درمان عفونت گوش
اگر کودک شما تب دارد و مدام گوش خود را می کشد حتما دچار چرک و عفونت گوش شده است شما می توانید خیلی راحت در خانه با مواد طبیعی و گیاهی آن را درمان کنید.

علل و دلایل عفونت یا چرک گوش

عفونت گوش، عمدتا در قسمت میانی گوش رخ می دهد؛ گوش میانی، توسط عفونت ضعیف می شود و این باعث می شود تا گوش به وسیله مخاط یا مایع در پشت پرده گوش، مسدود شود و اتفاق بر حس شنوایی فرد تاثیر می گذارد. چرک گوش به علت آلرژی غذایی، مشکلات تنفسی فوقانی، آلرژی زیست محیطی، ژنتیک، آسیب های داخلی و کمبود های تغذیه ای ایجاد می شود.

چرک گوش

نشانه ها و علائم عفونت و چرک گوش در کودکان و بزرگسالان

علائم عفونت گوش و چرک گوش کودکان:

عفونت گوش بسیار دردناک است. نوزادان یا کودکان نمیتوانند درد گوش خود را بیان کنند. اما موارد رایج که باید به آنها توجه شوند، عبارتند از:

 • تب
 • تکان دادن و کشیدن گوش
 • مشکل در خواب
 • خروج ترشح و مایع از گوش
 • خستگی و نق نقی شدن
 • گریه غیرعادی
 • مشکلات شنوایی

عفونت گوش کودکان

علائم عفونت گوش و چرک گوش میانی در بزرگسالان:

چند نشانه عفونت گوش در بزرگسالان عبارتند از:

 • تورم گوش میانی
 • درد وحشتناک در گوش

به جز این علائم، تب بالا، سردرد، استفراغ، پاسخ ضعیف به صدا و اسهال در بزرگسالان و کودکان دیده می شود.

درد گوش

عوارض احتمالی عفونت گوش:

اگر درمان مناسبی در زمان مناسب انجام نگردد، عفونت گوش، ممکن است تغییرات دائمی مختلفی در گوش و استخوان های اطراف آن ایجاد کند برخی از عوارض احتمالی آن عبارتند از:

 • کیست در گوش میانی
 • سخت شدن بافت گوش میانی
 • عفونت استخوان پس گوشی
 • آسیب قسمتی از گوش که به حفظ تعادل کمک می کند.
 • فلج صورت
 • التهاب درون یا اطراف مغز
 • خروج آب مداوم از سوراخ پرده گوش

 عوارض چرک گوش

11 نسخه از بهترین درمان های طبیعی خانگی برای چرک و عفونت گوش

چگونه می توان عفونت گوش را درمان کرد؟ این طبیعت انسانی است، که هر وقت یک فرد با مشکل سلامتی مواجه می شود، یک کلمه در دهانش وجود دارد، «پزشک».قبل از مراجعه به پزشک، همیشه باید برخی از درمان های طبیعی را برای درمان عفونت گوش خود انجام دهید.

بدون شک، آنتی بیوتیکها راه حل رایج برای درمان سریع هستند اما گاهی این داروها ،ممکن است به عوارض جانبی شدیدی منجر شوند بنابراین، در این بخش از سلامت نمناک برای افرادی که بیماری و مشکل خاصی ندارند برخی از درمان های کاملا طبیعی و بدون ضرر خانگی را برای درمان عفونت گوش آورده ایم.

دلیل چرک گوش

1. رفع عفونت گوش با روغن درخت چای

روغن درخت چای، برای خواص آنتی باکتریال و بهبود دهندگی اش شناخته شده است، با استفاده از روغن درخت چای، می توانید فوری از درد گوش خلاص شوید. یک ترکیب از یک قاشق چای خوری سرکه سیب، 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون، 3 قطره روغن درخت چای و یک قاشق چایخوری از کلوئید نقره ای، تهیه کنید.

سر خود را با حوله بپوشانید، گوش آلوده خود را بالا نگه دارید و با استفاده از قطره چکان، مخلوط را در گوش خود بریزید و اجازه دهید،تا پنج دقیقه بماند. بعد از مدتی، سر خود را بچرخانید و اجازه دهید مخلوط کاملا بیرون بریزد این روش را سه بار در روز برای گرفتن نتایج موثر انجام دهید.

درمان عفونت گوش

2. نقش سیر در از بین بردن عفونت گوش

استفاده از سیر یکی از روش های خانگی موثر برای رفع عفونت گوش است. برای درمان عفونت گوش می توانید از روغن سیر استفاده کنید. برای تهیه روغن سیر، یک حبه سیر را پوست بگیرید و خرد یا له کنید.

سیرله شده را با 2 تا 4 قاشق غذاخوری روغن زیتون درون یک تابه ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید اما اجازه ندهید که خیلی داغ شود. روغن را در اطراف تابه بچرخانید تا زمانی که معطرشود. سپس مخلوط را از روی شعله بردارید و پس از خنک شدن از صافی عبور داده و داخل شیشه بریزید.

برای استفاده از این روغن روی گوش مخالف خود بخوابید و دو یا سه قطره از روغن سیر گرم را در گوش خود بریزید. سپس روی سوراخ گوشتان پنبه قرار دهید تا روغن از گوش خارج نشود . 10 تا 15 دقیقه در همان حالت بخوابید. روغن باقی مانده را در یخچال نگهداری نمایید. 

توجه کنید روغن نباید برای پرده گوش سوراخ مورد استفاده قرار بگیرند و قبل از استفاده از روغن سیر آن را روی قسمت کوچکی از پوستتان امتحان کنید واگر به آن آلرژی داشتید از این روغن استفاده نکنید.

سیر

3. پد داغ / بطری آب گرم برای درمان عفونت گوش

برای بهبود سریع، اولین و مهم ترین درمان این است که یک پد گرم یا بطری آب گرم را بردارید و آن را روی گوش قرار دهید. همچنین می توانید یک پارچه را در آب ولرم بزنید و آن را روی گوش خود قرار دهید.لازم است در نظر داشته باشید که پد گرم و داغ، نباید برای مدت زمان طولانی روی گوش بمانند ،با پنج دقیقه شروع کنید و در صورت لزوم، این فرآیند را تکرار کنید.

4. آب برگ انبه برای عفونت گوش

عصاره برگ انبه، برای درمان عفونت گوش مؤثر است، دو یا سه عدد برگ انبه را بردارید، آنها را رنده یا خرد کنید تا آبشان استخراج شوند. به کمک قطره چکان، 2 یا 3 قطره از این عصاره را در گوش آلوده خود بچکانید، اجازه دهید برای چند دقیقه بماند و بعد از مدتی، احساس بهبود درد گوش خود را احساس می کنید. اگر این روش را سه بار در روز انجام دهید، عفونت گوش مطمئنا بهبود خواهد یافت.

آب برگ انبه

5. تاثیر پیاز بر چرک گوش

پیاز، نه تنها ماده اصلی برای پخت و پز است، بلکه برای درمان های دارویی نیز استفاده می شود، پیاز برای عفونت گوش بسیار مفید است. یک پیاز کوچک را بشویید و آن را ریز ریز کنید، پیاز خرد شده را برای 1-2 دقیقه در مایکروفر قرار دهید.

سپس اجازه دهید تا خنک شود و سپس عصاره آن را بگیرید ؛ دو تا سه قطره آب پیاز را در گوش آلوده خود بریزید و آنرا چند دقیقه نگه دارید. بعد از مدتی سر خود را بچرخانید و آب را از گوش بیرون بریزید.

همچنین می توانید پیاز را به مدت 30 دقیقه بپزید، بعد از پخت، آن را به دو تکه تقسیم کنید ؛ یک تکه پیاز را در یک پارچه پنبه ای و نخی قرار دهید و آن را حداقل به مدت پنج دقیقه روی گوش چرکی خود قرار دهید. در صورت لزوم، این کار را پس از ده دقیقه تکرار کنید.

پیاز

6. درمان عفونت گوش با نمک

نمک، بهترین درمان خانگی محسوب می شود، یک فنجان نمک حداقل 5-6 دقیقه در مایکروفر قرار دهید. پس از آن، نمک داغ را در جوراب بریزید. انتهای باز جوراب را با استفاده از یک کش لاستیکی گره بزنید.

دراز بکشید و جوراب را زیر گوش چرکی خود به مدت ده دقیقه قرار دهید، گرمای جوراب، در تخلیه مایع از گوش کمک می کند. برای بهبود تورم و درد، این فرآیند باید چند بار در روز تکرار شود.

نمک

7. ریحان برای عفونت گوش

برگ های ریحان نیز یکی از داروهای مورد استفاده برای از بین بردن عفونت های گوش و آسیب های شنوایی است. 4-5 عدد برگ ریحان را بردارید و آنها را له کنید تا عصاره را بگیرید. عصاره را در اطراف منطقه چرکی اعمال کنید این مایع نباید به کانال گوش وارد شود.

جدا از این، مخلوط عصاره ریحان و روغن نارگیل نیز می تواند برای بهبود عفونت گوش استفاده شوند، یک تکه پنبه بردارید و آن را در مخلوط فرو ببرید؛ سپس به آرامی، روی قسمت داخلی، لبه بیرونی و پشت گوش بمالید ، این روند باید دو بار در روز انجام شود.

ریحان

8. درمان چرک و عفونت گوش با سرکه سیب

سرکه سیب، بهترین راه حل برای از بین بردن قارچ گوش است. یک محلول از سرکه سیب و آب، با نسبت های مساوی تهیه کنید. همچنین می توانید از الکل به جای آب استفاده کنید، یک تکه پنبه بردارید و آن را در محلول قرار دهید.

پنبه خیس شده را به مدت 5 دقیقه بر روی گوش خود قرار دهید حالا، پنبه را بردارید و به طرف مقابل دراز بکشید، تا محلول را از گوش خارج شود می توانید برای خشک کردن گوش خود، از سشوار هم استفاده کنید. سرکه سفید نیز می تواند، به جای سرکه سیب استفاده شود.

سرکه سیب

9. شیر مادر برای عفونت گوش

نوزادان شیرخوار، خیلی کمتر به نسبت یک کودک معمولی یا بالغ به عفونت مبتلا می شوند، شیر مادر بهترین درمان برای درمان هر نوع عفونت گوش محسوب می شود. همچنین برای درمان عفونت های چشم، بریدگی های جزئی، زخم و یا سوختگی استفاده می شود.

آنتی بادی های طبیعی موجود در شیر مادر، باعث کاهش تورم و درد می شود. با کمک از قطره چکان، 2-3 قطره شیر مادر را در گوش چرکی بریزید اگر این روند هر دو ساعت یکبار تکرار شود، عفونت گوش مطمئنا درمان خواهد شد.

شیر مادر

10. درمان چرک گوش با روغن زیتون

همانطور که می دانیم، عفونت گوش عمدتا ناشی از رسوب مخاط در گوش است، که منجر به رشد باکتری ها و قارچ ها می شود ، اینها گوش را مسدود می کند. روغن زیتون یکی از بهترین راه حل های این مشکل می باشد. کمی روغن زیتون را گرم کنید.

پس از گرم شدن، چند قطره روغن گرم را به گوش آلوده خود بچکانید. روغن زیتون به نرم کردن مخاط و موم ها کمک می کند.موم را می توان با استفاده از گوش پاک کن جمع کرد و بیرون کشید ؛ گوش پاکن را زیاد در گوش فرو نبرید، در غیر این صورت، ممکن است به پرده گوش آسیب برسانید. روغن خردل هم، می تواند برای درمان عفونت گوش استفاده شود.

روغن زیتون

11. مولین برای عفونت گوش

مولین سرخ، یک گیاه گلدار وحشی است که در مناطق مختلفی رشد می کند، برای تسکین عفونت گوش، یک قاشق چای خوری گل مولین را با ½ فنجان آب بجوشانید.

اجازه دهید تا خنک شود حالا یک قاشق غذا خوری از مولین و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را باهم مخلوط کنید؛ اجازه دهید، این مخلوط یک شب بماند یک قطره از مخلوط را در گوش چرکی خود بریزید به جای تهیه روغن مولین در خانه، می توانید آن را از بازار خریداری کنید.

گل مولین

اقداماتی برای پیشگیری از چرک و عفونت گوش

یک فرد باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از عفونت گوش انجام دهد، اقدامات زیر را دنبال کنید:

 • دست های خود را برای جلوگیری از انتشار عفونت و چرک، مدام بشورید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • تغذیه با شیر مادر برای نوزادان بهتر است، اما اگر به کودکتان با بطری شیر می دهید، او را صاف نگه دارید.
 • به کودک خود PCV واکسن (واکسن پنوموکوکال کانجوگیت) بزنید.
 • از سرماخوردگی های شایع دوری کنید.

علائم عفونت گوش + 11 درمان فوری دردچرک گوش کودکان و بزرگسالان

4.3724
این مطلب مفید بود ؟62599
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/آ/ز.ت
وبگردی