مصرف لبنیات در سنگ کلیه
بیماران مبتلا به سنگ کلیه مرتب باید مایعات و خوراکی هایی استفاده کنند که به دفع سنگ کلیه آنها کمک کند.

مبتلایان به سنگ کلیه لبنیات را با احتیاط مصرف کنند

یک جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادرار و فلوشیپ فوق تخصص پیوند کلیه، گفت:به صورت سنتی مردم می گویند که لبنیات باعث سنگ سازی می شود، اما بر اساس مطالعاتی که در سال 1981 بر روی 10 هزار بیمار انجام شد، به گونه ای که 5 هزار بیمار از لبینات استفاده کرده و 5هزار بیمار دیگر قرار بر عدم استفاده از لبنیات داشتند، مشخص شد افرادی که از "لبنیات" استفاده نکرده اند، بیشتر از افرادی که "لبنیات" استفاده کرده اند به سنگ کلیه مبتلا شده اند.
سنگ های کلیه را از جمله بیماری هایی عنوان کرد که مدت ها است، بشر با آن دست و پنجه نرم می کند و از هر زمانی که تاریخچه ای در این زمینه وجود داشت " سنگ در مثانه" نیز بوده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، با طرح این سوال که چه کاری باید انجام داد تا به سنگ کلیه مبتلا نشویم و سنگ کلیه برای ما عارضه کلیوی مداوم ایجاد نکند؟، تاکید کرد:در این مورد و به خصوص برای افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند، لزوم معاینه دوره ای توسط پزشک معالج، موضوعی مهم و مورد تاکید است.

وی با بیان اینکه بعضی سنگ هایی که " درون کلیه " هستند، احتمال دارد خطر چندانی نداشته باشند و فرد برای مداوا فرصت کافی داشته باشد، تصریح نمود:این موضوع در مورد سنگ هایی که از کلیه "خارج" می شوند و راه مجاری ادرار را می بندد، متفاوت خواهد بود و فرد در شرایط " اورژانس" قرار می گیرد که در این وضعیت، باید سریعا اقدام درمانی لازم صورت پذیرد.

مقاومت 4 هفته ای کلیه، در صورت انسداد کامل

وی با بیان اینکه در این وضعیت نیز فرد فرصت دارد، اما این فرصت محدود است و بستگی به شدت انسداد دارد؛ ادامه داد:هر چه " انسداد کامل تر " باشد، مدت زمان توانایی کلیه برای حفظ سلامتی خود کمتر شده و با انسداد کامل مجاری ادرار، ممکن است کلیه بتواند در مدت زمان یک تا دو هفته و حداکثر 4هفته مقاومت نماید و پس از این مدت، رفع انسداد نیز چاره ساز نخواهد بود و "کلیه" برای همیشه از بین می رود.

وی علائم سنگ کلیه را درد شدید ناگهانی، حالت تهوع، استفراغ و گاهی همراه با علائم ادراری دانست و اظهار داشت:در صورت مشاهده این علائم، فرد باید سریعا به پزشک مراجعه، تا برای کنترل درد آن، اقدامات تشخیصی لازم را صورت داده و در ادامه با روش های نوین درمانی، نسبت به رفع مشکل اقدام شود.

مصرف لبنیات

مصرف لبنیات در سنگ کلیه

سنگ کلیه بیماری ارثی نیست

این جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادرار با تاکید بر اینکه سنگ کلیه یک، "بیماری ارثی" نیست، اظهار داشت:در بعضی از خانواده ها به دلیل وضعیت ژنتیکی، رژیم و عادات غذایی مشترک و آب و هوای یکسان، ابتلاء به سنگ کلیه را بیشتر مشاهده می کنیم.

وی هشدار داد:افراد 15 ساله که سنگ کلیه دارند و یا کسانی که به صورت مکرر دچار سنگ کلیه می شوند، احتیاج به مراقبت بیشتری دارند و توصیه می شود این افراد حتما به صورت دوره ای به پزشک معالج خود مراجعه تا در شرایط مناسب، دستور و اقدام های تشخیصی و درمانی لازم برای مداوای آنان انجام شود.

سنگ کلیه و عفونت های ادراری با هم ارتباط دارند

وی با اشاره به اینکه سنگ کلیه و عفونت ادراری با هم ارتباط دارند، تصریح کرد:بیمارانی که به سنگ کلیه و عفونت ادرای مبتلا می شوند، احتیاج به مراقبت دوره ای دارند تا عامل زمینه ای در آن ها شناسایی و برطرف شود.

بزرگی غده ی پروستات در کمین مردان بالای 50 سال

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی استان در ادامه با اشاره به ابتلای مردان بالای 50 سال و مسن به عارضه "بزرگی غده ی پروستات" افزود:علائم ادراری در این بیماران به صورت علائم تحریکی و انسدادی شروع شده و در صورت عدم درمان می تواند نارسایی کلیه را به همراه داشته باشد.

وی با تاکید بر مراقبت های دوره ای از افراد مبتلا به بزرگی غده ی پروستات، یادآور شد:نکته مهم و حائز اهمیت این است، که افراد مبتلا به اختلالات دستگاه ادراری، پزشک معالجی برای خود انتخاب کرده و در شرایطی که پزشک برای آن ها تعیین می کند، به صورت مکرر مراجعه نمایند.

وی همچنین با بیان اینکه در این مورد، افراد مبتلا به سنگ کلیه باید توجه بیشتری داشته باشند، تصریح نمود:بی احتیاطی در مورد سنگ های کلیه، ممکن است منجر به نارسایی کلیوی شده و هزینه های درمانی بیشتری به فرد تحمیل نماید.

مصرف لبنیات ارتباطی با سنگ کلیه ندارد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با اشاره به سوالی مبنی بر اینکه آیا مصرف لبینات رابطه ای با " ایجاد سنگ کلیه" دارد؟ گفت:به صورت سنتی مردم می گویند که لبنیات باعث سنگ سازی می شود، اما بر اساس مطالعاتی که در سال 1981 بر روی 10 هزار بیمار انجام شد، به گونه ای که 5 هزار بیمار از لبینات استفاده کرده و 5هزار بیمار دیگر قرار بر عدم استفاده از لبنیات داشتند، مشخص شد افرادی که از "لبنیات" استفاده نکرده اند، بیشتر از افرادی که "لبنیات" استفاده کرده اند به سنگ کلیه مبتلا شده اند.

جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادرار و فلوشیپ فوق تخصص پیوند کلیه، در تشریح دلایل این رویداد خاطر نشان کرد:دلیل ایجاد سنگ های کلیه، اُگزالات است و در افرادی که لبنیات مصرف نمی کنند، اُگزالات از طریق سیستم ادراری دفع و باعث تشکیل سنگ کلیه می شود.

وی در ادامه با توضیح اینکه چرا افرادی که لبنیات مصرف می کنند، کمتر دچار سنگ کلیه می شوند، تصریح نمود:لبنیات در روده این افراد با اُگزالات ترکیب و از راه روده دفع شده، که این امر باعث می شود اگزالات کمتری وارد سیستم ادراری شده و در نتیجه سنگ سازی در این افراد کمتر باشد.

وی همچنین در پایان با بیان اینکه استفاده زیاد مواد کلسیم دار در بعضی افراد مستعد، ممکن است باعث بروز سنگ کلیه شود، توصیه نمود:به طور مناسب مصرف حدود سه لیوان شیر و ماست در طول شبانه روز خطری از نظر سنگ سازی برای افراد در پی ندارد.

آیا مصرف کلسیوم یا لبنیات باعث ایجاد سنگ کلیه می شود؟

4.715
این مطلب مفید بود ؟141
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از بهداشت نیوز/ ر
وبگردی