شهرام شکوهی
زندگینامه شهرام شکوهی خواننده موسیقی پاپ کشورمان به همراه مصاحبه و عکس شهرام شکوهی و همسر و دخترش را در نمناک مشاهده کنید.

بیوگرافی و عکسهای شهرام شکوهی

نام: شهرام شکوهی

تولد:جهرم

سبک (ها): سنتی تلفیقی، پاپ، فلامینکو

ساز(ها): گیتار کلاسیک

پیشه: خواننده، آهنگساز، ترانه سرا، نوازنده

فرزندان:ملودی

----------------------------------------------------------------------

زندگینامه شهرام شکوهی

شهرام شکوهی خواننده، ترانه سرا، آهنگساز و نوازندهٔ گیتار اهل ایران است که سه آلبوم مدارا، کولی عشق و تا نفس هست… را منتشر کرده است.

کودکی شهرام شکوهی

کودکی شهرام شکوهی

ازدواج و همسر شهرام شکوهی

شهرام شکوهی چند سالی است ازدواج کرده و حضور دختر کوچولوی او به نام ملودی، گرمی این زندگی را بیشتر کرده است. دلارام، همسر شهرام متولد سال 59 است.

ماجرای چای روز خواستگاری

دلارام:روز خواستگاری وقتی قرار بود چای بیاورم به مادرم گفته بودم که چای را در آشپزخانه در استکان ها بریزد و آماده کند. بعد از چند دقیقه من به آشپزخانه رفتم و چای را آوردم و همه چیز طبق برنامه پیش رفت و چون آن موقع ها نمی دانستم که شهرام خیلی چای دوست دارد، فکر نمی کردم چند دقیقه بعد دوباره چای بخواهد. وقتی شهرام دوباره چای خواست، به آشپزخانه رفتم و دیدم زیر کتری خاموش است و از همان چای که یخ کرده بود، یک استکان ریختم و برای شهرام آوردم و با نگاه منظورم را به او رساندم که در جمع به روی خودش نیاورد چای یخ کرده و شهرام خیلی خوب فیلم بازی کرد و طوری چای را خورد که کسی متوجه نشد!

همسر و دختر شهرام شکوهی

همسر و دختر شهرام شکوهی

موفقیت در موسیقی با همراهی همسر

شهرام:بدون وجود دلارام ادامه فعالیت در زمینه موسیقی برای من امکان پذیر نیست. چون موسیقی اصلا کاری معمولی نیست؛ هم از نظر بازخوردهایی که در محیط بیرون از خانه وجود دارد که معمولا در روابط خانوادگی مشکل ایجاد می کند و هم نوع کار. به عنوان مثال یکی از مواردی که در گذشته دلارام با آن مشکل داشت ساعت کاری من بود. چون کار موسیقی تازه از ساعت 9 شب شروع می شود و تا 6 صبح ادامه دارد و مثل یک کار اداری نیست که ساعت کار مشخصی داشته باشد. ممکن است کسی که در این زمینه فعالیت می کند یک ماه کامل در خانه باشد اما 2 ماه اصلا نتواند به خانه بیاید. به هر حال این اتفاقات وجود دارد؛ مثلا در روند تولید آلبوم علاوه بر اینکه حضور فیزیکی نداری، حتی مواقعی هم که هستی، درگیری فکری داری و اینجا خانواده باید تحمل کند.

سلفی شهرام شکوهی با همسر و دخترش

سلفی شهرام شکوهی با همسرش دلارام و دخترش

قوانین توافقی

دلارام:قبل از ازدواج شهرام از من پرسید که با شغلش مشکلی دارم یا نه و من هم گفتم نه، چون فکر نمی کردم که دایره این کار وسعت پیدا کند و اوایل یک مقدار هم مخالفت می کردم و خیلی تمایل نداشتم که به صورت حرفه ای وارد این کار شود اما هرچه فکر کردم، دیدم با این طرز فکر دارم جلوی علاقه و رشد شهرام را می گیرم. وقتی اینقدر در این زمینه استعداد دارد به خودم اجازه ندادم که این حق را از او بگیرم؛ بنابراین یکسری قوانین بین خودمان گذاشتیم که تا وقتی طبق این قوانین پیش برویم مشکلی پیش نخواهد آمد. این قوانین راجع به رفت وآمدها، ساعت های کار و... که به صورت توافقی بود و قسمت عمده ای از مشکلات ما را حل کرده است.


فعالیت های هنری

شهرام شکوهی موسیقی را از سال 1371 با کلاس آواز ایرانی شروع کرده و به مدت 3 سال آواز کار کرد. او هم به گیتار علاقه داشت و هم به آواز سنتی. در دوران دانشجویی خود در حدود سال 1380 عضو گروهی بود که کنسرت های دانشجویی را برگزار می کرد؛ ولی بنا به دلایلی از موسیقی کناره گرفت و معتقد بود نباید به موسیقی به چشم یک شغل نگاه کرد.
اجرای شهرام شکوهی

اجرای شهرام شکوهی

آغاز فعالیت حرفه ای

ورود وی به موسیقی حرفه ای در سال 1385 و با آهنگ «مدارا» اتفاق افتاد. این ورود کاملاً ناخواسته بود و حتی خانواده هم مخالف حضور وی در عرصهٔ موسیقی حرفه ای بودند. در این سال قرار بود مراسم «خانهٔ فرهاد» برگزار شود. وی نیز به پیشنهاد یکی از دوستان خود شرکت کرد و برای آن مراسم قطعهٔ «مدارا» را در یک استودیوی خانگی کوچک و با کمترین امکانات ضبط نمود؛ اما آن برنامه لغو شد. 
کاور موزیک فریب

کاور موزیک فریب شهرام شکوهی 

حضور در برنامه Next Persian Star

او که به مباحث مطرح شده در مسابقهٔ خوانندگی Next Persian Star شبکهٔ تی وی پرشیا 1 انتقاد داشت از طریق ایمیل به مسؤولین برنامه اعتراض کرد و در پاسخ به او گفتند اگر اعتراضی دارید می توانید در برنامه حضور داشته و با داوران ستار رامین زمانی مریم حیدرزاده صحبت کنید. به این ترتیب او در نوروز سال 1388وارد مسابقه شده و همان قطعهٔ «مدارا» را اجرا کرد و در جواب داوران نقد و دلیل آورد. آن برنامه به شدت مورد توجه بینندگان اش قرار گرفت ولی وی از طرف داوران برنامه اجازهٔ حضور در فینال را به دست نیاورد.
عکسهای شهرام شکوهی

عکسهای شهرام شکوهی

حضور در مسابقهٔ Next Persian Star باعث شد نام شهرام شکوهی در بین مخاطبان موسیقی فارسی زبان شناخته شود؛ خواننده ای که با همان حضور، باعث شد قطعهٔ «مدارا» مورد توجه قرار گرفته و تهیه کنندگان مختلف داخل و خارج از ایران به منظور عقد قرارداد به سراغ وی بروند؛ اما او با مشورت با کسانی که تجربهٔ بیشتری در این وادی داشتند، بهترین مسیر را برای فعالیت، کار در داخل ایران دانست.
 

اولین آلبوم

اولین آلبوم وی با نام «مدارا» در 16 آبان سال 1390 همهٔ مجوزها را کسب کرده منتشر شد. این آلبوم 10 قطعه داشت که شامل 5 قطعه با سبک خاص وی و 5 کار پاپ بود. میلاد ترابی و امیرحسین کاشانیان در این آلبوم با وی همکاری داشته اند. این آلبوم تحت امتیاز شرکت «هنر اول» بود و ناشر با توجه به شناخت نسبی مخاطبان موسیقی از شهرام شکوهی پیش بینی می کرد با استقبال مخاطبان موسیقی مواجه شود و به همین خاطر آلبوم را در تیراژ بالا وارد بازار موسیقی کشور کرد. با اینکه آلبوم «مدارا» در بدو ورود خود با حاشیه هایی همراه شد ولی حاشیه ها نتوانست جلوی فروش خوب این آلبوم را بگیرد و مسیری را که خود انتخاب کرده بود، بی سر و صدا طی کرد تا جایی که توانست به یکی از آلبوم های پرمخاطب تبدیل شود. او از 14 مرداد 95 فعالیتش به شدت کم شد و تا الان هم فعالیتی بزرگی نداشته و آخرین ترک او 24 هفته پیش منتشر شده و تا الان هیچ گونه فعالیت دیگری نداشته.
مجنون لیلی شهرام شکوهی

مجنون لیلی شهرام شکوهی


آلبوم ها

تک آهنگ ها

نوشتار اصلی:ترانه شناسی شهرام شکوهی
سفره بی ریا:موسیقی تیتراژ پایانی مجموعه شام ایرانی
آی دنیا:موسیقی پخش نشدهٔ تیتراژ مجموعه مهمانان ویژه
به رنگ شکیبایی:به مناسبت چهارمین سالگرد درگذشت خسرو شکیبایی
وای از هوس:پخش پس از انتشار نسخهٔ دوصدایی آن در برخی وبگاه ها و برای جلوگیری از مشکلات بعدی
شهرام شکوهی و همسرش

بیوگرافی شهرام شکوهی


مصاحبه با شهرام شکوهی

سین:با توجه به این که سبک شما نوعی سبک تلفیقی است، انتخاب این سبک چگونه صورت گرفت؟

جیم:این سبک را به جهت نبود چنین سبکی در آن دوران انتخاب کردم.قطعاً اگر شخصی این سبک را اجرا کرده بود هیچ وقت سراغ خوانندگی و موسیقی نمی رفتم، همچنین در یک برهه زمانی احساس کردم لازم است، چنین سبکی وارد بازار موسیقی شود که خداروشکر رویکرد مثبتی در بین افراد جامعه داشت.

سین:رشته تحصیلی تان با حرفه فعلی هماهنگی دارد؟

جیم:هیچ ارتباطی به هم ندارند، رشته تحصیلی من دامپزشکی بود که بنا به دلایلی به ادامه آن نپرداختم و لیسانس دامپروری گرفتم.

سین:با توجه به این که شما خیلی دیر وارد عرصه موسیقی شدید، قبل از ورود به این عرصه شغل دیگری داشتید؟

جیم:بله، قبل از این که بخواهم به کار موسیقی روی آورم کار دیگر داشتم و فکر می کنم معمولا هم این گونه است.غیر از پزشکان که شغل مشخص شده ای دارند و نسبت به تحصیلات خود فعالیت می کنند، خیلی کم پیش می آید که فردی هماهنگ با تحصیلاتش به اشتغال بپردازد.

عکسهای شهرام شکوهی

عکسهای شهرام شکوهی

سین:این همه فشار کاری و مسافرت های کاری باعث آزرده خاطر شدن خانواده نمی شود؟

جیم:به نظرم هر کسی در حیطه کاری که انتخاب می کند باید تعادل را نسبت به همه چیز رعایت کند، حتی اگر معلم و کارمند هم باشند و جدا از زمان کاری در خانه هم فعالیت کنند، باعث آزرده خاطر شدن خانواده می شوند.در کل، باید زمانی را برای خانواده در نظر گرفت.سعی می کنم از حواشی این حرفه دوری کنم تا خانواده تحت فشار نباشند.

سین:آمار مطالعه در جامعه بسیار پایین است.شما اهل مطالعه هستید؟

جیم:بسیار اهل مطالعه هستم، زمانی خیلی کتاب می خواندم ولی در حال حاضر کتاب کاغذی زیاد مطالعه نمی کنم، معمولاً در حد خواندن مقاله ها و مصاحبه ها در اینترنت.در کل، روزی 2 ساعت را برای مطالعه کردن اختصاص می دهم.

سین:جوانان زیادی علاقه مند به موسیقی هستند ولی توانایی ثبت نام در کلاس های آموزش را ندارند، تا به حال به این فکر کرده اید به جوانان با استعداد کمک کنید تا بستری برای موفقیت آنها فراهم شود؟

جیم:اگر بحث راهنمایی باشد حتماً این کار را انجام می دهم ولی بحث آموزش کاملاً متفاوت است، معمولاً در بحث موسیقی خواننده و نوازنده هایی که کار موسیقی می کنند مدرس های خوبی نیستند، البته این قطعیت ندارد، ممکن است شخصی خواننده خوبی باشد ولی مدرس بدی و برعکس البته استثناهایی هم هستند که هر دو را با هم دارند.

زندگینامه شهرام شکوهی

عکسهای جدید شهرام شکوهی

سین:کار تدریس هم انجام می دهید؟

جیم:خیر، فکر می کنم مدرس خوبی نباشم، برای تدریس بک سری مؤلفه هایی وجود دارد که یکی از آن ها صبور بودن است.

سین:در بچگی شیطون بودید؟

جیم:معتدل بودم.البته مگر میشه بچه ها شیطون نباشند و آتش نسوزانند ولی سعی می کردم ماهی یک یا دوبار آتیش بسوزونم.

سین:یکی از خاطرات دوران کودکی رابازگو کنید؟

جیم:بیشتر کودکی من با پسر خاله ام گذشت، خانواده معمولاً به شکار می رفتند و یکی از آن روزها ما هم همراهشان راهی شدیم؛ یادم می آید یک بار سوار بر اسب بدون زین شدیم و انقدر اسب بیچاره را اذیت کردیم که به تاخت رفت و ما را در بوته های گزنه پرت کرد؛ دو روز متوالی بدنمان ملتهب بود.

سین:فکر می کنم شما برای اولین بار سبک تلفیقی را وارد بازار موسیقی کردید و این نوعی ریسک بود.در کل آدم رسیک پذیری هستید؟

جیم:می دانید که قانون رسیک هیچ وقت 50-50 نیست.ریسک یعنی 60 درصد اطمینان برد داشته باشید و 40 درصد احتمال باخت، من از همان ابتدا هم می دانستم که سبک جدیدم مخاطب خود را جذب خواهد کرد(dot)

shahram shokoohi

کاور موزیک لیلا کجایی شهرام شکوهی

سین:سبک موسیقی شما برگرفته از موسیقی اسپانیایی است.آیا این نوع سبک را الگو اصلی خود قرار دادید؟

جیم:من هیچ وقت دوست ندارم دنباله رو شخص خاصی باشم.درست است، کار من شباهتی به موسیقی اسپانیایی دارد ولی موسیقی اسپانیایی یک سبک مجزاست، من در سبک موسیقی ام از یک فضای کلی به همراه نوعی موسیقی سنتی ایرانی مثل آواز و برخی از موسیقی ها استفاده کردم و در کنار آن ملودی اسپانیایی را چاشنی این سبک کردم، ولی در کل سبک اسپانیایی را به طور کل الگوی خود قرار ندادم.

سین:در برخی از سایت ها ذکر شده بود که دچار عارضه قلبی هستید.آیا این موضوع صحت دارد؟

جیم:بله، من دو بار قلبم را عمل کردم و خدا رو شکر الان بهتر هستم، باید با این بیماری کنار بیایم.

سین:اتفاقات دور و اطرافمان چه خوب و چه بد در حال ما تأثیر گذار است، در کل روز چی حالتون رو بد می کنه؟

جیم:به هر حال هر انسانی به صرف انسان بودنش از محیط اطراف تأثیر می گیرد و اتفاقات می تواند کم و زیاد روی حالات درونی همه اثر بگذارد، ولی به نظرم هنرمند جماعت تأثیرپذیری بیشتری دارد و چه بخواهیم و چه نخواهیم اتفاق های بد حالمان را بد خواهد کرد.


عکسهای شهرام شکوهی

عکسهای شهرام شکوهی

بیوگرافی و عکسهای شهرام شکوهی

کنسرت شهرام شکوهی

کنسرت شهرام شکوهی

 شهرام شکوهی و فریبا کوثری

 شهرام شکوهی و فریبا کوثری

دختر شهرام شکوهی

دختر شهرام شکوهی

 شهرام شکوهی تا نفس هست

 شهرام شکوهی تا نفس هست

بیوگرافی و عکسهای شهرام شکوهی و همسرش + مصاحبه

4.637
این مطلب مفید بود ؟343
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ ک
برچسب : شهرام شکوهی
وبگردی