روستای طالقان
اگر تصمیم دارید خستگی یک هفته کار را از جان بیرون کنید سفر به طالقان و گشت و گذار در کوچه باغ های سرشار از آرامش آن پیشنهادی است که نمی توان به راحتی از آن گذشت.

گردشگری در طبیعت زیبای روستای طالقان

طبیعت روح نواز طالقان به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های استان البرز گردشگران بسیاری را از مناطق مختلف کشور به سوی خود جذب می کنند. منطقه ییلاقی طالقان با مردمانی مهربان، مهمان نواز و فرهنگ دوست در میان کوه های برف گیر البرز از غرب ارتفاعات کندوان تا 40 کیلومتری شرق قزوین دامن گسترده است.

اردیبهشت که از راه برسد، طالقان یکپارچه سبزپوش است؛ منطقه ای زیبا و منحصر به فرد که یکی از مکان های دیدنی برای گشت و گذار در بهار است. طالقان با جاذبه های طبیعی مختلفش، با دریاچه و کوه های پیرامونش، با روستاهای زیبا و تاریخی اطرافش، بهترین جا برای رکاب زدن در کنار طبیعت بهاری است. منطقه کوهستانی طالقان در 90 کیلومتری از شهر کرج قرار گرفته و به تهران هم نزدیک است .

اگر تصمیم دارید آخر هفته از شهر بیرون بزنید، هوای تازه طبیعت را در سینه جای دهید و خستگی یک هفته کار و روزمرگی را از جان بیرون کنید سفر به طالقان و گشت و گذار در کوچه باغ های سرشار از آرامش آن پیشنهادی است که نمی توان به راحتی از آن گذشت.

طالقان در منتهی الیه شمال غرب استان البرز در دره سرسبزی واقع شده است. شرقی ترین نقطه طالقان روستای گراب و گردنه عسلک است که به جاده چالوس می رسد و غربی ترین نقطه آن روستای پرگه و گردنه انگه است که به الموت و استان قزوین ختم می شود.
روستای طالقان

تصاویری از روستای زیبای طالقان

طالقان 80 روستای فعال دارد که بسیاری از آنها یا در حاشیه رودخانه شاهرود یا در دامنه رشته کوه البرز قرار دارند. بررسی های باستان شناسی در طالقان آثاری از هزاره دوم و اول پیش از میلاد را مشخص کرده اند. طالقان سکونتگاه اقوام مهاجرشمالی بود، ولی در متون تاریخی در نوشته های آرتور کریستین سن از محلی به نام «شهرگ» در ولایت «مورتا»، جنوب دیلم نام برده اند.بنابراین در متون تاریخی، نام طالقان به طور مستقیم نیامده است.
 
برخی باستان شناس ها با بررسی مناطقی از مازندران احتمال داده اند که طالقان در دوره ساسانی، بخشی از قلمرو «آل گشنسب» و «آل قارن» بوده باشد. وجود مدنیت در طالقان را به دوره هخامنشیان و حتی مادها نسبت داده اند. اما تاریخ طالقان از دوره ساسانی به دلیل جنگ های سخت اعراب با ایران در مناطق کوهستانی دیلمیان که قزوین و طالقان را نیز شامل می شد شکل جدی تر به خود گرفته است. مغول ها که به ایران رسیدند جنگی سخت میان آنها با مردمان طالقان در گرفت تا آنجا که برخی ساکنان طالقان در وصف نبرد مردمان این منطقه با مغول ها می گویند نبرد با مغولان چنان طولانی وسخت بود که از کشتار و خونریزی، رودخانه شاهرود به سرخی گرایید.
 
 روستای طالقان

تصاویری از روستای زیبای طالقان

طالقان در دوران اسماعیلیان نیز شهرت بسیار داشت و نبردهای سختی میان اسماعیلیان و سلجوقی ها و در همان دوره مرعشیان و مغولان در این نقطه از کشور در گرفت. قلعه مهم اسماعیلیان بر فراز قله ارژنگ با اشراف کامل بر مناطق وسیع در طالقان قرار داشت. راه دسترسی به قله ارژنگ از دو روستای میناوند و باریکان امکانپذیر است، اما طی سال های گذشته قلعه اسماعیلیان بر فراز این قله به شدت تخریب شده است.
 
از میان شاهان قاجار، ناصرالدین شاه علاقه زیادی به طالقان و مردمان این خطه داشت. ناصرالدین شاه در سال 1301 هجری قمری در سفری از رودبارک کلاردشت به پراچان در طالقان شرح این سفر را در منابع قاجاری به ثبت رساند. طالقان اکنون از نقاط زیبای طبیعت گردی به ویژه برای علاقه مندان به نقاط کوهستانی تعریف شده است. بر همین اساس کوهنوردان زیادی رشته کوه های البرز در طالقان را مسیری مناسب برای صعودهای چند روزه به سمت چالوس یا الموت در قزوین انتخاب می کنند.
 

این منطقه اکنون 126 اثر تاریخی - معنوی و طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی و 12 روستای هدف گردشگری دارد. این سرزمین کوهستانی همچنین از سه بخش پایین طالقان، مرکزی و بالا طالقان تشکیل شده است. برای سفر به این منطقه با نزدیک به دو ساعت رانندگی در بزرگراه تهران – قزوین می توانید با عبور از شهر آبیک به ورودی طالقان و کوهستان های سرسبز و ارتفاعات زیبای این منطقه برسید و سفر یک روزه خوبی را تجربه کنید.

جاذبه های گردشگری روستای طالقان :

کولج ، روستای دو برادر لجوج !

روستای کولج در همسایگی سه روستای زیبای دیگر به نام های حسنجون، خسبان و میراش قرار دارد و مسیر دسترسی به آن از شهرک طالقان که از دیرباز کانون آمد و شد اهالی طالقان و نقطه مرکزی طالقان بود، ممکن است.

این روستا به دو بخش بالا کولج و پایین کولج تقسیم شده است. آن طور که روستاییان می گویند دلیل بالا و پایین شدن این روستا نیز به داستان اختلاف دو برادر که از قزوین برای اقامت در این روستا مهاجرت کرده بودند باز می گردد. بین دو برادر اختلاف پدید می آید و آن دو از یکدیگر جدا می شوند. یکی شان به محل بالا کولج می رود و نام کوله را بر محله خود می گذارد و دیگری در همان نقطه کنونی روستای کولج ماندگار می شود. در تعبیر عامیانه از نام کولج آمده که این نام از پاسخ دو برادر لجوج به سوال مردم از آنها در خصوص اختلاف شان برآمده است.
 
به این شکل که وقتی مردم از آن دو برادر لجوج در مورد اختلاف و لجبازی شان سوال می کردند، آنها می گفتند:«کو لج ؟» به این معنا که قهر و لجاجتی در کار نیست و همین پاسخ بر نام روستای کولج ماندگار شد! جالب آنکه کولج بالا و پایین هر کدام دارای مسجد هستند و در وبلاگ همین روستا آمده است که در مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورا دسته کولج پایین به مسجد کولج بالا و در روز عاشورا دسته کولج بالا به مسجد کولج پایین می رود. قدمت تاریخی روستای کولج را نیز به دلیل یافتن تعدادی سفال به رنگ های نخودی و سرخ در تنها تپه جنوب قبرستان این روستا به دوره قاجار منتسب دانسته اند، اما شواهد دیگر قدمت این روستا را به پیشتر و حتی به دوره سلجوقیه بازمی گرداند.
 
قلعه کولج که به قلعه منصوریه شهرت دارد، در سال 521 در اختیار حکومت اسماعیلیان قرار گرفت. قلعه کولج که دید خوبی به تمامی نقاط طالقان داشت از دژهای مهم اسماعیلیان در ایران است. شهید سرلشکر فلاحی هم دوره شهید چمران در دوران جنگ و همچنین رئیس ستاد مشترک ارتش ایران در دوره جنگ، چهره شناخته شده فرماندهی نظامی ایران نیز زاده همین روستا ست و تندیس او در ورودی شهر طالقان قرار دارد.
 
 
روستای طالقان

کولج ، روستای دو برادر لجوج 

گلیرد ، زادگاه آیت الله طالقانی

روستای گلیرد نیز همچون روستای کرکبود از روستاهای هدف گردشگری منطقه طالقان است. این روستا زادگاه آیت الله طالقانی است و از معماری سنتی بسیار خوبی برخوردار است. خانه تاریخی آیت الله طالقانی یکی از جاذبه های گردشگری روستای گلیرد است که هنوز پابرجاست. یک حمام تاریخی نیز از جاذبه های معماری این روستاست.
 
کوچه پس کوچه های روستای گلیرد از زیبایی زیادی برخوردار است و قدم زدن در آنها انسان را به ده ها سال پیش باز می گرداند. گلیرد اما از جاذبه های طبیعی چشم نواز نیز برخوردار است. خانه آیت الله طالقانی نیز که اکنون تبدیل به یک خانه موزه شده تاکنون گردشگران زیادی را راهی این روستا کرده است. در این خانه تمامی لوازم شخصی آیت الله طالقانی و سیر تاریخی زندگی او قابل مشاهده است.
 
خانه آیت الله طالقانی یکصد سال قدمت دارد و سال 77 نیز به ثبت ملی رسیده است. صنایع دستی روستای گلیرد نیز انواع محصولات چوبی، بخاری های سنتی و تولیدات کرباس، گلیم، جاجیم، جوراب و دستکش و شال گردن است. سوغات این روستا نیز انواع خشکبار، لواشک های محلی و گردو است. برخی یافته های باستان شناسی متعلق به حدود 600 سال پیش نیز از روستای گلیرد به دست آمده است. معماری این روستا برگرفته از معماری سنتی طالقان است.
 
خانه های کاهگلی و ارسی های آنها از چوب درختان گردو و توت ساخته شده است. کلون های در خانه ها نیز در این روستا هنوز کاربرد دارند. کتیبه های 600ساله نیز در این روستا وجود دارد. بازدید از چشمه گوارای گلیرد از بخش های مهم این سفر است. این چشمه به گفته مردم محلی از گواراترین آب های منطقه طالقان تشکیل شده و چنان پرآب بوده که علاوه بر مصرف خانگی پاسخگوی مصارف کشاورزی اهالی و آبیاری باغات نیز است.
 
روستای طالقان

گلیرد ، زادگاه آیت الله طالقانی

میناوند ، روستایی در همسایگی قلعه اسماعیلیان

روستای میناوند، روستای بالایی باریکان و سرزمین مادری مهرداد میناوند فوتبالیست کشورمان است. میناوندی ها از مردمان ترک زبان طالقان هستند که بر بستر بالایی قلعه تاریخی ارژنگ اسکان گزیده اند. مردمان میناوند در بین روستاهای طالقان به داشتن اتحاد و همبستگی بسیار شهرت دارند.
 
به بزرگان روستا احترام بسیار می گذارند و آنچه بزرگ روستا به آنها بگوید بی چون و چرا می پذیرند. مردمان روستای میناوند آیین های جالبی در شادمانی و ماتم دارند. جمعیت این روستا زیاد است. در آیین های عروسی، تمامی اهل روستا حضور می یابند و داماد از ابتدای مجلس تا پایان آن به احترام مهمانان روی پا می ایستد.
 
روستای میناوند از مسیر جاده باریکان می گذرد و بر فراز منطقه ای کوهستانی قرار گرفته و آخرین روستا در این نقطه است. آب و هوای خوب و دشت های وسیع کوهستانی و مناظر بکر کوهستان از جمله چشم اندازهای زیبای میناوند هستند. یک اردوگاه تفریحی نیز در نزدیکی میناوند دایر شده که مکان خوبی برای استراحت ورزشکاران و حتی علاقه مندان به کوهپیمایی است. چشمه های آب نیز در این روستا همچنان جوشان است.
 
روستای طالقان

میناوند ، روستایی در همسایگی قلعه اسماعیلیان

چند جاذبه تاریخی طالقان :

بقعه امامزاده میرسعید در حسنجون

این بقعه که متعلق به قاضی میرسعید بن سید علاالدین الحسینی از نوادگان امام محمد باقر (ع) است، در یکی از زیباترین مناطق کوهستانی طالقان در ضلع غربی روستای حسنجون و سیدآباد واقع شده است. این بنا فاقد گلدسته، دارای گنبد و همچنین سنگ قبر است و تاریخ اولیه بنای آن به قرن نهم و دهم هجری بازمی گردد. براساس کتیبه سنگ قبر، امامزاده قاضی میرسعید در سال 926 هجری قمری می زیست.

 
 روستای طالقان

بقعه امامزاده میرسعید در حسنجون 

 
بقعه امامزادگان موسی و سلیم در آسفاران

این امامزادگان یکی موسی از اعقاب امام محمد تقی (ع) و دیگری سلیم از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است که بقعه آنها در روستای آسفاران واقع شده است. بنای اولیه این بقعه متعلق به قرن هفتم یا هشتم هجری است. حرم امامزادگان نیز دارای ضریح چوبی است که گنبد آن اخیرا مورد مرمت قرار گرفته است. پیرامون بقعه را نیز قبرستان عمومی با انبوه درختان تنومند و بلند در برگرفته است.
 
روستای طالقان

بقعه امامزادگان موسی و سلیم در آسفاران 

حمام شهرک

این حمام در شهر طالقان واقع شده و دارای سنگ نبشته ای است که تاریخ ساخت آن را 1261 هجری قمری ذکر کرده است. این بنا از آجر، سنگ و آهک ساخته شده و دارای سربینه و خزینه است. طاق های حمام گنبدی است و بخشی از بنا توسط اداره میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شده
است.
 
 روستای طالقان

حمام شهرک 

حمام تاریخی میر

در پایین طالقان روستایی وجود دارد که به روستای میر معروف است و حمام تاریخی آن متعلق به دوره صفوی است. این حمام دارای تون خانه و خزینه سرد و گرم است و از لحاظ معماری بسیار زیبا و دارای طاق ها و گنبدهای موزون است.
 
 روستای طالقان

حمام تاریخی میر 

فشندک ، از درخت هزار ساله تا باغ های میوه

فشندک از روستاهای هدف گردشگری در طالقان است. این روستا دارای جمعیت زیادی است و شخصیت های هنری و فرهنگی بسیاری را در خود جای داده است. شناخته شده ترین شخصیت های روستای فشندک برادران امیدوار و شادروان استاد پرویز کلانتری هستند. روستای فشندک دارای یک درخت کهنسال سرزنده است که قدمت آن را هزار سال خوانده اند. دو منطقه گردشگری نیز در این روستا وجود دارد.
 
در بخش محمودکلایه این روستا که مملو از باغ های میوه است و در ابتدای روستای فشندک قرار دارد رودهای پر آبی جریان دارند که گردشگران می توانند در آلاچیق های دایر شده در همین باغ ها شب مانی کنند و از هوای خوب این منطقه با منظره سد طالقان لذت ببرند. باغ های محمود کلایه فشندک نیز مملو از درختان سیب، گیلاس، آلبالو، آلو و گردو است. یک مرداب زیبا نیز در این نقطه قرار دارد که آب آن به باغ های محمودکلایه جاری می شود.
 
جالب آنکه این مرداب که پیش تر بدون حصار بود به دلیل تخریب هایی که در چند سال اخیر توسط برخی گردشگران انجام شده است، فنس کشی شده تا باغ ها و درختان این منطقه از شکستن در امان بمانند. منطقه گردشگری دیگر در روستای فشندک که از آن به منطقه شهرک غرب نیز یاد کرده اند دارای ساختمان های ویلایی بسیار زیبا و چشم انداز بی نظیر است. ضمن آنکه پرنده هما و حتی مرغ حق نیز در مسیر روستای فشندک مشاهده شده و از این منظر این منطقه مکانی خوب برای پرنده نگری است. روستای فشندک همچنین دارای یک حمام تاریخی است که در دوره صفویه بنا شده و دارای سربینه و گرمخانه، خزینه و تون است.
 
 
 روستای طالقان

فشندک ، از درخت هزار ساله تا باغ های میوه

باریکان ، برجای مانده از مادها

قدمت روستای باریکان که نام آن به معنای مکان حاصلخیز است، براساس یافته های باستان شناسی و آثار به دست آمده از این روستا به حکومت مادها بازمی گردد. باستان شناس ها معتقدند که قدمت این روستا به شاهک نشین باریکانو در سرزمین ماد یا مادستان باز می گردد.
 
براساس پژوهش های باستان شناسی که گزارش آن توسط دکتر مهرداد ملک زاده از باستان شناس های مطرح ایران منتشر شده قبیله پریکانی ها در دره طالقان استقرار یافتند و روستای آنها با نام باریکانو که به باریکان تغییر نام یافته است در همین دیار قرار داشت. حتی باستان شناسان در وصف این روستا گمان برده اند که شاید باریکان یا همان باریکانو دیار پریکانیان مادی، همان روستایی است که کوروش پدر بزرگ مادی خود را بسیار دورتر از مهد فرمانروایی اش برای دور ماندن از توطئه به آنجا تبعید کرد.
 
با وجود پیشینه تاریخی این روستا اما برپایی شکل کنونی روستای باریکان را به دوره نادرشاه افشار حدود 270 سال قبل می رسانند و گفته می شود، شاه مراد از فرمانده هان نادرشاه افشار که در جنگ هرات کشته شد روستای باریکان را بنا کرد. در حمله هلاکوخان مغول به طالقان و تصرف و تخریب قلعه های اسماعیلیه در این منطقه روستای قدیم باریکان نیز که در نزدیکی قلعه تاریخی ارژنگ قرار داشت تخریب شد.

قلعه ارژنگ در روستای باریکان که برای بازدید از آن باید چند ساعت در مناطق کوهستانی این روستا کوهپیمایی کرد توسط کیامحمد بن بزرگ امیر احداث شد. جدای از این اثر تاریخی باریکان دارای دو غار اصلی است که یکی از آنها تا مدت ها محل تامین آب شرب روستاییان بود و دیگری که بر دامنه یکی از تپه های این روستا به نام خوزه کول قرار دارد، همچنان مسدود مانده است.
 
اما قدیمی های این روستا که یک بار از دهانه غار خوزه کول ورود کرده اند می گویند در داخل این غار که به نظر می رسد یک دستکند باستانی باشد، آثاری از معماری دستکند یافته اند. به نظر می رسد این دستکند که در میان روستاییان به غار شناخته می شود نیز در دوره های تاریخی حمله مغول ها به این منطقه برای پنهان ماندن از کشتار و جنگ و حتی در امان نگه داشتن دام ها و اسب ها کاربرد داشته است.
 
باریکان تا نزدیک به 20سال پیش از کشاورزی بسیار خوبی برخوردار بود و زمین های این روستا سراسر زیر کشت گندم و جو بود. روستاییان به گله داری و باغداری مشغول بودند و اینک تنها باغ های میوه این روستا سالم مانده است. روستای باریکان درست روبروی مسیر اصلی دسترسی به سد طالقان و کمپینگ محدود سد طالقان واقع شده است. در سال های گذشته با افزایش گردشگران داخلی علاقه مند به مناظر طبیعی و زیبای طالقان این روستا نیز از برخی تخریب ها همچون روستاهای دیگر طالقان در امان نمانده است.
 
زمین های کشاورزی ورودی به روستا به دلیل تردد خودرو گردشگران آسیب دیده و کشاورزان ناچار باید برای کشت محصولات کشاورزی خود اقدام به زیرو رو کردن چندین باره خاک حاصلخیزی کنند. باریکان یک رودخانه اصلی نیز دارد که حالا دیگر تنها در فصول پرآب سال خروشان است و در تابستان می خشکد. غار و چشمه پنجعلی نیز از دیگر مناطق زیبای این روستا است که در بخش بالایی روستا قرار گرفته است.

روستای طالقان , معرفی کامل جاهای دیدنی طالقان

4.315
این مطلب مفید بود ؟132
برگرفته از وب سایت همشهری / م.ف
وبگردی