قیمت دلار

قیمت دلار بعد از 13 آبان 97 چقدر می شود؟

تاریخ انتشار : 17 مهر 1397کد مطلب : 18963زمان مطالعه : 2 دقیقه
یکی از کارشناسان اقتصادی آخرین وضعیت بازار ارز و سکه و همچنین نوسانات آن بعد از 13 آبان که تحریم های جدید آمریکا اعمال می شود را تشریح کرد.

وضعیت بازار دلار و سکه بعد از اعمال تحریم های 13 آبان چگونه خواهد بود؟

ایلنا:هادی حق شناس درباره ارزش واقعی نرخ دلار در بازار اظهارداشت:قیمت واقعی دلار در ایران بین 8 الی 9 هزار تومان است و ریزش قیمت دلار ادامه خواهد داشت. 

وی با بیان اینکه احتمال ادامه نوسانات قیمت دلار تا سیزدهم آبان ماه وجود دارد، اما پس از آن نرخ دلار به چیزی بین 8 الی 9 هزار تومان می رسد، گفت:نرخ دلار بالای 10 هزار تومان اقتصادی نیست و براساس پارامتر های سیاسی تعیین شده است و نه اصول و منطق اقتصاد. 

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مقاومت هایی برای کاهش قیمت دلار وجود دارد، اما پس از سیزدهم آبان نرخ آن به کمتر از 10 هزار تومان می رسد، ادامه داد:بخشی از قیمت دلار متاثر از پارامتر ها و رویداد های سیاسی افزایش یافته است و ارتباطی با موضوعات بنیادی اقتصاد ندارد.

اسکناس های دلار

پیش بینی  وضعیت بازار ارز و قیمت دلار بعد از 13 آبان

وی تاکید کرد:آن هایی که مدعی هستند ارزش واقعی دلار 5 هزار تومان است، به نرخ تورم توجهی ندارند. نرخ تورم ماهانه در شهریور ماه 6.5 درصد بوده است که این نرخ بسیار بالایی محسوب می شود بنابراین این تورم باید جایی تخلیه شود که ارز به ویژه دلار محل مستعد برای تخلیه نرخ تورم است. 

حق شناس همچنین درباره افزایش نرخ سکه در ایران با توجه به قیمت جهانی طلا، تاکید کرد:افزایش قیمت سکه در ایران متاثر از یک نکته بسیار مهم است؛ اینکه مردم علاقه مند هستند که سکه و طلا را در منزل نگهداری کنند. این موضوع که ریشه در فرهنگ ایرانیان دارد باعث می شود که تقاضا برای طلا و سکه در بازار افزایش یابد و افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت می شود. 

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه در نرخ سکه حباب سنگینی وجود دارد، گفت:از آنجایی که تقاضا برای خرید طلا در ایران بالا است بخشی از این افزایش قیمت هم طبیعی به نظر می رسد. 

حق شناس با تاکید بر اینکه سه بازار مسکن، بورس و بانک محل ورود نقدینگی های حاصل از فروش دلار در بازار هستند، گفت:هر بازاری که بستر مناسب تری برای ورود پول داشته باشد، نقدینگی وارد آن بازار خواهد شد. احتمالا در روز های آینده نرخ سود بانکی افزایش می یابد تا سیستم بانکی محلی برای جذب نقدینگی ها باشد.

انتهای پیام/م

پیش بینی قیمت دلار و سکه پس از 13 آبان 97

2.530
این مطلب مفید بود ؟1515
وبگردی