تولد
احساسات منفی
احساسات و افکار منفی می توانند حتی شما را در راه رسیدن به موفقیت در زندگی متوقف کند، برای رهایی از احساسات منفی باید تغییراتی در رفتارهای خود ایجاد کنید.

رهایی از افکار و احساسات منفی با موثرترین روش ها

قطعا احساسات منفی اذیت کننده هستند و باعث از دست دادن بسیاری از عوامل موفقیت آمیز در زندگی فردی و اجتماعی خواهند شد. در این قسمت از نمناک راهکار هایی را به شما معرفی خواهیم کرد تا با استفاده از آن ها احساسات منفی خود را کنار گذاشته و به موفقیت نزدیک تر شوید.

1. تنفس صحیح و عمیق:

با وجود احساسات بد و منفی، بدن محکم شده و حالت تدافعی خواهد گرفت. حتما باید سعی کنید تا به محض حجوم چنین افکاری چندین نفس عمیق و پشت هم بکشید و کلمات آرامش بخش به زبان بیاورید. بعد از چندین بار تکرار به مرور زمان این کار جز عادات شما خواهد شد.

وقتی موضوعی شما را از حالت تعادل خارج می کند، بهتر است خود را از آن محیط دور نگهدارید. احساسات را می توان درجه بندی کرد، بنابراین زمانی که ناراحتی شما به سطح 8، 9 یا 10 می رسد، ضروری است که شدت آن را کاهش دهید که آهسته کردن تنفس گام اول خواهد بود.

هر کار دیگری هم که باعث می شود کنترل خود را به دست بگیرید و از کوره در نروید را انجام دهید. حتی می توانید یک صحنه آرامش بخش را تجسم کنید – این گونه که در ساحلی نشسته اید و نسیم ملایمی به صورت شما می وزد و تمام بدنتان را آرام می کند. هر چه توانایی خود را در انجام چنین تجسم هایی بالا ببرید، سریع تر آرامش به شما برخواهد گشت.

رهایی از افکار منفی

2. یافتن مثبت ها:

سعی کنید ناامیدی ها را کنار بگذارید و از تجربیات خود به دنبال مثبت ها و اتفاقات خوب باشید و بر روی آن ها تمرکز کنید. و پس از هر شکستی از آن درس مثبت بگیرید و به این فکر کنید که در آینده چه کمکی به شما خواهد کرد.

3. رها نکردن خود:

گاهی اوقات بهترین راه برای مقابله با احساسات منفی این است که با خودتان مهربان باشید، کاری را انجام دهید که ارزش واقعی شما را حفظ کند. حتی اگر کسی شما را رها کرده باشد، مجبور نیستید که خود هم خودتان را رها و فراموش کنید و حتما باید بهترین عکس العمل را داشته باشید تا احساسات منفی از شما دور شوند.

صحبت با دوست

4. انجام کارهای ساده و در عین حال مناسب:

اگر از دست کسی عصبانی یا ناامید شوید، می توانید با او تماس بگیرید یا ملاقات کنید و مشکلاتتان را کنار بگذارید. اکثر اوقات با انجام کارهای ساده ی این چنینی می توان احساسات بد و منفی را از خود دور کرد و از بدتر شدن موضوع پیشگیری کرد.

5. صمیمی بودن با یک دوست یا فامیل:

مهم ترین قدم این است که بر احساسات منفی خود غلبه کنید و بعد حتما شخص صمیمی و مورد اعتمادی را برای صحبت و درک احساسات و همفکری با خود در نظر بگیرید زیرا اگر با هر گونه مقاومت و مخالفت روبرو شوید، به سختی می توانید این گونه احساسات را از خودتان دور کنید.

صمیمی بودن

6. عدم کنترل توسط احساساتتان:

اجازه ندهید که احساسات شما را کنترل کرده و بر شما غلبه کند و از کوره در نروید و واکنش ناگهانی نداشته باشید. برای اولین قدم ابتدا کمی به عقب برگردید، موضوع را بررسی کنید و این بار قضاوت منطقی تری داشته باشید و حتما سعی کنید که احساسات مثبت را جایگزین نمایید.

7. کنترل و پذیرش احساسات خود:

تا زمانی که دیگران را مقصر اشتباهات و احساسات منفی خود بدانید و آن ها را سرزنش کنید، خود را ناتوان کرده و اجازه تغییرات نمی دهید. تغییر این گونه رفتار و به دست گرفتن کنترل احساسات به شدت به دور کردن افکار منفی کمک خواهد کرد.

اولین قدم این است که مسئولیت کارهایتان را بپذیرید و بدانید که احساسات منحصرا متعلق به خود شماست و باید برای رهایی خود از منفی ها و بدی ها تلاش کنید.

افکار منفی و افسردگی

8. نوشتن احساسات:

یکی از راه های قدرتمند برای غلبه بر احساسات ناراحت کننده، بیرون ریختن آن ها از ذهن است. که نوشتن می تواند به این موضوع کمک شایانی کند و راهی موثر برای دور کردن احساسات منفی خواهد بود.

9. دوری از محرکات:

اگر افراد یا چیزهایی وجود دارند که معمولاً شما را تحریک می کنند، تا حد ممکن از آن ها دور بمانید. همه ما روزانه به اندازه کافی استرس داریم، بودن در کنار کسانی که ما را تحریک می کنند نیز بر این موضوع اضافه شده و احساسات منفی را دو چندان خواهند کرد. بنابراین هر چه سریع تر برای حال خوب و آرامش خود اقدام کنید.

دور بودن از محرکات

10. عشق ورزیدن به خود:

در مطالب قبلی سبک زندگی نمناک هم خواندید که عشق ورزیدن به خود باعث می شود تا از احساس اندوه، تاسف و منفی بیرون بیایید و خودتان را بیش از همیشه دوست داشته باشید و سعی کنید با موفقیت های هر چند کوچک تان هم خوشحال باشید و برای خودتان هدیه بگیرید. این گونه احساسات منفی نیز از شما دور خواهند شد.

11. دوری از انزوا:

گاها توجه خود را به مسائل دیگر هم معطوف کنید که این اتفاق می تواند بسیار مفید باشد تا از احساسی که نسبت به خود دارید، برای مدتی رها شوید. کمک به فردی دیگر برای انجام یک پروژه، یا تغییر مسیر زندگی و گوش دادن به مشکلات او، کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

چالش کشیدن

12. بالا بردن حس شوخ طبعی:

شوخ طبع بودن احساس خوب و مثبت را هم درون شما و هم اطرافیان تان به وجود خواهد آورد و باعث می شود که افکار و اتفاقات منفی از شما دور شوند و همچنین افراد زیادی تمایل به بودن در کنار شما داشته باشند.

13. ورزش و رژیم غذایی سالم:

ورزش کردن شما را از افکار و احساسات منفی دور کرده؛ ترشح اندروفین در مغز را افزایش داده و استرس و فشار را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. بنابراین بهتر است حداقل سه بار در هفته ورزش را در برنامه خود بگنجانید تا به مرور احساسات بد و منفی از شما دور شوند. همچنین باید رژیم غذایی سالم و مناسبی را نیز داشته باشید تا در کنار هم، به سلامت بدن و روحیه شما کمک کنند.

رهایی از افکار و احساسات منفی مثل آب خوردن

4.4249
این مطلب مفید بود ؟22128
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ/ح.ب
برچسب : افکار منفی
وبگردی