فواید کفیر
کفیر یک نوشیدنی مشهور است که از خواص و مزایای بسیاری برای بدن برخوردار می باشد، همچنین با مصرف کفیر اتفاقات خوبی برای سلامت بدن اتفاق می افتد.

تغییراتی در بدن که با خوردن کفیر رخ میدهد

کفیر، آشامیدنی مشهور خاورمیانه و تخمیری حاصل از شیر و دانه های کفیر است که ترش، گازدار است و حاوی پروتئین، باکتری های تقویت کننده سلامت و کربوهیدرات هاست. این نوشیدنی خواص فراوانی برای سلامتی دارد و موجب بهبود مصرف لاکتوز، فعالیت ضدسرطانی، کنترل عفونت های روده ای می شود و طعم شیر و کیفیت تغذیه ای آن را بهبود می بخشد.

در بیشتر کشورهای آسیایی کفیر از زمان کودکی برای بچه ها مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه در سال های اخیر مصرف آن افزایش پیدا کرده است زیرا افراد باور دارند که خاصیت های آن بی شمار است و به همین دلیل در این قسمت از سلامت نمناک قصد داریم که تعدادی از فواید کفیر را به شما معرفی کنیم.

10 تغییری که بعد از مصرف کفیر با آن روبرو خواهید بود

1. نرمال کردن سطح قند خون:

در سال 2015 دانشمندان به این نتیجه رسیدند که افراد با قند خون بالا به مدت سه ماه باید به طور روزانه کفیر بنوشند و این کار باعث می شود که به مرور زمان گلوکز خون آن ها پایین بیاید و همچنین می توانند در این میان از محصولات لبنی دیگر نیز استفاده کنند که برای درمان دیابت هم موثر است.

کفیر ضد سرطان

کفیر برای نرمال کردن سطح قند خون

2. کفیر مناسب برای کاهش کلسترول:

کفیر به کاهش کلسترول کمک می کند و طبق مطالعات انجام شده افرادی به طور داوطلب حدود 4 لیوان کفیر را به طور روزانه نوشیدند و بعد از دو ماه آزمایشات نشان داد که کلسترول مضر آن ها از بین رفته است.

3. فواید کفیر برای از بین رفتن ناپایداری لاکتوز:

افرادی که دچار ناپایداری لاکتوز هستند، می توانند با مصرف کفیر این مشکل را برطرف کنند.

باکتری موجود در لاکتوز می تواند توسط کربوهیدرات از بین برود و طبق مطالعات انجام شده مصرف کفیر به طور منظم در طول زمان می تواند جذب لاکتوز را افزایش دهد و به ناپایداری آن غلبه کمک کند.

4. فواید کفیر برای محکم شدن استخوان ها:

پوکی استخوان می تواند روی بافت استخوانی افراد تاثیر گذار باشد و گاهی اوقات آن ها را تخریب کند. بیماری پوکی استخوان در بین افراد با سن بالاتر رواج بیشتری دارد و خطر شکستگی را نیز افزایش می دهد و دریافت کلسیم به اندازه کافی ، یکی از تاثیرگذار ترین راه ها برای افزایش سلامت استخوان و همچنین روند پوکی استخوان می باشد و علاوه بر آن مطالعات اخیر نشان می دهد که کفیر می تواند جذب کلسیم را در بدن آن ها افزایش دهد و این موضوع باعث افزایش تراکم استخوان می شود و از شکستگی نیز جلوگیری می کند.

فواید کفیر 

کفیر برای محکم شدن استخوان ها

5. فواید کفیر برای بهبود گوارش:

پروبیوتیک های موجود در کفیر می توانند باکتری های مفید را به تعادل برسانند و همچنین می توانند پروسه گوارشی و هضم غذا در بدن شما را کاملاً نرمال کنند که تاثیر مثبتی روی اندام تان نیز دارد. با مصرف این ماده لبنی از نفخ نیز جلوگیری می شود. این نوشیدنی برای بهبود افراد از اسهال نیز موثر است زیرا درمان آنتی بیوتیکی دارد و چنانچه پیش از این هم در مطلب خواص کفیردرسلامت نمناک گفته شد کفیر همچنین تاثیر آنتی باکتریال دارد که برای افراد مبتلا به عفونت مناسب است.

6. کفیر برای از بین رفتن علائم آلرژی و آسم:

محققان به این نتیجه رسیده اند که افراد می توانند با مصرف کفیر از آسم و آلرژی پیشگیری کنند. مطالعات نشان می دهد حیواناتی که کفیر مصرف کردند، بر عکس العمل های التهابی و آلرژیک غلبه کردند و این نوشیدنی خواص پنهانی بسیار زیادی دارد که برای آلرژی هایی مثل آسم مناسب است.

7. فواید کفیر برای بهبود دستگاه ایمنی:

کفیر می تواند دستگاه ایمنی شما را تحریک کند. می توانید آن ها را به افرادی که از هر نوع بیماری رنج می برند و یا بچه هایی که سلامت بدنی آن ها در حد پایینی است، توصیه کنید.

کفیر ویژگی هایی برای محافظت از بدن شما دارد و در برابر میکروب های آسیب زا از بدنتان مراقبت می کند و علاوه بر آن می تواند ترکیب های نگهدارنده بدن را در برابر ویروس ها تقویت کند . مطالعات انجام شده در سال 2005 نشان می دهد که کفیر برای درمان تومورها نیز موثر است.

خواص کفیر

کفیر برای بهبود دستگاه ایمنی

8. کفیر برای تقویت سیستم قلبی عروقی:

تحقیقات و نتایج به دست آمده نشان می دهد که کفیر فشار خون را پایین می آورد و از فشار خون بالا پیشگیری می کند و علاوه بر آن بسیاری از مشکلات قلبی عروقی فرد نیز با مصرف این نوشیدنی برطرف خواهد شد.

9. مصرف کفیر برای از بین رفتن کرم خوردگی های دندان:

وجود پروبیوتیک ها در محصولات لبنی می تواند با کرم های موجود در دندان مبارزه کند. مصرف منظم کفیر در این مورد نقش بسیار مهمی دارد و همچنین می توان اثر آن را با فلوراید های دهان شویه نیز مقایسه کرد.

10. فواید کفیر برای بهبود روحیه:

بیشتر افرادی که از کفیر به طور روزانه استفاده می کنند، نه تنها روحیه بهتر و شاداب تری دارند بلکه طرز فکر آن ها نیز مثبت تر است. شواهد نشان داده است که مصرف کفیر از استرس جلوگیری می کند و سطح کورتیزول را کاهش می دهد که هورون اضطراب می باشد و سروتونین را بالا می برد.

علاوه بر آن این نوشیدنی حاوی پروبیوتیک می تواند نشانه های جسمی مربوط به استرس مثل درد شکم و علائم سرماخوردگی را نیز کاهش دهد.

خاصیت کفیر

تمام فواید کفیر برای بدن

نتیجه ی تحقیق روی مصرف کفیر در میان بازماندگان سرطان

محققان در تحقیقی ، بعد از هر جلسه ورزش به بازماندگان سرطان ، کفیر را با پایه میوه مخلوط کرده و دادند. مصرف کفیر در این افراد بعد از ورزش باعث شد که در آنها میل به ورزش افزایش یابد و آنها به انجام ورزش علاقمند شوند و در آینده تمرینات ورزشی انجام دهند. انجام ورزش در این افراد ، به حفظ سلامت آنها کمک می کند.

فواید هر روز خوردن کفیر برای سلامت بدن ما

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی