مصرف خودسرانه قطره چشمی
یک متخصص چشم پزشکی گفت: مصرف خودسرانه قطره چشمی با وجود ظاهر ساده شان، می توانند در صورت مصرف نادرست یا خودسرانه عواقب سخت و حتی جبران ناپذیر داشته باشد.

قطره های چشمی را ساده نبینید و بدون تجویز پزشک یا خودسرانه آنها را مصرف نکنید

مصرف خودسرانه دارو در کشور ما بسیار نگران کننده است و سالانه تعداد قابل توجهی از هموطنان به این دلیل با انواع مسمومیت و سایر مشکلات جسمی مواجه می شوند.

یک متخصص چشم پزشکی گفت:اگر به صورت خودسرانه قطره چشمی استفاده کنید بهتر است بدانید در معرض خطر نابینایی قرار دارید و به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید سعی کنید معاینه دوره ای و منظمی توسط چشم پزشک داشته باشید و به سلامت بینایی تان اهمیت بیشتری دهید.

عضو کمیته علمی بیست و پنجمین کنگره انجمن چشم پزشکی ایران، گفت:مصرف خودسرانه برخی داروها به خصوص قطره های چشمی حاوی کورتن، سبب بیماری آب سیاه (گلوکوم) می شود که در صورت ادامه مصرف و مراجعه نکردن به موقع به چشم پزشک، منجر به نابینایی فرد خواهد شد

عضو کمیته علمی بیست و پنجمین کنگره انجمن چشم پزشکی ایران که 23 تا 26 آذر ماه امسال در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود با اعلام این مطلب افزود:با توجه به اینکه بر اساس یک بررسی انجام شده در کشور 80 درصد افرادی که به بیماری گلوکوم(آب سیاه) مبتلا بودند از بیماری خود خبر نداشتند و طی غربالگری شناسایی شده اند، ضرورت بیماریابی این بیماران به شدت احساس می شود.

 مصرف خودسرانه قطره چشمی

مصرف خودسرانه قطره های چشمی

وی خاطرنشان کرد:در ایران حدود 800 هزار نفر به بیماری گلوکوم مبتلا هستند و از این تعداد حدود 650 هزار نفر با وجود ابتلا به بیماری آب سیاه از بیماری خود آگاهی ندارند.عضو کمیته علمی بیست و پنجمین کنگره انجمن چشم پزشکی ایران، گفت:بیماری گلوکوم اغلب بر اثر بالا بودن فشار داخل چشم ایجاد شده، تخریب عصب بینایی را به دنبال دارد و از آنجا که فرآیند این تخریب، تدریجی صورت می گیرد در صورت مناسب نبودن درمان، سبب نابینایی فرد می شود.

وی با توجه به اینکه گلوکوم، عمده ترین علت نابینایی غیر قابل برگشت در جهان است، یادآور شد:از آنجا که احتمال ابتلای افرادی که پدر، مادر، خواهر و برادر آنان دچار گلوکوم هستند به این بیماری 5 تا 6 برابر دیگران است، ضرورت دارد، این افراد مورد معاینات منظم چشمی قرار گیرند.

ایشان همچنان با توجه به اینکه هر چه سن افراد بالاتر می رود، احتمال ابتلا به این بیماری نیز افزایش می یابد، گفت:هر چند هیچ گروه سنی حتی کودکان از ابتلا به این بیماری مصون نیستند، اما ضروری است، افراد بالای 60 سال به طور سالانه مورد معاینات چشمی منظم قرار گیرند.

بیست و پنجمین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران با حضور 18 سخنران از اروپا و امریکا و با همکاری و هماهنگی انجمن جهانی چشم پزشکی از تاریخ 23 تا 26 آذر ماه امسال در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.

خطرات مصرف خودسرانه قطره های چشمی

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از آنا -/ ر
برچسب : مشکلات چشم
وبگردی