تصمیم گیری
تصمیم گیری درست و قاطع را قدم به قدم پیش ببرید. در تاخیر و استرس “تصمیم گیری” منطقی عمل کنید. برای آنکه بدانید چگونه تصمیم درست بگیرید بهتر است ابتدا از بیرون به مسئله بنگیرد.

10 مرحله برای تصمیم گیری آسان و صحیح

تصمیمات ،بخشی از زندگی روزمره هستند تصمیماتی از قبیل این که از منو چی سفارش بدید، یا اینکه ماشین خود را کجا پارک کنید. تصمیمات بزرگ تری نیز در زندگی وجود دارد، مثلا:تصمیم برای مهاجرت یا درخواست برای کار جدید بسیاری از بزرگسالان ،مبتلا به ADHD، احساس می کنند که تصمیم گیرندگان خوبی نیستنداین ممکن است به این دلیل باشد که آنها اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و دچار ترس و تردید هستند حتی ممکن است به این دلیل باشد که آنها سابقه تصمیم گیری های اشتباهی داشته اند، که بعدا از آنها پشیمان شده اند یا ترکیبی از هر دو است با این حال، زمانی که شما به خود اعتماد میکنید و به موقع تصمیم گیری میکنید، احساس خوشحالی می کنید، زیرا شما کنترل زندگی خود را در دست دارید در این بخش از نمناک 10 پیشنهاد برای افزایش و داشتن قدرت تصمیم گیری مطرح شده است.

چطور تصمیم گیری صحیح داشته باشیم؟

1.اگر تصمیم اشتباهی گرفتید، مشکلی ندارد:

بسیاری از افراد مبتلا به ADHD نگران تصمیمات "غلط" هستند . تبدیل شدن به یک تصمیم گیرنده با اعتماد به نفس نیاز به تغییر روانی دارد به عقب و به تصمیمات اشتباه خود نگاه نکنید در عوض، همانند خلبان هواپیما نگاهی به جلو و "البته صحیح" داشته باشید.
 

تصمیم گیری درست

 چگونه تصمیم گیری درست داشته باشیم؟

2. تصمیمات خود را ثبت کنید:

برای ایجاد اعتماد به نفس در تصمیم گیری خود، تمام تصمیماتی که اتخاذ کردید را بنویسید. با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که تصمیمات عالی بسیاری گرفته ایدبا این وجود، شما فقط تصمیماتی را که می گیرید ، به یاد می آورید و بعد از آن پشیمان خواهید شد.این «تصمیم گیری ها» به شما کمک خواهد کرد که دیدگاه متعادل داشته باشید و به نوبه خود به شما اطمینان لازم را برای تصمیم گیری های بیشتر می دهد.

3. ایجاد زمان برای تصمیم گیری

تصمیم گیری نیاز به کمی زمان و انرژی ذهنی دارد بسیاری از افراد مبتلا به ADHD، از دم صبح که ساعت به صدا در می آید تا موقع خواب درگیر هستند.تصمیم گیری های بزرگ را نمی توان زمانی که مشغول هستید انجام داد اگر میخواهید تصمیم بزرگی بگیرید، برای خود وقت بگذارید و تصمیم خودتان را ثبت کنید سپس، در زمان اختصاص داده شده، تلفن خود را خاموش و کامپیوتر خود را ببندید و روی تصمیم گیری تمرکز کنید.

4. تصمیم خود را بنویسید:

یک تکه کاغذ بزرگ بردارید و در بالای صفحه تصمیم خود را بنویسید عمل ساده نوشتن، به شما کمک می کند تا کاملا بر آنچه که تصمیم شما است، تسلط داشته باشید.
 
راه تصمیم گیری و رازهای موفقیت

 بهترین راه ها برای تصمیم گیری درست

5. جوانب مثبت و منفی:

جوانب مثبت و منفی تصمیم خود را، لیست کنید هر چقدر میتوانید بنویسید، حتی اگر برخی از آنها دور از ذهن به نظر برسند.

6. تحقیق کندی :

اگر به نظر می رسد که تصمیم گیری کار دشواری است، ممکن است اطلاعات شما هنوز برای تصمیم گیری آگاهانه کافی نباشد در این صورت، با انجام تحقیقات آنلاین، صحبت کردن با افراد و غیره، اطلاعات را جمع آوری کنید.

7. اهداف شما:

تصمیم گیری در انزوا صورت نمی گیرد آنها تحت تأثیر زندگی شما قرار دارند. اهداف خود را به یاد آورید ؛ کوتاه مدت و بلند مدت.حتی اگر یک تصمیم دشوار است، آن را در رابطه با اهداف خود در نظر بگیرید.
 
موفقیت در تصمیم گیری

راز های تصمیم گیری بدون پشیمانی

8. تصمیم خود را بشنوید:

مزایا و معایب تصمیم خود را با یک دوست یا عضو خانواده در میان بگذارید. نه به این دلیل که شما می خواهید آنها برای شما تصمیم گیری کنند، بلکه چون وقتی گزینه های خود را به شخص دیگری بیان می کنید، به شما کمک می کند تا آنها را در ذهن خود متمرکز کنید زمانی که، تمام نکات خود را توضیح داده اید،یعنی به نتیجه خود رسیده اید.

9. تصمیمات تکان دهنده

اگر در معرض تصمیمات تکان دهنده قرار دارید، مراحل 3 تا 8 را دنبال کنید این اقدامات شما را مجبور به کم کردن سرعت در تصمیم گیری می کند تا قبل از هر تصمیمی به آن فکر کنید.

10.تمرین

هر چه بیشتر تصمیم گیری کنید، کار برایتان راحت تر میشود، از تصمیمات ساده و راحت شروع کنید و به تدریج به سختی آن بیافزایید.

رازهایی برای تصمیم گیری درست و بدون پشیمانی

تصمیم گیری و تصمیمات شما در طول زندگی یکی از ارکان مهم در موفقیت کاری و زندگی است. زمانی که در شرایط حساس قصدتصمیم گیری دارید باید از دانسته ها و راز و رمزهای موفقیت بهره ببرید. گفتنی است محققان دریافتند افرادی که هوش هیجانی بالاتری دارند نسبت به کسانی که EQ پایین تری دارند، می توانند تصمیم های بهتری اتخاذ کنند به این دلیل که این افراد می توانند وجوه مختلف قضیه را از هم متمایز کنند و استرس و اضطراب مربوط به مسائل دیگر را وارد قضیه تصمیم گیری شان کنند.
 

تصمیم گیری

بهترین روش ها برای تصمیم گیری درست
 
کارشناسان معتقدند حتی یک مکث کوچک قبل از تصمیم گرفتن هم باعث می شود تصمیم بهتری گرفته شود!
بله درست است مکث کارساز خواهد بود ؛ بعضی از تصمیم ها هم نیاز به چند روز فکرکردن دارند و یک ثانیه توقف برای شان بس نیست و این شما هستید که باید فوریت و اهمیت این تصمیمات را درک کرده و برای شان برنامه ریزی کنید.

گاهی اوقات زمانی که هیچ ایده ای ندارید باید چه کار کنید، یک چرت کوتاه هم می تواند باعث بازشدن دریچه های تازه ای به سمت ذهن شما شود و به تصمیم گیری بهتری بینجامد، باور کنید موثر است بنابراین دفعه بعد که قرار شد یک تصمیم اساسی بگیرید به جای اینکه سریع بگیویید نه یا بله، خوب گوش کنید، خوب فکر کنید و خوب مکث کنید و برای خودتان زمان بخرید. 

شاه کلید تصمیم گیری درست و موفق + بهترین روش ها برای تصمیم گیری

4.2147
این مطلب مفید بود ؟12423
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب /ن
برچسب : تصمیم گیری
وبگردی