رنگ منزل
از تاثیر رنگ ها در دکوراسیون منزل غافل نشوید, با انتخاب رنگ مناسب منزل تان را سرشار از آرامش و عشق کنید.

تاثیر هر رنگ در منزل

در مبانی دکوراسیون، رنگی که به مقدار و نسبت خیلی زیاد در دکوراسیونی مورد استفاده قرار گیرد، به عنوان رنگ اصلی آن دکوراسیون محسوب می شود و رنگی که به مقدار کمتری در فضا دیده شود رنگ تابع یا جانبی نام دارد. اما برخی رنگ ها نیز در طراحی داخلی جای دارند که نه رنگ اصلی هستند و نه رنگ جانبی، بلکه به عنوان رنگ های چاشنی (یا رنگ برجسته) معروفند.

با بهره گیری از نکات صحیح رنگ آمیزی منزل می توانید بزرگی و کوچکی فضا، آرامش و حرارت خانه و ... را به دلخواه خود تغییر دهید!

رنگ منزل

بهترین ترکیب رنگ ها برای منزل

 رنگ چاشنی یا برجسته، رنگی است که به مقدار کمی استفاده می شود اما به دلیل تضاد و تقابلی که با رنگ اصلی دارد، بسیار چشم گیر جلوه می کند و جلوه دکوراسیون را تحت تاثیر خود قرار می دهد. ترکیب رنگ زیبا و متناسب یکی از عواملی است که به زیبایی منزل شما می افزاید، در این مطلب پیشنهاد هایی برای ترکیب رنگ های مختلف، چه به عنوان رنگ اصلی چه چاشنی خدمتتان عرضه شده است که امیدواریم مورد استفاده قرار گیرد.
 
رنگ منزل

تاثیر رنگ ها در دکوراسیون منزل

 رنگ آبی
رنگ آسمان و دریا و آرامش است. آبی روشن، جوان و پرانرژیست. رنگ نظافت و پاکیزگی است.آبی در یک دکوراسیون احساس و آرامش و سردی و یک آبگیر خنک کوهستانی را تداعی می کند.

این رنگ محیط را بسیار آرامش بخش، صمیمی و خنک می کند. برای اینکه از سردی آن بکاهیم از یک تابلو یا کوسن ها و یا وسایل تزئینی دیگر که رنگ کرم دارند استفاده می کنیم یا حتی مبلمان خود را می توان از مکمل این رنگ (نارنجی) انتخاب نمود.
آبی اگر کمی تیره شود که به آن سرمه ای گویند، نشانه تفکر است. البته نورپردازی بر روی آن از طریق سقف و یا با لامپ های هالوژن آن را مجلل تر و زیباتر می کند و از سردی اتاق می کاهد.

رنگ سبز
رنگ سبز در یک فضا و دکوراسیون یک منزل بستگی به میزان درجه خلوص آن مفاهیم متفاوت دارد.ولی در عین حال رنگ حیات، روستا، رنگ درختان و چمنزار است. سبز روشن بهار را تداعی می کند.

رنگ سبز رنگ سرزندگی و احساس ایمنی است. سبزهای روشن، آرامش و در عین حال شادی را برای اتاق های پذیرایی و نشیمن شما به ارمغان می آورند.سبز سیر و نزدیک به یشمی سکوت عمیق یک جنگل انبوه کاج را تداعی می کند.

رنگ بنفش
رنگ رازگونه است. اگر به آبی بگراید نشانه تقواست و اگر متمایل به قرمز باشد، نشانه عشق زمینی است.اگر به میزانی با رنگ های کدر و مرده ترکیب شود، نشانه اضطراب و بیماری ست. اما اگر رنگ بنفش به همراه یک رنگ سفید در یک اتاق خواب به کار رود، رویایی ست.

بنفش روشن رنگ رمانتیکی است. اگر بنفش را در دیوارهای اتاق نشیمن یا اتاق پذیرایی خود به کار ببرید حتما از بنفش های مختلف که با سفید و آبی ترکیب شده اند، استفاده کنید. (منظور از ترکیب، مخلوط کردن رنگ ها نیست بلکه قرار گرفتن آنها در کنار هم است) حتما از رنگ های آبی مناسب استفاده کنید.
رنگ بنفش در کنار آبی، رمانتیک و رویائی ست. سعی کنید کوسن ها و مبل هایی با 2 درجه تیره تر و یا از رنگ های گرم و مکمل استفاده نمایید.

رنگ زرد
رنگ زرد به معنی روشنی، انعکاس، امیدواری، نور و آگاهی است. رنگ زرد جزء رنگ های گرم محسوب می شود.افزودن رنگ زرد لیمویی بر دیوارهای اتاق، فضا را گرم تر و صمیمی تر می کند و آن را دوستانه تر جلوه می دهد.

همچنین زرد لیمویی در کنار سبز تداعی کننده منظره طلوع خورشید است. رنگ زرد، رنگ توجه و شادمانی، رنگ آفتاب و گل نرگس است اما درخشندگی بیش از حد آن در یک فضا موجب خستگی می شود.

اگر دیوار خانه خود را با رنگ زرد پررنگ یا خالص بپوشانید، فضایی بسیار سنگین به وجود خواهد آمد که باعث خستگی خواهد شد ولی اگر50 درصد با سفید روشن کنید، لیمویی جذاب به دست می آورید که روح بخش و صبح گونه است.

رنگ سفید
رنگ خلوص، بی گناهی، پاکی، آرامش و صلح است. القاءکننده آرامش و صفا است.یکی از کاربردی ترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون یک فضا است زیرا که با همه رنگ ها قابل ترکیب است. (منظور از ترکیب، قرارگیری رنگ ها در کنار هم در یک کمپوزیسیون رنگی در فضاست).

به کارگیری رنگ سفید به خصوص برای پوشش های اصلی، آن مکان را روشن تر و بزرگ تر جلوه می دهد.
بنابراین برای فضاهای کوچک و کم نور انتخاب ایده آلیست. سفید خالص هنگامی که با نور طبیعی نورپردازی می شود، یک رنگ کرم ایجاد می کند ولی در زیر نورهای مصنوعی به نظر سرد می رسد.

در نتیجه با اضافه کردن نورهای زرد، قرمز، قهوه ای در کنار نور مصنوعی مانند فلورسنت و یا افزودن لوازمی به یک یا چند رنگ یادشده در محیط تغییر می کند.
این رنگ ها از کیفیت سفید نمی کاهد بلکه آن را گرم تر می کند. رنگ سفید برای فضاهایی با عناصر معماری قدیمی بسیار انتخاب ایده آلیست.

رنگ های خنثی
رنگ هایی هستند که از میزان زیادی سفید برخوردارند ولی به هیچ یک از رنگ های اولیه و ثانویه متمایل نیستند.با این تعریف رنگ های کم مایه مانند صورتی کم رنگ، آبی آسمانی جزء رنگ های خنثی محسوب نمی شوند ولی رنگ کرم یکی از رنگ های خنثی به حساب می آید.

خاکستری، نیز که از سیاه نشأت گرفته است، جزء رنگ های خنثی به حساب می آید. رنگ های خنثی در بسیاری از موارد طبیعی مثل سنگ ها، خاک، زمین، چوب، حصیر، شن و امثال اینها و یا در برخی از موارد مصنوعی مانند فلز، شیشه، سیمان و غیره دیده می شوند.

منزلی رویایی و آرامش بخش با این رنگ ها + عکس

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
برگرفته از زندگی آنلاین - برترین ها -/ح
وبگردی