر نکرده است).

همچنین در نوامبر1947 در بازی برابر اتلتیکو مادرید، رئالی ها به نخستین تیم اسپانیایی تبدیل شدند که لباسشان دارای شماره شد.

تیم حرفه ای رئال مادرید

رنگ لباس دوم تیم رئال مادرید

لباس خارج از خانه رئالی ها نیز از همان ابتدا یا سیاه کامل بوده است یا کاملاً ارغوانی و هیچ گاه تغییر نکرده است. لباس تیم اکنون توسط آدیداس تولید می شود که این اتفاق از سال 1998 شروع شد.اولین حامی مالی تیم، شرکت «زانوسی» بود که از سال 1982 تا 1985 حامی مالی تیم بود.

سپس حامیان مالی ای چون «پارمالات» با تیم بودند تا اینکه تیم با شرکت «تکا» قراردادی بلند مدت را از سال 1992 بست. این قرارداد تا سال 2001 ادامه داشت تا این که رئالی ها به این قرارداد پایان دادند.

آن ها ابتدا آدرس سایت اینترنتی خود را به مدت یک سال بر روی لباس خود نوشته بودند تا تبلیغ سایت خود را بکنند. بعد از آن در سال 2002، باشگاه با شرکت زیمنسقرار داد بست. سپس در سال 2008، کمپانی آسیایی «بن کیو» حامی مالی تیم شد و آرم این کمپانی بر روی لباس تیم قرار گرفت.

اسپانسر بعدی تیم نیز Bwin است که به خاطر مشکلات مالی بن کیو، باشگاه مجبور به تغییر حامی مالی شد و سپس نوبت شرکت هواپیمایی امارات شد که تاکنون حامی مالی باشگاه است.

لباس رئال مادرید

لباس همیشه سفید رئال مادرید

رکوردها و افتخارات باشگاه رئال مادرید

رائول گونزالس دارای رکورد بیشترین تعداد حضور در رئال است. رائول از سال 1994 تا آوریل سال 2010 در 550 بازی برای رئال مادرید حضور داشته است.

رکورد بیشترین گل زده نیز در اختیار کریستیانو رونالدو است، وی با زدن 401 گل در 7 فصل حضور خود در رئال، رکورددار است

رئالی ها همچنین با 12 قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و با 23 بار حضور در مرحله نیمه نهایی این رقابت ها، رکوردار هستند

در ژوئن 2009 باشگاه رکورد گران قیمت ترین خرید تاریخ فوتبال که در اختیار خودش بود را شکست. آنها با پرداخت 96 میلیون یورو (131٫5 میلیون دلار معادل 80 میلیون پوند) به باشگاه منچستر یونایتد، کریستیانو رونالدو را خریدند.

در مجموع، رئال مادرید با کسب 58 جام، موفق ترین تیم در تاریخ اسپانیا و اروپا است. رئال همچنین با کسب 16 جام بین المللی، یکی از پرافتخارترین تیم های دنیا و با 12 قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا در رده اول پرافتخارترین تیم های اروپا قراردارد و در جهان نیز در رده چهارم قرار دارد. رئال همچنین با کسب 33 جام، پرافتخارترین تیم لالیگا محسوب می شود.

در 23 دسامبر 2000 نیز باشگاه از طرف فیفا، به عنوان موفق ترین تیم قرن بیستم انتخاب شد. آنها همچنین نشان لیاقت و شایستگی را از فیفا دریافت کرده اند. به علاوه، آنها برای بازی در لیگ قهرمانان اروپا، لباس های ویژه ای می پوشند که مخصوص تیم هاییست که دارای بیش از 5 عنوان قهرمانی در این رقابت ها هستند.

رکورد رئال مادرید

رئال مادرید چه افتخاراتی دارد؟

دوره کرکس ها و کسب هفتمین و هشتمین جام اروپایی (1980–2000)

رئالی ها در اوایل دهه هشتاد، وضعیت چندان مناسبی نداشتند و نتوانستند لالیگا را فتح کنند تا اینکه گروهی از بازیکنان لیگ اسپانیا به تیم آمدند و با خود موفقیت را به همراه داشتند.

یک روزنامه نگار اسپانیایی عنوان کرکس ها را برای آن تیم انتخاب کرد که به خاطر 5 بازیکن فوق العاده آن بود که شامل امیلیو بوتراگوئنو، مانوئل سانچز، مارتین وازکوئز، میشل و میخل پاردخا می شد.

کرکس ها (که بعداً با رفتن پاردخا به رئال ساراگوسا، به گروهی 4 نفره تبدیل شد)، در کنار بازیکنانی چون فرانسیسکو بویو که دروازه بان تیم بود و یا مهاجم خود، هوگو سانچز، یکی از بهترین تیم های نیمه دوم دهه 80 در اسپانیا و اروپا بودند و موفق شدند 2 جام یوفا، 5 لیگ اسپانیا پیاپی، یک جام حذفی اسپانیا و 3 سوپر کاپ اسپانیا را کسب کنند.

اما این تیم رویایی و گروه کرکس ها، در اوایل دهه 90 و با جدایی امیلی بوتراگونو، مارتین وازکوئز و میشل از تیم، از هم پاشید.

کرکس ها

رئال مادرید معروف به کرکس ها

دوره کهکشانی ها، عصر کالدرون و دو مدیریت پرز (2000 تاکنون)

در جولای سال 2000، فلورنتینو پرز به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد. وی در وعده های انتخاباتیش، قول برطرف کردن بدهی های سنگین باشگاه، افزایش امکانات و مدرن کردن باشگاه را داده بود هرچند که وعده اصلی وی، امضای قرارداد با لوئیز فیگو، ستاره آن زمان بارسلونا بود.

در همان سال بود که پرز با صرف هزینه های سنگین، تیمی را تشکیل داد که به خاطر داشتن ستارگان بزرگ، در سرتاسر جهان به نام «کهکشانی ها» معروف شد. بازیکنان بزرگی چون زیدان، رونالدو، فیگو، کارلوس، رائول و دیوید بکهام از جمله ستارگان آن روزهای رئال مادرید بودند که ویسنته دل بوسکه را به عنوان سرمربی خود می دید.

اما با وجود این هزینه ها و کسب نهمین جام اروپایی و کسب قهرمانی لالیگا، پرز تصمیم گرفت تا دلبوسکه را برکنار کند، که همینکار وی باعث شد تا سفیدها در طی 3 سال آینده، موفق به کسب هیچ جامی نشوند تا پرز از کار برکنار شود.

در ادامه و در سال 2006 بود که رامون کالدرون به عنوان مدیر جدید باشگاه انتخاب شد. کالدرون بلافاصله کاپلو را مجدداً به عنوان مربی تیمش انتخاب کرد تا طلسم قهرمان نشدن تیم را بشکند.

رئال 2006

رئال مادرید معروف به کهکشانی ها

آنها برای اولین بار در طی 4 سال گذشته، موفق به کسب جام شدند و لالیگا را با کاپلو فتح کردند. اما با این وجود، کاپلو بازهم یک فصل تنها در تیم دوام آورد و مجدداً اخراج شد.

رئالی ها موفق شدند فصل بعد نیز 31مین قهرمانی خود را در لالیگا کسب کنند که این برای اولین بار در طی 18 سال گذشته بود که دو سال پیاپی این جام را کسب کردند. در ژوئن 2009 و پس از 2 سال ناکامی تیم و برکناری کالدرون، پرز مجدداً به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد.

پرز مجدداً سیستم کهکشانی های خود را پیش گرفت. وی ابتدا کاکا را از تیم میلان خرید و پس از آن کریستیانو رونالدو را از منچستر یونایتد با رقم 96 میلیون یورو خریداری کرد که یک رکورد تاریخیست.

رئالی ها با وجود خریدن بازیکنانی چون رونادو، کاکا و ژابی آلونسو، نتوانستند زیر نظر مانوئل پلگرینی، جامی را کسب کنند و پرز وی را برکنار کرد. پس از آن، بعد از چندین روز مذاکره با ماسیمو موراتی، مدیر اینتر میلان ایتالیا، پرز توانست وی را راضی کند که اجازه خروج مربی خود، خوزه مورینیو را که برای آنها 3 جام کسب کرده بود را بدهد تا مورینیو به عنوان مربی جدید تیم انتخاب و شروع بکار کند.

آنها اولین جام خود با مورینیو را در سال 2010، با برد یک بر صفر خود برابر بارسلونا و در فینال جام حذفی بدست آوردند. همچنین در سال بعد 2011 لالیگا را با غلبه بر بارسلونا و سلطه شکنی این تیم از آن خود کردند.

جام 2010

جام های تیم رئال مادرید

رئال مادرید؛ فتح دسیما با کارلتو 

12 سال انتظار رئال مادرید برای تجربه دوباره لذت قهرمانی در مهمترین تورنمنت باشگاهی قاره اروپا به پایان رسید. کهکشانی ها توانستند اتلتیکومادرید را در فینال لیگ قهرمانان اروپا فصل 2013/14 با نتیجه 4 بر یک شکست دهند تا طلسم طولانی مدت قوهای سفید پایتخت اسپانیا برای رسیدن به دسیما (دهمین قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا) شکسته شود.

رئال مادرید با هدایت کارلو آنچلوتی تعداد قهرمانی هایش را در لیگ قهرمانان اروپا دو رقمی و رکورد خود را دست نیافتنی تر از قبل کرد.

فتح دسیما

فتح دسیما توسط رئال مادرید

رئال مادرید ؛ فتح اوندسیما با زیدان 

در فصلی که رافا بنیتز شروع بدی داشت زیدان پایان خوشی برای رئالی ها داشت. پس از کسب نتایج ضعیف توسط بنیتز، فلورنتینو پرز تصمیم گرفت تا زیدان را به عنوان سرمربی جدید کهکشان های انتخاب کند.

زمانی که زیدان هدایت رئال را بر عهده گرفت، شرایط آنها خوب نبود، اما با وجود زیزو رئال تا آخرین روز رقابت های لالیگا شانس قهرمانی برای آنها باقی مانده بود. هر چند که در لالیگا و جام حذفی بارسایی ها فاتح جام شدند، اما زیدان در لیگ قهرمانان اروپا یازدهمین قهرمانی را برای رئال مادرید به ارمغان آورد.

آنها در فینال لیگ قهرمانان موفق شدند در ضربات پنالتی اتلتیکو مادرید را شکست دهند و اوندسیما را فتح کنند. درست به مانند کاری که آنچلوتی در سال 2014 انجام داد.

مربی زیدان

حضور زیدان به عنوان سرمربی در رئال مادرید

بزرگترین بازیکنان تاریخ رئال مادرید

20- میشل در رئال مادرید

بازیکنی که بین سال های 1984 تا 1996 پیراهن رئال مادرید را به تن کرد. او از نعمت پای راست فوق العاده ای برخوردار بود و در نبرد های تک به تک فوق العاده تحسین برانگیز بود، میشل برنابئو را با کیفیت خود و ارسال های استثنایی فتح کرد. او همراه با رئال مادرید 6 بار قهرمان لالیگا و دو بار قهرمان جام یوفا شد.

19- هوگو سانچز

از 1985 تا 1992 برای رئال مادرید توپ زد. او تقریباً یک گلزن بی همتا بود و استاد شوت های تک ضرب به شمار می رفت. طی 282 مسابقه 208 گل به ثمر رساند. این بازیکن مکزیکی در طول دوران حضور در برنابئو 5 عنوان قهرمانی لالیگا، یک کوپا دل ری، سه سوپرکاپ و یک قهرمانی جام یوفا کسب کرد.

هوگو سانچز

رئال مادرید چه ستارگانی داشته است؟

18- خوزه آنتونیو کاماچو

او از 1973 تا 1989 پیراهن رئال مادرید را به تن کرد. 577 بازی رسمی برای این تیم انجام داد و به یکی از بهترین مدافعان تاریخ اسپانیا تبدیل شد. در میان عناوین متعدد قهرمانی او همراه با این باشگاه، 9 قهرمانی در لالیگا بیش از همه چیز به چشم می آید.

17- مانولو سانچیس

یکی دیگر از اسطوره های باشگاه که از سال 1983 تا 2001 پیراهن رئال مادرید را به تن کرد. او تقریباً 20 سال در رئال مادرید حضور داشت اما تا سال 1999 قهرمان جام باشگاه های اروپا نشده بود. سانچیس یکی از بهترین مدافعان میانی قرن 20ام در فوتبال اسپانیا به شمار می رود.

مانولو سانچیس

اسامی بهترین باریکنان رئال مادرید

فهرست بازیکنان تیم پر افتخار رئال مادرید

16- ریکاردو زامورا

دوران حضور او در رئال مادرید بین سال های 1930 تا 1936 بود. دروازه بانی که به خاطر تکنیک منحصر به فرد خود در تاریخ ماندگار شده است. نام مستعار او 'ال دیوینو' بود و 6 فصل فوق العاده را همراه رئال مادرید سپری کرد.

15- سرخیو راموس

قهرمانِ لادسیما. هنگامی که به عنوان بازیکنی جوان از سویا به خدمت گرفته شد، خرید او توسط بسیاری از افراد با شک و تردید همراه بود اما او یکی از بزرگترین شرط بندی های اسپانیایی بود که فلورنتینو پرز انجام داد و در نهایت خوب جواب داد. او اکنون کاپیتان باشگاه است، و امروزه یکی از بهترین مدافعان جهان به حساب می آید.

سرخیو راموس

بازیکنان پرافتخار تیم رئال مادرید 

کدام ستاره ها در تیم رئال مادرید بوده اند؟

14- روبرتو کارلوس

موشک برزیلی بین سال های 1996 تا 2007 برای رئال مادرید بازی کرد. برای یک دهه صاحب بی چون و چرای سمت چپ رئال مادرید محسوب می شد، و 3 بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد و به عنوان یکی از بهترین مدافعان چپ تاریخ فوتبال به حساب می آید.

13- خوانیتو

وی از 1977 تا 1987 برای رئال مادرید بازی کرد. بازیکن پر شوری که طی 401 مسابقه 121 گل به ثمر رساند و حس و تعصب او نسبت به مادریدیسمو بودن به حدی شدید بود که به ندرت در سایر بازیکنان دیده شده است. خوانیتو به شکل غم انگیزی طی یک سانحه رانندگی در سال 1992 درگذشت، اما در دقیقه '7 تمام بازی ها هواداران رئال مادرید از او یاد می کنند.

12- سانتیانا

دوران حضور او در مادرید به 1971 تا 1988 بر می گردد. یکی از بهترین سر زن های تاریخ فوتبال که توانایی او در نبرد های هوایی باعث برتری او نسبت به سایر مهاجمان تیم شده بود، و آمار فوق العاده و تحسین برانگیز 290 گل برای رئال مادرید را دارد.

سانتیانا

ستارگان قدیمی تیم رئال مادرید

11- آمانسیو

بین سال های 1962 تا 1976 برای رئال مادرید به میدان رفت. این جادوگر در دهه 70 و 80 گل ها و فوتبال فوق العاده ای برای رئال مادرید به ارمغان آورد. او 155 بار گلزنی کرد و یک بار همراه با لوس بلانکوس قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد.

10- امیلیو بوتراگوئنو

1983 تا 1995 برای لوس بلانکوس توپ زد. بازی او تماشایی بود. بوتراگوئنو در کارنامه درخشان خود جادو و استعداد را با گل ها ترکیب می کرد. تنها نکته منفی؟ او بدون قهرمانی در اروپا رئال مادرید را ترک کرد.

9- پیری

از 1964 تا 1980 پیراهن رئال مادرید را به تن کرد. او یک مدافع، هافبک و حتی در مواقع نیاز و ضروری مهاجم بود، پیری بازیکن منحصر به فردی بود که توانایی بازی در پست های مختلفی را داشت و 561 بازی رسمی برای قو های سفید به میدان رفت.

پیری

بازیکنان حرفه ای تیم فوتبال رئال مادرید

ستارگان برتر رئال مادرید

8- فرناندو هیه رو

1989 تا 2003 بازیکن رئال مادرید بود. مدافع فوق العاده و بزرگی که توانایی گلزنی هم داشت و 127 بار برای رئال مادرید گلزنی کرد، و در پست خود دید شگفت انگیزی هم داشت. او طی دوران به یاد ماندنی اش در باشگاه سه عنوان قهرمانی اروپا و پنج قهرمانی لالیگا به دست آورد.

7- فرانس پوشکاش

بین سال های 1958 تا 1967 برای رئال مادرید توپ زد. این بازیکن فوق العاده مجارستانی وقتی به رئال مادرید پیوست 30 ساله بود، اما طی 262 بازی 242 گل برای این تیم به ثمر رساند و سه قهرمانی اروپا همراه با لوس بلانکوس به دست آورد.

فرانس پوشکاش

ستاره های تیم فوتبال رئال مادرید

6- ایکر کاسیاس

از 1999 تا 2015 از دروازه رئال مادرید محافظت کرد. بزرگترین دروازه بان تاریخ باشگاه رئال مادرید به شمار می رود، ایکر به شکلی فوق العاده و درخشان از دروازه کهکشانی ها محافظت کرد و در نهمین قهرمانی اروپایی رئال مادرید (لا نوونا) یک قهرمان بود، و سه بار قهرمانی چمپیونزلیگ را تجربه کرد.

5- کریستیانو رونالدو

او به عنوان یکی از بهترین بازیکنان دنیا از منچستر یونایتد به سانتیاگو برنابئو منتقل شد، اما او به آن راضی نبود و تصمیم گرفت تا در رئال مادرید به رشد و پیشرفت خود ادامه دهد. او در حال حاضر بهترین گلزن تاریخ باشگاه رئال مادرید محسوب می شود و سه توپ طلا را هم به نام خود ثبت کرده است.

4- زین الدین زیدان

سرمربی کنونی رئال مادرید بین سال های 2001 تا 2006 با پیراهن سفید این تیم بازی کرد. بهترین سال های دوران بازی خود را برای رئال مادرید انجام داد. بازی او زیبا، قاطع، جذاب و دیدنی بود و برنابئو را با فوتبال خود فتح کرد. گل او در فینال گلاسکو که باعث قهرمانی سال 2002 چمپیونزلیگ شد، برای همیشه در خاطر هواداران رئال مادرید خواهد ماند.

زین الدین زیدان

زیدان به عنوان بازیکن رئال مادرید

3- پاکو خنتو

اسطوره رئال مادرید بین سال های 1953 تا 1971 برای این تیم بازی کرد. اغلب وقتی مردم در مورد بزرگترین بازیکنان تاریخ رئال مادرید صحبت می کنند، او را فراموش می کنند. کسی که عملاً تمام دوران بازی خود را وقف این باشگاه کرد و 6 قهرمانی اروپا همراه با رئال مادرید به دست آورد، اعداد و ارقامی که حتی پس از بازنشستگی وی هم کسی قادر به برابری با آنها نشده است.

2- رائول گونزالس

مرد محبوب برنابئو از 1994 تا 2010 با پیراهن تیم درخشید. اولین بازی خود با پیراهن رئال مادرید را به عنوان یک نوجوان انجام داد و در نهایت تا اسطوره شدن پیش رفت. مهاجم سابق تیم ملی اسپانیا سه قهرمانی اروپا به دست آورد و در دو فینال موفق به گلزنی شد. او در لیست بهترین گلزنان تاریخ باشگاه نفر دوم است.

1- آلفردو دی استفانو

بین سال های 1953 تا 1964 برای رئال مادرید افتخار آفرینی کرد. اولین فوتبالیست سبک 'توتال فوتبال' که با استعداد خود یک دهه برای رئال مادرید درخشید. او در آن زمان پنج قهرمانی اروپا به دست آورد و 8 بار قهرمان لالیگا شد و طی 396 بازی 308 گل به ثمر رساند.

آلفردو دی استفانو

قهرمانی های رئال مادرید در گذشته

هواداران رئال مادرید

در اکثر بازیها خانگی تیم، اکثریت هواداران را کسانی تشکیل می دهند که «دارندگان بلیط سالانه» هستند که به طور میانگین، 68٬670 هزار هوادار در هر بازی می شوند.

برای تبدیل شدن به یکی از این هواداران، شخص باید به یکی از اعضای باشگاه تبدیل شود که برای اینکار باید عضو یکی از 1800 گروه رسمی که حامی باشگاه هستند، شود که این گروه ها در اسپانیا و سایر نقاط جهان هستند.

رئالی ها دارای رکورد بیشترین میزان تماشاچی در تاریخ اسپانیا هستند به طور میانگین، برای هر بازی تیم، 65٬000 هزار هوادار به ورزشگاه می آید. در فصل 05–2004، آن ها با میانگین 71٬900 نفر، در رده دوم برترین ها قرار گرفتند.

طرفداران

هواداران تیم فوتبال رئال مادرید اسپانیا

وضعیت آماری تیم رئال مادرید

رکورد بیشترین تعداد حضور

رائول دارای رکورد بیشترین تعداد حضور در رئال است. رائول از سال 1994 تا آوریل سال 2010 در 741 بازی برای رئال مادرید حضور داشته است. مانوئل سانچز با 711 بازی در رده دوم بیشترین تعداد بازی در تیم است. در درون دروازه نیز، ایکر کاسیاس با 654 حضور در درون دروازه تیم، رکورددار است.

رکورد بیشترین گل

رکورد بیشترین گل زده نیز در اختیار رائول بود. وی با زدن 323 گل در 741 حضور خود در رئال، رکورددار بود. اما در حال حاضر کریستیانو رونالدو با زدن 359 گل این رکورد را از آن خود کرد. همچنین 4 بازیکن دیگر هستند که بیش از 200 گل برای رئال به ثمر رساندند.

رکورد رئال مادرید

رکورد رائول در تیم رئال مادرید

آلفردو دی استفانو (1953 تا 1964)، کارلوس سانتیانا (1971 تا 1988)، فرانس پوشکاش (1958 تا 1966) و هوگو سانچز (1985 تا 1992) افرادی هستند که بیش از 200 گل برای این تیم زدند.

همچنین سانچز با زدن 38 گل در لیگ سال 90-1989، تا سال 2010، دارای بیشترین تعداد گل زده در یک فصل و در مسابقات لیگ بود که کریستیانو رونالدو با زدن 40 گل در یک فصل، رکورد وی را شکست و رکورد بیشترین گل زده در یک فصل لالیگا را به نام خود ثبت کرد.

همچنین 49 گل زده دی استفانو در 58 بازی اروپایی، تا چند دهه بیشترین تعداد گل زده در رقابت های اروپایی بود که آن را ابتدا رائول در سال 2005 شکست و سپس در سال 2011، رونالدو با زدن 53 گل در در 54 مسابقه، مجددا این رکورد را شکست و رکورد جدیدی بنام خود ثبت کرد.

سریع ترین گل تاریخ باشگاه را نیز رونالدو برزیلی در دسامبر 2003 و بازی برابر اتلتیکو مادرید و در ثانیه 15 به ثمر رساند.

رونالدو برزیلی

رکورد رونالدو برزیلی در تیم رئال مادرید

آمار رئال مادرید در لیگ

از زمانیکه آمارها به طور دقیق محاسبه می شوند، رکورد بیشترین حضور تماشاگر، مربوط به یک بازی جام حذفی در سال 2006 است که 83٬329 هوادار در ورزشگاه در حالی حضور داشتند که گنجایش سانتایگو برنابئو، حدود 3 هزار نفر کمتر از آن بود.

میانگین تعداد تماشاچیان تیم نیز در فصل 08-2007 به 76٬234 نفر رسید که در کل لیگ های اروپایی در آن فصل، یک رکورد بود. رتالی ها همچنین با کسب 31 عنوان قهرمانی (تا فصل 08-2007) رکوردار تعداد قهرمانی در لیگ اسپانیا هستند.

همچنین آنها دوبار و در سال های 1960 تا 1965 و 1985 تا 1990 5 بار متوالی قهرمان لیگ اسپانیا شدند که در این مورد نیز رکوردار هستند. همچنین اعضای این تیم از 17 فوریه 1957 تا 7 مارس 1965، در 127 بازی رسمی شکست نخوردند که در لالیگا یک رکورد است.

لالیگا

تعداد قهرمانی های تیم رئال مادرید

بیشترین گل برای رئال مادرید در الکلاسیکو:

آلفردو دی استفانو با 18 بار گلزنی در الکلاسیکو، در میان بازیکنان رئال مادرید رکورددار است، در حالی که رونالدو 16 بار گلزنی کرده است.

بیشترین بازی برای رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا:

رونالدو تاکنون 140 بار در لیگ قهرمانان اروپا به میدان رفته است که 84 بازی آن با پیراهن رئال مادرید بوده است. این در حالیست که ایکر کاسیاس با 152 بازی با پیراهن رئال مادرید رکورددار است و رکوردش دست نیافتنی به نظر می رسد.

ایکر کاسیاس

رکورد دار بیشترین بازی در رئال مادرید

سریعترین گل تاریخ رئال مادرید:

ایوان زامورانو ستاره شیلیایی سابق رئال مادرید با گلزنی در ثانیه 12 مقابل سویا در سپتامبر 1994، سریعترین گل تاریخ رئال مادرید را به ثمر رسانده است.

رکورددار بازی برای رئال مادرید در لالیگا در میان بازیکنان خارجی:

روبرتو کارلوس مدافع برزیلی رئال مادرید موفق شد 370 بار پیراهن این تیم را در لالیگا بپوشد، در حالی که رکورد کنونی رونالدو 260 بازی است.

روبرتو کارلوس

رکورد دار بازیکن خارجی رئال مادرید

خرید و فروش بازیکن در رئال مادرید

در ژوئن 2009 باشگاه رکورد گران قیمت ترین خرید تاریخ فوتبال -که در اختیار خودش بود- را شکست. آنها با پرداخت 96 میلیون یورو (131٫5 میلیون دلار-80 میلیون پوند) به باشگاه منچستر یونایتد، کریستیانو رونالدو را خریدند.

رکور قبلی که 76 میلیون یورو (بیش از 100 میلیون دلار-48٫5 میلیون پوند) بود، برای خرید زین الدین زیدان از تیم یوونتوس و در سال 2001 پرداخت شده بود که تا قبل از خرید کاکا، گران قیمت ترین خرید تاریخ فوتبال بود.

البته خرید کاکا از آ. ث. میلان نیز تنها چند روز در صدر گران قیمت ترین خریدها بود چراکه چند روز بعد، کریستیانو به رئال پیوست و رکود کاکا را شکست. رکورد گران قیمت ترین فروش باشگاه نیز در دسامبر 2008 و در حالی رخ داد که روبینیو با 47 میلیون یورو (32٫5 میلیون پوند) به تیم منچستر سیتی پیوست.

و بعد از روبینیو در آگوست 2013 مسعود اوزیل با 49 میلیون یورو به آرسنال پیوست تا گرانترین فروش رئال مادرید باشد. بعد از کریستیانو رونالدو در تابستان 2013 گرت بیل را از تاتنهام به ارزش 91 میلیون یورو خریداری کردند.

گرت بیل

گران ترین خرید تیم رئال مادرید

ورزشگاه رئال مادرید

 

چامارتین

در سال 1912 بود که تیم به کمپ O'Donnell رفت و به مدت 11 سال، آنجا زمین خانگی تیم محسوب می شد. بعد از آن تیم به مدت یکسال به ورزشگاه 8 هزار نفری Ciudad Lineal رفت. بعد از آن اینبار نوبت چامارتین بود که زمین اختصاصی تیم شود.

این ورزشگاه در 17 می1923 و در بازی با نیوکاسل یونایتد برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت. ورزشگاهی با گنجایش بیش از 22 هزار هوادار تیم که اولین قهرمانی رئالی ها در لیگ نیز در آن به ثبت رسید.

چامارتین

چامارتین ورزشگاه رئال مادرید

 

ورزشگاه سانتیاگو برنابئو

پس از آن و در سال 1943 که سانتیاگو برنابئو به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد، تغییری در استادیوم تیم ایجاد شد. برنابئو معتقد بود که چامارتین آنقدر که باید بزرگ نیست و در حد و اندازه رئال نیست. به همین دلیل دستور ساخت ورزشگاهی جدید را صادر کرد که در 14 دسامبر 1947 افتتاح شد.

این ورزشگاه، همان سانتیاگو برنابئو کنونی است (البته این نام را بعد از مرگ برنابئو در سال 1955 به دست آورد). نخستین بازی که در این ورزشگاه انجام شد، بین رئال مادرید و بلننسه پرتغال بود که با برتری 3-1 سفیدهای مادرید به پایان رسید. نخستین کسی که در این ورزشگاه گل زد نیز، سابینو باریناگا بود که گل نخست تیمش در همین بازی را زد.

ورزشگاه سانتیاگو

سانتیاگو برنابئو ورزشگاه رئال مادرید

بازسازی ها

 

ورزشگاه بارها دچار تغییر میزان گنجایش شد. مثلاً برای نخستین بار ورزشگاه در سال 1953 به گنجایش 120 هزار هوادار رسید. اما پس از آن بارها گنجایش ورزشگاه کمتر از قبل می شد (آخرین بازی که این اتفاق افتاد، در سال 1998 بود که یوفا اعلام کرد تمام هواداران تیم باید بر روی صندلی نشسته باشند).

آخرین بازسازی ورزشگاه نیز در سال 2003 روی داد که حدود 5 هزار صندلی دیگر به ورزشگاه افزوده شد تا گنجایشش به 80٬354 نفر برسد. همچنین اعلام شده است که قرار است به زودی برای ورزشگاه یک سقف ساخته شود.

 

برنابئو در سال 1964 میزبان فینال جام ملت های اروپا بود. در سال 1982، فینال رقابت های جام جهانی در آن برگزار شد. این ورزشگاه همچنین میزبان 4 فینال رقابت های اروپایی بوده است. در سال های 57، 69 و 80 این ورزشگاه میزبان جام اروپایی بود.

در سال 2010 نیز فینال لیگ قهرمانان اروپا در آن برگزار شد. برنابئو داراری ایستگاه مترو مخصوص به خود است که نامش سانیتاگو برنابئوست. در نوامبر 2007 نیز این ورزشگاه از طریق یوفا 5 ستاره شد (بیشترین میزان دریافت ستاره).

سانتیاگو برنابئو

ورزشگاه های تیک فوتبال رئال مادرید

سایر ورزشگاه های رئال مادرید

 

در می 2006 نیز مجموعه ورزشگاه والدبباس بزرگترین مجموعه تفریحی ورزشی دنیا و ورزشگاه آلفردو دی استفانو افتتاح شد که در نزدیکی مکانی قرار دارد که تیم در آن معمولاً تمرین می کند.

اولین بازی انجام شده در آن نیز بین رئال مادرید و Stade de Reims برگزار شد که یادآور فینال جام اروپایی در سال 1956 بود. رئالی ها آن بازی را با 6 گل سرخیو راموس، آنتونیو کاسانو (2 گل)، روبرتو سولدادو (2 گل) و خواردو با برد پشت سر گذاشتند.

والدبباس

وادبباس از ورزشگاه های رئال مادرید

 

رئال مادرید در ال کلاسیکو

به دیدار بارسلونا و رئال مادرید ال کلاسیکو می گویند. از ابتدا این دو تیم به عنوان نماینده دو منطقه و شهر رقیب، کاتالونیا و کاستیل شناخته می شوند. این رقابت بازتابی از تنش های فرهنگی و سیاسی میان دو منطقه است که از جنگ داخلی اسپانیا نشئت می گیرد.

 

در مدت دیکتاتوری پریمو ده ریورا و بخصوص فرانسیسکو فرانکو (1939-1975) تمامی فرهنگ های محلی مورد سرکوب قرار گرفتند و تمام زبان های رایج در اسپانیا جز کاستیلایی ممنوع اعلام شدند. مردم کاتالان به یک نماد برای ابراز آزادی خواهی نیاز داشتند و بارسا تبدیل به فراتر از یک باشگاه برای کاتالان ها شد.

به گفتهٔ مانوئل واسکس مونتالبان، پیوستن به بارسلونا بهترین راه برای کاتالان ها بود تا هویت خود را نشان دهند، این راه نسبت به پیوستن به جنبش های ضد فرانکو کم هزینه تر بود و امکان ابراز مخالفت را به آن ها می داد.

 

از سوی دیگر رئال مادرید در بسیاری از موارد به عنوان تجسمی از تمرکز ظلم حاکمیت، رژیم فاشیستی و فراتر از آن بود. (سانتیاگو برنابئو که ورزشگاه رئال به نام اوست از افرادیست که علیه ملی گرایی فرانکو جنگید.) به هر شکل در طول جنگ داخلی اسپانیا، اعضای هر دوتیم نظیر جوزپ سانیول و رافائل سانچز گوئرا متحمل آسیب هایی از سوی هواداران فرانکو شدند.

 

در دهه 1950، زمانی که بحث انتقال آلفردو دی استفانو مطرح شد، اختلاف دو باشگاه تشدید یافت. در نهایت او رئال مادرید را انتخاب کرد و در آن فصل باعث موفقیت آن ها نیز شد. در دهه 1960 هر دو تیم در جام اروپا به مصاف با یکدیگر رفتند که رئال مادرید توسط بارسا حذف شد.

همچنین در آخرین رویارویی دو تیم در سال 2002 که توسط رسانه های اسپانیا «رقابت قرن» نام گرفت، بیش از 500 میلیون نفر شاهد دیدار دو تیم بودند.

ال کلاسیکو

افتخارات رئال مادرید در ال کلاسیکو

 

تاریخچه دیدار های ال کلاسیکو رئال مادرید:

 

 • برد های رئال مادرید 93
 • تساوی دو تیم 48
 • برد های بارسلونا 90
 • تعدا گل های رئال مادرید 390
 • تعدا گل های بارسلونا 376
 • مجموع تعداد بازی ها 231

تاریخچه کامل و افتخارات باشگاه رئال مادرید اسپانیا

3.816
این مطلب مفید بود ؟124
منبع : بخش ورزشی نمناک /ن /آ
برچسب :
وبگردی