علت حسادت
نوعی حسادت که در اکثر مردانه دیده میشود حسادت عاشقانه است, این نوع حسادت بیمارگونه بوده و به دلیل ترس از دست دادن همسر است.

علت حسادت مردان

حسادت های عاشقانه مشکلی رایج میان زوج های امروزی است و رتبه دوم را در میان مشکلات زناشویی دارد. وقتی صحبت از حسادت به میان می آید، اغلب آن را احساسی منفی می پندارند؛ در صورتی که این حس جزو آن دسته از احساساتی است که نه مطلقا مثبت و نه کاملا منفی است.

علت حسادت

علت حسادت مردان به همسرشان

وجود این حس تجربه ای مهم در زندگی افراد به حساب می آید و بدون شک حاکی از نیازهای اساسی آنان است اما آن چیزی که اغلب افراد را در مورد این حس نگران می کند، اخلاق بیمارگونه، خشونت و عصبانیتی است که از این احساس نشأت می گیرد. حسادت نوعی نارضایتی و احساس ناامنی است که می تواند منجر به رفتارهای مخرب شود و پایه های یک رابطه را متزلزل کند و در مقابل، موجب برانگیختن تمام قوای شخص برای حل مشکلات شخصی یا زناشویی او شود.

بدیهی است که هم مردان و هم زنان می توانند حسود باشند، اما حسادت در مردان، به دلیل ویژگی های خاصی که دارند ممکن است مُخِل ارتباط آنان با زنان شود.آنچه در اینجا بحث خواهیم کرد، حسادت معمولی ضعیف نیستکه در روابط عاشقانه زن و شوهر وجود دارد، بلکه حسادت بیمار گونه ای است که برخی مردان به آن مبتلا هستند.

هر از گاهی از خواهر و برادر و یا اطرافیان خود می شنویم که چگونه حسادت دیوانه وار مردی منجر به حوادث تلخ و وحشتناک می شود.یکی از پارادوکس های حسادت در مردان که می توان آن را مشاهده کرد، این است که مردان حسود به اندازه ای اعتماد به نفس دارند که وقتی زنی را به دست می آورند، هر کاری که از دست شان بر می آید انجام می دهند تا آن زن همیشه با او باشد.بله ممکن است تا اینجای امر کاملا طبیعی به نظر برسد، اما این افراد هیچ حد و مرزی نمی شناسند و حتی صحبت کردن همسرشان را با دوستان و ارتباط او را با خانواده خودش نیز محدود می کنند.غیرت متفاوت از این حسادت و ترس بیش از اندازه است.رفتار بیمار گونه این مردان موجب می شود که حتی آنان به افکار و اندیشه های همسر خود نیز حسادت کنند.گاهی به نظر می رسد که مردان حسود بیش از حد غیرتی هستند، ولی این دو مقوله کاملا با یکدیگر تفاوت دارند.

تعهد و نگرانی بیش از حد اغلب مردان حسود، تمایل به ایجاد ارتباط بیش از حد دارند و به محض مشاهده کوچک ترین نگرانی بر افروخته می شوند و بی اندازه خود را متعهد می دانند.توجه داشته باشید که منظور از ایجاد ارتباط بیش از اندازه، رابطه جنسی نیست، این ارتباط برای مردان و زنان معنای متفاوتی دارد و تنها عشق است که منجر به تعهد می شود و نه رابطه جنسی.

علت حسادت

علت حسادت عاشقانه مردان

اگر به نظر می رسد که همسر شما بیش از حد نگران شماست و هر جا که می روید مراقب تان است، دو حالت دارد:یا خیلی حسود است و یا اعتماد به نفس پایینی دارد و نگران است که شخص دیگری نظر شما را به خود جلب کند.علاقه و خوبی بیش از حد اگر همه مردم انسان های خوبی باشند، دنیا مکان بهتری برای زندگی خواهد بود؛ البته اگر این خوبی مثل گرگی در لباس گوسفند نباشد.اینکه همسر شما فرد خوبی است، فوق العاده است، ولی اگر این خوبی بیش از حد بود، احتیاط کنید که می تواند زنگ خطری باشد.ریشه حسادت همیشه از ترس است؛ ترس از دست دادن و این ترس همیشه ریشه در اعتماد به نفس پایین و تصویر بد از خود، دارد.مردی که اعتماد به نفس کمی دارد، به سختی می تواند به این باور برسد که همسرش او را با تمامی محاسن و معایبش پذیرفته است.

البته هنوز هم مردانی پیدا می شوند که خیلی خیلی خوب باشند، ولی اگر مردی فوق العاده خوب باشد، به طوری که خوبی او موجب آزار همسرش شود و نتواند رفتار خود را کنترل کند، نمی توان آن را نادیده گرفت، زیرا می تواند حسادت او به یک بیماری تبدیل شده و نیاز به درمان داشته باشد.اصرار بر همراهی همیشگی باز هم این موضوع ممکن است در نگاه اول خوب و قابل قبول باشد.کدام خانمی دوست ندارد که همسرش با او به یک پیاده روی و یا خرید برود؟ ولی اگر او هیچ وقت به شما اجازه نمی دهد که با دوستان خود تنها باشید، کمی احتیاط کنید؛ شاید این نوع رفتار او تنها ناشی از احساس تعهد و مراقبت از شما نباشد و از روی حسادت و ترس بی اندازه باشد.

حتی اگر او اجازه نمی دهد که به تنهایی بیرون از منزل بروید و دلیل این موضوع را بی اعتمادی به شما مطرح می کند، این بی اعتمادی نیز می تواند ناشی از حسادت بیش از اندازه باشد.نیاز به ابراز علاقه مداوم به نظر می رسد که لازم است تمامی خانم ها به همسرشان ابراز علاقه کنند و به او نشان دهند که نگران او هستند و او در زندگی شان مهم است.این موضوع هیچ ضرری ندارد اما بسیاری از مردان به این سندرم مبتلا هستند که به دلیل عدم اعتماد به نفس کافی از همسران می خواهند دائماً به آنها ابراز علاقه کنند و تصویر خوبی از خود ندارند.

برخی از مردان حسود دیوانه وار و حتی با خشونت از همسرشان درخواست می کنند که به او ابراز علاقه کند.تلفن ها و تماس های بیش از حد مردان حسود، همیشه نیاز دارند که بدانند همسرشان کجاست و در حال انجام چه کاری است! اگر همسر شما در طول روز زیاد به شما تلفن می کند و در مواقعی که نمی تواند به هر دلیلی شما را پیدا کند، عصبانی می شود و حتی حرف زشت می زند و با خشونت رفتار می کند، نگران شوید و آن را با پزشک مطرح کنید.

علت حسادت

علت و درمان حسادت مردان

بدگویی از دیگران مردان حسود وقتی موفق نمی شوند شما را از سایر افراد دور کنند، شروع به بدگویی از دیگران کرده و به گونه ای رفتار می کنند که شما احساس کنید حتی نزدیک ترین دوستان تان نیز افراد خوبی نیستند و کم کم از آنان فاصله بگیرید.تمام وقت شما را برای خودشان می خواهند اگرچه ممکن این موضوع را درک نکنید، ولی یکی از نشانه های مهم مردان حسود این است، که در تمامی حالات دوست دارند شمانزدیک آنها و در محدوده دید آنها باشید.حتی وقتی در حال تایپ کردن متنی هستید، از شما می خواهند که جلوی او بنشینید و کارتان را انجام دهید.

در ابتدا ممکن این مسائل خیلی عاشقانه به نظر برسد، ولی به مرور روی زندگی اجتماعی شما تأثیر می گذارد و به تدریج ارتباط شما را با تمامی دوستان و حتی انجام ساده ترین فعالیت های روزمره محدود می کنند.انتقاد این همان چیزی است که باعث می شود زندگی با مردان حسود به سلامتی شما آسیب بزند.

این افراد واقعا مریض هستند و به آسانی نمی توانند از شر این رفتار خود خلاص شوند.وقتی مرد حسود احساس ناامنی می کند، سعی دارد با انتقاد از شما، حس بدی در شما ایجاد کند تا فکر کنید که واقعا چقدر خوش شانس بودید که با این مرد ازدواج کردید و از آنجایی که تنها تکیه گاه شما در زندگی اوست.حرف های او روی شما بسیار تاثیرگذار و معنی دار خواهد بود و تصور می کنید واقعا آنچه می گوید صحیح است و به تدریج هویت خود را از دست می دهید.اینها برخی از نشانه های مردان حسود است؛ اگر چه نشانه های دیگری نیز وجود دارند که به آنها اشاره نکردیم و خود شما با کمی وقت می توانید متوجه آنها شوید.روش های رهایی از حس حسادت حسادت چیزی است که به وفور می توان آن را در هر نوع روابط انسانی دید؛ روابط خواهر و برادر، همکاران، همکلاسی، زن و شوهر و…

در اینجا به طور عمده چگونگی مقابله با حسادت در روابط زن و شوهرها را بررسی خواهیم کرد.

با توجه به این اصول مشترک می توانید از آنها در برخورد با انواع دیگر حسادت نیز استفاده کنید.اگر چه حسادت در تمامی روابط انسانی دیده می شود، ولی به هیچ وجه توجیه پذیر نیست.اگر متوجه شدید که فرد حسودی هستید، در اسرع وقت باید روش هایی بیابید و با آن از شر احساسات بد خود خلاص شوید؛ چرا که اگر آن را درمان نکنید، به زودی کل زندگی شما را تسخیر خواهد کرد.حسادت هیولایی است که می تواند روابط، شخصیت و حتی سلامت روان را از بین ببرد.

اجازه ندهید حسادت در زندگی شما بتازد و شما و یا همسرتان را کنترل کند.چیزهایی را که باعث حسادت شما می شود، بیابید.اکثر اوقات خواهید دید که ریشه حسادت در واقع در خود شماست و به خارج از شما ارتباطی ندارد؛ چرا که ریشه اصلی آن ترس است و ترس همیشه از درون می آید.

کانال های ارتباطی را باز کنید: هنگامی که فردی احساس حسادت می کند، معمولا سعی دارد آن را پنهان کند تا حتی نزدیک ترین افراد نیز متوجه آن نشوند.

از سوی دیگر، شریک زندگی شخص حسود، معمولا در الگوی مشابه واکنش نشان می دهد و به منظور جلوگیری از مشکلات بیشتر، کارهایی را از همسر خود مخفی نگه می دارد؛ به خصوص اگر حسادت به یک رفتار آزار دهنده تبدیل شود.ولی انجام این کار فقط شرایط را بدتر می کند.این شیوه، شیوه مناسبی برای برخورد با حسادت نیست.در شیوه صحیح، هر دو طرف باید بدون هیچ کتمان و مخفی کاری با یکدیگر رفتار کنند.

بیاموزید که مثبت تر فکر کنید:یک فرد حسود، همیشه نیمه خالی لیوان و بدترین حالت ها را تصور می کند.این امر در میان این افراد بسیار معمول است، ولی اگر تمایل دارید که حسادت را کنار بگذارید این عادت بد خود را ترک کنید.

این تصورات و تحقق بخشیدن به این افکار فقط احساس بدبختی و حسادت و کاهش اعتماد به نفس را در شما بر می انگیزد.خوشبین باشید و مثبت فکر کنید.مثلا اگر امروز همسرتان به شما تلفن نکرده است و یا تلفن همراهش را جواب نمی دهد، فکر نکنید که به شما اهمیتی نمی دهد، بلکه مثبت فکر کنید و با خود بگویید شاید شارژ تلفنش تمام شده و یا کار او در اداره آنقدر زیاد است که فرصت صحبت کردن ندارد.

یاد بگیرید که به یکدیگر اعتماد کنید:اعتماد کلید مبارزه با حسادت در یک رابطه عاشقانه است. آیا دوست دارید که همسر شما نیز به شما بی اعتماد باشد؟ اکثر مردم معتقدند رابطه ای که در آن اعتماد وجود نداشته باشد، بی ارزش است؛ بنابراین اگر به همسرتان اعتماد ندارید و احساس خطر می کنید و تصور می کنید که ممکن است روزی شما را ترک کند، این رابطه اصلا شایسته حفظ و ماندگاری نیست.علاوه بر این، بی اعتمادی شما روی رفتار همسرتان نیز تاثیر می گذارد و او را بیمار و خسته می کند.پس به یکدیگر اعتماد کنید که اعتماد کلید اصلی مقابله با حسادت است.

برای خودتان ارزش بیشتری قائل شوید:حسادت میان زن و شوهرها معمولا ناشی از ترس خیانت و از دست دادن است و ترس ریشه در اعتماد به نفس پایین دارد.ترس از طرد شدن و از دست دادن فرد مورد علاقه و ترس از آینده به طور طبیعی، اعتماد به نفس را کاهش می دهد.ابتدا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، زیرا اگر بدون آن بخواهید حسادت را از بین ببرید، گویی با تفنگ بدون گلوله به جنگ دشمن رفته اید.برخی از ترفندهای ساده می توانند موجب افزایش اعتماد به نفس شوند؛ مثل رفتن به یک کلاس ورزش و حفظ تناسب اندام و آراستگی ظاهر.با اعتماد به نفس بیشتر به مرور حس حسادت شما نیز کمتر می شود.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید: این کاری است که اکثر افراد حسود همواره در حال انجام آن هستند و بیش از حد روی معایب و کاستی های خود تمرکز کرده و خودشان با دیگران مقایسه می کنند و این امر بسیار آزار دهنده است.همیشه به یاد داشته باشید که شما منحصر به فرد و از دیگران متفاوت هستید.اگر چه ممکن است از برخی جهات کاستی هایی داشته باشید، ولی حتما در برخی مسائل دیگر از سایرین بالاترید.پس هر گاه در حال مقایسه خودتان با دیگران بودید دست نگهدارید و روی نقاط قوت و مثبت خود تمرکز کنید.

حس حسادت خود را به سمت موضوعی مثبت منحرف کنید: حسادت یک حس بسیار قدرتمند است، به همین دلیل در برخی موارد حتی به قتل می انجامد.حسادت می تواند فرد را به حدی ضعیف کند که او چاره ای جز گریه کردن و ناامیدی نداشته باشد.به جای تمام این افکار منفی، هر گاه احساس حسادت کردید، بی درنگ خود را کنترل و به احساس خود غلبه کنید و به انجام کاری مثبت مشغول شوید؛ مثلا آشپزی کنید.خانه را تمیز کنید و یا به گل ها آب دهید و…

از علت تا درمان حسادت در مردان

3.614
این مطلب مفید بود ؟104
برگرفته از دنیای سلامت - مجله موفقیت -/ح
وبگردی