شرف الشمس
شرف الشمس نام سنگ نیست بلکه نوشته مقدسی است که بر روی سنگ عقیق زرد رنگ نوشته می شود و در برآوردن حاجات تاثیر دارد.

همه چیز در مورد سنگ و انگشتر شرف الشمس

این روزها با کمی دقت به ویترین بعضی از مغازه های سنگ های قیمتی و زینتی و همچنین طلافروشی ها توجه تان به اطلاعیه ای که با عنوان حکاکی دعای شرف شمس به روی گردنبند یا انگشتر عقیق جلب می شود.

و با کمی پرس و جو در بازار بزرگ تهران و سنگ تراشی های معروف زینتی متوجه خواهید شد که در تاریخ 19 فروردین ماه رونق خاصی در کار و کاسبی این مغازه داران ایجاد می شود و این قشر برای حاجت روایی مردم قلم برداشته و روی انگشتر های عقیق زرد مته می زنند. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این باره بدانید از شما مخاطبان همیشگی نمناک می خواهیم در این مطلب ما را همراهی کنید تا دانستنی های خواندنی و جالب از شرف الشمس بخوانید مطمئنا برایتان مفید خواهد بود. 

شاید همه ی شما تا به امروز تصور می کردید که شرف الشمس یک سنگ گرانبها است اما جالب است بدانید شرف الشمس سنگ نیست بلکه دعایی منسوب به امام علی (ع) می باشد که نوشتن آن دارای آداب مخصوص به خود است و تصویری رمز آلود در پشت انگشتر عقیق زرد رنگ نقش بسته است. 

تقدیر شرف الشمس چیست؟ 

تصاویری که به صورت رمز حک شده اند شرف الشمس نام دارند که در کتاب «جنة‏الوافیه» که به «مصباح کفعمی» معروف می باشد بیان شده است.کفعمی در حاشیه کتاب این چنین نگاشته است :"در برخی از کتابهای دانشمندان شیعه دیدم که این گونه از امیرالمومنین (علیه السلام) روایت شده است.

که وقتی قصد جهاد داشت در میانه ی راه که استراحت می کردند این نقوش را بر روی سنگی تراشیده اند و فرمود :این رمز پیروزی ماست ولی به نظر می رسد ذکر چنین سخنی قاطع نیست چرا که سند این روایت تا امیرالمومنین بیان نشده است .البته با کمی تغییر و تحول مرحوم شیخ بهایی هم همین شکل را در کتاب "سرّ المست تر" نقل کرده است. 

حرز شرف شمس که روی عقیق و نگین تراشیده می شود،دارای اصول و آداب مخصوص به خود است که در بر گیرنده ی پنج اسم اعظم خداوند کریم است که آن ها را کلمات مبارکه «الله؛ جمیل ؛ رحمن ؛مومن ؛ نور» نام برده اند و به جای تصویر از پنج حرف اول آن ها به شکل «ا.ج.ر.م.ن» استفاده کرده اند این تصویر دارای 13 حرف است 4 حرف از کتاب مقدس تورات و 4 حرف از کتاب مقدس انجیل و 5 حرف از قران مبارکه ی مجید است نقش جدول یا لوح شرف شمس هم در زیرآورده شده که خاصیت مساوی با نقش حرز دارد.

شرف شمس

دعای شرف الشمس 

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

اَللّهُم اِنّی اَسئَلُکَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِکَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی هی کالکَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمکَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی. 

بعضی از خاصیت بی نظیر شرف الشمس در کتاب قدیمی (المعارف الکبری)  

1- هر کسی این دعا را بنویسد و آن را نزد خود نگاه دارد خداوند به واسطه ی این دعا، همیشه حافظ و نگهدار او خواهد بود. 

2- هر زمان که در حضور پادشاه و سلطان باشد در حالیکه نگین شرف الشمس که دعا نیز بر روی آن حک شده همراه داشته باشد مورد پذیرش پادشاه قرار می گیرد و خداوند از شر و صدمه ی آنها وی را در امان نگه می دارد. 

3- کسی که اسما خداوند را با خود حمل کند در همه کاری پیروز می گردد هر که با وی دشمنی کند از طرف خداوند مورد نکوهش قرار می گیرد. 

4- و هر کسی که نسبت به دارنده ی این دعا نیت بدی داشته باشد خداوند سحر و جادوی او را باطل می سازد. 

5- و هر کسی که بسته باشند یعنی حاجتی داشته باشد به واسطه ی نگین دارای شرف الشمس حاجتش بر آورده می شود و گشایشی در کارش ایجاد می گردد.

اگر کسی بیماری صرع داشته باشد و در واقع برای کلیه ی بیماریها ومرضها افاقه می کند و کارساز است . 

6- برای دختری که نتوانسته ازدواج کند اگر شرف الشمس داشته باشد ازدواجش مهیا میگردد. 

7- برای کسی که در سفر است اگر شرف الشمس را داشته باشد از شر دزدان و راهزنان و هرحادثه ی بدی که ممکن است در طول سفر رخ بدهد در امان می ماند . 

8- و زمانیکه شرف الشمس بر روی پرچم نوشته شده باشد لشکریان آن پرچم برنده ی میدان جنگ خواهند شد. 

9- اگر می خواهید سحر خیز باشید و یا برای نماز شب بیدار شوید پس شرف الشمس را پیش خود داشته باشید . 

10- کسی که در حبس و زندان است و زمان زندانی بودنش طولانی شده اگر دعای شرف الشمس را با خود داشته باشد زود آزادیش مسجل می گردد. 

11- اگر بر روی کاغذی نوشته شود و در کفن میت قرار داده شود آن میت از عذاب قبر حفظ می گردد. 

12- و همانطور از خواص کلی این اسما بر ای همه درد ها و مرضهای بدن و تعجیل در سلامتی بسیار توصیه شده است .

انگشتر شرف شمس

مواردی که در نوشتن دعای شرف شمس باید حتما بکار گرفته شود:

  •  تاریخ درست آن هر ساله فقط و فقط ١٩ فروردین ماه،از طلوع تا غروب خورشید است.
  •  شخصی که موظف به حک کردن آن است باید آداب و اصول خاصی را رعایت کند (پاک و طاهر باشد.با وضو باشدو قبل از حکاکی قربانی داده باشد).
  •  و بر روی یک جسم زرد رنگ حک شود.
  •  از دوبار کشیدن هرخطی پرهیز شود.
  •  سوراخ های میم ها وستاره ها و واو باز باشد.
  •  خطهای ابتدایی و پایانی ستاره همدیگر را قطع نکنند .
  •  الف ها به یک اندازه باشند .
  •  روی تمام نقوش واو آخر کشیده شود .
  •  اگر روی کاغذ نگاشته می شود با زعفران و گلاب این کار انجام شود و آن را باز نکنید و به کسی نشان ندهید و در آخرین چهارشنبه ی سال در آب جاری و روان بیندازید. 

* دو نکته ی بسیار مهم در نگارش دعای شرف شمس 

برای دعای شرف الشمس خواص زیادی بیان شده است که حاجت روایی ازمشکلات از مهمترین آنهاست .برای اجابت شدن حاجت در روز ١٩ فروردین باید ٢ رکعت نماز حاجت بخوانید و ١٠٠ صلوات بفرستید بعد دعا و حرز را روی کاغذنوشته و خواسته ی خود را نیز بگویید و کاغذ را در لای قرآن قرار دهید. 

1- چنانچه نگین بکار می برید حتما لازم است هر سال در زمان معین شده و با رعایت آداب خاص آن، با یک سوزن بر روی نقش کنده شده دوباره خراش ایجاد کنید. 

2- چنانچه روی تکه کاغذ نوشته اید از باز کردن و نشان دادن آن به دیگران خودداری کنید و آن را در آخرین چهارشنبه سال به رود جاری بسپارید. 

مجهولات درباره ی شرف الشمس 

اولین کتابی که به اهمیت این حدیث اشاره کرده کتاب مصباح مرحوم کفعمی است بنا به گفته ی برخی از محققان این کتاب مفاتیح الجنان است اما همانطور که قبلا اشاره گردید سندی برای این حدیث ذکر نشده است.حتی در کتاب حلیه المتقین علامه مجلسی که در باره ی تمام حکاکی و نقوش نگین های انگشتر به نقل از امامان معصوم به شکل ماثور و با بیان منبع از کتاب معتبر حدیثی نام برده است از شرف الشمس اسمی برده نشده است. 

نکته قابل تامل دیگر در این مورد این است که از نظر رواج و زمان حدیث ، حداقل تا قرن ، از روایت متعلق به امام علی در موردشرف الشمس ،در کتاب حدیث شیعه، مطالبی جود ندارد و مجهول اصلی همین است که تا قرن ها این روایت کجا بوده و ناگهان پیدا شده است.؟

سنگ شرف شمس

سخن پایانی 

اگرچه در، تعلق حرز شرف شمس ، به اهل بیت جای شک و تردید وجود دارد ولی اگر این مورد تایید شود شرف شمس از علوم غریبه است ،اما در کتابهای حدیث پیشوایان اعم از روایی ،دعاها و ذکر ها ،وجود ندارد و البته نوشتن و حکاکی لوح شرف شمس ،شرایط خاصی می خواهد و اینطور نیست که هر فردی دکانی زده و یک قلم و تخته و سنگ عقیق زرد به دست بگیرد و حکاکی کند .از این رو مسلمانان برای اطمینان خاطر می توانند به حکاکی و نقوش سفارش شده و ماثور شده از امامان معصوم در کتابهای معتبر دعا، مراجعه کنند که در کتاب نفیس(حلیه المتقین) علامه مجلسی بیان شده است .

درباره انگشتر شرف الشمس بیشتر بدانید + خواص و دعا

4.4342
این مطلب مفید بود ؟30438
منبع : beytoote / nabzema / javaherbazar / بخش دین ومذهب نمناک/ن/م.ح
وبگردی